BIJVOEGSEL, bchoorende tot de Lcydsche (Courant van Maandag 30 November 3663, ft0. 344. Te Rotterdam zijn lhans in den gemeenteraad aan de orde de voor stellen tot uitbreiding der stad, in verband met den aanleg van den staats spoorweg Rotterdam en Dordrecht en de daarbij bchoorende financiële voor- dragl. Deze beraadslagingen hebben reeds verscheidene zittingen noodig gemaakt. Door het prov. gerestshof van Noordholland is behandeld ecne zaak tegen een 15jarig meisje nil de semeente Haarlemmermeer, door de arrnnd.- regtbank te Haarlem lot 3 jaren correctionele gevangenisstraf veroordeeld ter zake van poging tot moedwilliger, doodslag, gepleegd op een buurmeisje van 11 jaren, dat zij in een diepen put heeft geworpen, doch dat zich heeft kunnen redden, door zich met e'étie hand vast Ie houden aan een plank b(j den rand van den put, totdat op haar geschreeuw eene buurvrouw toeschoot en haar uil dien toestand verloste. Het hof heeft het vonnis, negens een paar informaliteitenvernietigd en haar op nieuw veroordeeld lot 3 jaren correctionele gevangenisstraf. Te Ooslerhoul heeft de gemeente-secretaris, de heer G. Luk wel, na 55 jaren als zoodanig in dienst te zijn geweest, zijn ontslag gevraagd. Een 60-tal ingezetenen hebben daarop aan den raad verzocht Item dit ontslag niet te vcrleenen, maar hem uit te noodtgen zijne betrekking, waarin hij zoo nuttig was, te blijven waarnemen. De raad heeft aan dat verzoek vol daan, met het gunstig gevolg dal de heer Lukwel zjjn verzoek heeft teruggenomen. Een bewaarder in het huis van bewaring te Axel is door de regtbank te Goes veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten der procedure, wegens het op den IS11"1 April II. laten ontsnappen van den persoon «a:i A. de Moor, op vermoeden gevat als medepligttg aan den be- ruchten diefstal bij den landbouwer J. Huyssen, in de gemeente Neuzen. Te Maastricht zijn bij hel afbreken der vestingwerken weder twee personen onder de aarde bedolven. Een werd er levenloos uilgehaald en de auder zwaar gekneusd en met een gebroken been. Te Brussel zal in hel volgende jaar, van 1 July tot 28 Sept., eene algemeeue tentoonstelling worden gehouden van gewrochten van levende kunstenaars. 'sGRAVENHAGE, 28 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. F. Farensbach, te Amsterdam, j tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Pius IX, aan E. Bogerste Alem, tot het dragen van hel kruis fidei et virtuti. hun door den Paus geschonken, en aan mr. C. baron de VVeichs de VV'enne, burgemeester der gemeente Wanssum, lot het dragen van bel gewaad en de versierselen van ridder der Souvereine orde van St. Jan van Jeruzalem, hem door den sledehouder van hel Grootmeesterschap dier orde te Rome verleend. Aan den heer mr. J. T. van Coeverden is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als kantonregter te Doeiinchem. Tol amanuensis bij de kon. bibliotheek is benoemd de heer J. A. De- keth alhier. De hulponderwijzer voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, A. H. Smits, is bevorderd lot schoolonderwijzer voor de dienst der gemelde bezittingen. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl te benoemen tol olficier van gezondheid 2de kl. de officieren van gezondheid 3de kl. J. P. van den Berg en C. Ripping. De eerste kamer heeft eergisteren avond eene zitting gehoudenwaarin de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen zijn inge komen. De kamer heeft voorts hare afdeelingen vernieuwd In de afdeelin- gen is het onderzoek van verschillende wets ontwerpen aangevangen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin- gen voortgezet over hoofdstuk 111 der staatsbegrootiiig (dep. van buitenl. zaken). Na de goedkeuring der artikelen 10 lot 15 der IIId® afdeeling, betreffende verschillende uitgaven, stelden de heeren Ueydenryck, Pijnappel en Virtily Verbrngge voor, een nieuw artikel achier art. 15 ie plaatsen van dezen inhoud: «Tegemoetkomingen wegens schade, geleden ten gevolge van den oorlogstoestand in Japan in 1863 44 757.84." De heer de Casern- broot deed een tweede voorstel, strekkende om eveneens een nieuw artikel j achter art. 15 te voegen, aldus luidende: «Buitengewone toelage tot tege moetkoming aan oude en gebrekkige zeelieden, te storten in het daarvoor bestemde fonds, als blijk van tevredenheid van den staat over het gedrag der koninklijke zeemagl in de wateren van Japan in de jaren 1863 1864, ten bedrage van 25000." Over beide voorstellen werd ecne langdurige beraadslaging gehouden; daarna werden beide amendementen verworpendal van den heer de Casembroot met 46 tegen 18 stemmen, en dat der heeren Ueydenryck c. s. met 53 tegen 11 stemmen. Na de goedkeuring van de verdere onderdeelen werd het hoofdstuk met 63 legen 2 stemmen, die der hh. Taets van Amerongen en J. K. van Goltsteinaangenomen. Aan de orde waren daarna de algemeeue beraadslagingen over hoofdst. IV (justitie). De heer van J. K. van Goltstein vestigde de aandacht op de regterlijke indeeling en op de afschaffing der doodstraf. Hij verlangde van den minister slechts eene eenvoudige welnamelijk de intrekking der wet van 1861 lol invoering eener nieuwe regterlijke inrigtingwelke reeds 7 jaren onuitge voerd was gebleven. De minister was voorneoien die wet partieel in te voe renen droeg de invoering van bepalingen voor, die op den hestaanden toestand passen. De regterlijke inrigting had echter mei die bepalingen niets gemeens. Betreffende de doodstraf herinnerde h(j aan de verklaring van den minister dat hij gezind was voor de afschaffing dier straf. De mi nister behoorde dan ook banden aan het werk te slaan en daartoe een voorstel te doen. Hij spreker was niet zoo «volop" voor de afschaffing der dood- straf als de minister. De heer de Bosch Kemper drong op de spoedige in diening van noodzakelijke wets-ontwerpen aan, maar was tegen,partiele regeling, wanneer de gebreken eener wet hare deugden overtroffen. De heer van Beyma betoogde dal eene nieuwe regterlijke inrigting moestf^voorafgaan aan eene herziening der wetboeken. In de zitting van lieden werden de beraadslagingen voortgezet. - De heer Godefroi toetste de verklaringen der regering ten aanzien van de wet op de regt. inrigting van 31 Mei 1861 aan zijne bekende ziens wijze en stelde die ook over legen de meeuing van den heer J. K. van Goltstein. Daarna betoogde hij de wenscbclijkheid van gedeeltelijke herzie ning der wetboeken van burg. regtsv. en slrafv. en wijdde hij eenige be schouwingen aan de afschaffing van de doodstraf, waartoe hl) zou willen medewerkenindien deportatie of levenslange gevangenisstraf daarvan het equivalent werd. De heer Gralama zag alle zijne wenschen omtrent herziening enz. teleur gesteld door den onzekeren toestand van de regterlijke inrigting. De lieer van der Linden was voor eene partiële herziening der wetgeving, maar tegen eene verbrokkeling en verbreking van ons wetboek, om daartoe te geraken. Hij beval den minister aait de tiend-quaestie en de regeling der rfikspolicie. De beer van Hardenhroek drong aan op herziening der jagtwet, en de hh. Duller! en de Willebois op eene herziening der vreemdelingenwet. De minister van justitie was niet veranderd van denkbeeld over de regt. inrigting, hij bleef hechten aan de wet van 1861 en zas er een aangena me» laak in wanneer het hem mogt gegeven zijn die wel in haar geheel te helpen invoeren. Hjj was geen voorsiander van de doodstraf en zou haar gaarne geheel zien afgeschaft. Inlusschen vond hij vooralsnog geen vrijheid om een zoo diep ingrijpend voorstel te doen buiten de herziening van liet thans geldende strafstelsel. Wat het aandringend op nieuwe rege lingen bij de wet belt ofwas des ministers hoofdgedachte in zijne ant woorden: ik heb werk geleverd, bereid werk voor en is dit voltooid zal ik voortdurend nieuw werk ter hand nemen. Daarna bereikte het debat 3e<^>hase van repliek, waaraan deelnamen de hh. J. K. van Goltstein. de Bosch Kempcr, Godefroi, Lentingde ministers van justitie e» van binneiil: zaken. De algemeeue beraadslagingen weiden daarop gesloten en de behandrling der onderdeelen ving aan. Alhier is in het licht verschenen een brief van ds. J. A. Schuurman Johzn., die, zooals bekend is, inet-ïle Noack naar Java is vertrokken. De brief is gedagteekend 6 October R86j8toen men zich op 6 graden boven de linie bevond. Dat schrjjven, dat 25 Nov. jl. alhier is aangekomen, eindigt met: «Door Gods goedheid alles wel, Gotle bevolen De overvloedige aanvoer van haring blijft te Scheveningen steeds aan houden. Gisteren heeft een der schuilen van den heer P. de Niet ruim twee maal honderdduizend stuks aangevoerd. BUITENLAVnSCHK BKKIGTKN. EKGELAIV LONDEN, 26 November. Van de 663 bekende verkiezingen zijn er 375 ten gunste der liberalen en 258 ten gunste der conservative» uitgevallen. De Times berekent dat de meerderheid der liberale parlij ten slotte uit 117 stemmen zal bestaan. Op Donderdag 10 December moeten, volgens de proclamatie der ko ningin, al de gekozen vertegenwoordigers ter vergadering opkomen. De door hen af te leggen eed is door de nieuwe kieswet vrij wal verkort; de 658 leden zullen binnen drie dagen kunnen worden beëedigden de troon rede zal denkelijk op Dnigsdag daaraanvolgende worden uitgesproken. De echtgenoote van den heer Disraeli is tol de waardigheid van burg gravin va» Teaconslield verheven. De heer Disraeli zelf heeft voor hel pair schap bedankt. Er bevindt zich thans alhier een buitengewoon gezantschap van den Sultan van Zanzibar, een kleinen staat op de zuidoostkust van Afrika. Het is gekomen met eene zending betreffende de wering van den slavenhan del door dien vorst, en het wordt met blijken van onderscheiding bejegend. Er heeft eene verschrikkelijke ontploffing in eene kolenmijn te Scow- crofthij Wigan, plaats gehad. Men gelooft, dal op het oogenblik der ontploffing er zich 350 arbeiders in de mijn bevonden. 57 lijken zjjn reeds opgehaald. Uit Glasgow maakt men melding van het feit dat de haring plotseling uit de Clyde is verdwenen. Vrijdag en Zaturdag jl. werd er eene massa van dien visch gevangen en Maandag was er geen enkele meer te vinden. Blijkens herigten utt Valparaiso van 17 Oct. werden op nieuw langs de kust van Chili en Peru aardschuddingen gevoeld. Volgens herigten nit Yokohama van 28 Oct. waren Hakodadi en Neëgata door de party der zuidelijke daimio's bemagtigd. FRANKRIJK. PARIJS. 26 November. Uet aantal dagbladen, die in regten betrokken zijn wegens de inza meling van bijdragen ter bekostiging van een grafteeken voor den republi- ketnschen volksafgevaardigde Baudin bedraagt thans 18, waarvan 6 alhier en 12 in de departementen verschijnen. Een daarvan, de Indépendant du Centre, is vrijgesproken. Van deze vrijspraak is door de regering appel aangeteekend. De inschrjjving-Baudin heeft in hel geheel 30000 frs. opgebragt. De Patrie wil welen, dal de zitting van het wetgevend ligchaam den 4deD Januarij zal geopend worden. Bij den dood van baron Rothschild is, ingevolge het door hem be paalde, 100 000 fr. onder de armen der verschillende stadswijken verdeeld, en daags na zijne begrafenis is aan ieder arme, die zich aan het sterfhuis aanmeldde, 20 fr. uitgereikt. Aan 15000 beltoefligen is op die wijze eene som van 300,000 Ir. verstrekt.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5