Per Telegraaf. üurtjctlijiic Bij gelegenheid der verkiezingen hebben te BoltonBristolBelfast en 1 Cork rustverstoringen plaats gehad, waarbij vele personen gekwetst zijn. Te Bristol heeft het graanw eenige huizen geplunderd en eene schade aange- rigtdie op 15000 geschat wordt. Ook te Newport in Monmouthshire heeft een oproer plaats gehad. De gewapende magt heeft het volk uiteen moeten drijven. Een persoon is er gedood en verscheidene personen zijn ernslig gewond. Omtrent de vereffening der geschilpunten tnsschen de regering der Vereenigdc Stalen en de onze deelt de Times mede, dat de koning van Pruissen uilgenoodigd zal worden te beslissen, of Engeland vergoeding schuldig is voor de schade, aan de Amerikaansche handelsscheepvaari tij dens den burgeroorlog toegebragt door de Alabama en andere iu liritsclie havens uitgeruste kruisers der sedert gevallen confederatie. Verder zal de president der Zwilsersche regering worden uilgenoodigd te beslissen, tot wiens gebied het eiland San Juan op de noordwestkust der Vereenigde Staten naast eene Britsche kolonie gelegen, behoort, en zal Engelandduor eene wijziging zijner wetgeving, hel regt om van vaderland te veranderen en onderdaan ecuer andere mogendheid te worden uitdrukkelijk erken nen, in den geest der Noord-Amerikaansche wetgeving op het stuk van de naturalisatie. De schade, in Peru door de jongste aardbeving te weeg gebragtwordt op 800 millioen fr. geschat. De liefdadigheid tracht veel te lenigen. De ondernemer van den spoorweg van Arequipa heeft 200,000 fr. geschonken en de pachter der guano eene gelijke som. De kas der guano-maalschappij heeft een renteloos voorschot van 500,000 fr. verstrekt De opneming der Gele Rivier in China was door toedoen van een ge nootschap van Britsche geleerden, de Asiatic Society, ondernomen. Haar gelastigde, de heer Cooper, is tot aan de grenzen van Thibet gekomen, maar aldaar door de Chinesche overheden tegengehouden. FRANHRIJ K. PARIJS. 17 November. Aan de procureurs-generaal zijn instructiËn gegeven nopens de gedrags lijn, welke zij zullen hebben te volgen ten opzigte van dagbladen, die in schrijvingen voor het gedenkteeken-Baudiii mogen openbaar maken. Elke nieuwe openbaarmaking van zoodanige lijst zal terstond aan de bevoegde regtcrlijke magt moeten worden medegedeeld. Met eene hoogst loffelijke gematigdheid, zegt dePalrie, heeft de regering besloten dat die dagbladen, welke het voorbeeld der Zaturdag II veroordeelde bladen hebben gevolgd, deswege niet voor den regter zullen worden gebragtdoch elke nieuwe openbaarmaking van bijdragen zal terstond aanleiding tot geregieljjke ver volging geven. Ondanks de maatregelen der regering gaan de aanbiedingen van bij dragen voor het gedenkleeken van Batidin steeds voort. Aan hel bureau van de Siècle is nog eene som van 32 fr. bezorgd namens eene compagnie van hel le reg. grenadiers der keizerlijke garde, waarioe de kroonprins behoort. De minister van onderwijs heeft den keizer eene reeks van maatrege len ten behoeve van het hooger onderwijs voorgedragenmet het doel om de vorming van degelijke geleerden in Frankrijk, vooral ook in de depar tementen, aan te moedigen en te bevorderen. Morgen wordt hel stoffelijk overschot van baron Rothschild en over morgen dat van Rossini ter aarde besteld. Naar men nil Florence meldt is uit Pesaro eene deputatie naar deze hoofdstad vertrokken, om de overgave te verzoeken van het Ijjk van Rossini, welke in die ltaliaansche stad is geboren. Er heeft zich eene ziekte geopenbaard in den wijnstok veel gevaar lijker dan het oïdiumdeze ziekte tast den wortel zeiven aan, welke zwart wordt, uitdroogt en broos wordt als vermolmd hout. Zjj woedt voorname lijk in Neder-Languedoc en heeft zich thans ook vertoond aan gene zijde van de Rhöne. Volgens de Gaulois is te Madrid in den ministerraad de beraadslaging aangevangen over de vraag, welke persoon aan de grondwetgevende Cortes indien deze besluiten den monarchalen regeringsvorm te behouden, als can- daat voor den troon het meest aan te bevelen zou zijn. De admiraal Topete had den hertog van Montpensier dringend aanbevolen, op grond van afspra ken, vroeger met dien prins gemaakt. SPANJE. De minister van eeredienst heeft eene reorganisatie der katholjjke kerk in Spanje ontworpen, waardoor het aantal bisschopszetels, thans 53, ver minderd zou worden tot 20. De generaal Prim heeft eene commissie benoemd, belast met het on derzoek naar eene doortastende hervorming van het leger, ook ten aanzien van het administrative gedeelte. De berigten uit verschillende provinciën spreken van onrustige bewe gingen, die zich hier en daar onder de bevolking openbaren. De bevolking van Beyer de la Frontaua is op 13 Nov gewapend op de heen gekomen en overgegaan tol de afkondiging der republiek. Te Val- ladolid heeft eene openlijke demonstratie plaats gehad tot aanbeveling van den repnblikeinschen regeringsv orm en van de godsdienst vrijheid. PRUISSEN. BERLIJN, 17 November. Van regeringswege is aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld dat men de hoop mag koesteren dat graaf von Bismarck in het begin der volgende maand geheel hersteld in de kamer zal verschijnen. Te Keulen beeft men heden namiddag ten 3j ure aatdschuddingen waargenomen. Nabij Hildesheim is eene groote hoeveelheid Romeinsche oudheden op gegraven, voornamelijk beslaande in zilveren eet- en drinkschalen; alleen de metaalwaarde wordt op 3000 tb. geschat. De groote hoeveelheid sneeuw, welke Zaturdag en Zondag jl. overal in Zwitserland is gevallen, heeft niet alleen buitengewone schade aan vrucltt- boomen, telegrafen, gebouwen, enz. veroorzaakt, maar ook het nederstor- j ten van vele lawinen ten gevolge gehad. Eene Zaturdag op de Tessinische zijde van den Gothard nedergestorte lawine heeft een goederen-transport van een Lncerner koopman medegevoerd; 3 meuschen en 8 paarden vonden daarbij den dood. j PARIJS, 18 November. De Moniteur zegt, dat de heer Talleyrand door keizer Alexander ontvangen is, die zich geluk wenschte met den vredelie- venden geest en de wederkeerige welwillende gevoelens, die de souvereinen j van Europa persoonlijk bezielen. LONDEN, 18 November. De conservativen hebben bij de verkiezing de zege bevochten te LiverpoolLynn en Southamptonde liberalen te Devon- port, Rochester en Chelsea. LONDEN, 19 November. Uitslag der verkiezingen. Vervolg: gekozen 247 liberalen 129 conservatieven. De liberalen hebben 37 oude en 22 nieuwe, de conservatieven 26 oude en 5 nieuwe plaatsen genomen. SOUTHAMPTON, 19 Nov. De Iiansa is hier, en de City of Antwerp te Queenstown aangekomen, beide van New-York. Volgens berigten uil die stad van 7 dezer heeft de heer Schuyler Colfax, de aanstaande vice-president der Unie, te Pittsburg een toespraak gehouden, waarin hij verklaart dat de nieuwe politiek zal zijn een liberale politiek, en de regering als beginsel zal aannemen: bescherming van allen. Hij uitte de hoop dat tegen de ver kiezing van den heer Hoffman le New-York verzet mogt komen, daar zjj het gevolg is geweest van kwade praktijken. Uil Savannah verneemt men dat daar vrees bestaat voor een inval der negers. Republiekeiuen en demo craten van den voornamen stand verlangen het ontslag van Mac-Culloch. MADRID, 18 November. De inschrijvingen voor de leening bedragen reeds 8,302.600 kroonen. Van 12 tot en met 18 November 1868. BEVALLEN: J. van Disselgeb. Boom D. S. M. Doesburg Lannooy, geb. II oefsmitD. C Cossee, geb. van Heusen D. J. M. Groene woud, geb. Licht, Z. H. B van Duurengeb KnotterD. J. M. de Vrind geb. van den Berg Z. W. Smitgeb. van den HeuvelZ. G Mejjergeb. van der KampD. S. Azier, geb. Biebeek, Z. E. van der Kaaygeb. van der Baan Z. J. de Boer. geb. Bekooy D B. Brittijn geb. KielD. J. Veldhnyzen geb. van Rooyen, D. M. G. Wijsman, geb. Dieben D. M Prins, geb. Cohensius, D. M. Blansjeegeb. Leemans, Z. C. van der Hertgeb. Groen, Z. J. van Wj)k, geb. Onvlee, Z. M. M. E. van Hartrop, geb. Secreve, D. A. Petri geb. Schulte, D. L. Moote.geb Duyverman D. C. Breibach geb. Licht, H. Veilbrief. geb. Brtiiniuga, D. C. Larrewijn, geb. Blansjee, Z. AM. van Djjk geb. van der VoortD. GEHUWD: S. van Luin, jm. en J. J. Zirkzee, wede. W. H. Knyper, jm. en S. Stephanusjd. J. H. Lafeber.jm en P. de Huujd. J. Larde', jm. en JM. van Giezen jd. D. E. van den Breejm. en F. S. Zandvlietjd. J. H. Couvée, jm. en S. M. Cotivée jd. W. Thomassen, jm en D. P. Bulleman, jd. M H. Knotter, jm. en M. E. Kuiven hoven jd. J. VV. Tiemann jm. en J. E. G. Wijnnobeljd. J. Bakker Korff, jm. en G. J. Hoogeboom jd. OVERLEDEN: P. J. W.Th. Noordziek, Z 19 j. - W. Maas, geb. van Ven- roy, 46 j. J. van der Woerd Z.2 m. S. Regeer, wed. J. Vermond42j. J. 11. la LattZ.3; j. A. Bazel76j. E. Boom D.lj. A. Dobbelaar, Z.5 j. C. M. de Koek D 2 m J. H. van Veen Z.17 j. W. Huybers, 44 j. P. H. Posthumus, 25 j. J. van den Berg 53 j. M. C. van den Berg D.2 m. A. J. Eikerbout3£ j. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgl te Leydenop den 9dcn November 1868. 3 wegens het schrobben der straat, zonder daartoe bevel ontvangen te hebben. 1 wegens muziekje hebben doen maken in zijne voor het publiek toegan kelijke gelagkamer, zonder toestemming van den Burgemeester. 1 wegens het rijden met een wagenbespannen met niet gemuilbande honden. 1 wegens het baggeren in den Vliet, zonder toestemming van het Hoog heemraadschap van Rijnland. 1 wegens het uiten van scheldwoorden zonder daartoe getergd te zijn. 2 wegens het zonder vergunning innemen van gemeentegrond. 1 wegens het rijden over de klinkerstraat. 1 wegens het baggeren in gemeente waterniet zijnde pachter van den bagger of zijn bediende. 1 wegens het rijden door de gemeente, zittende op een hondenkar. AHADERIE-NTKUWS. PROMO TI EN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 19de° November de heer R.J.W. van Hogvell Njjenhuis, van 'sGra- venhage, in de regten, met stellingen. AOVEKTENTIEN. Getrouwd: JOHANNES BAKKER KORFF en GEERTRUIDA JOHANNA IIOOGF.BOOM. Leiden 18 November 1868. Getrouwd: J. W. T1EMAN, >an Haarlem, en Leiden, 18 November 1868. J. E. G. WIJNNOBEL. Voorspoedig bevallen van eene Dochter G. J. BOONACKER, hartelijk geliefde Echtgenoole van Leioen, 18 November 1868. 0. F. VAN HEYST. Heden behaagde het den lieer van leven en dood onzen geliefden oudsten Zoon JOH ANNES MART1NUS, in den jeugdigen leeftijd van bijna 28jarcn, tot zich te nemen. Allen die den overledene gekend hebben zullen beseffen wat wij in hem verliezen, doch het vertrouwen dat zijn sterven gewin is doel ons in 's lleeren doen berusten. M VAN WEEREN. Leyden, 17 November 1868. W. P. VAN WEEREN, Visser. Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van ruim 68 jaar, onze geliefde Moeder Mcjufvrouw JOHANNA PATERNOTTE, Wed. van JAC. JOH. GROEN. M.GROEN, Leiden 19 November 1868. uit aller naam.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2