Per Telegraaf. Onze Kweekschool voor Zeevaart. en zeide op de vraog van den heer van Voorihuysen dat die geruchten of mededeelingen volkomen bezijden de waarheid waren. Darrop werd de begrootiog artikelsgewijze behandeld. Morgen voortzetting. Hel prov. geregtshof iu Zuidholland heeft H. Hoogeveen, bode van een - begrafenisfonds te Utrecht, schuldig verklaard aan «alschheid in 41 onderhandsche geschriften, hel namaken van handleekeningenen het ge bruik maken van die valscbe stukken en hem veroordeeld lol 5 jaren tucht- buisstraf en 82 geldboeten elk van ƒ50, bij wanbetaling elke boete te ver vangen door gevangenisstraf van 3 dagen. De geneeskundige raad voor Zuidholland zal eene vergadering houden op Maandag 30 dezer, aan bet dep van binnen!, zaken. Te Scheveningen begroot men het aantal haringen lol den 20sleD Octo ber door de vjsschers aldaar aangebragtop 30 aiilhoen. BUITEMAVL)SUH8E111TKN ËHGËLA 'i Sê LONDEN. 24 November. II. M. de koningin der Nederlanden heeft hel kinder-hospiiaal iu Ormondstreei bezocht en aldaar de jeugdige patiënten zeer minzaam toe gesproken. H. M. zal morgen naar Nederland lerngkeeren. liet voornaamste feil, dal zich bij de verkiezingen heeft voorgedaan, is de nederlaag, door hel hoofd der liberale partij, den heer Gladstone, in South-West Lancashire geleden. Ofschoon hij reeds ie Greenwich is geko zen had hij zich veel moeite getroolst om ook in eerstgenoemd districtdat aanzienlijker is, gekozen le worden, misschien ook wel met het doel om zijn vriend Stuart Mill, die in Westminster gevallen is, te Greenwich iu zijne plaats Ie doen verkiezen. De liberale partij is door Gladstone's ne derlaag zeer ontstemd. Tot heden zijn 364 liberalen en 247 conservatieven gekozen. Op verschillende plaatsen hebben de verkiezingen op nieuw tot grove wanordelijkheden aanleiding gegeven. Te Kilbritain tn het graafschap Cork zijn de partijen slaags geraakt. Verscheiden policiebeamblen en rustverstoor ders hebben er het leven verloren. Te Blacuarvon, iu Wallis, heelt het zelfde plaats gehad. Daar is de gewapende magl tusschen beide moeten komen. Er zijn 40 personen in hechtenis genomen. De Nytnph, een Engelsch oorlogschip aan de Oostkust, heeft in het afgeloopen saizoen negen ladingen slaven aangehouden en verbeurd verklaard. FR4NÜRM K. PARIJS. 24 November De prins en prinses van Wallis vertrekken morgen van hier naar Kopenhagen. Bij Lechevalier zal eene brochure verschijnenbehelzende de plei- dooijendoor de Parijsche advocaten gehouden iu de zaak-Baudin. Deze pleidooijen behelzen een hevigen aanval op den legenwoordigen regeringsvorm. De Aloniteur bevat een schrijven uit Jokohatna van 18 Sept. jl.waar uit bljjkl dat de burgeroorlog in Japan voortduurde, zonder dat de eene of de andere van de strijdende partijen groote voordeden behaalde, doch tot groot nadeel voor de welvaart van uitgebreide provinciën, die tot tooneel der krijgsoperatie» dienden of door beneden ongeregeld krijgsvolk afgeloopen en gebrandschat werden. Naar meu uit Rome meldt hebben Monti en Tognetli aldaar de dood straf ondergaan, als medepligtig aan het aanleggen van mjjueu onder twee kazernen te Rome, waarvan de uitbarsting aan verscheiden militairen hef leven heeft gekost. SPANJE. Te Barcelona heeft eene demonstratie ten gunste der constitutionele monarchie plaats gehad, waaraan 25000 personen, en gelijktijdig eene de monstratie van republikeinen, waaraan 9000 personen deel namen. De beide processien ontmoetteden elkander; van de eene zijde werd de kreet: leve de vrijheid! aangeheven, van den anderen kant werd met dien van: leve de broederschap! geantwoord. De republikeinen verklaarden dat zij alle rust verstoorders als verraders behandelen en zich aan de beslissing der Cortes onderwerpen zouden. Te Malaga beeft eene schare van wel 15000 ingezetenen eenen optost gehouden om hare voorkeur voor de republiek aan den dag te leggen; ver volgens heeft zij den gouverneur der provincie verzocht kennis aan de rege ring te geven van de demonstratie, die hij zelf aanschouwd had. Te Valencia is eene volksvergadering gehouden, waarbij de heer Cressi Garrido als spreker optrad Uit den boezem der vergadering is aan bet voorloopig bestuur het volgende telegramdat door 2500 personen was goedgekeurd, gezonden: »Wlj willen de federale republiek." In de omstreken van Burgos heeft zich eene kleine bende Carlisle» vertoond. Acht jaren geleden werden eenige ingezetenen >an Grenada lol galei straf veroordeeldomdat zij de hand tot bijbelverspreiding en tot protest, evangelie-prediking geleend hadden. Het ministerie O'Donnell kou dat op 's lands wetgeving gegronde vonnis niet beletten noch vernietigen; doch het gaf aan de veroordeelden gelegenheid om uit de gevangenis te ontsnappen. Thans heeft het bewind dal vonnis te met gedaan, en aan de veroordeelden berigt gezonden dat zij weder in Spanje mogten komen en er, des verkie zende, protestantsche geloofsbegrippen mogten verkondigen. Berigten uit Havana schetsen den staat van zaken aldaar als zeer bedenkelijk. P II SI 1 S S EN. BERLIJN, 24 November. In het hotel van graaf vou Bisinarek worden toebereidselen gemaakt voor zijne ontvangst. De graaf wordt reeds in den loop dezer week ver wacht, zoodat men kan onderstellen, dat hij den 30sten de zitting van den bondsraad zal openen. De totale ontvangsten van de evangelische Gnstaaf-Adolf-vereeniging in het laatste rekeningsjaar bedroeg 175,179 tb., dus 10000 tb. meer dan in het vorige. De ondersteuningen hebben zich ook ditmaal tot ver buiten Duitschland uitgestrekt. In weerwil van de ongunstige tijden, hebben zich 15 nieuwe afdeelingen en 8 vronwen-vereenigingen gevormd. De geheele vereeniging telt 1134 afdeelingen en 248 vronwen-vereenigingen. Naast deze werken nog 9 zelfstandige boitenlandsche vereenigingenmet 50 afdeelin gen5 vrouwen- en 10 academische vereenigingen. De Gustaaf-Adolf-veree- niging heeft sedert haar 25-jarig bestaan aan ongeveer 800 gemeenten 2,642,397 til. uitgedeeld. Onder medewerking van de Fransche en Russische policie is te Lem- tierg eene in Galltciê zich ophoudende bende ontdektdie groote verlak kingen had, en die sedert langen t(jd eene massa valsche Russische roebel- scheinedoor Poolsclie emigranten in Parijs, in omloop beeft gebragt. MADRID, 25 November. De verkiezingen voor de ayuntamieiilo's, op 1 December bepaald, zijn uitgesteld tot 18 December, terwijl de nieuwe ayun- tamiento's zich op 1 Januarij zullen constitueren. FLORENCE, 25 November. De kamer van afgevaardigden heeft den heer Mari tot voorzitter gekozen met 185 stemmen tegen 93 op den heer Crispi, BOMBAY, 20 November. Er heeft een bloedig gevecht plaats gevonden tusschen Shere Ali en Abdool Rahman. De laatste is totaal verslagen en gevlugt. 60000 menschen zijn, door hongersnood en gebrek aanjj water uit hunne woonplaatsen verjaagd, te Guzerat aangekomen. LONDEN, 26 November. De liberalen hebben bij de verkiezingen in het parlement eene meerderheid van 121 stemmen gekregen. Bij de ongere geldheden te Kilbritain heeft maar één persoon hel leven verloren. I N ti E Z O N D E_N. VI. Het vijfde stukje over de kweekschool eindigt met de belofte van een zesde, waarin door enkele voorbeelden zal worden opgehelderd, hoe de ver wachtingen omtrent de kweekehngen wel eens teleurgesteld, meestal verwe- zenlijkt en soms overtroffen worden. Over de teleurstellingen mag men niet zwijgen, al spreekt men er ongaarne van. Zonder sterke inspanning der verbeeldingskracht, kan ieder voor zich wel bedenken hoe die teleurstellingen zich voordoen. Al ware onze kweek school volmaakt, dal zij natuurlijk niet is, evenmin als eenig ander men- schelijk werk, dan toch zou men tegen mislukkingen en teleurstellingen niet gewaarborgd zijn, zoolang de individuen die er verpleegd en opgeleid worden met volmaakt zijn. Ouder de zeer onaangename teleurstellingen beliooren die welke soms door vaders, veelal door moeders veroorzaakt worden en waartegen uien zich moeijeltjk kan hoeden. Zij doen zich alleen voor bij zoogenaamde «bedor ven jongetjes" die t'liuis niet gehoorzaam, niet vljjttg enz. zijn. In het besef hunner onmacht over den jongen, sturen de ouders hem (waarschijnlijk bij wijze van straf) naar de kweekschoolwaar hij die gewoon was t'huis zijne luimen le volgen, zich tol gehoorzaamheid gedwongen vindt. Dit mishaagt hem natuurlijk in de hoogste mate en nu klaagt hij steen en been, belooft in zijne brieven naar huis beterschap en al wat mooi is. Komen er dan teêrhartige brieven in antwoord, dan is het voor goed met zijne zeemans- sludién gedaan eu weldra gaat hij triomfantelijk naar zjjn «moetje" terug om haar nog meer le kwellen dan bij plagt te doen. De ouders begaan hiermede een dubbele fout, ten eerste door de kweekschool als een straf plaats te beschouwen, dat zij volstrekt niet is, en ten tweede door den jonge» iu zijne ondeugendheid te versterken. Van zulke tegenvallers kan natuurlijk met de scheepsjongens geen questie meer zijn, daar zjjn ze van anderen aard en komen meer uit de verte. Dank zij de welwillende medewerking welke de kweekschool van bet marine-departement steeds blijft ondervinden, is zij in hel bezit van een register, behelzende de mutaiiëu der door haar gekweekte scheepsjongens. De mutalien in dat register verhouden zich als volgt: Op enkele bladen vertoont zich wel eens een vakje met degradatie of ontslag, dit is echter zeldzaam. Vervolgens zijn er vakjes voor ben die in dienst blijven zonder promotie, maar verreweg de meeste vakjes behelzen eene bevordering tot stuur- of booismanslecrliugligt matroos, matroos 3e, 2e, le klasse, kwar tiermeester, schiemansmaat, schieman, bootsman en opperstuurman. Hebben de jongens eenig ambacht geleerd of hebben zij bizonder veel en goed ouder wijs genoten, dan maken zij als timmerman, zeilmaker, machinist of als schrijver en schoolmeester eene goede promotie aan boord; anderen worden soms hofmeester van den kommandant of van de officieren en hebben dan ook den rang van onderofficieren. Zeker is het verdrietig dat van die knapen al was 't maar een den verkeerden weg opgaat, maar men moet de wereld en de menschen wel weiuig kennen wanneer men op zulk verdriet niet min of meer is voorbereid. Wanneer de jongens hun eersten diensttijd gedurende ecnigc maanden op de kanonneerboot hebben doorgebragt onder bet zeer humane bevel van den opperschipper-kommandant en het toezicht van commissarissen, dan gaan zij de wijde wereld in en het hangt van bet gehalte hunner zedelijkheid en voorts van de tallooze invloeden welke de maatschappij iu het algemeen op den mensch uitoefent af, of zij standvastig blijven bij het goede dat men hun heeft ingeprent. Zij krijgen goeden raad en goede aanbeveling mede en drijven voorts op eigen wieken. Voor allen die in de kweekschool belangstellen is het een waar genoegen goede tijdingen van de gewezen kweekehngen te vernemen, maar bi] hun afscheid geraken zij buiten den invloed dergenen die tot zoover voor hen zorgden gelijk dit trouwens met alle andere jongelieden die de wereld in gaan het geval is. Het spreekt van zelve dal de vreugde over goede berichten van de ge- wezen kweekehngen volstrekt vrij is en moet zijn, van ijdelen waan over hetgeen men aan hunne opvoeding en aan huil onderwijs heeft mogen toe brengen. Wanneer men echier de schaduwzijde eener zaak laat zien is het rechtmatig ook de lichtzijde le toonenen over het goede en aangename eener zaak treedt men natuurlijk liever iu bizonderheden dan over hetgeen er verdrietig in is. De jongens van de kweekschool staan op de vloot goed aangeschreven, al mag soms een oude pikbroek liet rectil aansloolelijk vinden dat zoo'n knaapje j veelal meer theoretische kennis heeft dan hij ooit krijgen zal. Dit staat gelukkig hunne promotie niet in den weg welke door enkelen zeer snel ge- i maakt wordt. Het is ook een algemeen goed leeken dat velen hunner in het vaste corps schepelingen worden opgenomen. Alleen aan degenen die goed oppassen valt dit te beurt, zij genieten-da» o. a. liet voordeel van hooger iractemcnt en dat dit ten volle doorgaat wanneer zij b. v. na een volbragte reis met twee a drie maanden verlof gaan. P. K C. Werjer, herkomstig van Leiden, was 15 jaren oud toen hij in Augustus 1858 in dienst trad, in 1864 was hij reeds 2e stuurman, een rang gelijk staande uiel sergeant waaraan een maandgeld van 35 is verbonden. Een andere jongen uil Leiden G. Broer van Dijk trad iu 1856 op 16 jari gen leeftijd in dienst. In October 1863 was hij reeds 2e stuurman en in Januari 1867 ging hij in Oost-Indië bij de gouvernemenls marine aldaar over en is misschien thans gezagvoerder met een inkomen van /300 a400 's maatids. Doch niet van de ruim 700 jongens die de kweekschool verlieten, kan een conduite staat gegeven worden. Slechts nog een paar gevallen mogen bier een plaatsje vinden. Het zijn wel geen contrasten maar toch is liet tooneel der handeling geheel verschillend. Het eerste speelt in vredestijd en betreft de overwinning door versland, aanleg, vlijt en standvastigheid behaaldhet andere valt voor op hel onstuimige oorlogsgebied waar krijgs mansdeugdmoed en kloekheid op den voorgrond treden. Maar bet een,

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2