He broederschap der doopsgezinde gemeente te Groningen heeft besloten in de twee vacatures door hel beroepen van slechts e'én predikant te voor zien, en te trachten daartoe een man te vinden, geschikt en geneigd om aan de eischen der verschillende rigtingen in de gemeente te voldoen. Berigten uit Brussel stellen den toestand van den Belgischen kroonprins thans zoodanig voor dat men niet meer, geljjk vroeger hel geval was, aan zijn herstel hehoeft te wanhopen. 'sGRAVENHAGE 24 November. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend, de bronzen medaille aan B. Polman, wegens hel met levensgevaar redden van een kind uil den IJssel bij Kampen op 14 October jl. Z. 91. heeft vergunning verleend aan J. I). Zwarts en II. Meijer, res- pect i v el ij k kamerdienaar en keldermeester in dienst van Z. K. H. prins Frederik, tot het dragen der gouden medaille, hun door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; en aan G. Terburg Ie Beugen, J. B. Consent te 's llertogenbosch en B. Staphorst ie Noordwijkerhoullot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus toegekend. Door Z. M. is geagreëerd de opklimming van den coadjutor A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye tot landcommandeuren de opklim ming van den eersten kapittel-ridder A. U. G. graaf von Munster-Langelage tot jongsten commandeur der Duitsche orde Balye van Utrecht. Tot burgemeester zijn benoemd: te Wormer de heer C. \N ildschut en te Nieuwendam jhr. M. J. W. A. de Milly. Aan den heer mr. A. II. Koning is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der ge- meenie Vlagtwedde. Door Z. 91. zijn benoemd: tot kanionregler te Nijkerk de heer nir. H. P. Hoog, thans griffier bij het kantongeregt te Amersfoort; tot griffier bij het kantongeregt te Amersfoort jhr. mr. F. A. P. Wittert, thans griffier bij het kantongeregt te Alphen', en tot griffier bij hel kantongeregt te Alphen jhr. mr. P. J. F. liet haan Macaré, advocaat te Utrecht. Tot commissaris van policie te Zaltbommel is benoemd de heer W. P. Knufmau, thans inspecteur van policie te Arnhem. Aan den heer H. Handel is op zijn verzoek eervol ontsbg verleend als amanuensis bij de kon. bibliotheek. Z. 91. heeft goedgevonden den l5te" luit. W. Badon Gliyben, van hel 8sle reg. infanterie, voor een jaar op non-activiteit te stellen. Vooris is de heer J. L. von Leschen, thans ingenieur 2dc kl. bij de marine te Nieuwe Diep, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot ingenieur bij het vak van scheepsbouw daar te lande. Aan den ingenieur der klasse bij de marine J. L. von Leschen is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, ten einde te kunnen overgaan bij het vak van scheepsbouw in Ned. lndië. H. JU. de koningin zal den 25slen dezer uit Londen de terugreis aanne men om den 26slen alhier aan te komen. Daar de ontwerpen der staatsbegrooting over 1869 in de tweede kamer aan de orde zijn, zoo zullen verschillende ministers in de eerste weken geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer vari gisteren was aan de orde de bekende zaak der nominatie voor den hoogen raad. De voorzitter stelde voor tot het opmaken eener nieuwe nominatie over te gaan. De heer Kalff deed daarentegen het voorstel om de vorige nominatie met den naam van een nieuwen candidaat, in de plaats van den eersten op de vorige nomi natie voorkomende, aan te vullen en de overigen daarop te laten blijven. Nadat onderscheidene leden daarover het woord hadden gevoerd, werd het eerste voorstel met 52 legen 19 stemmen aangenomen. De kamer ging vervolgens terstond tol de opmaking der nieuwe nominatie over. Op de lijst van aanbeveling werden geplaatst de hli. 1». mr. E. G. P. Gertsenrijks-advocaat in Limburg, bij het lot, zijnde er bij de vijfde stemming 35 stemmen op hem uitgebragt, en 35 op den heer inr. Lnyben; 2°. mr. C. D. Asser, raadsheer in het hof van Noordholland, met 36 stem men; de heer mr. Luyben verkreeg 30 stemmen, 3". mr. H. E. C. KerkhofT, regter te Zwolle, met 38 stemmen, de heer mr. Luyben verkreeg 30 stem men; 4°. ror. F. B. Coninck Liefstiug regter te Leydenmet 36 stemmen; de heer mr. Luyben verkreeg 29 stemmen; 5°. mr. A. A. de Pinto, referen daris bij het dep. van justitie, met 36 stemmen, zijnde 28 stemmen uitge bragt op den heer mr. Luyben. Deze lijst zal den koning door eene com missie worden aangeboden. Nadat de vergadering voor een kwartier uur geschorst was geweest, kwam in behandeling de staatsbegrooting voor 1869 en werden daarover de algemeene beraadslagingen geopend. De heer van Kuyk bragt eenige alge- meene beschouwingen in hel midden van financiëlen aard. Van de tegen woordige ledeu van het kabinet, die in liet vorige Jaar, als leden der kamer, op hervorming van hel belastingstelsel hadden aangedrongenhad hij eene degelijke hervorming verwacht. De heer van Bosse had toen eene opgave gedaan van al hetgeen er geschieden moester. bij de voorgestelde begroo- ting was alles- hetzelfde gebleven. Zijne meening was dat eene herziening van het belastingstelsel noodzakelijk was, vooral met liet oog op de ge meentebelastingen. Volgens hem was de algemeene toestand der gemeente- finaticiên niet gunstig, hetgeen daaruit bleek dal in 1868 zestig gemeenten geldleeningen hadden gesloten. Heden werden de beraadslagingen voortgezet. De heer J. K. van Goltstein ontwikkelde als zijne meening dal hel tegenwoordig bewind te kort gescho len was om den vorigen toestand te vervangen door die zamenstemming tusschen de regering en de vertegenwoordigingwelke het hoofdbestanddeel uitmaakt voor het voeren van een krachtig bestuur. Vervolgens ging hij over stil te staan bij den Bnanciëlen toestand, die hij in de donkerste kleu ren afschilderde en hij kwam tot het resultaat dat wij voor een tekort van 23 millioen staan, waarvoor bij eene volgende dienst middelen opgespoord moeten worden om daarin te voorzien. De heer de Bosch Kemper verschilde in dit opzigt met den vorigen spre ker, dat zoolang dit kabinel het verzoenend karakter handhaafde, waar mede het was opgetreden hij geen redenen had om het te wantrouwen. Daarna verdedigde hij de financiële gedragsljjn van den lieer van Bosse met hel oog op zijne antecedenten uit een constitutioneel en staathuishoudkun dig oogpunt. Hij kon evenwel niet nalaten ingrijpende bezuinigingen aan te raden. De beer Biclion van Usselmonde legde wantrouwen in dit kabinet aan den dag, maar zou de begrootingen, geheel volgens de leer zijner beginselen, naar hunne innerlijke waarde beoordeelen. De heer Gefken vergeleek den staat der geldmiddelen in vroegere jaren met den tegen woordigenen stelde daarbij in het licht, dat onze finantiën nu, wel niet reddeloos, maar zeer zeker ongunstig stonden. De heer de Roo van Alderwereit besehouwde den financiëlen toestand in verband met de vereischten voor ons defensiewezen. Bij den financiëlen toestand van het oogenblik en in de toekomst was het z. i. pligtde eischen der defensie niet te hoog te stellen. Daarvoor deed hij vervolgens de midde len aan de hand. De heer van Voorlhuysen hield eene rede, voornamelijk om aan te too- nen dat men den ongunsligen toestand der financiën niet aan dit kabinet, maar aan de reeks elkander opvolgende regeringen moet wijlen, en dat men liet best zou doen de begrooting naauwgezet na te gaan om de middelen van bezuiniging of herziening aan de hand te doen. De lieer van Sypesteyn had voornamelijk wantrouwen in dit kabinet op koloniaal gebied. Hij zou zijne stem over de begroolingen van de verdere beraadslagingen afhankelijk maken. De beer van Kerkwijk verdedigde de regering op politiek en financiëel gebied. De lieer van Wassenaer Catwyck beantwoordde eenige stellingen van den vorigen spreker. De heer van Eek drong op amortisatie aan, handhaafde het batig slot en verlangde inkrimping van uilgaven. Üe heer Pijnappel verklaarde zich tegen het schermen met de woorden liberaal en conservatief, waarmede niets tot stand kwam. Hij was voor handhaving van het kulluurslelse! als arbeidsbelasting. Ook wilde hij het personeel geheel aan de gemeenten overdragen. Morgen voortzetting. De bh. Dullert, 91oens, van Kuyk, Thorbecke en Rochussen zjjn be noemd lot rapporteurs over hel wets-onlwerp tot afschaffing van het zegcl- regt op gedrukte stukken en advertentiën. Ingezetenen uit Amsterdam en Rotterdam, waarnemende de belangen van hen, die zich op hel eiland Java met de cultuur en bewerking der ihee onledig houden, en dit belangrijk product hier te lande aanvoeren en ter markt brengen, hebben een adres gerigt aan de tweede kamer, houdende verzoek dat hel de kamer moge behagen hare goedkeuring niet te schen ken aan het wets-onlwerp tot verhooging van het inkomend regt op thee. 91en verneemt dat, op verlangen van dr. J. C. Zaalberg Pz.het pro test, door eenigeu zijner vrienden tegen het beroep van ds. Bryce ingediend, is ingetrokken. BUlTKlMLAVDSCHE BERIGTEN. ENGELAA I». LONDEN, 22 November. Voor zooverre de uitslag der verkiezingen thans bekend is, zijn er 330 liberalen en 191 conservativen gekozen. In Hydepark heeft eene demonstralie plaats gehad ter gedachtenis van de Fenians, die in 1867 te Manchester de doodstraf hebben ondergaan. Naar men uit Dublin meldt zal ook aldaar eene zoodanige demonstratie plaats hebben. Drogheda in Ierland is het tooneel geweest van een bevigen strijd. Het opgewonden gemeen heeft aan het spoorwegstation den spoortrein aan gevallen, welke de verkiezings-ageuten der conservatieven van Dublin aan- bragt. De strijd was Zoo hevig, dat 50 gewonden door den trein naar Dubliu zijn leruggebragt. Te Ashton zijn twee Ieren gevangen genomen, verdacht van Fenianis- mus; men vond bezwarende papieren en geladen revolvers hij hen. Lord Stanley heeft er in toegestemd dal de gemengde commissie in zake de hangende geschillen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland te Washington zal bijeenkomen. Uit Calcutta wordt gemeld dat een hevige orkaan groote verwoestingen iu de golf van Bengalen heeft aatigerigt. De Maharajah van Jeypore heeft de regten op alle soorten van graan aan de grenzen van zijn gebied afgeschaft, met de bedoeling om den hon gersnood aldaar, in Reypootanate verhaten. Die daad is te edeler, daar zijn particulier inkomen uit die belasiing 10000 bedroeg. Berigten uit de Kaapstad van 20 October melden dat het in den Oranje-Vrijstaat rustig is. Het bestuur ziet, in afwachting van de terug komst harer gelastigden uit Engelandde invallen der Basuto-kafT rs op het in geschil zijnde grondgebied lijdelijk aan. De berigten en geruchten van de goudvelden in hel binnenland van Zuid-Afrtka bleven van dien aard dat er nog aanhoudend lieden derwaarts trokken om hun geluk te beproeven. In de jongste uil New-York ontvangen berigten, van den lid*», wordt gezegd dat de heer Grant aan de correspondenten der dagbladen kennis heeft gegeven, dat bij strikt uitvoering zou geven aan de wetten van het congres, zonder zijne persoonlijke inziglen in aanmerking te nemen. FRAN KRIJ K. PAKIJS. 22 November Men wil welen dat door de regering besloten is de opening der wet gevende zitting uit te stellen tot 8 January eersik. De reden van dat besluit zou zijn dat zij de in te dienen voordragten en bescheiden eerst in de tweede helft der maand December gereed zou kunnen hebben. De prins van Wallis, te Compiègne op de jagt zijnde, is door een hert omvergeworpen. Hjj heeft echter geen letsel bekomen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2