EEYDSCHE WOENSDAG 9 DECEMBER. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 25 blad 37) der Hande lingen van den Gemeenteraad. Bl.\i\Ei\LA\DSCIlE BER1GTE1V. LEYDEN, 8 December. Z. M. heeft het bij kon. besluit van 5 Dec. 1851 ingesteld cereteeken tol belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a toesekend aan P. G. Gallandat Huet, voormalig officier van gezond heid 2de kl. bi) de mobile Geldersche schutterij, thans wonende te Leyden. De commissie voor de verloting ten behoeve van de verbouwing der remonstrantsche kerk alhier heeft op nieuw een blijk van belangstelling in deze zaak ontvangen, daar H. K. H. prinses Hendrik haar voor die verlo ting een paar bloemvazen op schotels heeft doen toekomen. Opgave van brieven, welke in de eerste helft der maand November jl. door het postkantoor alhier zijn verzonden, en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: H. Kunemand, te Amsterdam; mej. van der Hoeven, idem; mej. de l'Orme, nee Schaafstnaidem; van Wieringc, te Amstelveen; mej. G. M. A. van Hardevelt, te Arnhem; H. de - Ruyter van Steveninck, idem; mej. J. Meyes, te Delft; wed. L. van Veen, te 's Gravenhage; mej. J. Anehout, vrouw van J. F. v. Gonst, te Haarlem; wed. J. B. Bloemer, te Haarlem; J. J. de Vries, te Hardegarijp; H. Fla- mand, te 's HertogenboschSchttiler, te Hilversum; A. Brouwer, te Nieuwe Diep; J. Mol, te Noordwijk H. Nieuwhuis, te Zutphen; J. W. Frugter, idem Sringes idem. Van Katwijk aan Zee meldt men ons dd. 5 Dec.: Van 1 lot 30 No vember zjjn weder aangekomen 59 schuiten met 5,439,300 stuks steurha- ring, benevens eenige tonnen pekelharing en schelvisch. De vangst was zee ruim en de prijzen standhoudend. Meest al de schuilen zijn nog uit ter visscherij. Van den 7den meldt men ons nog van daar: Gisteren avond had alhier een treurig ongeval plaats. De voerman Gijsbert van Rhijn, bij de aan komst van haringschuiten bezig met het afhalen van touwen, werd door den feilen stroom en zwaren golfslag van zijn paard geworpen en verdronk, hetgeen menwegens de duisternis niet eerder gewaar werddan toen het paard alleen op een verren afstand het strand bereikte. De man laat eene zwangere vrouw met nog 5 inwonende kinderen na. Het lijk is niet gevonden. De sedert eenige dagen door weinig windstilte afgebroken storm ver hief zich gisteren morgen, omstreeks 4 ure, tot een orkaan, die een paar uren hevig woedde. Belangrijke ongelukken zijn uit de omstreken niet be kend, dan alleen dat aan schoorsteenendaken, boomen en schuttingen schade is ontstaan. Van elders zijn de berigten omtrent dezen storm meestal gelijkluidend. Een aantal telegraafpalen werden omgeworpen, zoodat er stoornis in de dienst plaats had. Te Rotterdam is in de Tuiiiderslaan een in aanbouw zijnd huis ingestort; een gelijk lot trof een in aanbouw zijnd huis op de Nieuwe Veemarkt. Ge lijktijdig ontstond er brand in de genoemde Tiitnderslaan in eene loods, dienende tot timmermans-werkplaats, die op dien lijd het ergste deed vreezen. Gelukkig is men er in geslaagd de vlammen te bedwingen, zoodal alleen de loods en het aanwezige timmerhout zijn verbrand. Nabij den Moerdijk zijn twee schippersgezellen, broeders, uit het llol- landsch Diep opgevischt; die vijf uren lang op het water gedreven hadden, zich vastgeklampt houdende aan eene plank, waaraan zij een gaffel hadden gebonden, om zich boven water ie kunnen houden. Zij waren met eene aak, geladen mei riet, uil Willemsoord vertrokken en in den nacht door den storm overvallen. Toen zij gered werden, waren zjj reeds bewusteloos. Ook zjjn aldaar twee onttakelde half verbrijzelde visschersschuiten komen aandrijven, waarin zich nog eene partij schelvisch bevond. Vermoedelijk zjjn het Vlaardingsche schuiten, waarvan de bemanning in den storm is omgekomen. Naar men uit Noordbrabant meldt heeft de storm zich daar allerkrachtigst doen gevoelen en veel schade veroorzaakt. Op sommige plaatsen was het alsof de grond schudde. Het bedrag der schadeloosstelling wegens het gemis van fonrrages, door de generaals, hoofd- en verdere officieren van het leger gedurende het jaar 1869 te genieten, is vastgesteld. Voor het garnizoen te Leyden op ƒ075 per paard en per dag. De minister van oorlogvan Z. M. den koning de opdragt ontvangen hebbende om aan het leger HDS bijzondere tevredenheid Ie doen kennen, zoowel over de flinke houding der troependie bij de onlangs te Rotterdam plaats gehad hebbende ongeregeldheden zijn opgetreden, als over de maat regelen bij die gelegenheid van de zijde der militaire autoriteit genomen, heeft zich bij eene algemecne order voor hel leger van die laak gekweten. In het Wbl. voor lagermiddelbaar en gymnasiaal onderwijs en in de N. R. C. is de heer Alherdingk Thjjm opgekomen tegen het berigt dezer dagen uit Amsterdam gemeld, omtrent een verzoek, dat door hem zou ge daan zijn aan de schoolcommissie over een werkje betreffende de geschiede nis des vaderlands van deu heer Andriessen. De heer A. T. zegt dat dit berigt overvloeit van onjuistheden en dat de stelling »dat geestelijken niet dwalen kunnen" niet kan opkomen in het hoofd van eenig kind der kerk, dat met gezond menschenverstand is begaafd. Op de aanbevelingslijst door burg. en weth. van Amsterdam aan den gemeenteraad aldaar ingediend, ter benoeming van een leeraar in de Neder), taal- en letterkunde aan de handelsschool, zjjn geplaatst de hh.U. J. Polak, litt. hum. cand., leeraar aan het gymnasium te Leyden, en J.Brals, leeraar aan de Twentsche industrieschool. Te Utrecht zal den 15den dezer eene vergadering worden gehouden, tot het vestigen eener algemeene kiesvereeniging in Nederland. Blijkens de ontworpen statuten verlangt de vcreeniging de kiezers bij het doen van keu zen voor de tweede kamer en de provinciale staten voor te lichtenen die candidate!) te steunen, die bekend slaan als voorstanders van de monarchaal constitutionele regering, gelijk de in 1848 herziene grondwet die heeft om schreven, maar die ook niet minder de regten der kroon dan die der ver tegenwoordiging verlangen gehandhaafd te zien, die de overzeesche bezit tingen beschouwen als aan het opperbestuur des konings toevertrouwd, en die wenschen te beheeren in hel belang van het moederland in verband met dat der bevolking, niet door onstuimige overplanting van westersche begrippen, maar langs den weg van beraden ontwikkeling en beschaving der inlanders. 's GRAVENHA.GE 8 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan H. Buit, te Usquert, tot het dra gen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus toegekend. Z. M. heeft tol hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogesehool te Groningen benoemd den heer dr. R. S. Tjaden Modder man, thans directeur der hoogere burgerschool te Arnhem. - Tot burgemeester der gemeente Enkhuizen is benoemd de heer G. Bruynis, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Brielle. Door Z. M. is geagreëerd de opklimming van den tweeden kapittel ridder der Duitsche orde, balye van Utrecht, Frantjois Maximiliaan baron van der Duyn, tot eersten kapittel-ridder, en de ridder-expcctant der Duitsche orde, balye van Utrecht, Eugen Ferdinand Bogislaus Ahasverus graaf van Doenhoff als tweede kapittel-ridder der orde. Aan den lslen luit.-adjudant J. C. van Meegen, van het reg. grenadiers en jagers, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. De minister van binnenl. zaken heeft, als voorzitter der rijkscommissie voor de zevende bijeenkomst van het internationale statistische congres, den heer mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leyden, aangewezen om hem bij af wezigheid te vervangen in het voorzitterschap. In dc zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1869 (dep. van binnenl. zaken). De behandeling van art. 101, subsidie tot rentebeta ling over de gelden te storten ingevolge de bepalingen der concessie voor de doorgraving van Holland, met het daarop door den heer Pijnappel voor gestelde amendement, strekkende om de bij dat artikel uitgetrokken som van 533,250 te verminderen roet een bedrag van ƒ157,500, werd hervat. De heer Pijnappel lichtte zijn amendement toe. Het had de strekking om te dwingen tot overlegging van den titel, krachtens welken de post op de begrooting was gebragt. De heer Godefroi bestreed het amendement, als zijnde revolutionair; het onthouden van gelden mogt het middel niet zjjn om iets te verkrijgenwat men meende noodig te hebben. De heer de Bosch Kemper stemde met die zienswijze in. De bh. van der Linden en van Voorlhuyzen en de ministers van binnenl. zaken en van financiën bestreden het amendement op verschillende gronden vooral wezen zij op de gevaar lijke strekking. De heer Pijnappel verdedigde hel bij herhaling tegen de ingcbragle bedenkingen. Ten slotte werd het met 48 tegen 15 stemmen verworpen. Artt. 101107 werden achtereenvolgens goedgekeurd; bij art. 105; betreffende het toezigt op de spoorwegdiensten werden vele klagen geuit over de regeling van sommige diensten. Vervolgens werd, volgens het vroeger genomen besluit, in behandeling gebragt de begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1869. Bij de algemeene beschouwingen werden door onderscheiden leden besproken de aangevraagde concessiën voor den aanleg van lijnen van Arnhem naar Nijmegen, van Boxtel over Gennep naar Kleef, van Gennep

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1