«Niets, de Christenen moeten elkander helpen!" Hij was zelfs niet te be wegen, iets aan te nemen voor zijne menschlievende hulp. Onvermeld mag tevens niet blijven, dat Brochelsbey eene lading oesters aan boord had, die door zijne verandering van koers vrij wat in waarde verloren heeft. De aan de diakonie der Ned. hervormde gemeente te Leeuwarden ten deel. gevallen nalatenschap van rnej. Y. Dijxstra wordt geschal op een be drag van 80 a 100 mille. Dit Leeuwarden meldt men omtrent de aanhouding van de twee iaat- sten der outvlugte gevangenen het volgende: Woensdag morgen ten 6 ure werden in de nabijheid van Buitenpost twee personen gezien, die Spelleken en Seip schenen te zijn. Zij sloegen den weg naar Angusltnusga in. Spoe dig werden zij achtervolgd door H. Banning houtzaagmolenaarsknecht te Buitenpost, en werd van hunne verschijning kennis gegeven aan den burge meester van Achtkarspelen die dadelijk aan de vervolging deelnamgevolgd door de policie en tal van ingezetenen van Buitenpost. Al spoedig was men de ontvlugten op het spoor en nam dejagt een aanvang. Spelleken en Seip, de vervolging bemerkende, namen den terugtogt aan ten Zuidoosten van Buitenpost, liepen daarop over den straatweg en zetleden koers naar de zoogenaamde Kollumer bosschenwaar zij eene schuilplaats dachten te zul len vinden. Wegens het al nader en nader komen van hunne vervolgers achten zij het niet geraden daar te vertoeven weshalve zij de vlugt voort- zetteden over de landen naar Veenklooster. Hier had men hen letterlijk ingesloten en was aan ontkomen niet ie denken. Inmiddels hadden de burgemeesters van Kollumerland en Nieuw Kruisland en Dantumadeelvan de jaglpartij in kennis gesteld, er mede met ijver aan deel genomen. Spel leken werd eindelijk door 81. de Vries, van Veenklooster, en Seip door 81. Boersma, van Buitenpost, geval, waarna zij door een groot getal hunner vervolgers naar Veenklooster gebragt en daar aan den burgemeester van Kollummerland en de policie overgegeven werden, Zij waren uitgeput van vermoeijenis en ontbering. 's GRAVENHAGE 31 October. Z. 81. heeft goedgevonden te benoemen: bij den plaatselijken staf, tot majoor plaatsel. commandant 3de kl. te Zutphen, den kapitein lsle kl. J. J. Reiche, van het 2de reg. infanterie, gedetacheerd bjj het kol. werfdepot; bij het wapen der infanterie, tot majoor den kapitein lste kl. J. J. baron Melvill van Carnbee, van het wapen, thans op non-activiteit; bij liet 6de reg. tot kapitein 3de kl. den l8ten luit. G. J. Sas, van het instructie-bataillon bjj het 7de reg., tot majoor den kapitein lsle kl. G. J. Engelen, van hel reg. grenadiers en jagers. Voorts is de luit. kolonel E. G. Bube, van het 3d<! reg. infanterie, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. HH. K.K. HH. prins en prinses Frederik worden morgen van hunne buitenlandsche reis op het huis de Paauw terugverwacht. Het le regiment huzaren, kolonel-kommandant Jackson, is heden middag alhier aangekomen. BU1TENLAVDSCHE BERIGTEN. ËNGËLA^ D. LONDEN. 29 October. H. 81. de koningin der Nederlanden heeft aan het zeemanshuis te Dover eene gift van 10 doen toekomen als bewijs van ingenomenheid met die stichting en naar aanleiding van de omstandigheid dat de bemanning van een Ned. wrak in dat huis werd opgenomen, juist op het oogenblik dat H. 81. te Dover aankwam. H. 81. heeft Plymouth en omstreken bezocht. De aartsbisschop van Canterbury, primaat van Engeland, is in 74 jarigen ouderdom overleden. De schoonzoon van den Anglicaanschen bisschop van Oxford, zelf geesteljjke in die kerk, en zijneechtgenootezijn tot de r. k. kerk overgegaan. In eene officiële opgave, opgemaakt door den heer Hunt, hoofdambte naar van het ministerie voor de handelszaken, wordt de totale waarde der productie van metalen in het vereenigd koningrijk gedurende het jaar 1867 begroot op 15,187,013 en die van de dat jaar uitgedolven steenkolen op 26,125.145 Te Singapore heeft in het begin dezer maand een hevige brand gewoed in eenige pakhuizende schade wordt op 150,000 doll, geschat. Blijkens berigten uit de Vereenigde Staten zijn op 26 Oct. te Ncw- Orleans weder onlusten en straatgevechten voorgevallen. Onder de negers van de omstreek dier stad heerscht schrik en verslagenheid. De krijgswet is er in de daad in werking. De opperbevelhebber der eedgenootscbappelijke troepen in Louisiana heeft van wege den president bevel ontvangen met zjjne troepen tusschen beide te komen. De president heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij den laatsten Donderdag in November als nationalen dankdag aanbeveelt. Te San Francisco was op dien dag weder eene aardbeving gevoeld. Volgens de dezer dagen met de postpakketboot uit West-lndie ont vangen berigten werden in Peru nog aanhoudend zwakke aardschokken gevoeld. In Ecuador was eene officiële opgave openbaar gemaakt, volgens welke daar te lande 54000 menschen door de aardbeving van 13 Augus tus jl. om het leven gekomen waren. In Chili was gedurende de maand September veel schade aangerigl door aanhoudende stortregens, zoo zwaar als niemand zich er herinnerde. Uit Yokohama wordt gemeld dat Jedo weder in een staat van beroe ring verkeert. De uitgifte van al de Japansche dagbladen was verboden. FRANKRIJK. PAR IJS29 October. Koningin Isabella, haar gemaal en gevolg worden tegen 6 November alhier verwacht. Een aantal Jezuïten, uit Spanje verbannen, zijn dezer dagen in Nor mandie aangekomenwaar zjj een prachtig domein hebben aangekocht. Het Mém. Dipl. deelt het schrijven mede, waarbij don Carlos aan de mogendheden kennis geeft dat zijn vader te zijnen behoeve van alle regten op de Spaansche kroon afstand heeft gedaan. Hij zegt daarin: In dien de Voorzienigheid en de omstandigheden mij op den troon van Spanje verheffen, dan zal hel mijn opregt streven zijn om de heilzame instellin gen van onzen tijd overeen te brengen met de onmisbare instellingen van het verleden. Alhier is bij den uitgever, bij wien de door het ministerie van oorlog vervaardigde landkaarten voor het publiek verkrijgbaar gesteld plegen te worden, eene landkaart te verkrijgen, die eene aanschouwelijke voorstelling geeft van Frankrijk en aangrenzende rijken op drie verschillende tijdstippen van den nieuwen tijd, en wel in het jaar 1815, in het jaar 1830, en in het loopende jaar. Men kan daarop alzoo met eenen oogopslag zien, welke verandering de onderlinge verhouding van het gebied dier rijkenuit het militaire oogpunt beschouwdin den loop des tijds heeft ondergaan. Het doel der uitgave is aan te toonen dat, hoewel Pruissens magt en grondge bied in den laatsten ijjd aanmerkelijk zijn vergroot, men evenwel nog niet kan zeggen dat Europa's evenwigt daardoor ten uadeele van Frankrijk is gestoord geworden. Zondag 20 October beeft de Parijsche bjjbelvereeniging haar 50-jarig bestaan gevierd. Door een onbekende is bij die gelegenheid aangeboden om een achtste gedeelte van het nadeelig saldo der rekening (41000 frs. bedra gende) voor zijne rekening te nemen, indien zich voor hel einde des jaars nog zeven andere donateurs of vereenigingeu van donateurs opdeden om het ontbrekende bij te dragen. Uit Rome meldt men dat eene bende struikroovers in het buiten de stad gelegen Schotsche collegie is doorgedrongen, den directeur van het ge sticht weggevoerd en 100,000 fr. als losprijs voor zijne vrijlating ge vorderd beeft. Terstond zijn er troepen tegen de roovers afgezonden, en de luatsen zich omsingeld zienden hebben den directeur vrijgelaten. De Grieksche patriarch te Konstautinopelhet opperhoofd der Grieksch- katholieke kerk in het Turksche rijk, heeft, volgens het Joum. deBrux., de hein ondergeschikte geestelijken geraadpleegd omtrent het te geven ant woord op de uitnoodiging tot het te Rome te houden concilie. Na ver scheiden zamenkomslen is er besloten die uitnoodiging geheel onbeantwoord te laten; slechts eene kleine minderheid was van oordeel dal er van deze gelegenheidgebruik gemaakt behoorde te worden om eene toenadering tus schen de twee groote kerkgenootschappen te beproeven. Aan de Patrie wordt uit Lima gemeld dat op de kust van Peru een vaartuig, aan boord waarvan zich een bedrag van 3 millioen frs. aangiften voor de noodlijdenden bevondbenevens een aantal geneesheerenliefde zusters enz. is vergaan. Alleen drie matrozen hragten er bet leven af. Deze ramp had een nieuwe prikkel tot liefdebetoon gegeven, want korten tijd daarna was weder 4 millioen frs. en een aanzienlijke voorraad benoo- digdheden uit Lima afgezonden. SPANJE. Er is eene openbare inschrijving geopend voor eene leening van twee milliard realen, vertegenwoordigd door 1.250.000 scbatkistbilletteuren tende 6 pCt.; de leening wordt uitgegeven a 80 pCt. De interest is betaal baar den 30steD Jttnij en den 31sten Dec. te rekenen van 1 Januari) 1869. De amortisatie vangt in 1869 aan en eindigt in 1888. De leeniug en de betaling der interest wordt gewaarborgd door de domeinen van de kroon waarvoor de regering de bewijzen bij de bank zal deponeren. De inschrij ving zal den lsten Nov. geopend eu den 25slen dier maand gesloten worden. De deelneming wordt opengesteld te Madrid en in andere steden van Spanje, te Parijs, Londen en in de koloniën. De stortingen, voor den vervaltijd gedaan, zullen eene vergoeding genieten van 4 pCt. Hoewel de deeling slechts tot een bedrag van 2 millioen realen is uitge schreven, blijkt uil een overzigt van den financiëlen toestand dat het tekort 2i millioen bedraagt. De opening der cortes is bepaald tegeus het laatst van December. Het voorloopig bewind is thans ook door de Nederlandsche regering erkend. De generaal Dulce is benoemd tot kapitein-generaal van Cuba. De hertog en de hertogin van Montpensier hebben eene aanzienlijke som gelds naar Bejai' gezonden, ten behoeve der nagelalen betrekkingen van de op 28 Sept. gesneuvelde verdedigers dier stad. Het voorloopig bewind heeft troepen naar Navarra gezonden, om de woelingen der Carlisten tegen te gaan. Uit Madrid meldt men aan het Joum. des Déb. dat de ministers, in gemoede zeker dat de groote meerderheid der grondwetgevende cortes mo narchaal gezind zal zijn, een onderzoek of om zoo te zeggen een enquête wordt gehouden omtrent de candidaten voor den troonzij toetsen het voor- en het nadeelige van elke candidatuur, die onder het publiek, in de dagbladenof op eenige andere wijze in aanmerking is gebragt. Met dit onderzoek gaat hel bewind bedaard voort zonder zich te haasten; want het wordt door geene buitenlandsche mogendheid gedrongen om spoed te maken of om eenige bepaalde keuze te doenen hel ziet ook geene reden om zoodanigen aandrang, van welke zijde ook, te verwachten. I 8HIEZ ONDENT De eigenaar van Zomerzorg, de heer Couve'e, had ter gelegenheid van liet dertig-jarig bestaan zijner zomer-concerten de inteekenaars daarop met hunne dames genoodigd lot bijwoning van een buitengewoon concert op II. Dingsdag-avond. Even als hij steeds alles aanwendt om het den bezoe kers van zijne fraaie inrigling zoo aangenaam mogelijk le maken, daartoe kosten noch moeite sparende, had hij ditmaal, nu het saisoen de tuindeu ren gesloten deed honden, zorg gedragen vooreen strijk-orchest, zooals zich helaas zelden te dezer slede doet hooren. De heer Völlmar droeg door gelukkige keuze van executanten en zamenstelling van programma in ruime mate bij om het kunstgenoot te verhoogen, en gaf, behalve eene eigene compositie op de muziek van 81eijerbeer's Africaiue, die van studie en tact blijk gaf en reeds bij eerste auditie van niet gewone gaven getuigde, nog eene clarinet-solo van Beethoven ten beste, waarin prachtige toon aan mees terlijke voordragt gepaard was. Niet minder belangstelling wekten de solo voor oboe en de concertante voor twee violen twee goede nommers die in goede handen bleken te zjjn en waarvan de uitvoerders even als de heer Völlmar de eer der terugroeping verdienden en genoten. Mag aan de uit voering van de ouvertures Zampa en Oberonvan Mendelssohn's Festgesang en van Niels Gade's 4e Sinfonie andante een woord van lof niet onthouden worden, die van de fantaisie over Richard Wagner's Lohengrin moet voor treffelijk en waarlijk zeldzaam worden genoemd; eene zoodanige executie vereert niet allée'n den directeurmaar ook elk der leden van het orchest en wettigt bel buitengewoon applaus der talrjjke toehoordei's, wier gespan nen verwachting voorzeker nog verre overtroffen werd. Bij de dankbetui ging aan den heer Couvée voor zijne welwillende uitnoodiging, voegt de wensch dat hem voortdurend kracht en' lust worden geschonken om de renommee zijner inrigting te handhavenaan ondersteuning van Leydeus ingezetenen zal het hem niet ontbreken. En bjj de dankbetuiging aan den heer Völlmar voor het gesmaakte kunstgenot moet het verlangen worden uitge sproken hem meermalen ook met zijn strjjk-orchest te zien optreden in onze stad, die voorwaar aan zulke muziek-uitvoeringen behoefte heeft, nu het voornemen van commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst niet wordt verwezenlijkt en ons van Musis Sacrum, Vereeniging van Jlusici en Diletianten-Vereeniging alleen de herinnering blijft. Met lagen toegangs prijs dient nu nog ééne proef genomen, ook tot voorlichting van hen, die meenen dat hier grooter muziekzaal onontbeerlijk is. 30 October 1868. F. 2G7sle Ütaais-Loterij. Trekking der F ijfde Klasse. 12de Trekking. N°. 11683 een prijs van ƒ100,000. N°. 5293 een prijs van ƒ1500. Nos. 2642, 10860 en 15950 iedereen prijs van 1000. Te Leyden ter Boekdrukker)) van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6