SVr Telegraaf. naar Wejel, van Tilburg naar Nijmegen, van Amsterdam naar Apeldoorn en van deze plaats naar de Pruissische grenzen; de aansluiting vandeNoor- derlrjnen aan de Duiisclie grenzen de aanleg van buurtspoorwegenenz. De lieer Fransen van de Putte deed liet voorstel om in eene avondzitting de beraadslagingen voort te zetten. Dit voorstel werd echter met 34 tegen 28 stemmen verworpen. In deze zitting is ingekomen eene missive van den hoogenraad, houdende kennisgeving van het overlijden van tnr. J. H. van der Sande, in leven raadsheer in dat collegiebenevens eene lijst van zes candidaten ten einde de kamer daarop by liet maken der nominatie ter vervulling der ontstane vacature zoodanig acht kunne slaan; als zij zal dienstig oordeelen. Op die lijst zjjn geplaatst de hh. mrs J. G. Kist en W. F. G. L. Francois, raadsheeren in liet prov. geregtshof in Zuidholland; A. W. Wicbers, pre sident van de arrond.-regtbank te Utrecht; G. Everts P.Pz., advocaat te Arnhem; P. S. Noyon, raadsheer in hel prov. geregtshof van Noordhol land; C. van Bell, raadsheer in hel prov. geregtshof van Zuidholland. In de zitting van lieden werd de behandeling van bovengenoemd wets ontwerp voortgezet. De beraadslagingen betroffen hoofdzakelijk het vragen van inlichtingen naar verleende concession voor den aanleg van spoorwegen en naar de uitzigten en plannen, welke bij de regering bestonden omtrent het werkeljjk tot stand komen daarvanterwijl overigens veel gesproken werd over aanhangige aanvragen om concessie en de redenen welke het toestaan dier aanvragen belei of vertraagd hebben. Aan dit debat werd deelgenomen door de heeren van Nispen, Thorbecke, J. K. van Goltstein, lnsinger, Westerhoff, Blom, van Kuyk, de Bosch Kemper, van Voorthuysenvan Beyma, de Boo van Alderwerelt, Kerstens, van Kerkwijk, Viruly, Fransen van de Putte, Storm van 's Gravesande, Heydenryck, Pijnappel en de ministers van oorlog en van binuenlandsche zaken. De algemeene beraadslagingen werden gesloten. Artt. 19 werden zonder discussie goedgekeurd. Door den heer J. W. Gefken, lid der tweede kamer, zjjn aan die kamer de volgende amendementen voorgesteld op liet Vd« hoofdstuk (depart, van binnenl. zaken): 1°. om art. 124, jaarwedden van de inspecteurs van het middelbaar onderwijs, post van ƒ9000, te verminderen met ƒ3000; 2°. om art. 128, kosten van de rijks hoogere burgerscholen, post van 490,000, te verminderen met ƒ40000; 3°. om art. 130, subsidiën voor inrigtingen voor middelbaar onderwijs, post van ƒ170,000, te verminderen met ƒ11500. Te Scheveningen heeft de storm in den nacht van Zondag op Maandag veel schade toegebragt. Een pas van steen opgetrokken huisje, dat nog niet geheel gereed was, ttisschen de Badhuisstraat en de r. k. kerk, is door den sterken wind ingestort hetgeen den ijverigen werkman Johannes Vrolijk, voor wien het opgerigt werd, een zwaar verlies veroorzaakt. Het houten gebouwtje van den kastelein Ledeboer, staande aan den zeekant bij het Paviljoenis stuk geslagenen het waakliuisje van de reederijstaande bjj de Naald, is van liet duin naar beneden gewaaid. BU1TENLAVDSCHE BBRtfrTEfl. ENGELAN D. LONDEN, 6 December. Volgens de Times is het Washingtonsche kabinet tegen het door zij nen gezant aangenomen voorstel om den koning van Pruissen tot scheids- regter in de zaak van den Alabama te nemen. Op de rivier Ohio zijn twee stoombooten in botsing gekomen. De America is dientengevolge gezonken; 100 passagiers zjjn daarbij verdronken. De prediker Spurgeon heeft in een dagblad zijnen dank betuigd voor de hem door een onbekende toegezonden gift van 1000 ten behoeve van het weeshuis te Stockwell. Van de Pembroke-werf is een schip van stapel geloopendat nog al de aandacht trok. Dit schip, op last der admiraliteit gebouwd, is ongepant serd, maar van ijzer, en daar het bestemd is om als kruiser dienst te doen en jagt te maken op verdachte schepenheeft men alles aangewend om het met de grootst mogelijke stielheid te doen varen. Het is 337 voet lang en 50 voet breed. Hel belangrijkste van dit schip is, dat de buitenste huid geheel van teak-hoiit is gemaakt, zoodat het de sterkte heeft van een ijzer schip en echter al de goede eigenschappen bezit van een houten fregatnl. dat het minder gevaar loopt in ondiepe vaarwaters en dat de kiel niet aan groeit. De houten buitenhuid is driedubbel en men prijst zeer de vernuf tige wjjze, waarop de planken zijn vastgehecht op het ijzer. Geene gaten worden door het ijzer geboord, zoodat liet schip, al verloor het zijne hou ten omkleeding, echter geen lek zou bekomen. Men meldt tiog uit New-ïork, dat Surrat, die met zooveel moeite in hechtenis werd genomentoen hijna de zamenzwering tegen het leven van wijlen den president Lincoln geleid ie hebben, zich buiten 's lands be gaf, door den jury is vrijgesproken. De berigten uit China zjjn niet zeer gunstig. Op verscheidene plaat sen hebben Engelschen en andere Europeanen gewelddadigheden van de zijde der bevolking ondervonden, die door de regering oogluikend zijn toegelaten. In Japan is het. Nieuwe Testament door Amerikaansche zendelingen in de landtaal overgezet en gedrukt. De Engelsche en de Japansche tekst staan nevens elkander in Romeinsche letters. FRANKRIJK. PARIJS, 6 December. De regering had tegen den 3deD December uitgebreide maatregelen van voorzorg genomenin de meening dat er ernstige manifestatiën zouden plaats hebben. Het geheele garnizoen van Parijs was geconsigneerd en in hel fort van Vincennes stonden een aantal batterjjen artillerie gereed om op het eerste sein naar de hoofdstad te gaan. In naburige plaatsen was mede aan de troepen bevel gegeven zich gereed te houden. Op den 3deo dezer hebben de studenten in de regten te Aix aan de professoren kennis gegeven, dat zij de lessen dien dag niet z uden bijwo nen, aangezien »dit geen dag was, waarop onderwijs in «liet regt" kon worden gegeven." Te Auch is een dagblad, dat op 2 Dec., den verjaardag van de om verwerping der republiekzijne kolommen met eenen zwarten rand had omgeven, in beslag genomen. Bjj de begrafenis van Berryer zal de bisschop Dupanloup de dienst in de kerk verrigten. Aan het graf zullen de hh. de Sacy uit naam der aka- demie, Marie uit naam van hel wetgevend ligchaam en Grévy uit naam der balie het woord voeren. De Impart, du Loiret en de Gazette du midi hebben inschrijvingen geopend voor een standbeeld van Berryer, te Angerville en te Marseille. De regering schijnt daartegen geen bezwaar te hebben. i Uil Konslantinopel meldt men dat de Porte aan de Griekschc regering een ultimatum heeft gezonden, waarin zij een korten termijn stelt voor het geven van opheldering over de houding dier regering en voor het verleenen van een waarborg in het belang van den vrede met betrekking tot de toe komstige wijze van handelen. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal een oogenblikkelijk afbreken van de diplomatieke en commerciële betrekkin gen volgen. De Porte heeft aan de beschermende mogendheden medegedeeld, dat zij besloten is lot krachtige maatregelen tegen de Grieksche regering, ingeval van verdere ondersteuning aan Candiaen dal zij aan haren gezant te Athene daartoe instructiën heeft gezonden. Uit deze berigten blijkt dat het Oostersche vraagstuk weder op den voorgrond is gekomen men verwacht echter niet dat de spanning tusschen Turkye en Griekenland tot ernstige gebeurtenissen zal leidendaar de beide landen als het ware aan den leiband der groote mogendheden loopen. Ter beurze, zoowel hier als te Londen, heeft de zaak tot daling aanleiding gegeven. SPANJE. De toestand des lands wordt minder gunstig. Er doen zich overal 1 blijken voor van onrustigheid en ongeduld Het verlangen tot zamenroeping der grondwetgevende cortes wordt luide, als eenig redmiddel, uitgesproken, en de verkiezingen worden uitgesteld tot dat de openbare orde volkomen zal bevestigd zijn. Intusschen gaat het met de bevestiging der orde niet voor- j uit. Zjj is dezer dagen gestoord geworden te Puerto Santa Maria door j eenen gewapenden volkshoop, die de afzetting verlangde van den bij volks- keuze benoemden alcalde. De orde werd terstond hersteld en een aantal rustverstoorders in hechtenis genomen. De reactionnairen te Cadix maakten j zich de afwezigheid van een deel der bezetting, die naar Santa Maria ge- i zonden was, ten nutte om aldaar eenen oploop te verwekken. Een gedeelte der bevolking vatte de wapenen op tegen de overheid en de troepen, welke laatste den aanval krachtig beantwoordden en de oproerlingen in het raadhuis en eenige naburige gebouwen insloten. De aartsbisschop van Tarragona heeft bij de regering protest ingediend tegen bet gemeentebestuur van Reushetwelk hel burgerlijke huwelijk in gevoerd en het verrigten van katholijke godsdienslplegtigheden op de open bare straat verboden heeft. PRUISSEN. BERLIJNj, 6 December. Graaf von Bismarck is voor eene korte jioos in de kamer van afge vaardigden verschenen. De conservativen stonden van hunne plaatsen op, om den minister te begroeten. In zijn uiterlijk is geene verandering merkbaar. De beide uit Noord-Sleeswijk afgevaardigde leden der kamer hebben aan den voorzitter kennis gegeven dat zij bezwaar hebben den gevorderden eed af te leggen en dus hun ontslag nemen. Daardoor is verijdeld het plan der kamer, die door te besluiten dat zij geene zitting zouden nemen voor dat zij den eed hadden afgelegd, eene nieuwe of derde verkiezing dier leden had willen voorkomen. OOSTENRIJK. De Amtszeitung maakt een keiz. schrijven openbaar, waarin de heer von Beust, als eene erkenning zijner verdiensten en ten bljjke van de bij zondere welwillendheid des keizers, lot den erfelijken gravenstand wordt verheven. Men is in de Oostenrijksche hof- en staatsdrukkerij Üver'o bezig met liet drukken der nieuwe Oostenrijksche staatspapierenen naardien dage lijks 15,000 stuks tot 20,000 stuks gereed worden gemaakt, zoo zal tegen het einde des jaars het geraamde aantal van 1 millioen stuks afgeleverd kunnen worden. OOST-IN DIE. BATAVIA 29 October. De Java-Cour. deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de Ba- linesche expeditie. Blijkens van Bali ontvangen telegrafische berigten. zijn de troepen, nadat het llde bat. den 21sten en 22sle0 te Teboenkoes gedebar- I queerd was, in den morgen van den 24slen legen Bandjar opgerukt. Na de j hoofdkampongs Dentjarik, Bandjar di alas, Bandjar dj bawa en Kalianget I genomen en verbrand te hebben, waren zij des namiddags op alle punten meesier van het terreinen was de vjjand met groote verliezen verdreven. Van onze zijde sneuvelden drie man en werden twaalf gekwetsten geleld, waaronder de luitenant de Njjs. Er is met groote verbittering gestreden; telkens waren de onzen handgemeen met den vijand, wiens voorvechters telkens tot in onze gelederen doordrongen. Van de opgeëischte muitelingen viel nog alleen Ida Njoman Goenoeng in onze handen. Ida Madch Rahi en j de overigen zijn naar het gebergte gevlugt. Onze troepen zijn te Bandjar gebivouackeerdvan waar in alle rigiingen detachementen zijn uitgezonden om de overige kampongs zoo noodig te tuchtigen. Een gedeelte der vijan delijke bevolking heeft de zijde van Ida Madeh Rahi verlaten en is in onder werping gekomen. Dat de Balische expeditie hiermede als afgeloopen zou moeten worden be schouwd. kunnen wij niet geloovcn. Zoo lang loch Ida Madeh Rahi zich niet levend of dood in onze handen bevindt, is bet doel der.expeditie niet bereikt; en de regering zou indertijd den eisch dier uitlevering niet in haar ultimatum hebben opgenomen, indien zij niet voornemens ware, en aan den j kommandant der expeditie niet uitdrukkelijk in last had gegeven, daarin ten einde toe te volharden. Met dat al is de inneming van Bandjar eene heugelijke gebeurtenis. LONDEN, 7 December. De Times zegt, dat in de medegedeelde lijst van ministers alleen de namen der hh. Bruce, Gosclieti, Villiers en Grey nog onzeker zjjn. Graaf Russell heeft bedankt wegens zijn lioogen ouderdom, ü'hagan zal benoemd worden tot lord kanselier voor Ierland, zijnde hij j alsdan de eerste katholiek die deze betrekking bekleedt. MADRID, 6 December. Heden voormiddag hebben de werklieden die door de stad gebezigd worden geweigerd te ai beiden, omdat het hun toe gekende loon verminderd is. In den loop van den dag is de nationale garde onder de wapenen gekomen. De vrees voor eene boising is weggenomen. PERA, 7 December. De Turquie verklaart voor onwaar het berigt dat de Porte, met wijziging van hare besluiten, een ultimatum aan Grie kenland gezonden heeft, maar meldt als zeker dal de Porte besloten heeft de betrekkingen met Griekenland af te breken. INCE ZO N D EN. Aan de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Leyden. Sedert ik mjjn bezwaarschrift tegen de nietigheid van de benoeming van negen diakenen had ingediend (zie L. C. van 26 Aug. jl. n°. 103), vond ik het niet noodig u telkens den loop van zaken mede te deelen, te meer omdat die in de nieuwspapieren geregeld vermeld werd.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2