Per Telegraaf. geleden, eene firma, onder den naam Schade, Rislemann Se., die te Berlijn vier verschillende kantoren had, welke kantoren gebruikt werden om van Berlijn op Londen wissels te trekken. Als de geassocieerden noemt men twee personen, bekend onder de namen Rantak en Belaak. Deze firma nu maakte gebruik van de te New Castle bestaande usance van 14 dagen crediet bij goederen ter verscheping. Zij kocht aldaar eene lading tin, die op eene stoomboot naar Rio-Janeiro werd geladen en beleende de cognosse menten driemaal door middel van vervalsehie afschriften, ten gevolge waar van zij 200,000 incasseerde, waarna de leden der firma op eens geza menlijk met de bedoelde stoomboot verdwenen waren, nadat de firma eerst nog 1000 flesschen wijn uit Frankrijk aan boord had geladen. Er is een stoomschip in zee gezonden om op het vertrokken vaartuig jagt te maken. Berigten uit de Raapstad melden dat in liet laatst van Augustus Natal is bezocht geworden door een dier schrikkelijke watervloeden, waaraan dat deel van de wereld gewoonlijk zoo wat om de 10 o[ 12 jaar onderhevig is. "Vrijdag den 28stcn zette zich een stortregen in, die schier zonder tusschen- poos aanhield tot Maandag avond en, vergezeld van een hevigen orkaan, groote verwoestingen heeft aangerigt. De schade aan openbare en publieke gebouwen, tuinen en plantaadjes wordt begroot op 120,000 a 130,000 Gedurende den storm is het Engelsche schip Amblesidekomende met eene lading katoen van Rurrachee, en bestemd naar Liverpool, vijf mijlen van de Umgenie op strand geloopen. De deputatie van inwoners van den Oranje-Vrijstaat heeft weder de terugreis aanvaard. Het bevestigt zich dat de stad San Francisco op 21 Oct. door eene aardbeving getroffen is; in nadere berigten wordt de daardoor aan huizen en have toegebragte schade op ruim een millioen dollars geraamd; terwjjl het verlies aan menschenlevenszoo veel bekend was geworden, gering was en de schepen in de baai weinig schade hadden geleden. FRANHRIJ K. PARIJS. 25 October. De zitting van het wetgevend ligchaam zal, volgens La France in het midden van December geopend worden. De Moniteur de 1'Armee deelt een besluit mede, waarbij bepaald wordt, dat jaarlijks 7800 betrekkingen zullen blijven gereserveerd voor gcreihtgageerde militairen, in vergunning voor de afschaffing van de premie, die-aan militairen, welke zich op nieuw verbinden, werd uitbetaald. Naar men uil Florence meldt onderhandelt de ltaliaansche regering nog altijd met Frankrijk, ten einde met het hof van Rome tot een modus vivendi te geraken. De ltaliaansche regering verlangt met dat doel de terug roeping der Fransche troepen, en alzoo de September-conventie weer in werking te brengen. Verder bepaalt zich haar wensch hoofdzakelijk tot de vergunning, om langs de Romeinsche spoorwegen troepen naar het zuiden des lands te zenden en tol het regt om de roovers op eenige mijlen verder dan hare grenzen te vervolgen. Uit Napels meldt men dat de stedelijke regering hel plan heeft opge vat om bij gelegenheid van het bezoek, dat de kroonprins en z(jne gemalin eerstdaags aan die stad zullen brengen, een eigenaardig feest te «even. De opgedolven stad Pompeji zal gedurende een dag tot haar vroeger leven terug geroepen worden. De winkels ZHlIen met waren en verkoopets bezet z(jo en de openbare gebouwen versierd worden. Voorts zullen er spelen plaats hebben en in het forum eene groote tombola worden gehouden. In den schouwburg zal een Grieksch treurspel opgevoerd worden en des avonds in het amphitheater een bal worden gegeven. SPANJE. De voorloopige regering heeft een besluit uitgevaardigd krachtens het welk vrijheid van drukpers wordt verleend en de drukpersovertredingen aan de bepalingen van het strafwetboek worden onderworpen. De censuur wordt opgeheven, zoowel voor de pers als voor het tooneel. Ook is bepaald, dat het jaargeld van den biechtvader Claret, ten bedrage van 30000 fr.niet meer zal uitbetaald worden. De gemeentelijke leening van 10 millioen is geheel volteekend. Naar men verneemt hebben Frankrijk, Engeland en Portugal het voor- loopig bewind erkend. De Pruissische gezant heeft mede betrekkingen met de regering aangeknoopt. Ook de Pauseljjke nuntius heeft verklaard dat zijne regering in goede verstandhouding wenschte te zijn met de Spaansche regering. De heer Olozaga zal, met eene bijzondere zending belast, naar Parijs en Londen vertrekken. De hertog van Montpensier zal over eenigen tijd uit Lissabon weder te Scvilla zijnhet voorloopig bewind is met hem van oordeeldat hij geene vergunning behoeft om uil de onwettige ballingschap terug te keeren. De vereeniging van liefdezusters van den H. Vincentius a Paula is door het voorloopig bewind niet opgeheven maar het vroeger medegedeelde besluit strekt om de conferenliên van den H. Vincentius te sluiten in af wachting van wetsbepalingen op het regt van vergadering. P SI ST I 8 S E lï. BERLIJN, 25 October. Men verneemt dat de regering aan den voormaligen kenrvorst van Hessen, wegens zijne memorie, waarin hij aan Pruissen hel regt op het bezit van het keurvorstendom betwist en zich zelf al zijne souvereine regten voorbehoudt, niet langer hel jaargeld zal betalen, waaromtrent beide par tijen overeengekomen zijn. De Volks-Zeitung berigldat ten gevolge van de toeneming der land- verhnizers men er in het Mecklenburgsche toe heeft moeten overgaan, om van buiten af boerenarbeiders voor de riddergoederen te doen komen. In den omtrek van Grevesmiihle heeft zich reeds een 60-tal Zweedsche jonge lieden, op aanzoek van een Zweedschen agent, als boerenknechts en meiden verhuurd. Volgens berigten uit Zwitserland zal de materiele schade, door de overstroomingen aangerigt, op minstens 12 millioen fr. geschat kunnen wor den. Hiervan komen 5 a 6 millioen alleen op Tessino. Het Reindal en de streek van Magadino en Lucarno hebben voornamelijk door overstroomingen geleden, verscheiden districten vari het kanton Tessino echter door aardstor tingen zoo b. v. is een dorpje in het Bleniodal met zijne bewoners geheel bedolven en het dorpje Foderio aan eene berghelling gelegen is in de rivier Brenno gestort; er zijn niet meer dan puinhoopeu over. In het kanton Tessino hebben volgens officiële berigten nog steeds aardverschuivingen plaats; dagelijks vermeerdert de schade. Hetzelfde, maar in minderen graadwordt ook gemeld uit de overige kantons, die door de ramp zijn getroffen. De bijdragen voor de noodlijdenden vloeijen uit het buitenland en Zwit serland in menigte toe. De moeder van den koning van Wurtemberg heeft 1000 fr. gezonden. Uit Baden worden aanzienlijke sommen ontvangen. Frankfort heeft reeds 10000 fr. gezonden. Ook uit Oostenrjjkdat mede door ernstige onheilen werd bezocht, komen rijke giften in; zelfs in Pesth helpt men. In Bazel werd lot nu toe 170,000 fr. bijeengebragt. De Noord- Oostelijke spoorweg gaf 25000 fr.zelfs de arbeiders der werkplaatsen dier maatschappij offerden eenige dagloonenom 1000 fr. bijeen te brengen. De stad Ziirich zond reeds 50000 fr. in, maar men kan nog van daar op vee aanzienlijker bijdragen rekenen. Een tal van kleinere plaatsen en kantons deden het hunne; Aaratt, Zug en Vivis, hebben elk 10000 fr. bijgebragt. Herisau zond 15000 fr. Uit Bern kwam berigtdat reeds 62000 fr. inge zameld waren. In Schaffhausen omstreeks 30000 fr. enz. MADRID, 26 October. De Gaceta beval een manifest van de voorloopige regering. Daarin wordt gezegd, dat de alaemeene stemming is ingesteld tot eene duidelijke uitdrukking van de voikssouvereiniteilvoorts dat de vrijheid van godsdienst geen nadeel zal zijn voor de katholijke kerk, tuaar deze alsdan door strijd versterkt zal worden. Het manifest herinnert, dat de vrijheid van onderwijs, drukpers, vredelievende vereenigingen en assp- ciatiên erkend is. Ten slotte zegt het manifest aangaande den toekomstigen regeringsvorm, dat het stilzwijgen van alle junta's over deze qttaestie eene algemeene geneigdheid schijnt aan te duiden ten gunste der vestiging van den monarchalen regeringsvorm. Evenwel zijn er stemmen opgegaan ten gunste eener republiek en de regering zal ten opzigte dezer aangelegenheid den wensch des volks eerbiedigen. PARIJS, 26 October. De France zegt dat er sedert een jaar geene dépêches tusschen Berlijn en Kopenhagen gewisseld zijn. MADRID, 26 October. Het volk heeft op het plein, waar gewoonlijk de lijfstraffen worden voltrokken, het schavot verbrand, als blijk van afkeer van de doodstraf. LONDEN, 27 October. Het gerucht, dat in Ierland Zaturdag jl. een aardbeving is bespeurd, wordt bevestigd; schade is echter niet veroorzaakt. BERLIJN26 October, 's avonds. De landschapschilder Eduard llilde- bratid is overleden. Uttrqcrlijkc ütituö. ONDERTROUWD: C. Iletize, wed'. 30 j en M. Fassetir jd. 31 j.II. I. Hieronimus jtn. 36 j. en C M de ,1 nnslivveil0. 24 j. I. B. Jonasjm 27 j. en M. C Roelanls. jd. 24 j. V. Fakkeljtn. 29 j. en J. de Haasjd. 28 j G. Wolters, jm. 29 j. en E. Staaljd. 37 j. A (iregoor, wedr. 49.j en A J. de Vosvvede.52 j J. van der Linden, jm. 25 j. en MA. C. Warmond, jd. 26 j. 11. F. Rriege, jm. 33 jen J. Jongejan ,.jd 39 j. -— J. Kloek jm. 23 j. en H van Wouwjd. 22 j. J. Sasburg jm. 19 j. en C. A. Roman jd. 19 j. A. Nien- wenhuizen jm. 24 j. en H. G. van den Brink jd 22 j. P. Briderwedr. 37 j. en A. Zwart, wedc. 32 j. K. M. Verschoor, jm.30j. en A. W. Suringar, jd.27j. Gehouden Verknoping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 24 October. Notaris P. Mueier. Een Huis en Erf, aan het korte Galgewater, wijk V, n®. 294. Koopcr H. Borgerding. ƒ2008. Een dito, aan de noordzijde van de Klei- of Galgstraat, wijk V, n°. 157. Kooper J. Schild, ƒ601.— Een Huis en Erf, met het Overhaalveer, in de gemeente Valkenburg, nabij het Veerpadn°. 47, Kadastraal bekend, n°". 215 en 919. Kooper K. van der Touw. ƒ500. Notaris A. Wynstroom. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Mare, uitkomende aan de Lan- gegracht, wjjk V, n°. 643, Kad. Sect. B, n°. 1549. Kooper H. N. Brouwer. ƒ3200. Notaris J. M. E. Derckse'n. Een Huis en Erf, in de middelste Raamsteeg, wijk II, n°. 191. Kooper H. J. La Bree. ƒ1080. Een dito. aan de noordzijde van de korte Raam steegwijk II, n°. 276. Kooper H. Filippo Jz. Een dito, aan de noord zijde van de Haarlemmerstraatwijk VI, n". 490. Kooper J. Kruik, 1125. Een dito, aan de westzijde van de Hooglandsche Kerksteeg, wijk VI, n°. 132. Kooper J. Verhoog qq. ƒ462. AHABFniF-NIFI H». PROMOTIEN AAN DE LETDSCHE IJOOGESCHOOL. Den 26sttn October de heeren C. Rasch en A. L. Clignelt, vanSamarang, beide in de regten, met stellingen. 2Gïsle Staats-koterij. Trekking der Lijfde Klasse. 9de Trekking. N°. 8312 een prijs van ƒ1000. AnVERTENTlEN. Bevallen van een Zoon J. E. VAN GENOT LA RIVIÈRE. Leiden, 26 October 1868. Voor alle bewijzen van belangstelling, bij de geboorte onzer Dochter ondervonden, zeggen wij hartelijk dank. II. G. HAGEN. S. P. A. HAGEN, Krantz. Visitedagen: Woensdag, Donderdag cn Vrijdag den 28stcn29,leD en 30sl<™ October.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3