Per Telegraaf. Tol surnumerair bij den waterstaat is benoemd de cmel-iogenieur A A. Bekaar. Aan den heer L. O. Wolf van Nassau is, op zrjn verzoek, eervol ontslag veileend als commies der posterijen 3de kl. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot kapitein 3de kl. den lsteD luit. J. H. Burghgraef, van het wapen thans tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in W.-Indië; bij het 3dc reg. tot ka pitein 3de kl. den lsttn luit. F. H. A. Rijnders, van het reg. grenadiers en jagers. Aan den gepens. luit -kolonel met rang van kolonel F. H. de Veye de Burine is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als militie commissaris in «Ie prov. llirecht, onder toekenning, wegens zijne langdurige en goede diensten, van den rang van generaal-majoor. Gi.-teren nacht is brand ontstaan in de stoomfabriek van timmerwer ken van de hh. Gebr. van Malsem in de Frederikssiraat. Door de hulp van een paar spuiten is men dien spoedig meester geworden. De schade tiegroot men op p. oi. ƒ1500. De eerste kamer heeft in hare gisteren gehouden zitting de vier wets- onlwerpen lot vaststelling der begrooiing van IN'ederl. Indie voor 1869 be handeld Hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) is met algemeeiie stemmen goedgekeurd. In de zilliug van heden zijn de drie overige weis-ontwerpen dier begrooting, de decoraiiewet en nog eeinge andere kleine wets-onlwer- pen met eenparige stemmen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde de beraadslaging over hoofdst. VII C (herv. eeredienst enz.) De voorzitter ver zocht de leden thans niet meer in algemeene beschouwingen te treden over de beginselen, waarover reeds gesproken was, maar zich te bepalen tot de beschouwingen, waartoe dit hoofdstuk in het bijzonder aauleiding gaf. De heer Hoffman betreurde de opheffing van bel kon Ie voren ingestelde dep. van herv. eeredienst; hij meende dal deze minister had afgebroken wat de vorige, ter voorbereiding van de schenliug van kerk en staat, had gedaan en zag bij de regering den toeleg om het Nederl. volk te ontchristenen. De voorzitter verzocht hem zijne uitdrukkingen Ie matigen. De heer WesterhofF drong aan op de regeling van de pensioenen der predikanten. De lieer van Blom wees op de knellende handen van de kerk in Friesland t. w. het floreen-stelselen de heer Fransen van de Putte besprak den toestand der prot. kerk in Indië; vooral in 1 ndië was de scheiding van kerk en staat noodzakelijk. De heer Saaymans Vader zeide er prijs op te stellen dat het herv. kerkgenootschap in naauwe betrekking siond met de regering. Hij sprak vervolgens over bet standpunt door de regering aangenomen bij de afschaffing der depp. van eeredienst. De voorzitter verzocht hem echter niet terug te keeren tot de vroeger gevoerde discussie, maar de heer Saaymans Vader ging echter voort, zoodal de voorzitter eerst zijn verzoek herhaalde, en daarna Item te kennen gaf dat hij het voorstel zou moeten doen om hem bel woord te ontnemen. De heer Saaymans Vader zag toen van het woord af. De heer van Wassenaer Catwyck zeide het beginsel van den voor zitter te zullen eerbiedigen, maar langs den kant van den hamer des voor zitters heen. Hij betoogde dat men in 1816 van eene belijdende kerk eene reglementaire kerk had gemaakt, waaruit een kunstmatige toestand was geboren, waarvan hij de nadeelige gevolgen schetste. Verbetering zag hjj in het stelsel der vrije verkiezingenmaar het zou nog lang duren eer dat stelsel invloed uitoefende op de zamenstelling der hooge kerkelijke besturen wier toestand ziekelijk was. Wilde men scheiding en verbetering, dan moest er in overleg met die besturen een termijn gesteld worden waarop de hooge besturen moesten aftreden, opdat er andere besturen konden gekozen wor den. De regering kon haar iuvloed bezigen om de zaak dien weg te doen opgaan. De beer Moens verlangde dat de scheiding zoo sterk mogeljjk eu zoo spoedig mogelijk zon doorgezet worden, en als de kerk zelve het niet wilde, dan toch om haar zelve en in haar voordeelals zij vrg was, kon zij zich ontwikkelen. Dan zouden er ook niet meer zulke redeneringen in de kamer gehoord worden als die van de hh. Hoffman en van Wassenaer Cat wyck. Wat de laatste spreker verlangde zou slechts verwarring brengen in een stelsel, dat gunstig werkt voor het gevoelen van dien spreker, maar niet spoedig genoeg. De minister van financien beantwoordde de onder scheidene sprekers; de slotsom zijner rede was dat hij zoo ver mogelijk en zoo spoedig doenlijk zou voortgaan met de losmaking der banden van kerk en staat. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerd werden de algemeene beraadslagingen gesloten, de artikelen achtereenvolgens goedge keurd en het hoofdstuk met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de beraadslaging over hoofdst. V (liinnenl. zaken) De heer van Eek sprak over wenschelijkheid der splitsing van hel dep.over de grensscheidingen tusschen verschillende ge meenten en over hei subsidiëren van groote werken. De heer van Kuyk wees op het ongelijke van den census, zonder dat daartoe reden bestond. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De minister heeft de verschillende sprekers van gisteren en heden beantwoord. De mi nister blijft zich verklaren tegen de splitsing van het dep vap. binnenl. zaken en vóór het behoud der groote kiesdistricten. Den lijd tol herziening der kieswet en den census, daarin omschreven, acht hij nog niet gekomen. Subsidiëu wil bij aan particuliere ondernemingen toekennen alle'én waar het algemeene belang duidelijk kenbaar is. Het wets-ontwerp tot regeling der grensscheiding tusschen Zeeland en Zuidliolland is bij den raad van state aanhangig; dat tot regeling der grenssclieididg tusschen Zeeland en Noord brabant is nog in onderzoek Up eene vraag van den heer Insinger ver klaart de minister zich bereid voor een paar dagen de leekeningen en plan nen betrekkelijk de overbrugging van hel Y en de Al aas over te leggen. Nog zijn door onderscheidene leden velerlei gevoelens ontwikkeld over de onteigen naswet. Sommigen wilden meerderen waarborg voor den onteige- naar, anderen meerderen waarborg van den onteigende. De minister, zon der de bezwaren over het hoofd te zien gaf gaarne de verzekering dat de bezwaren niet onoverkomelijk waren doch zou dit punt nader overwegen. De algemeene beraadslagingen zijn daarna gesloten Bij de afdeeltng (kosten van bestuur der provinciën) verklaart de minister zich ongeneigd ont vergoeding van reiskosten te verleenen aan leden der gedep. staten, maar veeleer gezind voor verbetering der jaarwedden van gedep. slaten zoodal op deze wijze aan ben die buiten wonen de gelegenheid worde gegeven om zich in de hoofdplaats te vestigen De beraadslagingen zijn gevorderd tot de afdeeling medische policiewaarbij de qnaestie vat) den verkoop van geheime geneesmiddelen Ier sprake komt. BIJ 1 TE N L V V DSC li I? I!KHl GTEN ËNCEtAN i». LONDEN. 1 December. Men verzekert dat het ministerie de) zamenkomst van het parlement niet zal afwachten maar reeds nu zijn omslag zal vragen. De Daily Tel. beweert dat de heer Disraëli zijn ontslag reeds heeft aangeboden. Eene monsterpetitie, houdende proiest tegen de vernietiging der staats- kerk in Ierland zal den 9d« dezer aan den minister van binnenl. zaken en door diens tusscbenkomst aan de koningin worden aangeboden. Berigten uit New-York melden dat een voorstel der verdedigers van den heer Jefferson Davis, om bet proces wegeus hoogverraad in te trekken iu behandeling zou worden genomen. Volgens den Times of India is de toestand van den oogst nog aller ellendigst. Geheele districten worden door de inwoners verlaten. Keeds heerscht hier en daar gebrek aan water, en zelfs de oogst van Odessa, die dn jaar goed stond, wordt door de droogte bedreigd. Ook uit noordelijk Indië komen in dit opzigt ongunstige berigten. SPANJE. De Epoca berigt dat zich te Sevilla, te Salamanca en te Valencia cooitnissiën hebnen gevormd met het doel om de verheffing van den generaal Espartero lot den Spaanschen troon te bevorderen. Tevens berigt dat blad, dat in de prent winkels van Madrid het afbeeldsel van dien generaal, uitge dost met kroon en scltepter, te koop is. De revolutionaire junta op Cuba heeft bij proclamatie de amnestie afge wezen, den strjjd voor de onaf bankelijkheid volhoudende. De nieuw benoemde kapitein-generaal van Cuba, de generaal Dulce, wordl door ongesteldheid verhinderd derwaarts te gaan. Thans is zijn ver trek bepaald op 15 Dec. Indien hij dan nog niet geheel hersteld is, zal men een ander in zijne plaats benoemen. De markies de Novalicltes, die bij hel gevecht aan de brug van Arcolea door een kogel in den mond werd getroffen, verkeert nog steeds in een lijdenden toestand. Na eene nieuwe operatie heeft hij echter gedeeltelijk het spraakgebruik teruggekregen. rKlUSSEIt. BEHLIJN, 1 December. De zitting van den bondsraad is door den vice-president Delbrück geopend. De heer von Bismarck is in den besten gezondheidstoestand alhier teruggekeerd. De Köln. Zeit. Itecltt weinig aan de mededeelittgen van het Journ. d. Déb. betreffende eene bemiddeling van Engeland tusschen Frankrijk en Prttissen. Duitschland zou in nationale aangelegenheden geene vreemde inmenging dulden. In de gouvernementen Kalisch en Lublin, in Posen, is de veepest uitgebroken. De noodige voorzorgsmaatregelen zyn genomen en de gren zen afgezet. Uit Bucharest wordt gemeld dat een nieuw ministerie is lot stand ge komen, zamengesteld uit de verschillende partjjen. Men geloofde echter niet dat het met vracht zou kunnen werkzaam zijn. otndat de wenscheu iter Humaiien te hoog gestemd zjjn, en niet vervuld kunnen worden zonder in botsing te komen met Turkije en de Europesche mogendheden. MADRID, 2 December. Generaal Laureano is benoemd lot kapitein-ge neraal van Puerto Kico. De heer Acquerenio is benoemd tot gezant te Brussel PARIJS, 2 December. Het hof te Riom heeft het vonnis der regtbank te Clermont vernietigd en den gérant van het blad l'Indépendant du Centre met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 500 fr. boete. LONDEN, 3 December. Disraeli heeft aan de conservatieve leden van het parlement een circulaire gezonden, waarin hij zegt, dal de ministers zicli niet kunnen vleijen het vertrouwen van het nieuwe lagerhuis te bezit ten en derhalve aan hunne eer en hunne politiek verpligt zijn onverwijld af te treden. Zij blijven overiuigd, verklaart hij verder, dat Gladstones kerk politiek onregtvaardig'in beginsel is, waarschijnlijk onuitvoerbaar zal, doelt iu ieder geval verderfelijk iu hare gevolgen moet zijn. LONDEN, 3 December. Daily Telegraph meldt, dat de heer Gladstone reeds hij de koningin ontboden, eu heL ontslag van bet kabinet Disraeli door baar aangenomen is De Times verwacht dat lord Russell bij de koningin ontboden zal wor den nadat deze aan Disraeli afsebeids-audientie heeft verleend. isurgcrüjtic J^Iastö. Van 26 November tot en met 2 December 1868. BEVALLEN J. M Benuekamp, geb. Bos, L. C. Marks, geb. Riebeek, D. E. C Broystens geb. Schuurman D. H G. J. Nieuwenhuizeu geb. van den Brink, Z. S C. La Bree, geb. Borgerding D. J. de Tombe, geb. Za- lenherg D M. van der Velden geb. van Zijp, Z. S. L. van der Leek geb. HoefsmitD. J. E. Hakkaart, geb. Theys, Z W. Schouten, geb Gadtlla, Z. J. Verver, geb Stijser0. C. Faesgeb. van der VeerZ. J. Arliouw] geb. Bogge, Z. P. B. Regeer, geb. «au tlassel, Z. M. C. Htteber, geb. Grob- ben Z. J. Gunstra, geb. de Vrind, Z A. M. J. van Wijk geb van der Togt, D. M. Lasschuyt, geb Wage, Z. J. Hoitiugh, geb. Dekker, D.J. Schroef, geb. Molenaar, Z J. Florissongeb. de Klerk, D. C .1. van Rosse, geb. van EikelZ. J. Poelijoe, geb. Sloos, Z. M. Brune, geb. Mulder, -- L. Seguar, geb. Riebeek D. GEHUWD: G. Koornhof. wed', en G. Paattw wede. A. 't Hartjm en C. Koorenbof, jd. P. Kamstra, jm. en J. Jultling ,jd. J. Kriest jm. en J C. Brittyn .jd. OVERLEDEN M. C. Piena D.2 j en 9 m. J. DoolZ.20 j. C. Den- sel76 j J P Vrossink wed L. Monrooy31 j. J. BlattsjaarZ. 3 tn. J VerwerD 10 tn. N. Galjaart59 j. J. M. Kikkertgeb. Vogelezang 43 j P. Mooten 51 j. J. Gressi64j M. J. SpijkerD 3j. en 10 at. H. van Uldett, Z., 7 m. P. L. RijkeZ.3j. J. Koelewfjn wed. J. van Wijk 66 j. A I* V E K V E IV T I E Bevallen van eene Dochter C. W. VAN SCHOONDERWOERD DEN BEZEMER CARRÉE. Leydek 2 December 1868. Mijne geliefde Eclitgenoole W. A. LA LAU beviel beden voorspoedig van eene welgeschapene Dochter. Vaikesbcrb, 3 December 1868. G. F. ALSCHE. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en liet overlijden van mijnen dierbaren Echtgenoot M. J. SCHRETLEN on dervonden betuig ik aan allen mijnen iuntgen dank. Wed. M. J. SCHRETLEN, Bonzo.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2