LEADSCRE COURANT. VRIJDAG 30 OCTOBER. N°. 13 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN, 29 October. Bjj kon. besluit van 23 Oct. is aan den heer A. Wijnstroom, «p zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris alhier, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Leyden, standplaats Leyden, de heer mr. A. J. Wijn stroom, cand.-notarisadvocaat en plaatsvervangend kantonregter alhier; een en ander in te gaan met 15 November a. s. De gemeenteraad heeft in eene heden gehouden zitting de beraadslaging aangevangen over de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor de dienst van 1869. Bij de algemeene beschouwingen over die begroo ting kwam de heer Scheltema op tegen eene bewering van burg. en weth. voorkomende in hel antwoord op hel sectieverslag dal de toestand der ge meente, wat betreft de belastingen, gunstig mogl genoemd worden. Vol gens den spreker was daarop wel wat af te dingen daar niettegenstaande de inkomsten waren vermeerderd, er meer belasting wordt betaald dan vroeger, hetgeen door hem werd toegeschreven aan de steeds toenemende uitgaven voor de openbare scholen. Een en ander werd door hem in bijzon derheden ontwikkeld. De wethouder de Fremery was van een tegenover gesteld gevoelen als de vorige spreker; hij handhaafde de meening dal de toestand der gemeente in het bedoelde opzigt, in vergelijking met andere gemeenten, allezins gunstig mogt genoemd worden, en trad tot staving van dit zijn gevoelen in eenige becijferingen. De lieer Cock had bezwaar tegen het eindcijfer der begrooting, dat, al het mogelijke in rekening brengende, nog ƒ10000 hooger was dan dat van de vorige begrooting en op het hooger cjjfer van den hoofdelijken omslag, in weerwil dal er een batig slot van een vroeger dienstjaar aanwezig was van ƒ31000 Voorts sprak hij mede over de weelderige wijze waarop hier het ouderwijs was ingerigt; de kosten daarvoor gemaakt strekten meerendeels ten voordeele van de gegoede klasse der ingezetenen terwijl voor de scholen voor on- en minvermogenden veel minder werd uitgegeven. De heer Meerburg had mede bezwaar tegen het hooge eindcijfer. De hh. Hartevelt en Goudsmit bestreden den lieer Cock, ten opzigte zijner zienswijze omtrent het eindcijfer der begrooting in ver band met het batig slot en ook ten opzigte van de kosten van het onder wijs. De heer Goudsmit meende dat het eigenlijk niet aankwam op hel eindcijfer, maar dat het al or niet noodzakelijke der uitgaven een maatstaf moest zijn voor het goed- of afkeuren ecner begrooting. Ook kwam hij er tegen op dat hel onderwjjs alhier te weelderig zou zijn ingerigt. Men moest daarbfj niet altijd oiiveruiogenden en vermogenden tegenover elkander stellen, want er was nog eene midden-klasse, de kleine burgerij, die door de uitgaven voor het onderwijs ondersteund werd daar waar hare krachten zouden te kort schieten. Een en ander lokte nog van verschillende kanten gedachten wisseling uit. Nadat het houden der algemeene beraadslaging over de begrooting was gesloten, werd die over de onderdeden aangevangen, beginnende met de uitgaven (volgnommer 39). Bij n». 67, aanleg en onder hond van stralen en pleiueu ad /14;.50, had eene langdurige beraad slaging plaats, daar eenige leden zeer voor vermindering van dien post gestemd waren. Een voorstel van de commissie van financiën tot vermin dering werd echter verworpen en de door burg. en weth. voorgedragen som aangenomen. Bij n°. 78, dag- en weekgelden der werklieden in dienst der gemeente en verdere kosten der fabricage ƒ15802, bragt de heer Buys op nieuw aan de orde hel stelsel van vaste werkliedendat hij als nadeelig bleef beschouwen; hij stelde voor den post met ƒ1000 ie verminderen en die som over te brengen op de onvoorzieue uitgaven als een aandrang om het stelsel van eigen beheer te beperken. Dit voorstel werd levendig be streden, maar ook krachtig verdedigd. De uitslag was dal de post, waarop door de commissie van fabricage reeds ƒ500 was bezuinigd, nog met 500 werd verminderd als eene aanduiding van het beginseldat men wenscht vermindering van werklieden. Bij u°. 85 werd besloten aan den 2rten com missaris van policie eene verhooging van tractement van ƒ200 te verleenen. Tot n». 101 genaderd werd besloten de beraadslaging te verdagen tot mor gen middag ten een ure. In deze zitting zijn ingekomeneene missive van hh. regenten van het Minnehuis, houdende berigt dat zij de hun teruggezonden begrooting in den verlangden korten lijd niet hadden kunnen wijzigen eene missive van den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente houdende bezwaar tegen de vermin dering der subsidie aan het Minnehuis met ƒ1000, en eene missive van hh. regenten van het H. G. of arme wees- en kinderhuis, houdende berigt dat het hun onmogelijk was geweest hunne begrooting te veranderen en dat zij zullen trachten het op de subsidie minder toegestane van de kerkelijke liefdadigheid te verkrijgen. Naar wij vernemen, is de heer mr. G. A. van Hamel, advocaat en leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht. U. M. de koningin heeft eene sierlijke marmeren pendule geschonken voor de verloting ten behoeve van de verbouwing der Remoustrantsche kerk alhier. Door de stemgeregtigde leden der Waalsche gemeente zijn eergisteren de zeven aftredende leden van het kiescollegie als zoodanig herkozent. w. de hh. 1. Zaalberg JCz., J. H. Zitman, J. T. Bergman, H. de Vogel, G. Japikse, H. Ilenkes en C. H. Dee. Voor de bij dat collegie in den loop des jaars ontstane vacaturen zijn tot leden gekozen de hh. P. Blaauw J. C. Zaalberg, P. du Rieu, S. A. de Graaf en C. A. Franchimon. Er waren 72 stemgeregtigden opgekomen. Wij vernemen dat Zondag aanst.gedenkdag der kerkhervorming, bij de avond-godsdienstoefening in de evang. Luth. kerk, de Leydsche koraal- vereeniging, door haar koorgezang reeds zoo gunstig bekend, lot het pleg- tige der godsdienstige feestviering het hare zal bijbrengen. Dingsdag werd alhier op de schietbaan door de Leydsche scherpschut- tersvereeniging een onderlinge wedstrijd gahoudenwaaraan door 34 leden werd deelgenomen. Een tiental prijzenwaaronder twee sierlijke porcelei nen lampen, een geschenk van den luitenant-instructeur Telders, waren bestemd om aan de overwinnaars te worden uitgereikt. De uitslag van den wedstrjjd was als volgt: op 100 passen, le prijs (eene porceleinen lamp) door W. P. J. van der Chijs; 2e prijs (een lucifers- en een asch- baltje, met zilveren voet en deksel) door M. J. Wouters; 3e pr(js (eene schrijf-ne'cessaire) door J. J. Filippo; 4' prijs (een kristallen bierglas met deksel) door F. T. Swart; 5e prijs (eene veldflesch) door J. J. Knotter. Op 200 passen: le prijs (eene porceleinen lamp) door D. VelsHeyn; 2e pr(js (eene sigarenkist met zilver gemonteerd) door P. F. Röllandet; 3e'prijs (twee kristallen tafelflacons met zilver gemonteerd) door W. van Tuil; 4e prijs (een kistje sigaren) door W. C. Zuurdeeg5« prijs (een bronzen inktkoker) door W. P. Mulié. De rozenprjjs (een zak-revolver)waarom door W. P. J. van der Chijs, W. C. Zuurdeeg, A. van Asperen en G. L. W. Hazen berg werd gekamptis door eerstgenoemde behaald. Des avonds werden door den president der vereeniging in eene algemeene vergadering van leden en donateurs, onder gepaste toespraken, de prijzen aan de overwinnaars uitgereiktterwjjl hij zelf de twee door hem behaalde prijzen uit handen van den vice-president, den heerJ.C. Timmermans, ont ving die daarbij in korte woorden hulde bragt aan zijnen onvermoeiden ijver voor de belangen der vereeniging. Heeft deze wedstrijd bewezen dat de vereeuigiug reeds menig goed schut ter onder hare leden telt, hij zal ook een prikkel zijn voor de overigen om te trachten bij een volgenden wedstrijd zoo mogeljjk als overwinnaar be kroond te worden. Wij vernemen dat door de Leydsche scherpschulters-vereeniging be sloten is tol het opriglen eerier tweede sectie, waarbij iederdie den ouder dom van 16 jaren bereikt heeft tegen eene contributie van 15 cents 's maands, zich kan aansluiten en niet verpligt is uniform, maar alleen eene uniform-pet te dragen. Wij gelooven dat dit besluit der vereeniging de zaak der alge meene weerbaarheid zeer zat bevorderen: Mogt menigeen die in deze hoogst gewigtige aangelegenheid belang stelt, lot hiertoe door financiële beweegre denen van deelneming zijn teruggehoudendat beletsel is thans weggenomen en de medewerking van allen tot een gemeenschappelijk doel mogelfik ge maakt. Dal voor dat doel, de verdediging van den geboortegrond in eene mogelijke ure van gevaar, nog vele harten warm kloppen, moge uil de toe treding tol de vereeniging blijken. Bjj de zware onweersbui van gisteren morgen, die een paar uren heeft geduurd, maar grootendeels langs de stad is afgedreven, hebben in de om streken onheilen plaats gehad. Onder Wonbrugge, in den Vierambachts- polder, zijn twee van de vier, in verband tot elkander op de Heimanswete- ring staande watermolens, benevens te Aarlanderveen een watermolen door den bliksem getroffen en tol den grond afgebrand. Ook aan de Zaan moet, naar wij vernemen, het on weder lievig gewoed en belangrijke schade veroorzaakt hebben. Te Delfshaven moet de bliksem in eene branderij zijn geslagen, waardoor het gebouw geheel is afgebrand. Onder Cappelle a/d IJssel en onder Moordrecht zjju watermolens getroffen en in vlam gezet; men heeft die branden echter met eenige inspanning kun nen blusschen. De minister van koloniën heeft ter kennis van hh. candidaat-notarissen gebragtdat er door de aanstaande invoering van de nieuwe wetgeving in de kolonie Suriname gelegenheid zal zijn voor een candidaat-notaris om tot notaris te Paramaribo te worden benoemd. Belanghebbenden kunnen zich bij request en onder overlegging van de noodige stukken lot den minister wenden vóór of uiterlijk op 15 November aanst.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1