LEÏD8CHE De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG 7 DECEMBER. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. STADS- BEK IC TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen te wetendat voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dal zij het onderwijs op cene der reeds bestaande klassen kunnen volgen gelegenheid gegeven wordt voor die der le klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breé- straattegenover het Stadhuis voor die der 2e klassevoor jongensaan hel schoolgebouw in de Pie- terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brêu- straalnaast de fVaalsche kerk en wel van den 7deI1 tol en met den 19den December ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen lot negen uren en op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf lol twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDF.LER, Burgemeester. Leyden, 5 December 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1». Phiiippus van der Heïden handelaar in brandstof fen, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om twee pakhuizen in de Langeslrraat, geteekend wijk VIII n». 741 en 742, tot bergplaats van brandstoffen te mogen inrigten en bezigen; en 2°. Passchier Skit, sjouwer, wonende binnen deze ge meente, om vergunning lot het houden en mesten van een of meer varkens op een erf in de Glazenmakerspoort aan de Uiterstegracht, wijk VII na. 370; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Jannarij 1824, -rakende vergat,j ningen ter ciprigtiug van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op de Algemeene Policieverordening, van 24 October 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et tncom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 10'™ December aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leyden, 5 December 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. JTZ Bl.VNKN'LAMlSCHK IIEHIGTEAT LEYDEN. 5 December. Inde maand November zijn binnen deze gemeente geboren 118 kinderen, als: 56 zoons en 62 dochters. Overleden 69 personen, als: 10 mannen, 16 vrouwen, 31 zoons en 12 dochters; daarenboven als levenloos aangege ven 6. Voltrokken 29 huwelijken. Wij vernemen dat Z. M. de koning de lib C. J. Boele en Zoon, siga ren-fabriekanten benoemd beeft tot hofleveranciers II. K. H. prinses Frederik der Nederlanden heeft een prachtig geborduurd canapékussen geschonken voor de verloting ten behoeve van de verbouwing der Remonstrantsche kerk alhier. In de laatste dagen uiogt de commissie zich verheugen in de ontvangst van zeer fraaije voorwerpen. De levering eener partij witte zeep, waarvoor bij de aanbesteding op 20 Nov. 11. de heer Sanders alhier de minste inschrijver was, is, na schei kundig onderzoek der monsters, door den minister van marine aan dien heer gegund. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 145 lot 167 volwassen personen en 79 lot 95 kinderen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen die eene acte van bevoegdheid als apotheker, bedoeld in art. 16 der wet van 1 Juni} 1865. wenschen te verkregen, eene zitting zal houden op Maandag den 14dEn December en volgende dagen te Leyden. Van wege het ministerie van financiën is bekend gemaakt dat blijkens cene mededeeling der Fransche postadministratie de lijn der Fransche pak ketbooten van Fort de France (Martinique) naar Porto Cabello (Venezuela) en vice versa, in verbinding slaande met de dienst van pakketbooten tus- schen St. Nazaire en Aspiuwall, tot Cttragao zal worden doorgetrokken. Die doorlrekking zal voor de eerste maal plaats vinden in aansluiting op het vertrek der pakketboot uit St. Nazaire op 8 Dec. aanst. Dien ten ge volge zal er tusschen het rijk en Curasao voortaan mede eene verzending van gesloten brievenmalen door middel der bovengemelde lijn van Fransche pakketbooten in werking komen. De eerste brievenmaal naar Curagao zal worden verzonden in verband met bet vertrek uit St. Nazaire op 8 Dec. aanst., en vervolgens op den 8slctt van elke volgende maand. De correspon dentie, met de bovengemelde nieuwe gelegenheid naar Curasao te verzenden, behoort twee dagen vroeger, en dns den 6de" in den voormiddag te Amster dam, Rotterdam en 's Gravenhagc ter post te worden bezorgd. Z. M. de koning, een vernieuwd blijk willende geven van ingenomen heid met de instelling van den Ned. W'eerb. Bond, heeft aan den voorzitter van het centraal comité liet berigt doen toekomen, dat eerstdaags hem zal worden toegezonden ee;i rijk met zilver versierd stamboek voor dien Bond. Naar men uit Rotterdam meldt zou het openen van den nieuwen wa terweg naar zee aan den hoek van Holland met tegenspoed gepaard gaan en zou de geul van hel kanaalin plaats van door de zee verwijd te wor dendigtgewoeld en geheel verzand zijn. Te Rotterdam had Woensdag avond ten half 12 ure weder een aanval op een agent van policie plaats. Aan de Ooslvest kwamen vijf personen, die zich in een steeg verscholen haddenplotseling op Item af. De daders zijn evenwelnadat zij den agent op de straat hadden geworpen op diens moordgeroep op de vlugt gegaan. Een hunner scheen evenwel nadere kennis met den agent te willen maken en kwam op nieuw op hem af; doch eer hij den agent bereiken kon, had deze een pistool op Item gelost, waardoor bij hoogstwaarschijnlijk geraakt is. De aanrander is daarop op den loop gegaan. Te Amsterdam is eergisteren op eene stoep in de Roseboomsteeg eene vrouw, in bijzjjn tan haren man, bevallen van een zoon, en vervolgens met haar kind naar hel gasthuis overgebragtonder toezigt der policie. Eergisteren heert te Utrecht de heer dr. P. j. van Kerckhoff het hoog- Iceraarsambt in de wis- en natuurkundige faculteit aan de Itoogeschool aldaar aanvaard met het houden eener redevoering over «chemische verbinding." De heer dr. E. Mulder, tot dezelfde betrekking aan die Itoogeschool be noemd, heeft die gisteren aanvaard met het honden eener redevoering, welke tot onderwerp bad: »de methode, bij scheikundig onderzoek te volgen, opgespoord uit de geschiedenis." Uit Harlingen meldt men aan de N. R. C. De policie ontving vóór een paar dagen het signalement van eene dame, die waarschijnlijk met den trein zou arriveren en moest aangehouden worden. Er bevond zich wer kelijk cene dame itt een der wagons die in allen deele de bedoelde scheen te zijn. Een heer, die zich mede in dien wagen bevond, overreedde de policie, dat deze dame de bedoelde niet was, welke met den volgenden trein moest komen. De policie wacht echter nog te vergeefs. Volgens herig! uit Batavia is de expeditie op Bali afgeloopen. Btj het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wets ontwerp tot afschaffing van het zegelregt op de dagbladen enz. heeft die afschaffing op zich zelve bij een groot aantal leden bijval of toejuiching onder vonden. Verscheidene anderen gaven de noodzakelijkheid dier afschaffing niet toe. De geheele afschaffing van het advertentie-zegel vond mede vol doenden bijval De equivalenten evenwel ondervonden bij de groote meer derheid ernstige tegenspraak op verschillende gronden. Meer algemeen werd het denkbeeld in al de afdeelingen geopperd, om als equivalent te nemen eene regtstreeksche verhooging van den accijns op hel gedistilleerd. Met 3 verhooging per vat, dus eene opvoering tot ƒ53, was het verlies, voor de schatkist uit de afschaffing van het zegelregt voortspruitende, geheel gevon den, en bij de opvoering tot ƒ60 zou tevens de geheele accijns op het ge- slagt kunnen vervallen. Men gaf een en ander den minister in overweging. Zie verder het Bijvoegsel.) Per Telegraaf. STUTTGART, 4 December. De koning heeft de zitting der kamer met eene troonrede geopend, waarin de indiening van een aantal vrijzinnige wetten werden aangekondigd. Hij besloot zijne rede met de verzekering, dat bij uit vrije beweging liet staatsleven zal bevorderen en met het volk de zelfstandigheid van Wurtemberg zal handhaven en de nationale belangen zal behartigen. LONDEN, 5 December. De Times beval de volgende voorloopige lijst der leden van het nieuwe kabinetlord Clarendon buitenl. zaken lord Cardwell oorlog; Lowe, financiën; Bright, Indie Guilders marinesir William Page Wood, lord-kanselierChichester Fortescue, Ierland; sir Robert Collier, attorney-general; generaal Coleridge, solicitor-general. Lord Russell minis ter zonder portefeuille. A D V E R T E M~T IEM. Mijne geliefde Echtgenoote W. A. LA LAU beviel heden voorspoedig van cene welgeschapene Dochter. Valkenburg, 3 December 1868. G. F. ALSCHE. Voor de vele bewijzen van belangstelling, gedurende de ernstige ziekte van mijn Echtgenoot ondervonden, betuig ik, ook namens haar, tnjjnen opregten dank. Leiden, 4 December 1868. F. VAN OLDEN. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden mflner dierbare Echtgenoote CATUARINA MARIA VAN ALPilEN ondervonden, betuig ik met deze mijnen hartelijke» dank. Soeterwodde 7 December 1868. J. J. FRANCKEN. Wie genegen mogten zjj» aan een hoogbejaard Echtpaar, in behoeftige omstandigheden «erkeerende, dat op het S'. Nico- laasfeest zijne OO-jarSg Huwelijks-Verccuiging viert, eene kleine verrassing te helpen bereiden, gelieve daarvoor eene bijdrage te zenden aan Leyden, 4 December 1868. A. RUTGERS VAN DER LOEFF.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1