BIJVOEGSEL, behoevende tot de Leydsche Courant van Maandag 7 December ób6S/V°. ó4>7. 's GKAVENHAGE 5 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. F. Feldberg, te Oudendijk, en A. 13 uii n i k te Bodegraven, tol het dragen van hel kruis/idei et virtuti hun door den Paus toegekend. Tot burgemeester zijn benoemd: te Waalre de heer J. Peels; leVlagt- wedde de heer L. van Sonsbeeckmet eervol omslag als burgemeester te Sloten; te Vlissingen de heer H. P. Winkelman, in de plaats van den heer dr. J. W. Callenfels, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Bosch is benoemd de heer dr. J. Scliüngel. Aan den luit.-kolonel der artillerie van het leger in Ned. IndiëJ.Nie- mantsverdrietthans met verlof, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Gelijk eervol ontslag is, op zijn verzoek, ver leend aan den met verlof zijnden kapitein-kwartiermeester van het leger in Ned. Indië F. K. L. Gosenson wegens ligchaamsgebreken. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen over hoofdst. V der staalsbegrooiing (dep. van binnen!, zaken) voortgezet. Over de 1 Vde afdeeltngmedische policie, voerden nog de hh. Weslerhoff en de Bosch Kemper hel woord waarna de minister van biunenl. zaken de onderscheiden sprekers beantwoordde. De heer Weslerhoff sprak over onder-artikel 53, jaarwedde van de geneeskundige ambtenaren; en de heer Hoffman over onder-artikel 59, kosten tol afwering van het gevaar waar mede de veetyphus den veestapel bedreigt. De ouder-artt. 53 tol 60 wer den goedgekeurd. Bij de behandeling van art. 62 der Vde afdeelingverdere uitgaven be- trek kei ij k het binnenlandsch bestuur, besprak de heer de Rruyn Kops de uitgifte van het statistisch jaarboek. De onder-artt. 61 tot 69 werden ach tereenvolgens goedgekeurd. Daarna vingen de beraadslagingen aan over de V lde afdeeling waterstaat en publieke werken waaraan onderscheidene leden deel namen. De behandelde onderwerpen betroffende splitsing in de artikelen dezer afdeeling lot rivierwerken betrekkelijk; de toepassing der wet van 1806 omtrent het verleenen van schadevergoeding aan oevereigenaren wier eigendommen te loor gaan ten gevolge van aangelegde rijkswerken; het beheer en het onderhoud der kleine rivieren; de zaak van hel Zwolsche Diep en den overlaat van Dronthen de aanhechting van Ameland; de ka naalverbinding van de oostelijke provinciën des rijks met de Eems, enz. De minister van binnenlandsche zaken beantwoordde de gemaakte aanmer kingen. Hierna had nog eene breedvoerige beraadslaging plaats over de uitlegging en toepassing te geven aan art. 3 der wel van 24 Febr. 1806, waarop 'de beraadslagingen over de VId« afdeeling in het algemeen werden gesloten verklaard. De onder-artt. 70 tot 74 werden goedgekeurd. De heer van Sypesleyu besprak den toestandhet onderhoud en de herstelling der landsgebouwenvooral van die in de residentie. Nadat de minister van binnenl. zaken dien spreker had beantwoord, werden de artt. 75 tot 79 goedgekeurd. In de heden gehouden zitting zjjn de beraadslagingen voortgezet over de 7de afd.waterstaat en publieke werkeu. Bij art. 80, waarbij voorkomen de werken der Nieuwe Merwede, werd uitvoerig gesproken over de bekende klagt dat ten gevolge dier werken eene kunstmatige verhooging van den waterspiegel heeft plaats gehad, die schade heeft loegehragt aan de eigena ren van verschillende landerijen en gevaar voor doorbraak en overstrooming opleveren. Du leidde den heer Geertsema lol hel doen van het hier na te melden met 43 tegen 22 stemmen aangenomen voorstelDe karner gehoord de inlichtingen van den minister van binnenl. zakenacht het weuschelijk dal eene commissie worde benoemd om de bezwaren te onderzoeken, die tegen de werken tot vorming der Nieuwe Merwede zijn gerezen en de middelen aan te wijzen waardoor die zouden kunnen worden weggenomen. Artt. 81 tot 83 werden daarop zonder discussie goedgekeurd. Bij art. 83 werd gevraagd naar de inzigteu van den minister omtrent hel Zwolsche Diep. De minister gaf te kennen dat hij reeds op verbetering van dien toestand bedacht was. Met 57 tegen 2 stemmen werd het art. goed gekeurd Bij art. 84, verbetering van den Rotterdamschen waterweg in Zuidhol land enz.gaf de minister de gevraagde inlichtingen. Gevorderd tol art. 101 (doorgraving van Holland op zijn smalst). De heer Pynappel stelde een amendement voor om de rentebetaling te verminderen met de som die de aannemers beweren in arbeid geleverd te hebben, en zulks als middel om hen te nopen hel aannemingscontract over te leggen. Maandag zal daarover beraadslaagd worden. BUITENLAVDNGHK BKRHirTKN Ni «i is L. A S>. LONDEN. 3 December. Ten gevolge van de nieuwe verkiezingen heeft de conservatieve partij die in het parlement reeds de minderheid had, nog 15 stemmen verloren. De heer Disraeli heeft dientengevolge besloten af te treden, zonder een vo tum van wantrouwen af te wachten. Dit besluit heeft velen verrast. Van de zijde der conservativen wordt als reden daarvan opgegeven dat het mi nisterie niet van de koningin vergen wilde eene troonrede uit te spreken in zijnen geest, maar in strijd met de inzigten der meerderheid. Van de zijde der liberalen wil men in de handelwijze van Disraeli eene kansberekening zien, om later weder op het kussen te komen, in de verwachting dat de eendragt der liberalen van korten duur zal zijn en ophouden zal zoodra het tot de toepassing en uitvoering barer inzigteu komt. De heer Gladstone heeft een onderhoud met hare H. M. de koningin ge had. De Times meldt dat hij door den heer Disraeli II. M. was aanbevo len en dat hij ook de opdragt tot zamenstelling van een kabinet heeft aangenomen. Men acht het thans waarschjjnlijk dat het parlement den 10den dezer wei zal bijeenkomen, maar alleen tot het kiezen van een voorzitter en liet beëe- digen der leden, en dat de eigenlijke aanvang der werkzaamheden en ook de troonrede tot het begin van het volgende jaar zal worden uitgesteld. Hel officiële blad maakt bekend dat de koningin de waardigheid van burggravin aan de gemalin van den heer Disraeli heeft verleend onder den naam en titel van burggravin van Beacousfielden tevens de waardigheid van burggraaf bij haar overlijden aan haar mannelijk oir. In de hoofdstad beginnen de garotters weder hunne aanvallen te doen op personen die zich des avonds op straal bevinden. De dagbladen deelcn reeds eenige dier aanrandingen mede. De jongste uitvinding der dieven is om iemand plotseling een zakdoek met chloroform onder den neus te hou den en hen in bedwelmden toestand te berooven. FRANKRIJK. PARIJS. 3 December. I Den 2den is op het kerkhof Montmartre een zestal personen in hech tenis genomen. Den 3dcn, sterfdag van Baudin, had er reeds vroe^ in den ochtend op het kerkhof een groole toeloup van nieuwsgierigen plaajs. Tegen 11 ure was hun aantal nog veel grooter geworden en de autoriteiten gjjven toen bevel om het keikhof te ontruimen. Aan deze uitnoodiging werd door allen voldaan, uitgezonderd door drie. die in hechtenis genomen tónden. Nadat hel kerkhof ontruimd was, bleven eenige honderden personenwauErg^ van velen uit nieuwsgierigheid, zich voor het kerkhof bewegen. Tegen 3 ure wilde een aantal lieden met zeker vertoon voor het kerkhof blijven wandelen. Deze werden door de policie uiteengedreven. Des namiddags is het kerknof uit voorzorg gesloten. Hier te lande heeft men eene vergunning der regering noodig om het drukkersbedrijf te kunnen uitoefenen. De ministeriele bladen berigten thans dat de keizer een zoodanig brevet heeft verleend aan eene vereenigiug van drukkers-gezellen. De vroeger in de dagbladen vermelde slerrekundige ontdekking van den heer Courbebaisse is op niets uitgeloopen. Het is later gebleken dat die heer de planeet Mercurius voor eene nieuwe vaste ster had aangezien. Uit Napels meldt men dat de werking van den Vesuvius heeft opgehouden. Bij de Italiaansche kamer van afgevaardigden is door 29 leden een wetsontwerp ingediend, strekkende om aan de weduwe van Monti eene jaarwedde van 2000 fr.en aan den vader van Tognetti eene van 1000 fr. uit de Italiaansche schatkist voor hun leven toe te kennen. In die voor drag! wordt gezegd «dat Monti en Tognetti wegens eene reden van polilie- ken aard onthoofd zijn." SPANJE. De nltramontaansche dagbladen van Madrid zijn gezamenlijk begon nen het republikeinsche beginsel voor te staan; dat schijnt aan vele lieden, die tot het republikeinsche beginsel overhellen, een bedenkelijk blijk van heimelijke bedoelingen die niet anders dan legen de revolutie gerigt kunnen zijn, en het doet hen overgaan tot de constilutioneel-monarchale partij. De geestelijkheid en de ultramontaansche partij zjjn zeer werkzaam in de Baskische provinciën. De regering heeft de gesteldheid van Cuba bedenkelijk genoeg geacht om de volkomen herstelling van den generaal Dulce niet af te wachten maar in zijne plaats den generaal Sanz als landvoogd derwaarts te zendeu. De heer Cipriano del Mazo is benoemd tot buitengewoon gezant in Nederland. AHAHElt IE-NIEP WS PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 4de" December de heer A. J. van Randwijck, van Assen, in de reg- tenmet stellingen. INGEZONDEN. De Latijnen zeggen: »audi et alteram partem" wjj zeggen: »hoor ook de wederpartij." Eene nieuwe beslemming aan het plein der groole Ruïne te Leyden te geven, waarvan thans veel sprake schijnt te zijn, verdient wel dat weder- zijdsche belangen worden vernomen en overwogen. Een der belangen, voorzeker niet het minste, is dat der Leydsche uni versiteit, de eer van Nederland, de roem en welvaart tevens der stad, van wier heldhaftigheid zij het aandenken is en de prijs. Sedert ettelijke jaren is de bloei der universiteit toegenomen: voortreffe lijke aan haar ontvallen geleerden zijn door uitmuntende hoogleeraars ver vangen er zijn nieuwe leerstoelen opgcrigtde hulpmiddelen van het onderwijs zijn aanmerkelijk verbeterd, gebouwen voor de wetenschap zijn vergroot, geheel nieuwe opgetrokken of nog in aanbouw, en wij zien groo ter schare studerende jongelingschap bij de hoogeschool aankomen, onaan- gezieu de zeker lofwaardige pogingen aangewend om hel hun elders aan lokkelijk te maken. Oppervlakkige, onverschillige of partijdige beoordeelaars van al dat goede mogen vragenol er nog meer gedaan moet worden waar reeds zooveel is verrigt? Wie de toestanden kent, Leydens bloei verlangt en de weten schap eert, zegt ja. volmondig ja! Er moet nog meer gedaan worden, wil men met den tijd en de wetenschap vooruitgaanwil men met de uitbreiding van voortreffelijke verzamelingen door ruimte-gebrek gestuit zien, wil men niet langer aan de eerste hoogeschool van Nederland den bouw van eenen haar meer waardigeu zetel onthouden. Tot staving hiervan, wat de materiële zijde betreft, het hoofddoel dezer regelen, moge hel volgende strekken. In de vergelijkende ontleedkunde is dusverre geen praktisch onderwijs gegeven, en er is nog geen bijzonder kabinet voor dit vak aanwezig. Wat de overleden hoogleeraar van der Hoeven dienaangaande zelf verzameldeschijnt thans aan de academie welwillend te worden aangeboden en in den laatsten ttjd is op het rijks museum door overbrenging van praeparaten uit het ana tomisch kabinet, en door aankoop van een groot getal uitmuntende voor werpen van wijlen prof. van Lidth de Jende, een breede grondslag voor eene behoorlijke verzameling van vergelijkende ontleedkunde gelegd. Dit alles eischt vereenigiug onder den opvolger van van der Hoevenmaar er is daar toe geeu rnitnte voorhanden. Hei rijks-museum van oudheden is te bekrompen, ofschoon het voor eenige jaren mei eene nieuwe verdieping is vergrooten al kwam er het gedeelte van het gebouw bijwaar dus verre het munt- en penningkabinet is geves tigd Dit nu is op zijn beurt veel te klein geworden, voor al wat reeds aanwezig is, en waarbij nog >an zelf jaarlljksche vermeerdering komt uit de inkomsten van een legaat. Het beelden- en prenten kabinetonlangs uit het rijks-herbarium verstoo- ten, alweder om voor dit ruimte te winnen, is in een huis overgebragt waar het, zoo als te wenschen is, niet zal blijven; het eischt ook op den duur een geschikter lokaal. Men moge zeggen dal er van dit kabinet wei nig gebruik wordt gemaakt, doch daar waar zooveel autieken ontbreken; waar Apollo's fiere houding niet uitkomt of Laocoon geen ruimte heeft om met de monsterslangen te worstelen, is de gelegenheid niet gunstig om kunstzin op te wekken en smaak te vormen, beiden van humane studiën onafscheidelijk. Er is nog een eihnographisch museum verre op de Hoogewoerd, waarvan gemaakt is wat er bij mogelijkheid van te maken was, maar dat van alle academische instellingen verwijderd ligt, en al de kleine onaanzienlijke ver trekken en vertrekjes van een gewoon burgerhuis stikvol beslaat. Niet minder opgepropt is hel rijks museum van natuurlijke historie, sinds lang meer een magazijn dan een behoorlijk museum, otiaangezien twee uit breidingen der lokalen in de laatste jaren. Eerst bij die uitbreidingen heeft er de schoone verzameling van insecten eene plaats kunnen vinden later is hij die instelling gevoegd de geologische verzameling van Nederland uil het Pavilloen te Haarlem. Dagelijks ondergaat het zoölogische gedeelte, de eigenlijke grondslag der

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5