LEYD8CIIE 1808. STADS-BER1GTEN. WOENSDAG 2 DECEMBER. De Courant wordt Maandag li'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 3d™ December 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming «an twee leden in de Commissie «oor de bewaring van voorwerpen, van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunsl. 2". Slemming over de «oordragt der Commissie van Fabricage betreffende hel verzoek van Pli. vah der Heyden waaromtrent in.de laatste ver gadering de stemmen hebben geslaakt 3'. Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting, dienst 1868. 4°. Suppletoire begrooting dienst 1868 5». Begrooting »an het Itonmsch Catholijk wees- en oiidenliedenhuisvoor de dienst van den jare 1869. 6°. Voordragt betredende het adres van den kerkeraad der Nederdnitsch Hervormde gemeenle, in zake het Minnehuis. 7°. Adres van P en J Sieetihauertot het maken van een keldergat in de sloep voor hun pakhuis, Mandenmakersleeg wijk IV, N° 110. 7lil\\E\LAMlSCIIE lïEIIK.TEM. LEYDEN 1 December. De minister van financiën heeft belangstellenden verwittigd dat er gele genheid bestaat tot geldverzending naar Duitschlaiiddoor middel van postwissels. De gemeenleraad van Haarlemmermeer heeft bepaald, dat de aldaar in aanbouw zijnde dorpen, thans nog hekend als Kruisdorp en Venne- perdorp, voortaan Hoofddorp en Nieuwe Vennep zullen genoemd worden. Men verneemt dat Donderdag den 26s,e" dezer, door het doorsteken van den dam op het strand, liet kanaal, door den Hoek van Holland voor den nieuwen Rollerdamschen waterweg, met de Noordzee in gemeenschap is gebragtzoodal het kanaal thans aan weerszijden voor de stroouien is geopend. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de voordraglen lot het sluileir der leening van zes millioen met de daarbjj voorgedragen belastingen, na vjjf zittingen, aangenomen met 30 tegen 7 stemmen. Volgens de M R. C. is de bedoelde geldleeuing gesloten door bemiddeling der commanditaire bankvereenigiug te Rotterdam, met den heer Jacques Errera Oppenheim, te Brussel Uit Maassluis meldt men dat de haringvangst met loggers in dit jaar zoo buitengewoon .(lustig is geweest, dal deze dagen een loggerslechts even buiten den Hoek van Holland zijnde, reeds volle lading in had. Men is nog alnjd bezig met kaken en inzouten, iets dat naar menschengeheugenis nim mer te «oren zoo is geschied Voor liet pro» gereglshof in Gelderland siond in de vorige week teregt Geertje Kemp. huisvrouw van H. Stam, winkelierster, wonende te Ensprjk, gemeente Dell, beschuldigd van opzettelijke brandstichting, waardoor geen menschenlevens iu gevaar konden worden gebragt. Om zich uit benarde geldelijke omstandigheden te redden, slak zij, toen haar man eu kinderen uit waren, de vlam in het rieten dak hunner hoog verzekerde woning, ten gevolge waarvan nog 6 woningen en eenige hooibergen de prooi der vlam men werden. Het hof veroordeelde de beklaagde tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van 5 jaren. Naar men uit Zwolle meldt is de boekhouder bij het armbestuur der herv. gemeente te Zwolle op de vlugl gegaan, nadat h0 op heeler daad betrapt was zich van de gecollecteerde kerkgiften eene som van ƒ4.80 arglistig te hebben toegeëigend. Hij was steeds ren oppassend en eerlijk man, waarom men zich dan ook in gissingen verliest, wat hem tot deze daad heeft kunnen brengen. Door het prov. gereglshof in Drenthe is A. S.oud 28 jaren, geboren te Leyden, kolonist Ie Veenhuizen, schuldig verklaard aan poging tot moord. Hij is dien ten gevolge veroordeeld lot eene tuchthuisstraf van 10 jaren. 's GRAVENHAGE 1 December. Tot burgemeester der gemeente Rijssen is benoemd de heer H J. van Opstallen aan den heer P. H. Dannenbargh is eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oolmarsnm. Tot schoolopziener in het 5de schooldistrict van de prov. Groningen is benoemd de heer dp. G. A. Venema, te Groningen, thans schoolopziener in het 7'" schooldistricten tot schoolopziener-in het 7de schooldistrict dr. M. Salverda. te Groningen. Bij den waterstaat zijn benoemd: tot hoofdingenieur lstc kl. de hoofd ingenieur 2dc kl. J. F. Augier; tot hoofdingenieur 2dc kl. de ingenieur l8te kl. J F. W Courad, lot ingenieur lstc kl de ingenieur 2de kl. T. Bleckman, tot ingenieur 2de kl de aspirant-ingenieur R. O. van Manen, en tot adspi- rant-ingenieur de surnumerair J. W. VVelcker. Z. M. de koning is Zondag nacht weder naar het Loo vertrokken. De eersie kamer heeft in hare heden gehouden zitting de aan de orde gestelde wets-ontwerpenmeest met algemeene stemmen, aangenomen. Na eenige discussie is met 18 tegen 14 stemmen besloten reeds morgen ten elf ure te beraadslagen over de Indische begrooting voor 1869. In de zitting der tweede kamer van gisteren is de behandeling voort gezet en ten einde gebragt van hoofdst. 1V A der staatsbegrooting (dep. van juistilie). Bij art. 15 van afd. 4 (de scherpregter en zijne adsistenten) stelde de heer Dutnbar voor die individuen te doen verdwijnen, als een blijk van sympathie voor de afschaffing der doodstraf. Met die afschaffing te wachten tot dat er geene misdaden meer begaan worden, ging niet op. De straf werd toch niet toegepast. IIij wees er op dat de koningen van België en van Zweden geen doodvonnissen meer wildeu bekrachtigen; als tegenhanger daarvan had echter de stedehouder van Christus te Rome on langs twee personen die straf doen ondergaan. Het al of niet wenscheljjke van de afschaffing der doodstraf kwam loen op nieuw ter sprake. Voor hel behoud spraken de hli. Bichon van Ysselmonde, van Nispiu en Saay- mans Vader, en voor de afschaffing de hh. Godefroi, van Voorthuyzen en Moens. De lieer van Nispen verdedigde ook de handelwijze van den stede houder van Christus. Zoo lang er misdadigers gevonden werden als waarvan hier de lede was, dan moest er ook gelegcngeid zjjn die onschadelijk te maken. De minister van justitie was van meeniug dat het behoud der dood- siraf hier niet ter sprake moest komen, maar alleen het niet of al behou den van art 15. Met 53 legen 8 stemmen werd het artikel aangenomen. Bij de behandeling der Vde afd. (rijks-policie en in zake van jagt en vis- scherjj) werd krachtig aangedrongen op herziening der jagtwel. Bij afd. VI (kosten «oor gevangenissen) bragt de lieer de Roo var. Alderwerelt ter sprake het gebeurde in de gevangenis te Leeuwarden en de pligt der regering Ie zorgen dat dergelijke voorvalleu niet meer konden plaats hebben. Zijns in ziens was de otitvliigiing het gevolg van drie oorzaken de toestand der gebouwen vermindering van garnizoen en onvoldoende burgerlijke bewaking. Het getal bewakers was te gering en hunne bezoldiging onvoldoende. De hh. llingstJ. K. van Goltstein en van Beyma drongen mede op het nemen van krachtige maatregelen aan. De lieer van Goltstein was van meening dit het geslicht naar Medemblik moest worden overgebragt. Ook besprak deze het cellulaire stelsel; dat zijns inziens, in den laalslen tijd niet meer dat vertrouwen genoothetwelk het vroeger had ingeboezemd. De heer Storm van 's Gravcsande zeide dat in het gebeurde te Leeuwarden geene reden was gelegen om den vroegeren commandant aldaar in een minder gunsiig daglicht te plaatsen. De minister van justitie verklaarde dat hij, wal betreft de onivlugiiiis Ie Leeuwarden, al hel mogelijke reeds gedaan had en nog deed om het kwaad voor hel vervolg te keeren. Hij erkende dat de gebouwen in een slechten toestand verkeerden. Hij was daarover in overleg gelreden met de commissie van toezigt en een ingenieur van den waterstaat. Wal hel garnizoen betrof zou hij met zijnen ambtgenoot voor oorlog overleggen of vermeerdering mogelijk was. Het getal bewaarders be droeg nu 27 en bij alle commissiën van toezigt bestond neiging om het getal bewaarders uit te breiden. Volgens door hen ontvangen officieuse in lichtingen lag het gebrek niet in hel gering aantal bewaarders, maar in den werkkring hun aangewezen. De tractementen waren niet hoog, maar iu alle gevangenissen was dit het geval. Van het overbrengen der gevan genen naar Medemblik kon geen sprake zijn; veeleer wilde de minister een deel naar 's Hertogenbosch overbrengen. Met betrekking lot den vroegeren commandant der gevangenis verklaarde de minister dat hij de beste com mandant was dien men had Een voorstel van den heer van Beyma om art. 40 met ƒ11000 te vermeerderen, ten einde den minister in staat te stellen meer uitgaven ie doen voor de gevangenis te Leeuwarden, werd met 56 tegen 7 stemmen verworpen. Het geheele hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomen. In deze zitting is ingekomen een wets ontwerp tot intrekking der wet van 25 Jan. 1817, betreffende de octrooijen. In de zitting van heden was aan de orde de algemeene beraadslaging over hoofdst. 1VB (dep. r. k. eeredienst). Gewigtige algemeene beschouwingen werden iu het midden gebragt over de beide eeredienstenhet behoud van afzonderlijke admiuislraliënde al of niet wcnschelijkheid van het herstel der afzonderlijke ministeriën enz. De lieer van Voorthuyzen achtte het af zonderlijk beheer der beide depp. van eeredienst niet in strijd met de grond wet. De heer van Helden zou berusten in het behoud der afzonderlQke administraliënechter alleen als overgang tot eene algeheele scheiding van kerk en staat. De heer van Nispen achtte de weder instelling van het dep. voor r. k. eeredienst allezins wenschelijk. De heer van der Maesen betuigde zijne ingenomenheid met de tegenwoordige regeling. Op den heer Rochussen had de opheffing der beide depp. een pijnlijken indruk gemaakt. De heer van der Does de VVillebois zou berusten in de tegenwoordige regeling. De lieer de Bosch Kemper vereenigde zich met het advies van den heer van Deldan. De heer Borret zou tegen het hoofdstuk stemmen, wanneer de minister van justitie bleef overhellen lot de rigting van den minister van financiën in deze quaestic. De heer Jonckbloet bestreed de argumenten van lien die voor het behoud der depp. van eeredienst ijverden. De minister van juslitie lichtte zijne memorie van toelichting nader toe in dien zin, dat de tegenwoordige toe stand is een overgangstoestand om lol eene scheiding van kerk en slaat te geraken. De heer Thorbecke gaf zijne goedkeuring te kennen over hetgeen de regering reeds gedaan had voor de scheiding van kerk en staat: geen woorden maar daden Nadat nog onderscheidene leden en ook de ministers van justitie en van financiën het woord hadden gevoerd, werden de algemeene beraadslagingen besloten en de artikelen behandeld. Ten slotte werd hel hoofdstuk met 51 legen 14 stemmen aangenomen. Morgen is het hoofdst. Herv. eeredienst aan de orde. Zaturdag II. had in liet huis, bewoond door den heer dr. D J. Steyn Parvé, aan de Dunne Bierkade n°. 17, eene eenvoudige, maar eigenaardige plegtigheid plaats In tegenwoordigheid van een aantal beoefenaars der wetenschap en kunst, werd namelijk geconstateerd, dat in den gevel van genoemd huis is bevestigd eene hardsteenen plaat, waarop is uitgebeiteld dt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1