De gesloten brievenmalen, die tot dusverre eiken Donderdag door het Nederlandsche kantoor van uitwisseling over Engelanden voorts door mid del van de pakketbooten der Hamburg-Amerikaansche stoomboot-maatschappij naar de Vereenigde Staten werden verzondenzullen te rekenen van de volgende maand worden opgeheven. De bedoelde verzending geschiedt aldus voor de laatste maal op aanstaanden Donderdag den 29sten October. Er bljjven dien ten gevolge drie gelegenheden 's weeks tot hel verzenden van brieven eni. uit Nederland over Engeland naar de Vereenigde Staten be staan, namelijk eiken Maandag, Dingsdag en Vrijdag, onverminderd de verzending o»er Hamburg en firemen met de uit die plaatsen vertrekkende stoombooten naar de Vereenigde Staten. Volgens berigt van den Nederlandschen consul te Leipzig zal er op het einde van Mei 1869 aldaar eene tentoonstelling gehouden worden van werktuigen, voortbrengselen en benoodigdheden van molens, bakkerijen, alsmede van landbouwvoor zoover deze met de beide eerstgenoemde tak ken van nijverheid in regtstreeksch verband staal. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zalurdag aanst, aldaar eene gewone vergadering houden. Bij den consul van Zwitserland te Amsterdam is voor de noodlijdende Zwitsers reeds eene som vau ƒ6052.40 ingekomen. Te Olst is op 58-jarigen leeftijd overleden de lieer mr. G. A. Yssel de Schepper, oud-lid van de tweede kamer. Uit Leeuwarden meldt men dat twee der uit het luchthuis ontvlngten, van den Assem en Klokkers, zich reeds weder achter slot bevinden. De eerstgenoemde is in de Speelmanstraat gearresteerd door den policie dienaar van der Veer, nadat deze kennis had bekomen, dat een verdacht persoon ten huize van den in die straat wonenden r. k. geestelijke had gebedeld; de laatslgemelde des nachts op den weg naar Groningen te Kooteii door burgers. Klokkers was in gezelschap van Schafstaldie het echler wist te ontkomen, doch, nu men zijn spoor eenigzins kent, des te krachtiger wordt nagezet. Van Spelleken en Seip weet men dal zij op den weg naar tleeren- veen zijn gezien. Wat de twee schildwachten betreft, die bij betere waak zaamheid of pligtsbetraehting de vlugt hadden kunnen voorkomen, zoo ver neemt men, dat de een, die op het zoogenaamde filokhuisplein stond, zich heeft laten misleiden door de burgerkleedingwaarvan de gevangenen zich op het magazijn hadden voorzien, en dat de ander, een zeer jong soldaat, die aan den grachtkant bij de droogertj stond, ofschoon hij de ontvlugting bemerkte, door vrees en angst gedreven, zich heeft stil gebonden. Laatst genoemde, die zoo weinig zijn pligt heeft getoond te begrijpen, bevindt zich in militair arrest. Volgens latere berigten zijn de overige ontvlugte gevangenen mede aan gehouden en weder in hunne voormalige verblijfplaats teruggebragt. Het verslag wegens het instituut voor doofstommen te Groningen over 1868 bevat o. a. de volgende bijzonderheden. De toestand der inrigting is, over het algemeen genomen, zeer gunstig te noemen. Gedurende baar 78-jarig bestaan telde zij 1189 kweekelingenwaaronder in 1867 162. Bjj den aanvang van den cursus 1867/68 werd aan niet minder dan 30 aanvra gen tot plaatsing van kinderen voldaan. In de maand Jung 11. erlangden 9 kweekelingen hun ontslag, waarvan 8 den cursus afliepen naar gelang van hunne vermogens, in meerdere or mindere mate bekwaam om in de maat schappij te verkeeren. De inrigting had in 77 departementen 2832 leden. Zjj ontving, behalve giften enz., aan legaten ongeveer 7000. De rekening bedroeg ƒ59,552.10 in ontvangst en ƒ59,026.43 in uitgaaf. Tot de ont vangsten behoorde een bedrag van /ll,217.45j wegens bijdragen van leden. In het verslag is opgenomen eene door dr. A. W. Alings geschreven belang rijke levensschets van den in 1867 overleden verdienstelijken hoofddirecteur en eersten instiluteur dr. Charles Guyot. Blijkens het voorloopig verslag van rapporteurs over hoofdst. IV A (justitie) der staatsbegrooting sprak een groot aantal leden den wensch uit, dat de doodstraf spoedig uit de rij der hier te lande tegen misdaad bedreigde straffen mogt verdwijnen. Enkelen verklaarden zich voor hel behoud van deze straf, maar wenschten eene oplossing der zaak, omdat zij het tegen woordig gebruik van het regt van gratie ten aanzien van ter dood veroor deelden niet konden goedkeuren. Onder de tegenstanders der doodstraf heerschte een vrij aanmerkelijk verschil van gevoelen omtrent de wijze, waarop de afschaffing behoorde te geschieden. Terwijl sommieen daartoe reeds aanstonds eene afzonderlijke wet in het leven wenschten Ie roepen, ook omdat de feitelijke afschaffing, die sedert verscheidene jaren plaats vond, nadeelig op de strafreglspleging werkte, achtten anderen den thans beslaanden toestand eene zeer nuttige voorbeiding voor de wettelijke afschaf fing dezer straf, welke naar hunne meening in elk geval tot de vaststelling van hel Nederlandsche strafwetboek moest worden uitgesteld, omdat daarbij in een geheel straffenstelsel tevens zou worden geregeld wat in de plaats der doodstraf behoorde te treden. Uit het verslag over hoofdst. VIII (oorlog) blijkt, dat door vele leden er krachtig werd op aangedrongen, dat door eene wettelijke regeling van het vestingstclsel aan de maatregelen tot verdediging van het land eene vaste leiding mogt worden gegeven, welke zij thans, bij de uiteenloopende inzigten der elkander afwisselende hoofden van het dep. van oorlog, maar al te zeer misten. Eenige leden wezen met nadruk op de noodzakelijkheid eener spoedige voltooijing van onze verdedigingsmiddelen, waartoe zij groote opofferingen, zelfs zoo noodigeene leening niet te zwaar zouden achten. Anderen gaven er hun leedwezen over te kennen dat deze minister van oorlog niet met meerdereu spoed lot de verdere opheffing der schadelijke vestingen en den aanbouw van nieuwe ook door hem noodig gekeurde ver sterkingen overging. Vrij algemeen wenschte men, dat de minister zijne denkbeelden omtrent de voltooijing van het vestingstelsel nader zoude ont wikkelen. Van meer dan eene zijde werd op de noodzakelijkheid eener versterking van onze levende strijdkrachten gewezen. Sommigen drongen daartoe op eene legerorganisatie bij de wet aan, anderen waren er tegen gestemd. In de eerste plaats diende het gehalte der militie te worden ver- beterd. Voor de aanvulling der levende strijdkrachten was eene herziening van de schutterijwet onmisbaar. Dan wenschte men de vereenigingen ter bevordering der weerbaarheid in eene betere verhouding gebragt te zien tot het leger en de schutterij. Het eindcijfer van deze begrooting was, hoewel schijnbaar lager dan dat der begrooting van 1868, in werkelijkheid hooger opgevoerd. In het voorloopig verslag over hoofdst. IX (koloniën) wordt ook gespro- keu over het staalkundig beleid van den minister van koloniën. Sommigen meenden reeds nu hun vertrouwen aan den minister te moeten ontzeggen. Anderen verklaarden zich bereidindien hij den ingeslagen weg van den vooruitgang blijft bewandelen, hem te ondersteunen. Vrij algemeen be treurde men het, dat er nog onzekerheid omtrent zijne inzigten nopens menig gewigtig vraagstuk van koloniaal beheer blijft bestaan. De inhoud van het overgelegde verslag van den toestand der koloniën was sommigen tegengevallen. Anderen velden daarover zoo ongunstig oordeel niet. Over de wettelijke regeling der cultuur-aangelegenheden werden zeer uileenloo- peude meeningen voorgestaan. 's GRAVENHAGE 29 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. F. M. Lycklama a Nyeholt, te Beetsterzwaagtot het dragen der orde van den Leeuw en de Zon 5d< kl.hem door den schach van Perzië geschonken, en aan J. Epskamp te Veenendaal en A. J. Pypenzeel te Gouda tol hel dragen van het kruis fidei et virlutihuil door den Paus toegekend. Aan den heer jhr. E. W. J. Six tot Olerleek benoemd tot lid van de alge- meene rekenkamer, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als referen daris bij hel dep. van binnenl. zakenvoorts is eervol ontslag verleend aan den heer A. L. van der Harst, als hoofdcommies en aan den heer J. L. Dutte, als commies bij het dep. van justitie, en is tot commies bfl genoemd dep. benoemd de heer J. J. van der Harst, thans adjunct-commies. Tot burgemeester der gemeente Hennaarderadeel is benoemd de heer Y. Rodenhuis YBz. Tot notaris te 'sGravenhage is benoemd de heer H. van Reyn Cz., cand.-notaris aldaar, en tot notaris te Finsterwolde de heer mr. A. H. Koning, cand.-notaris en burgemeester der gemeente Vlagtwedde. Aan den heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van inspecteur van het lager on derwijs in de provincie Utrecht, en als zoodanig is benoemd de heer L. Mulder, te 's Hage. Aan den heer dr. J. C. Zaalberg is eervol ontslag verleend als lid en secretaris van de commissie tol de zaken der prot. kerken in Ned. Oost en Wesl-Indië; en als zoodanig is benoemd de heer dr. C. E. van Koets veld, pred. bij de Ned. herv. gemeente te 'sGravenhage. Aan den luit. ter zee 2de kl. J. E. C. Coster van Voorhout is op zjjn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend; voorts zijn tot luit. ter zee 2de kl. bevorderd de adelborsten lsle kl. J. P. Lubbe Bakkeren L. C. Rovers. Heden morgen is het tweede escadron van het 4d« reg. huzaren van hier over Rotterdam naar Deventer vertrokken; terwijl het eerste escadron van het l!l<l reg. van Deventer over Rotterdam alhier is aangekomen. Over morgen zullen de verdere escadrons van dat reg., onder bevel van den kolonel Jackson, alhier binnenrukken. BU1TENLAVDSCHE BERIGTEN. EAGELAA LONDEN, 27 October. Naar men verneemt zullen omstreeks het midden der volgende maand de prins en de prinses van Wallis eene reis ondernemen. Z(j zullen Parijs, Duilschland, Denemarken bezoeken, zich daarna naar Griekenland begeven en vervolgens een gedeelte van Klein-Azië doorreizen, en na den Nijl be zocht te hebben naar Engeland lerugkeeren. De onrustige tooneelen, het gevolg van den verkiezingsstrijd, blijven aanhouden. Te Blackburn hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarbij 4e liberale kandidaat ten ernstigste bedreigd is geworden. Het rijtuig, waarin hij met vrouw en dochters gezeten was, werd door de lories gesteenigd. In het graafschap Cork moeten Zalurdag avond schokken van aard beving zijn gevoeld, waarbij ook een aanhoudend rommelen onder den grond gehoord is. Te gelijk met de aardschokken begon de storm op te steken. De rigting der schokken was van het noorden naar het zuiden. Sommigen zeggen dat zij van die kracht warendat hier eu daar in de huizen meu bels werden omvergeworpen. De storin, die Zalurdag avond plaats vond, is in het noorden des lands en langs de geheele oostkust zeer hevig geweest. Ook aan land was de werking van den orkaan buitengewoon hevig. Nabij New-Castle is eene in aanbouw zjjnde kerk omvergewaaid Het puin viel grootendeels op een nabij staand huis, waarin drie personen gedood werden. In een ander dorp is een huis ten gevolge van den storm ingestort, waarbjj eene vrouw en een kind werden gedood. Ook uit Chesterfield wordt een dergelijk ongeval vermeld. De Times kondigt tegen de eerstvolgende dagen een nieuwe Russische spoorwegleening aan van vier millioen welke ten kantore van Raphael and Sons legen hoogeren prijs dan de aandeelen van den Charkof-Azof- spoorweg zal worden uitgegeven. Genoemd blad bevat een schrijven van een Londenscheti geestelijke, inhou dende dat in zijn kerspel, dat 10000 zielen teil7000 armen zijn. In e'én steeg o. a., welke 28 huizen telt, wonen 1500 menschenwaarvan talrijke familiën nu en dan in 24 uren geen voedsel erlangen. Aan de kon. veeartsenjjschool worden thans proeven genomenom koeijen en ander vee, zonder dat zij pijn lijden, te doodenen wel door

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2