Volgens bijzondere berigten nit San Francisco had aldaar eene hevige aardbeving plaats gehadwaardoor veel schade was aangerigt. Er waren echter geen menscheu bij omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 October. Uit Algerië wordt gemeld dat onder de Enropesche bevolking dier kolonie, welke nog maar omstreeks 200,000 zielen telt, de landverhuizing naar Zuid-Amerika begonnen is. Het is nu officieel erkend, dat een vijfde gedeelte van de inlandsche bevolking der provincie Oran door den hon gersnood van het vorige jaar gestorven is. Door het Journ. de Brux. wordt gemeld dat te Rome aanhoudend maatregelen worden genomen om mogelijke raadslagen der revolutionairen aldaar te beletten. Volgens dat blad had de Fransche regering 5000 achter laders gezonden en de verzekering gegeven dat zij den Paus met 20000 man troepen en met een eskader in de Adriatische zee alsmede een in de flliddellandsche zee, zou ondersteunen, wanneer de oorlog op het punt zou zijn van uit te barsten. SPANJE. De Gaceta bevat eene circulaire van den heer Lorenzana, minister van buitenl. zaken, aan Spanje's vertegenwoordigers in het buitenland. De mi nister zet de redenen uiteen, die tot de omwenteling geleid hebben, en schetst het bestuur onder de twee laatste vorsten in Spanje, die het volk slechts een schouwspel van verkwisting van 's lands geldenen van de zwartste ondankbaarheid geleverd hebben. De tegenwoordige regering, zegt de mi nister, is voor de overige staten geen reden van verontrusting. In de dagbladen van Barcelona leest men de volgende verklaring eener commissie van leiders der democratische partij: »Het volk, dat eenen koning zoekt om door hem te worden geregeerd, verlaagt zich zelf: het maakt zich gelijk aan eenen slaaf, die rondloopt om zich eenen meester te vinden. Spanje kan niets anders zijn dan eene eedgenootschappelijke repu bliek. Juist ons land, Catalonië, met zijne aloude privilegiënmet zijn krachtig en koen volkskarakter, met zijne arbeidzaamheid en zijn afkeer van te leven op kosten der staatsbegrootingheeft al wat het behoeft om zich zelf te regeren zoo goed als de beste staat van Amerika." De hertog en de hertogin van Montpensierdoor de junta van Sevilla uilgenoodigd zijnde om derwaarts terug te keerenhebben zich lot hel voorloopig bewind gewend met een schrijvenwaarin zij kennis geven van hun voornemen om in Spanje terug te keeren en verklaren dat zij de voor gevallen gebeurtenissen en het voorloopig bewind erkennen. In den circus is eene volksvergadering gehoudenwaarin de heer Olozaga de onmiddellijke afschaffing der slavernij op de Spaansche West- Indische eilanden heeft aanbevolen. De meeste der junta's in de provinciën hebben zich even als die van Madrid ontbonden. Die van Barcelona heeft de redenen openbaargemaakt, welke haar nopen in functie te blijven. Zuster Palrocinio, die zich in een klooster teBayonne bevond, is naar Pau vertrokkenwaarheen zij door de koningin Isabella ontboden is. De opening der inrigtingen voor middelbaar onderwjjs is op 1 Novem ber bepaald. PRUISIEN. BERLIJN, 22 October. Ter beurze wil men weten dat de regering het tekort over 1869 wil dekken door de uitgifte van schalkistbillettenwelke uit de te verwach ten meerdere inkomsten der volgende jaren terugbetaald zouden worden. Voor de noodlijdenden in Zwitserland is door den koning van Pruis- sen 20000 frs geschonken; Bazel heeft 70000 frsBern 54737 frs en Zurich 41287 frs bijgedragen. Op hel Oostenrijksche spoorwegstation te Floridsdorf zijn twee ma gazijnen en verscheidene wagens, waarvan vier met runderen beladen, ver brand; de schade wordt op ruim 100,000 fl. begroot. X. klaagt over gillen en tieren 'snachts op straat, waardoor gezonden en zieken in hunne rust gestoord worden, en maakt de policie daarop opmerkzaam. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden, op den 19den October 1868. 5 wegens het baggeren in den Delftscben Vliet, zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens het rijden met een wagen, bespannen met niet gemuilbande hondeu. 3 wegens het schrobben der straat, zonder daartoe bevel ontvangen te hebben. 5 wegens het houden van varkens zonder de vereischte vergunning. A&AlBKMilK-MlEUWS, PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 24ste° October de heer S. S. van der Ley, med. et art. obst. doet., van Langweer (Friesland), in de heelkunde, met stellingen. 26Ï1" Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 8slc Trekking. N°. 11036 een prijs van ƒ1000. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6