BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 2 November 3868J7°. 332. ciën wilde tot hel gevorderde bedrag eene leening aangaanen bij de be handeling der begrooting in de sectiën hadden onderscheidene leden het denkbeeld aangegeven om de som door verkoop van kapitaal te verkrijgen. Na eenige beraadslaging werd hel voorstel der commissie van financiën met 14 legen 6 stemmen verworpen en daarna met 12 tegen 8 stemmen besloten de gelden te vinden door verkoop van kapitaal, met uitnoodiging aan burg. en weth. om jaarlijks eene som op de begrooting te brengen, voor terug gave van dat kapitaal. In eene heden gehouden zitting zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde gebragt. Bij n°. 120, subsidiën aan godshuizen, gaf aanleiding tot discussie een voorstel van den voorzitter om de daarvoor uitgetrokken som op den post voor onvoorziene uitgaven te brengeu; eenige leden konden zich daarmede niet vereenigen en dientengevolge werd het voorstel om de onlangs daarvoor uitgetrokken sommen definitief op de begrooting te bren gen aangenomen en de onderdeden van den post met 14 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Met een geliik aantal stemmen werd het subsidie aan bet Israëlitisch armbestuur goedgekeurd. Bij n°. 127pensioenen enz. werd besloten het voorstel tot het verleenen van een pensioen van ƒ600 aan den heer J. Perrin thans niet te behandelen; het voor den heer P. Bresser aan gevraagde pensioen van 362.50 werd toegestaan en het pensioen te ver kenen aan mej. Lancel, geb. Moone, overeenkomstig het advies van de commissie van financiën, op 300 bepaald. Voorstellen om aan den heer Bresser geen pensioen of tot een minder bedrag te verleenen vonden geen ondersteuning. N°. 138, toelage aan den schouwburg ƒ1500, werd met 15 tegen 6 stemmen goedgekeurd, nadat een voorstel van den heer Tollens om die toelage met ƒ500 te verminderen niet was ondersteund geworden. De onvoorziene uitgaven werden op ƒ7000 vastgesteld. De vaststelling der inkomsten gaf tot weinig discussie aanleiding. Het verminderen van de opcenten op het personeel van 50 op 25 voor de acht laatste maanden werd na eene korte woordenwisseling niet 19 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Bij n°. 37 werd de som van ƒ7000, opbrengst van den verkoop van hel schoolgebouw op de Breedestraatvan de begrooting afgenomen en voorts als n". 39 een post opgenomen van 17000wegens verkoop van inschrijvingen nat. werk. schuld. Vervolgens werd de hoofde lijke omslag vastgesteld op ƒ72.100 en ƒ2000 te heffen bij suppletoir kohier. De begrooting, in uitgaaf ad ƒ410,802.09, in ontvang ad 410 872.34; een batig slot gevende van ƒ70.254, werd daarna in stemming gebragt en met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemden de bh. Scheltema, Tieleman, van Raathoven, Tiehler, Cock, HarteveltTollens en Meerburg. Gisteren gaven in de stads-gehoorzaalvolgens jaarlijksche gewoonte, de leerlingen van de muziekschool der Leydsche maatschappij voor toonkunst proeven hunner vorderingenwaarbij tevens de aan de leerlingen toegekende' prijzen werden uitgereikt en mededeeling werd gedaan van de namen van die leerlingen, aan wie bevordering of eervolle vermelding was te beurt ge vallen. Met genoegen werd de uitvoering van het programma der muziek stukken door de aanwezigen gehoorden daaruit hoogst gunstige gevolg trekkingen gemaakt zoowel ten opzigte van het onderwijs en de leidiug der onderwijzers als ten opzigte van den ijver der kweekelingenzoodat ten volle mag gezegd worden dat de school aan hare roeping blijft beantwoorden. Blijkens het verslag, uitgebragt door den secretaris, was de toestand der maatschappij en hare muziekschool allezins gunstig. De maatschappij was in ledental vooruitgegaan en het getal leerlingen op de school was van 110 tot 138 geklommen. In de maand Februarjj was, onder de leiding van den heer G. C. Krulder, eene klasse geopend voor het onderwijs op de clarinet waarvoor zich slechts weinige leerlingen hadden aangemeld; men liet zich echter daardoor niet afschrikken die klasse in stand te houden. Daartoe aangezocht had de maatschappij het patronaat op zich genomen van eene Harmonie of vereeniging van muziekliefhebbers, vroegere leden van het mu ziekcorps der dd. schutterij en aan die vereeniging een lokaal gratis ten gebruike gegeven voor het houden van repetiliën. Een concert door de maatschappij in Februanj gegeven was goed geslaagdmaar had eene zeer nadeelige uitkomst voor de kas der maatschappij opgeleverd, reden waarom de maatschappij hoogstens e'éne uilvoering per jaar kon geven. De gelde lijke toestand der maatschappij was voldoende. In het verslag werd ook eene dankbare hulde gebragt aan de nagedachtenis van den heer dr. Hoe- kema Kingma, in leven commissaris der maatschappij, haar in January dezes jaars door den dood ontrukt. Voor de Piano werden bevorderd van de 3de naar de 2dc klasseM. de Graaf, M. W. 0. J. Piper, C. M. S. van 'l Hooft; van de 4de naar de 3de kl.F. Driessen, M. Visser, J. P. Sijlhofï, M. W. ,1. Fornara, J. C. van 't Hooft, M. J. van 't Hooft, C. W. Piper, F. T. W. Heiutz, F. A. S. Bijke, M. P. Parmentier, H. C. W. Prijn, C. E. van Leeuwen van Dtti- venbode, S. A. Rijshouwer, S. M. Maronier. Eene eervolle vermelding ontvingen: in de 2de kl. M. C. Krieger, S. C. Ekama, A. M. P. Sijthoff, J. Liefrinck, A. J. Wijnstroom, E. Bertrand; in de 3de kl.: M. W. C, J. Piper, H. J. Oostveen, C. M. S. van 't Hooft, A. H. J. de Vogel, F. van der Does de ByeJ. A. Simon Thomas, A. Stokhuizeu, J. de Gaay Fort man, F. Liefrinck, 1. de Graaf, M. P. Parmentier, E. J. Perrin, J. M. van Geenen, A. D, Parmentier, J. Parmentier, E. Hamaker, M. W. Parmentier; in de 4de kl.: F. T. W. Heintz, F. A. S. RijkeC. van Leeuwen van Duivenbode, S. A. Rijshouwer, S. M. Maronier, A. E. Rodbarl, C. E. Hartevelt, M. Rollandet, A. Beets, H. van HeukelomC. Sandifort, F. Driessen, B. Wilhelmy Damsté, PaulduRieu, J. Boogaard, Jeanne Hoelen T. W. Piper, M. W. Stok, B. H. J. van Beelen, J. C. E. van 't Hooft, A. M. de Bink, A. E. de Bink, C. de Bink, M. J. van 't Hooft, A. Rin- kes, M. P. Dozy, H, de Vries, W. E. Goninck Liefstlng, C. W. Coninck RJkog'aj. \lll; Liefsling, J. M. Bos, M. P. KluitG. E. 1. Blankwaart, J. dijk. Prijzen werden uitgereikt aanN. M. J. Werst, Menn Visser, T. Piper, W. G. Steygerwalt, G. van Leeuwen, M. J A Hiyi^sHiS-; j J. P. Sijthoff, M E. J. van OtjenA. L. B. W. van OijenE.NjJ. Rö|g^y:;j Voor de Viool ontvingen in de 3de kl. eene eervolle vermelding: V. nett, J. F Fornara; in de 4(,e kl.: P. Bos, P. C. de Geus, P. N. van der Chijs, J. W. Blanken, G. H. Blanken; prijzen werden uitgereikt aan N. A. T. Taverne, A. M. Sasse, J. W. J. Piper.1. A. MaronierF. V. H. Rijke. Voor de Violoncel ontving in de 4dl! kl. eene eervolle vermelding P. de Graaf. Voor de Clarinet ontvingen eette eervolle vermelding: M. W. Pijnappel, F. E. van Goens. Van de 2ie Koorklasse ontvingen eene eervolle vermelding: Anne Pijnappel J. C. Hartevelt, C. Sijthoff, A. C. W. Krabbe, C. E. HarteveltJoh. Krie ger, Joh. Vissering, Clara Vissering. Prijzen werden uitgereikt aan: Marie Pijnappel, A. Maclaine Pont, J. C. HarteveltB. .1. Wilhelmy Damsté. Van de l8te Koorklasse ontvingen eene eervolle vermelding: G, Bosch, M. C. Krieger, A. M. P. Sijthoff, A. L. B. Wr. van Oijen. Van de Elementairklasse ontvingen eene eervolle vermelding: H. Sijthoff, J. D. Vissering, H. Bierens de Haan, A. Rinkes, D. T. van Goens, M. E. Boogaard, M. G, Steygerwalt, M. J. Heynsius, W. E. Coninck Liefsling, M. W. Stok, M. Dozy, M. W, H. J. Hoelen, J. Hoogendijk, T. Piper, H. de Vries. Tot de 2ds Koorklasse werden bevorderd M. E. Boogaard M. G. Stey gerwalt, M. J. Heynsius, W. E. Coninck Liefsting, M. W. Stok M. Dozy M. W. H. J. Hoelen, J. Uoogendjjk, A. Rinkes, T. Piper, H. de Vries. Nogmaals maken wij onze lezers opmerkzaam op de door den heer de Leeuw aangekondigde lezing. Deze zal voorzeker de meest interessante zrjndie door den oud-ieeraar gehouden isdaar zij naar wij vernemen het «leven van Jezus, diens veroordeeling en sterven" uit den Talmud bij eenverzameld, zal bevatten. Wij hopen, dat h (jeven als te Utrecht, voor een belangstellend publiek moge optreden. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen op 11 November en volgende dagen verkoopen eene vrij aanzienlijke verzameling boeken, bevattende de bibliotheken van wijlen de heeren mr. J. F. Pringle, tnr. G. Hoef hamer, D. A, J. van Kesselmr. J. Luzacdr. P. Hoekema Kingma en dr. J. C. Hummel. Men vindt hier belangrijke en gezochte werken en op ander gebied en met name op dat van regtsgeleerdheidgeneeskunde, oude (Grieksche en Latijnsche) en nieuwe letterkunde. Bovendien zullen nog geveild worden incunabelen, vele godgeleerde boeken, prentwerken, muziek, physische en chirurgicale instrumenten enz. Wij meenen belang hebbenden op deze verkooping opmerkzaam te moeten maken. Heden morgen is het le reg. huzaren van Deventer naar 's Hage op marsch alhier doorgekomenen door de militaire autoriteiten en de muziek van het 4de reg. infanterie ontvangen en daaraan uitgeleide gedaan. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 139 volwassen personen en 63 tot 80 kinderen. Op 1 November wordt het gedeelte Utrechl-Waardeuburg van den spoorweg Ulrecht-'s Bosch-Boxtel geopend. Te Amsterdam is Woensdag avond in het gebouw Diligentia de rouw- plegtigheid gehouden ter nagedachtenis van de heer tnr. Jacob van Lennep, den overleden voorzittenden meester der vrijmetselaars-loge Willem Frederik. Veel te klein was de localiteit om al de belangstellende broeders le omvat ten, die hulde wenschten te brengen aan den overleden meester vrijmet selaar. Behalve groot-officieren en vertegenwoordigers der hoogere graden; waren verschenen afgevaardigden van een 20-tal loges uit verschillende deelen des vaderlands, benevens een groote stroom van vrijmetselaars be hoorende tot onderscheidene loges. Uit Hoorn meldt men dat bij het onweder in den nacht tusschen Dingsdag en Woensdag de bliksem is geslagen in den molen tusschen den Oudendijk en de Beets, waardoor twee zoons van den molenaar, de een 24 en de ander 21 jaren oud, te bed liggende, werden gedood. Te Arnhem had gisteren de plegtige uitreiking plaats der medailles enz. aan de bekroonden van de aldaar gehouden tentoonstelling van nijver heid en kunst. Die uitreiking geschiedde door den minister van binnenl. zaken als eere-voorziller der commissie. Te Assen werd voor een paar dagen in de gevangenis eeu brand briefschrijver uit de kolonie, voor een of ander vergrijp, in het cachot op gesloten. Hoewel men zijne handen stevig geboeid had kon hij toch even hel slot vatten en oefende met de !op|>en zijner vingers nog zooveel kracht uit, dat hij het sterke slot uit elkander rukte. De bewaarders, die hem los in de cel zagen loopen, boeiden hem op nieuw. Hij verzekerde hun echter, dat hij zich wel weer los zou weten te maken. Hij hjeld woord en scheurde tot zes maal toe het slot openhoewel men het ten laatste van de zwaarste soort had genomen. Men heeft toeu zijne ketens met eene bout vastgeklonken, die hem te sterk bleek te zijn. Toen tuen bemerkte, met welken gevaarlijken persoon men te doen hadheeft men hem eens onder zocht en vond toen op zijn lijf een halve schaar, die hij wie weet waar voor gebruiken wilde. Een ander gevangene wierp een der bewaarders een stuk ijzer naar het hoofd. Gelukkig raakte het slechts even. Het had hem ook het leven kunnen kosten. Deze zal nu wegens poging tot moord tereglslaan. Als een loffelijk voorbeeld ter navolging meldt men uit Hardingen het volgende: Den 25slcn October geraakte, ten gevolge van het noodweer, de kof Elsje, van Pekela, kapitein A. K. Tap, in ballast van Newport naar Noorwegen, in zinkenden staal. Het schip scheen reddeloos verloren. Het vaartuig Robecqvan Londen, gezagvoerder Brochelsbey, ter vischvangst uit zijnde, merkt het onheil, komt dadelijk ter hulp en brengt de kof door de gaten van het Vlie te Harlingen behouden binnen. Toen aan Brochelsbey gevraagd werd, hoeveel hij voor zijne hulp eischte, was het antwoord:

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5