LE1DSC1E VRIJDAG 4 DECEMBER. STA DS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afso aderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen le weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni) 1851 (Staats blad n°. 85), in zijne vergadering van heden, liet suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1868 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bp verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. o. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 3 December 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien 1". het aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland gerigt request van de Heyder C°.fahriekanten alhier, waarbij zij, ter uitbreiding hunner in dustrie, verzoeken om in hunne bleekerij aan den Vestwalgeteekend wijk VIII n". 303, twee loogketels te mogen doen plaatsen, die door pijpen met de beslaande stoomketels zullen worden verbonden'; 2°. het adres van YVileem Piasmeijer tabaks- verkooper, wonende alhier, houdende verzoek om in het perceel aan de Haarlemmer straat, wijk VI n". 516, een tabaks eest te mogen doen plaatsen; en 3°. het ver- zöek van locas van der Nat, winkelier, wonende binnen deze gemeente, om vergunning lot het houden en mesten van varkens op een afgesloten erf achter een koestal op de Minnebroersgracht, wijk VIII n°. 147r°°<l; Gelet op art 4 van het Koninklijk besluit van 31 .Januarij 1824rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening, van 24 October 1867; Doen te welen dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op liet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 7lk" December aanst.'s voormiddags te elf nren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijlbij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 3 December 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. lilWEALA.MlSCllE llERiGT LEYDEN. 3 December. lu de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn op nieuw tot leden in de commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of be langrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst benoemd de hb. B. W. Wllewaall en mr. S. C. Snellen van Vollenhoveu. Bij de stem ming over de voordrag! der commissie van fabricage, betreffende liet ver zoek van Pit. van der Heyden (het gebruik van gemeentegrond aan den Middelweg bij den Ouden Bijn), waaromtrent in de laatste vergadering de stemmen hadden gestaakt, werden 16 stemmen voor en 5 tegen die voor- dragt uitgehragl, zoodat het verzoek is afgewezen. (Iet suppletoir kohier van de pi. dir. belasling, dienst 1868. eene suppletoire begroolingdienst 1868, en de begrooting van bet r. k. wees- en ondeliedenhnisdienst 1869, werden goedgekeurd. Overeenkomstig de voordrag! betreffende het adres van den kerkeraad der Ned lierv. gemeeme in zake het subsidie van bel Minnehuis. werd besloten die zaak te stellen in banden ecner commissie; tot leden dier commissie werden benoemd de hh. Buys, Goudsmit eu Tollens. Op bet adres van de firoia Steenhatter, lot hel maken van een keldergat, werd gunstig beschikt. Op verzoek van den heer van Uenkelom werd voorgelezen eene in de vorige zitting ingekomen missive van prof. YV. G Pluygers, om te doen blijken dat deze zich daarin, zooals bet was voorgesteld, niet had beklaagd dal bij niet voorkwam onder de 37 boogsiaaiigeslagettenmaar voorname lijk in dat schrijven had doen uitkomen de verkeerde werking der verorde ning, daar hij, zoo hij niet van de lijst ware weggelaten, onder de 37 hoogstaangeslagenen zou voorkomen. De synodale commissie der Ned. herv. kerk beeft de uitspraak van bet prov. kerkbestuur van Zuidbolland in itooger beroep, waarbij de ver kiezing van negen diakenen der Ned. herv. gemeente te Eeyden is geldig verklaard, op den eiseh van den heer mr. L. I). Suringar, op grond van de onwettigheid der vergadering van liet kies-collegievernietigd en de ver dere beslissing verwezen naar het prov. kerkbestuur van Noordbrabant. Bij de boekhandelaars Geb. Beiinfante, te 'silage, is verschenen; De koninklijke militaire academie en hare strafrcgtsplegingdoor mr. N. van Hasselt, advocaat en notaris te Groningen. Aanleiding lot bel schrijven van dit stukje gaf hel gebeurde met den zoon des auteurs, den kadet A. L. van Hasselt, aan wien men, toen bij op het punt was het, eindexamen af te le»gen, een eervol ontslag had gegeven, ter zake van een door Item ge pleegd vergrijp, t. w. het niet betalen van 50 cents of daaromtrent in de cantine en bij de eerste aanmaning om betaling, het te doen voorkomen 5 alsof hij had betaald. Omtrent deze zaak zagen reeds vroeger drie brochn- res het licht, een ter verdediging van den kadet en twee. waarvan een van de band van een zjjner mede kvveekelingen waarin het voorgevallene in een ongunstig licht wordt geplaatst. Men gevoelt ligteljjk dat de vader, die de toekomst zijn zoons zoo plotseling vernietigd zager behoefte aan had voor de eer zijns zoons op te komen, en hij doet dit op eencn van zijn stand punt kalmett en hezadiaden toon. Bij de lezing van de uileenzetting der feilen en van de omstandigheden, die lot het verleenen van ontslag hebben geleid, komt men tot de overtuiging dat de jeugdige van Hasselt voor zijn vergrijp, zoo al niet te zwaar, echter zeer zwaar heeft geboet. Belang stellenden in deze zaak mag de lezing van dit stukje worden aanbevolen. De kapitein R. J. Y'erschoir van Nisse, van het l8le bat. 4de reg. inf., is, op zijn verzoek, voor een jaar op non-activiteit gesteld. De minister van hinnenl. zaken heeft goedgevonden te bepalen dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van lien die het diploma bedoeld in art. 16 der wet van 1 Junij 1865, wenschen te verkrijgenvoor de tweede maal in hel loopendc jaar zitting zal houden op Zaturdag den 5del1 December e. k. en volgende dagen, le Utrecht. Van wege het ministerie van koloniën is bekend gemaakt dat ten be hoeve van de dienst in Ned. Indië zijn benoodigd drie ongehuwde jonge tuinlieden. Voor den bekwaamste is het uiizigt geopend om te worden be noemd tot adsistent-horiulanus en voor de beide anderen, om te worden ge plaatst als tuinlieden bp den tuin le Buitenzorg, en bij de bergtuinen van Tjipannas. Zij die daartoe in aanmerking wenschen te komen moeien zich met een op zegel geschreven request wenden lol het ministerie van koloniën, in te zenden bij den hoogleeraar Miquel te Utrecht, voor of op 31 Dee. aanst. Y'erdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Den lsten dezer is te Velp overleden de heer mr. G. van IJsselsteyu oud-raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. De directie der maatschappij lol exploitatie van staatsspoorwegen heeft, om te voorzien in de bezwarendie de dienst op de lijn in hel noorden aanbiedt, aan de regering eene nieuwe dienstregeling ter goedkeuring aan geboden, waarbij door het vermeerderen der ireinen op marktdagen en het loopen van een goederenlrein en van een personentrein elke aanmerking op ongeregelde aankomst der treinen zal ophouden. Naar men verneemt zijn hij de maatschappij tol exploitatie van Staats spoorwegen na afgelegd vergelijkend examende volgende adspiranleti tot surnumerair benoemd, namelijk: J. Post van der Burg, van Schiedam, te Zwolle; J. P. L. H. H. P. Canselaar, van 's Gravetihagele Enschedé; K. P. Creygion, ven Breda, te Tilburg; J. R. K. de Jong, van Nijmegen, ie Leeuwarden; 1. E. de Kok, van Nieuwviiel, (e Maastricht; YV. van der Linden, van Nijmegen, te Venlo; J. C. Reijer, van ljzendijke, te Goes. Het stoomschip Amstelcomm. Everwrjn, komende van de kust van Guinea is le Hellevoetsluis binnengekomen. Met het Engelsche sloomschip Lancefeld is de bekende Nederiandscbe reizigster tnej. Tinne van Malta, met een gevolg van ongeveer twintig per sonen, deels Christenendeels Muzelmannen, le Tripolis aangekomen, van waar zij op nieuw eene reis naar de binnenlanden van Afrika zal ondernemen. In eene le Arnhem gehouden vergadering van het dep. Arnhem der maatschappij lot bevordering der nijverheid is verslag nitgebragt omtrent de aldaar in dit jaar gehouden tentoonstelling van nijverheid en kunst. Daar uit bleek dat deze tentoonstelling, in vergelijking met de in 1852 aldaar gehouden tentoonstellingbijna even druk bezocht is. Iti 1852 was het getal bezoekers ongeveer 72000, in 1868 ruim 70000. YVat de financiële uilkomsten aatigaaibleek het, dat niettegenstaande het dep. Arnhem zon der eenige subsidie van hel rijk, gewest, gemeente ol particulieren, de ten toonstelling, op eigen krachten steunende en voor eigen rekenin» onderne mende, van het bekend besluit van den gemeenteraad, om tot 5000 in de helft van een eventueel tekort te dragen, evenmin als van de ƒ13000 door ingezetenen van Arnhem in het mogelijk verlies gewaarborgd, gebruik be koelde te maken. Aan de aandeelhouders in dat waarborgfonds zal integen deel uog een dividend worden uitgekeerd. Door de arrond.-regthank te Leeuwarden zijn een veedrijver en 5 jon gens beneden de 16 jarenallen wonende te> Rjjperkerkveroordeeld we gens het zonder opzet doen ontslaan van gevaar voor een spoortrein, dat zij hadden kunnen en moeten voorzien, waarvan verwonding van iemand het gevolg is geweesten het loopen langs den spoorweg zonder vergunning. De eerste is verwezen lot eene gevangenisstraf van drie maanden de ove rigen elk tot eene gevangenisstraf van acht dagen. Het feit bestond hierin dat zij op den 20sl™ Oct. jl. hij hel station te Hardegartjp een veewagen die op het uiiwijkspoor stond vóór hei vertrek van een trein hebben voor uitgeschovenzoodal hij over de rails, waarop die trein liep, uitstak, met dit gevolg, dat de trein den veewagen op zijde heeft geschoven en een machinist-leerling verwond werd. Uil Brouwershaven meldt men dat het schip Dordrecht, kapt. Ver- hoeven van Batavia naar Dordrecht bestemd op den Banjaard is gestrand. De equipage en de passagiers zijn gered en te Brouwershaven aatigehragt. Hel schip zal waarschijnlijk wee zijn. s GRAVENHAG E 3 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer F. A. YV. Miquel, di recteur van 's rijks herbarium te Leyden en hoogleeraar te Utrecht, tol het dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrjjk geschonken. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlan den den heer mr. E. G. P. Gertsen, thans rijks-advocaat in Limburg. Tot burgemeester der gemeente Lensden en Slontenbiirg is benoemd G. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol in de plaats van mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lokhorst op zijn verzoek eervol ontslagen. Tol ontvanger der registratie te Oss is benoemd de heer IJ. II. Tours, thans te Grave.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1