LEYD8CHE OER A KT. 1808. VRIJDAG 13 NOVEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandagff oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. 157. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 22 blad 31) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Benedictijs Abraham van Dam, koopman, wonende alhier, waarbij bij verzoekt een gedeelte van het huis op de Haarlemmerstraat, wijk VI n°. 209r lot magazijn van gezouten schapenhuiden te mogen bezigen; 2°. Isaac BrevEE, huis- en kagchelsmid, binnen deze gemeente woonachtig, om vergunning tot het verplaatsen van de smids-vuring in zijn huis op het Rapenburg, wijk I n°. 525; 3'. Jan Oedses de Vries, koopman, wonende binnen deze ge meente, houdende verzoek om de pakhuizen in de Vrouwenkampwijk VI n°. 1282, 1283 en 1284, en het onderste gedeelte van zijne woning aan de Mare, wijk VI n°. 1226, te mogen inrigten en gebruiken 'ot magazijn van brandstoffen enz.; 4°. jacobus van Weeren, koopman alhier, daarbij verzoekende een magazijn van lompen te mogen houden in zijn woon- en pakhuis in de Korte Raamsteeg, getee- kend wijk II n 270 en 271; en 5". Antonie van Harteveet, melkverkoopermede binnen deze gemeente woonachtig, waarbij hij toestemming vraagt tol het houden en niesten van varkensin zijn pakhuis in de V- Haverstraat, wijk II n°. 548; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld 24 October 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigle der inforinatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 16den November e. k.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bnrgemeester. Letden, 12 November 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BliVNENLANDSGUE BERIGTËN. LEYDEN. 12 November. Wij vernemen dat de heer J. H. Eichman alhier dezer dagen is be noemd tot lid van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschap pen in Noordbrahanl. Hel hoofdbestuur van de Leydsche maatschappij van weldadigheid heeft dezer dagen hel jaarlijksch verslag omtrent die instelling bij de ingezetenen rondgezonden. Daaruit blijkt dat die instelling steeds bloeijende is. Gedu rende hel afgeloopen boekjaar is aan 244 hoofden van huisgezinnen uit den arbeidenden stand ondersteuning uitgereikt, terwijl ook aan die ondersteun den, zoo noodig, door hh. geneeskundigen welwillend' hulp is verleend. De afdeeling Arbeid, hoewel de uitkomsten minder bevredigend waren dan in het vorige jaar, bleef een belangrijk onderdeel der maatschappij. Aan arbeidsloonen was uitbetaald ƒ11729.77 en bij den thesaurier'der maat schappij was gestort ƒ962 84j. De Hulpbank mag zich mede in cenen hloejjenden toestand verheugen en hare werkzaamheden verkrijgen eeneu toe- nemenden omvang; de maatregel genomen om haar kapitaal te vergrooten was goed geslaagd. Met lof wordt melding gemaakl van db naauwkeurig- heidwaarmede de leeners over het algemeen hunne verpligtingen tegenover de bank naleven, zoodat dan ook de verliezen, door wan betaling geleden, gering zijnbedragende in 1867 0.38 pGl. van de ƒ38251 46, die door de leeners aan ka|iitaal en rente zjjn moeten worden terugbetaald. Het getal leeners klom in 1867 tot 434, de uitgeleende som tot 43320. Aan 3 per sonen was ƒ300, en aan 1 persoon ƒ400 (de hoogste som, die de bank thans voorschiet) geleend. Door deze en meer andere in het verslag voor komende bijzonderheden en opgaven kan men zich een denkbeeld vormen van de gunstige werking der maatschappij' in ons midden hoe zij aan ver schillende standen krachtdadige hulp verleend en daarom op de ondersteu ning- van alle weidenkenden: aanspraak mag maken. Moge die haar, hij hel intreden van een nieuw boekjaar,, in nog ruimere mate dan vroeger wor- deu geschonken. De vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid n Nederland heeft het plan opgeval in den nazomer van 1869 te Utrecht te houden eene internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishou ding en hel bedrijf van den handwerksman; Het hoofdkenmerk dezer ten toonstelling zal zijn de goedkoopheid en bruikbaarheid der tentoongestelde voorwerpen. Zij zal bestaan uit zeven klassen: 1. huisvesting, 2. huisraad, 3. kleeding', 4. voeding, 5. gereedschappen voor ambachts- en tuinlieden, 6. middelen lot zedelijke, verstandelijke en ligchamelijke ontwikkeling, 7. statutenreglementen en verslagen van vereenigingen ten behoeve van den handwerksman. De vereeniging vertrouwt dat het plan bijval zal vin den zoowel door vele inzendingen, als door mime bijdragen aan het waar borgfonds, welk fonds moet strekken om le voorzien in het tekortdat zou ontstaan indien de opbrengst van de tentoonstelling en de gelden der ver eeniging niet voldoende waren om de kosten te dekken. Voordat dit bljjkt zal over die inschrijvingen niet beschikt worden. Z. M. de koning heeft eene som van ƒ300, uit zijne bijzondere fond sen, beschikbaar gesteld ten behoeve dezer tentoonstelling. De gemeenteraad van Amsterdam heeft lot leeraar-directetiT der han delsschool aldaar benoemd den heer dp. H. F. R. Hubrecht, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam. Te Amsterdam is in 72-jarigen ouderdom overleden de he«r Daniel Veelwaard, die gedurende eene lange reeks van jaren den vroegtijdig ver worven roem als uitstekend graveur, vooral kaart- en leitêrgraveurniet slechts beeft gehandhaafd, maar voortdurend beeft verhoogd. Eergisteren nacht werd te Rotterdam weder een policie-agent op bru tale wijze aangerand. De man begaf zich langs de Kruiskade om zich naar het policiebtireau aan den Gotnlschen Weg te begeven, alwaar h(j dienst had. Aan den hoek der Diergaards-Stngel voorbij het aldaar gewezen wacht huisje komende, sprongen van achter dat gebouwtje 3 personen te voorschijn waarvan ée'n uitriep; «daar heb je er van degenen, die de Vletter hebben gearresteerd!" Te geljjker tijd werd de agent, eer h(j zich in staat van tegenweer kon stellen, onverhoeds bij de kraag gegrepen, tegen den grond' geslingerdvoortgesleept en mishandeldwaarbjj hem een paar keeren met een scherp werktuig, vermoedelijk een mes, dwars door de kleederen van achieren eene snede werd toegebragtdie hem gelukkig niet dan op hel ligchaam doordrong, terwijl hij bij den val zich zoodarig aan de knie be zeerde, dat hij zijn dienst thans niet kan waarnemen. In de hierbij ont stane worsteling gelukte hel hem zijn hartsvanger te trekken en een zijner aanvallers een gevoeligen houw aan het hoofd toe te brengen. Voor zoover hij kon opmerken, hadden zjj alle drie een te fatsoenlijk voorkomen, om zulke aanrandingen van hen te verwachten. Het schijnt dat de eenigztns geruchtmakende voetstappen eencr vrouw op klompen, waarschijnlijk eene weksterdie langs de Kruiskade juist aankwam, de daders op het denk beeld hebben gebragt dat er meerdere personen in aaniogt waren. Althans, op het vernemen van gerucht hebben zij zich onverwijld uit de voeten gemaakt'. De kolentrein van Emmerich op Utrecht is Maandag avond ten 9 ure te Utrecht aangekomen, zonder dat men bemerkt had, dat een der assen van een kolenwagen onder weg was heet geloopen. Gelukkig is dit zonder ongevallen afgeloopen. In de memorie van beantwoording over het wets ontwerp tot verhoo- ging van hoofdst. VIII der staalsbegrooting voor 1868, tot weder-opbouw van den afg'ebranden stal voor de rijdende artillerie te Amersfoortwordt gezegd, dat het strengste onderzoek naar de oorzaak van het ontstaan van den brand heeft plaats gehadmaar dat daaromtrent niets aan het lielit' gekomen is. Tot dusverre beslaat er geen vermoeden van boos opzet. Bij den minister bestaat het voornemen, zoo bet hem gegeven zal zijn een volgende begrooting in te dienendaarbij gelden aan te vragen voor den bouw van eene infanterie-kazerne in Amersfoort. "s GRAVENHAGK 12 November. Z. M. heeft vergnnning verleend aan den heer J. G. E. Schiissler, geheim hotraad en secretaris van H. M. de koningin van Zweden en Noor wegen, te Stockholm, lot het dragen van het commandeurskruis der orde van VVasa en van het ridderkruis der orde vati' Dannebrog, hem door den koning van Zweden en Noorwegen en den koning van Denemarken geschonken. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Overijssel is benoemd de heer mr. D. G. Kortenbout van der Sluys, griffier der arrond.-regtbank te Almelo. Aan den heer dr. YV. H. I'dzerda is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor het geneeskundig staatsioezigt voor Friesland en Groningen, terwijl tot die betrekking is benoemd de heer dr. L. Ali Cohen, thans inspecteur voor Overijssel en Drenthe: voorts zijn benoemd: tot inspecteur voor Overijssel en Drenthe de heer dr. D. Lubach, le Haar lem, thans adjunct-inspecteur voor Noordholland, en tot adjunct-inspecteur voor Noordholland dr. J. Teixeira de Mattos, te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd: tot commandant der gevangenis voor ver oordeelde vrouwen te Woerden J. Z. J. Cretilz Lechleitner, thans com mandant van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden; tot commandant van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden F. F. Canneelthans commandant der gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden; tot directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Zwolle W. J. Jung, thans directeur over den arbeid, met den rang van adjunct-commandant, in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwar den tot directeur van den arbeidniet den rang van adjunct-commandant in hel huis van opsluiting en tuchtiging te LeeuwardenJ. A. Hoogendoorn thans directeur van het burgerlijk en militair linis van verzekering le Zwolle.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1