COURANT. LEADSCIIE 1868. VRIJDAG 20 NOVEMBER. ■r>v De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag11 oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N". 23 {blad 34) der Hande lingen van den Gemeenteraad. Men verneemt, dat op aanstaanden Zondag des voor-middagsin de Hooglandsche kerk, de 100" verjaardag der geboorte van den grooten 1 Schleiermaclier plegttg zal worden herdacht door prof. Kneuen. Bij kon. besluit van 16 dezer is aan de commissie uit de staten van 1 Zuid- en Noordholland tot onderzoek van het ontwerp-besluit tot opheffing 1 van de ambachten in Rijnland magtiging verleend om na de sluiting der najaarsvergadering van de staten der beide provinciën hare werkzaamheden S voort te zenen. In eene eergisteren te Rotterdam gehouden buitengewone aigemeene 1 vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Bank is het voorstel sj van commissarissen (eervol ontslag aan de directeuren, waarvan drie aan- blijven tot 31 Maart, teil einde commissarissen in de gelegenheid te stellen de zaken inmiddels op beteren voet te regelen) aangenomen met 691 tegen I 12 stemmen, terwijl 4 aandeelhouders zich buiten stemming hielden. Voorts had er eene gedachtenwisseling plaats, ten gevolge waarvan onderscheidene li punten aan hh. commissarissen in bedenking zijn gegeven, om daarop te letten bij de door hen aangekondigde wijziging der statuten. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Dordrecht heeft ter vervulling I der vacature, ontstaan door de beroeping van d8. Perk naar Breda, de vol- 1 geilde nominatie opgemaakt: Bo.net, hulpprediker te Leydcn Bost, te Ver- 1 viers; Collins, te Rotterdam; de Greef, te Maastricht; Kronenberg, te 1 Arnhem, en Luti, te Middelburg. Daaruit zijn op het drietal geplaatst de heeren Bonet, Bost en Luti, waaruit beroepen is de heer G. Bonet, te Leyden. 1 Te Dordrecht had Maandag II. een treurig ongeval plaats. De boot, 1 waarmede de gezagvoerder van het vuurschip te Walsoorden, K. Soiidt, 1 zich met nog een heer naar boord begaf, sloeg om, doordien allen tegelijk 8 naar eene toegeworpen lijn grepen. Slechts de schipper der boot werd ge- jl red; de beide andere personen verdwenen 111 de diepte. ll Door de classicale vergadering der chr. afgesch. gemeenten, te Warffutn, is de heer P. Woudsma, van Ulrum, ontzet uit zijne bediening als predikant en vervallen verklaard van zijn lidmaatschap der afgescheiden kerk. 's GRAVENHAGE 19 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan T. van Asma te Lemsterland M. van Slippen en J. van Wceren, te Bergharen, en aan C. Alles, te Beemstertot het dragen van het kruis fidei et virtutien aan de beide laatsten ook van de gouden medaille 3de kl., hun door den Paus geschonken. Aan jhr. mr. R. A. A. E. von Pestelsecretaris van legatie bij het Ned. gezantschap te Brussel, is de rang toegekend van raad van legatie honorair. Tot notaris te Groesbeek is benoemd de heer G. W. Koppel, cand.- noiaris te Nijmegen, en tot Notaris te Tilburg de heer J. F. J. van de Mortel, cand,-notaris te Boxmeer. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. De leden der eerste kamer zijn ter vergadering bjjeengeroepen tegen 26 November aaust. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de minister van financiën de door de kamer verlangde stukken, betrekkelijk het wets ont werp tot wijziging van hoofdstuk 11 der staatsbegrooting 'voor 1867 (ileco- ralien), overgelegd. De vergadering behandelde eerst het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting voor de gestichten Ie Ommerschans en Veenlutizen, dienst 1869, hetwelk niet aigemeene stemmen werd aangenomen. Volgens hel vroeger genomen besluit werd daarop het voorstel van den heer Koor- ders betrekkelijk de door de kamer opgemaakte nominatie van candidaten voor de vervulling eener vacature bij den hoogen raad, in behandeling ge nomen. De minister van justitie zeide dat in de door de kamer afgezonden nominatie, gelijk der regering gebleken was, eene vergissing was ingeslo pen weshalve de regering het oirbaar achtte ze aan de kamer terug te zenden, ten einde deze daarmede zou handelen gelijk zij vermeenen zon te behooren. De heer Koorders nam daarop zijn voorstel terug en de kamer besloot, op voorstel van den voorzitter, aanst. Maandag deze zaak te behandelen en alsdan eene nieuwe nominatie op te maken, zoo het vraag stuk in dien zin beslist wierd. Vervolgens werd besloten de beraadslaging over het wets ontwerp lot wijziging van hoofdst. II der begrooting voor 1867 (decoratien) des namiddags ten 2 ure te houden, na afloop der werk zaamheden in de afdcelingen. B(j de hervatting der werkzaamheden, ten 2 ure, verklaarde de heer Fransen van de Putte dat uit de overgelegde stukken was gebleken: 1». dat op de begrooting voor 1868 is gebragt eene som van 2670 voor decora tien, welke op de begrooting voor 1867 behoorde te staan; 2». dat reeds op 6 Jiinjj 1868 een tekort bestond van ƒ1379.60, en in weerwil van dat tekort de begrootingspost is overschreden. Het eerste was in strijd met de instructie nopens de aigemeene rekenkamer. Uit het tweede bleek dat spre kers bezwaar niet gemotiveerd was en dal er dus teregt regnlarisalie op de dienst van 1867 was voorgesteld. De heer Koorders zeide de wet te zullen verwerpen, omdat de post, vereffend op de dienst van 1868, op die dienst vereffend zal blijven. Hij keurde de gepleegde onregelmatigheid niet goed, hoewel zulke onregelmatigheden, was hij wel onderrigttallooze malen plaats hadden. Andere leden deden mede uiikomen dat hier eene onregelma tigheid had plaats gehad; ook de heer van Wasseiiaer Calwyck, die tevens betoogde dat de beschuldigingen, in het voorloopig verslag voorkomende, door de overlegging der stukken niet waren geregtvaardigd. De minister van financiën gaf toe dat de zaak onregelmatig was. Wie zich daaraan had schuldig gemaaktkon hij niet zeggm. Hij moest echter opkomen tegen hei vermoeden dat mindere ambieuaren, of wel de kanselier der orde schold zouden hebben. Nadat nog eene scherpe woordenwisseling had plaats gehad tusschen den minister en den heer Koorders, werd het wets-ontwerp met 63 tegen 3 stemmen aangenomen. De volgende zitting is bepaald op Maandag aanst. Na de behandeling der quaestie betreffende de nominatie voor het lidmaatschap van den hoo gen raad, zijn de begrootiiigswelten aan de orde gesteld. Door den gemeenteraad zijn bebloemd: tdt leeraar in de gesehiedenis, aardrijkskunde en Nederlandsche laai bij de hoogere burgerschool alhier, de heer M. Sa her da de Grave, caiididaat in de letteren te N oord wij k en tot leeraar in de wiskunde bij die instelling, de heer T. E. Bitckmann, onder wijzer alhier. Gisteren overleed alhier de beer dp. G. Simons, lid van de tweede kamer voor hel hoofdkiesdistrict Gorinehem oud-minister van binnen!, zaken. Eergisteren avond had in het locaal de Verceniging de jaarlijksche feestelijke bijeenkomst plaats van de Vereeniging het Zilveren Kruis. BUITENLAV'DSCHE BERIGTEN. ENGFILA E», LONDEN. 17 November. H. M. de koningin der Nederlanden heeft de fraaije markt, door miss Burdett Contts in het oosten der hoofdstad gesticht, vergezeld van deze dame, in oogenschouw genomen. Voor zooverre reeds omtrent de verkiezingen uit verschillende plaatsen berigten zijn ingekomen, hebben de liberalen in de meeste districten de meerderheid verkregen. Tegenover 90 conservativen zijn reeds 210 liberalen gekozen Door de kiezers der ciiy zijn twee liberale en twee conservative leden gekozen. BIN N EN L A N DSC HE BERIGTEN. LEYDEN. 19 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft hel nieuw benoemde lid, de heer mr. S. Le Poole, na afleguing der gevorderdeeeden, zitting genomen. De voorzitter deelde mede dat was ingekomen eene mis sive van hel Collegium civitatis Aead. Lugd. Bat. snpremumhoudende adhaesie aan liet verzoek tol afstand van een gedeelte der Ruïne ter be bouwing alsmede een voorstel van commissarissen der gasfabriek tot ver mindering van den prijs van het gas Voorts stelde de voorzitter voor, nu de rust hersteld was, den tij del ij ken maatregeldoor hem genomen en door den raad bekrachtigd, in te trekken, waartoe werd besloten. Aan de orde was verder de benoeming van een derden hulponderwijzer 3de kl. aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de kl. voor jongens. Daartoe werd benoemd J. F. van der Blij. Voorts werd ecue voordrag! lol het verleenen van pensioen aan den eervol ontslagen leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde bij de instellingen voor hooger en mid delbaar onderwijs goedgekeurd en dat pensioen op ƒ600 bepaald; een voor stel van de commissie van financiën, om dal pensioen op 500 te stellen], was vooraf verworpen. Eene voordragt tot tegemoetkoming van een aantal schutterpligtigen in de kosten hunner kleeding werd mede goedgekeurd. Om trent het verzoek van Ph. van der Heydenlot het in gebruik bekomen van gemeentegrond, stelde burg. en welli. voor daarop gunstig te beschikken, daarentegen stelde de commissie van fabricage voor dat verzoek af te wij zen. Het voorstel der laatstgenoemde commissie in stemming gebragt zijnde, verklaarden er zich 11 leder, voor en 11 leden tegen, zoodat omtrent dat verzoek later eene beslissing zal worden genomen Hel verzoek van J. C. Timmermann, tot het slaan van 4 palen in den Nieuwen Rijn werd toe- geslaan. Daarna kwamen in behandeling de stukken betrekkelijk de per centsgewijze vermindering der subsidiën aan de godshuizen.. Daarover voer den verscheidene leden het woord. De hh. Meerburg, Stoffels, van Kaatho- venvan Wensen en Coek verklaarden zich tegen en de hh. Tieleman, Buys, Kranig en Goudsmit voor die percentsgewijze vermindering. De tegen standers, hoewel erkennende het verkeerde van het beginseldal er in het subsidiestelsel lag opgesloten, betoogden o. a. dat hier sprake was van instellingen van gemeugden aard dat die instellingen niet zonder subsidie konden bestaan en dal men, bij het niet verleenen van subsidie, tot het instellen van een burgerlijk armbestuur zou moeten komen, dal oneindig verderfelijker zou zijn dan de tegenwoordige toestand. De voorstanders kon den geen gewigt aan die bezwaren toekennen; door opheffing der subsidiën zou men op een zuiver terrein komen, en men mogt vertrouwen datnaai mate de gemeenten er zeker van zouden zijn dat zij niet meer op andere middelen konden rekenen, de particuliere weldadigheid zou toenemen. Ten slotte werd de vraag of er tot eene jaarlijksche percentsgewijze vermindering der subsidiën zou worden overgegaan, met 15 tegen 6 stemmen bevestigend beant woord en daarna die vermindering, mede met 15 tegen 6 stemmen, jaar- lqks op 5 pCt. bepaald. Ook hier ter stede heeft zich eene sub-commissie gevormd van het «comité in Nederland voor de oprigting le Batavia van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen, gouverneur-generaal van Ned Indië." Die sub com missie bestaat uil de hh. W. L. de Sturier, P. van Bleiswijk Ris, A. A. M. N Keuchenius, H. C. Hartevelt en P. J. Veth. Die commissie is voornemens eerstdaags Leydens ingezetenen uit le noodigen door hunne bijdragen bedoeld plaq te helpen verwezenlijken. Met grond, meenen wrj mag zij vertrouwen dat zich daarvoor ook in ons midden bij velen sympathie zal openbaren.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1