9 ure eene volksmenigte verzameld, die met bedreigingen er op aandrong, dat eene door den heer Jacob de Vletter ingezonden, doch door ons ge weigerde advertentie geplaatst zou worden, waaraan evenwel niet voldaan is. Daar er inmiddels naar 'sGravenhage ooi militaire hulp geseind was, arriveerde Zondag morgen ten half 5 nre een escadron huzarenten 8 ure gevolgd door een baiaillon en des namiddags nog door een tweede bataillon grenadiers en jagers. Dadelijk werden er alstoen piketten uitgezet bi] de Stadliuissieeg en op andere punten militaire posten gesteldwaarbij tevens regeling werd gemaakt lot liet patrouilleren, terwjjl verder alles zoodanig werd geschikt, dat ofschoon de militaire magt, ter gezamenlijke sterkte van ruim 700 man, door de stad verspreid was, er evenwel ieder oogenblik in geval van nood naar alle kanten versierking kon worden verschaft. Tevens werden de noodige schikkingen gemaakt, ouiwanneer liet noodig mogt zijn, nog militairen uil Delft, Gouda en andere omliggende garnizoensplaat sen te verkrijgen. In den loop van den dag werden vervolgens de waar schuwing en de bekendmaking gepubliceerd, krachtens welke laatste het bijeenzijn van 5 personen op de openbare straat als verboden zamenscholiug wordt aangemerkt. De justitie heeft in hel voorgevallene aanleiding gevonden om last te geven tol de arrestatie van genoemden praciizijn Jacob de Vletter, die dan ook des namiddags uit zjjne woning gehaald en onder militair escorte naar de gevangenis op de Korle Hoogstraat werd overgebragt. In den loop van den nacht en voormiddag zijn nog ruim een honderdtal en ook des avonds nog eenige personen gearresteerd, waarvan, uaar het zich laat aanzien. 32 aan de justitie zullen worden overgeleverd. Een twaalftal agenten zjjn gewond, waarvan een ten gevolge van een pistoolschot, doordien er wederzijds door de policie en de aanvallers hier en daar schoten zijn gewisseld. In het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn des nachts 8 personen en heden morgen 1 gewond ingebragt, waarvan er 6 heden huiswaarts zijn gekeerd. Geen hunner had eene belangrijke kwet suur. Daarentegen zijn vele anderen in meerdere male gewond geraakt. Alen spreekt ook van dooden, doch hieromtrent is ons nog niets met eenige zekerheid gebleken. Volgens latere berigten is de rust te Rotterdam niet verder gestoord gewor den. Wel zjjn nog eenige personeu in verzekerde bewaring gebragt, die de verordeningen wegens liet passeren van sommige straten niet wilden eerbiedi genmaar dit stond niet in verhand met de vroegere gebeurtenissen, in de Zevenhuissteeg werd een schippersgezel, dien men voor een geheimen policie-agent zal aangezien hebbenuit een huis ernstig gewond, zonder dat bet gelukt is den dader te ontdekken. Voor de gevangenis, waarheen de Vletter was overgebragt, verzamelde zich nu en dan eene talrijke menigte, doch de aldaar aanwezige troepen hebben alle daden van geweld voorkomen. Op uitnoodiging van den heer 's Jacob hebben zich ongeveer 700 ingeze tenen bereid verklaard om zich bij de eerste oproeping ter beschikking van het gemeentebestuur te stellen, ten einde orde en gezag te helpen handhaven. Volgens een schrijven uit Rolierdam aan het Hbl. zou men als ver moedelijke oorzaken der ongeregeldheden het volgende mogen stellen dat vele schippers ontevreden zijn dat hunne drijvende woningen buiten de ge meente naar de Hotte zijn gebragt, en toch vele poltenschuiienvan Duit- schers, in de gemeente blijven; dat vele processen-verbaal zijn opgemaakt tegen fruitschippers, die sedert onheugelijke jaren hunne waren aan de Visch- markt mogen uitventendat vele marktkramers, zeer tegen hun zin, ver plaatst zijn; dat de policie, meercndeels uit uiet-Roiterdammers bestaande, met ongekende gestrengheid de verordeningen handhaaft; dat velen zich door de lands- en stedelijke belastingen; in het verschiet nog te verhoogen met eene riolenbelasting, te veel bezwaard achten. Voorts is hier nog bij gekomen eene brochure van Jacob de Vletter, wiens beweringen bij het volk veel ingang hebben gevonden. Een onzer ingezetenen, meldt de N. R. C. nog, kreeg een paar da gen geledendes avonds bezoek van twee personen die zeker niet tot de voorzigtigen behoorden, welke zich buiten het gewoel hadden gehouden; althans zij waren beiden gewond. Op de vraag wat zij verlangden, gaven zij ten antwoord dat zij vreesden wegens hunne verwondingen als belha mels aangemerkt le zullen worden en dus geen werk meer te zullen beko men. Maar, voegden zjj er bij, zij moesten toch leven, en daar zij ten prooi waren aan honger en gebrek, meenden zij de vrijheid te mogen nemen van den bijstand van eenige welgezinde burgers in te roepen. De bedoelde ingezetene, natuurlijk verlangende van zulke gasten hoe eer hoe liever ontslagen te zijn, stopte een hunner een gulden in de band; doch hiermede waren zij niet voldaan en op een zeer ontevreden loon gaven zfl te kennen, dat zij wal meer verlangden. Na lang praten kregen zij nog een guldenen gingen toen, hoewel nog steeds morrende, heen. Dat kwaad humetij scheen evenwel spoedig voorbjj le zii"< want naauwelijks was de deur achter hen digt, of zjj stapten, blijkbaar onder den vrolijken indruk van zulk een gelukkig buitenkansje, luchtig en welgemoed naar eene her berg, om aldaar de gift le besteden op eene manier, die zeker niet in de bedoeling van den gever heeft gelegen Te midden van hun vroljjk gelag hadden zij intusschen niet bemerktdat de policie hen zon na op de hielen zat, als het geval bleek te zijn, en waarvan het aevolg was, dat zij weldra in gezelschap van eenige agenten eene wandeling naar het policie-burcau moesten doen, waardoor hunne opgeruimdheid weder in een tamelijk on aangename stemming veranderde. Te flaarlem is Zondag avond een troep Zigeuners, uit 10 personen bestaande, aangekomen. De troep heeft bare tenten opgeslagen op hel exercitie-veld buiten de voormalige Nienwpoort. Den volgenden morgen zijn zjj vertrokken in de rigting naar Leyden. Naar men van Terschelling meldt vreest men aldaar dat weder een der loodsvaartuigen met zijne bemanning in den storm is vergaan. Men heeft sedert II. Zaturdag geenerlet berigt aangaande dit vaartuig. Donderdag avond II., werd de postbode van Veendam op Stads-Kanaal even builen Wildervank, door 4 personen overvallen, die hem onverwachts een slag aan bet voorhoofd gaven, hem daarop een zak met 300 afnamen dezen ledigden en toen zich uit de voeten maakten. Bij de vele gemeenten in Noordbrabant, die zich verbonden hebben, elkander geene kosten van geneeskundige hulp, aan armen verleend, in re kening te brengen, zijn weder drie aanzienlijke bijgekomen, zoodat het getal dergenen, die zich daarbij niet hebben aangesloten, thans maar zeer weinige meer bedraagt. Onder die eerstgenoemde zijn er ruim een der tigtal, die met toestemming van gedep. staten zich hebben verbonden, el kander de proceskosten le waarborgenwelke kunnen voortvloeijen uit de weigering om de geneeskundige hulp te betalendie door andere gemeenten aan hunne armen is verleend, daar zij die hulp als geen verhaalbaren on derstand beschouwen. Aan de leden van de tweede kamer is rondgedeeld het antwoord van den minister van koloniën op het afdeelings-verslag der kamer betrekkelijk de Indische begrooting voor 1869. De minister geeft gaarne toe het ver kieslijke om het staatkundig beleid b|j hoofdstuk IX te behandelen. De minister zal zoo mogelijk de wets ontwerpen tot regeling van de suiker-cul tuur en tot uitgifte van gronden in Ned. Indie nog vóór de lente indienen. Het voorstel omtrent de heerediensten is afhankelijk van de Indische over wegingen; inmiddels moeten de bestaande gepresteerd worden. Overigens doet de minister menige toezegging op wetgevend of administratief gebied, en geeft hij velerlei inlichtingen doch hij acht in détails treden der kamer omtrent het Indisch bestuur bedenkelijk. De rekenkamer heeft bezwaar gemaakt legen de verevening van den overtogt van den heer tluetals in strijd met de bestaande regeling nopens vrjjen overtogt. Aan den heer Andreae is werkelijk ƒ5000 voor overtogt toegekend in plaats van ƒ1500, waarop hij regt had. Uit de retroacta van 1867 blijken de motieven dier afwijking niet. Van Januarjj 1869 zal de gotivernements-risico op iedere scheepslading producten gebragt worden op ƒ330,000. ■sGRAVENHAGE, 3 November. Door Z. 51. is vergunning verleend aan den heer J. J. H. Kervel, vice-consul van Frankrijk te Soerabajjatot het aannemen der versierselen van ridder der Kon. orde van Isabella la Catolicahem door de koningin van Spanje geschonken. Z. 31. heeft vergunning verleend aan W. Huis mans, te 's Hertogenbosch lot hel dragen der hem door den Paus toegekende medaille fidei et virtuti. Tot burgemeester der gemeente Bussum is benoemd de heer G. W. C. Westenberg, in de plaats van den heer R. Keizer, op zijn verzoek als zoo danig eervol ontslagen. Door Z. BI. zijn benoemd: tot hoofdingenieur van den waterstaat 2d« kl. de ingenieur ls,e kl. J. Dirks, met handhaving van het onbepaald ver lof, hem bij besluit van 9 Dec. 1864, verleend; lot ingenieur van den wa terstaat 2dc kl. de adspirant-ingenienrs C. F. 31. H. Schnebbelie en M. B. G. Hogerwaard en tot adspirant-ingenieurs van den waterstaat de surnumerairs K. F. W. Rooseboom en G. A. Escher. Tot surnumerairs bij den waterschout zijn benoemd de ci iel-ingenieurs H. Verwey Az. en C. de Bruyn. Tot landmeter lste kl. bij het kadaster is benoemd de heer C. J. Genet, thans landmeter 2de kl. De minister van koloniën zal Woensdag en die van financien en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Zondag II. is er bij herhaling ministerraad gehouden. De minister van binnenl. zaken, die voornemens was zich naar 's Hertogenbosch te begeven, de commissaris des konings in deze provincie, de procureur-generaal bjj het prov. geregtshof en de generaal-majoor gouverneur der residentie hebben zich naar Rotterdam begeven. De tweede kamer kon gisteren, wegens het niet in genoegzamen getale opkomen der leden, geen zitting houden. Alleen werd door den voorzitter mededeeling gedaan der ingekomen stukken. In de heden gehouden zitting van de prov. staten heeft jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, op nieuw benoemd lid der vergadering voor het hoofdkies district Rotterdam, nadat zijne geloofsbrieven in orde waren bevonden en hij de gevorderde eeden had afgelegd, zitting genomen. Daarna heeft de voorzitter voorlezing laten doen van verschillende ingekomen stukken, die of voor kennisgeving werden aangenomen, of iu handen van commissen of wel aan de orde werden gesteld. De heer mp. D. Léon heeft het voorstel gedaan, om zich over het vraagstuk van de verhooging der tractementen van de ambtenaren ter prov. griffie aan de tweede kamer te wenden, even als dit door de gedep. staten van Gelderland geschied is. De eerstvolgende zitting is bepaald op morgen. De voorzitter had eerst voorgesteld de vergadering te verdagen tot Donderdag, maar daar op dien dag te Rotterdam eene vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden, is op verlangen van léden, uit die stad afgevaardigd, de zitting op Woens dag bepaald. D». Brijce, pred. te Alphen, heeft het beroep tot predikant bjj de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. Naar men met zekerheid verneemt, is dr. J. C. Zaalberg voornemens zijne predikdienst weder te aanvaarden op Zondag 15 November e. k., des voormiddags ten 10 ure, in de Willemskerk. De eerste op hem vallende beurt, namelijk de namiddagdienst in de Kloosterkerk op Zondag 8 Novem ber e. k.zal worden waargenomen door zijnen broeder, den heer W. Zaalberg, pred. te Bergum. Bij die gelegenheid zal hij echter zelf de doopsplegtigheid bedienen. BUITENLAV'DSCHE BERIGTEN. ËNGKLAA D. LONDEN. 1 November. H. 31. de koningin der Nederlanden heeft Donderdag jJ„ Exeter be zocht, waarbij H. 31. vergezeld werd door sir Lawrence en Lady Palk. II. 31. woonde ook de godsdienstoefening bjj. Vervolgens bezocht de vorstin de Guildhall en nam eenige historische bijzonderheden in oogeuschonw bjj het verlaten van dit gebouw werd H. M. door de menigte luide toegejuicht. Volgens den Observer zal de ontbinding van het parlement op 12 Nov. plaats hebben. Zaturdag avond ten 1 Of ure is eene aardbeving met onderaardsch ge rommel te Leamington waargenomen. Uok te Worcester heeft men twee dagen vroeger een aardschok gevoeld. Aau de Times wordt uil Parijs het volgende geschreven: Terwijl gemeld wordt dal in Spanje door ijverige dienaren van evangelische ge nootschappen ongehinderd bijbels worden verspreidvernemen wij dat de lsraelitenin het volle vertrouwen op de beloltén der voorloopige regering, aanstalten maken om terug te keeren naar het land, waarvan zij sedert eeuwen door de met zelfmoord gelijk te stellen staatkunde van dweepzieke regeringen uitgesloten zijn. In vele oorden van Europa, in Bohemen bij voorbeeld en zelfs in Koustantinopelalsmede iu Tetnan en andere Noord- Afrikaaosche jsteden zijn nog vele lsraeliten van Spaansche afkomst, velen rijk en nog bij voorkeur de Spaansche taal sprekende. Aan genoemd blad wordt uil Nieuw-Zeeland gemeld, dd. 9 Sept., dat op 8 Sept. de inboorlingen der westkust een aanval hadden gedaan op de En- gelsche troepen, die aan 5 officieren en 14 manschappen het leven kostte. Van de inboorlingen waren 27 man gedood en velen gekwetst. Naar men zegt zullen in het volgende jaar waarschijnlijk geene Derby wedrennen gehouden worden. De eigenaar van de renbaan eischt een huurr prijs van 1000 terwijl hij vroeger 300 kreeg, en deze vordering wil men niet toestaan. Te Liverpool zjjn al de vloeren van een pakhuis, waarin 50 a 60 ton Ijjnzaad was opgeslagenonder dien last bezwekenwaarbij 4 arbeiders onder het zaad zjjn gestikt.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2