aequivalent niet gedacht worden. Daarom wordt voorgesteld eene verliooging der belasting op den verkoop in het klein van tabak en van sterke dranken en eene verhooging *an het invoerregt op thee. Wat betreft den tabak is dit eene navolging van het in Belgiëbehalve het patentregt, bestaande droit de débit. Zoowel de regten op tabak als die op sterke dranken zul len. om noodelooze formaliteiten te vermijden, geheven worden in den vorm van eene verhooging van het bestaande patentregt. De opbrengst wordt ge raamd: voor de dranken op ƒ450.000 en voor den tabak op 50000. Voorts wordt nog voorgesteld eene verhooging van het invoerregt op de thee van ƒ15 per 100 pond, waardoor die regten van 25 op 40 per 100 pond worden gebragt. De opbrengst van die verliooging wordt geraamd op p. m. ƒ230,000. Het verbruik van thee hier te lande neemt belangrijk toe en is sedert 1853 meer dan verdubbeld. Bij de tweede kamer is nog ingekomen een wets-ontwerp tol het in gebruik stellen van een plakzegel voor handelspapier. 's GRAVENHAGE 20 October. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: de zilveren medaille aan Th. A. de Boer, lichtwachter op Schiermonnikoog, en de bronzen medaille aan C Visser aldaar, alsmede aan ieder een loffe lijk getuigschrift wegens het met levensgevaar redden van een persoon uit zee nabij dat eiland. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren zijn benoemd de tele grafisten 3de kl. H. M. A. A. Heymoolen en F. Versloot, en is benoemd tot onder-directeur van den rijkstelegraaf de telegrafist 2de kl. F. Genet Z. M. heeft goedgevonden bij het corps ingenieurs, mineurs en sapetirs te benoemen: lot kapitein 3de kl. den lste" 1. J. H. Gtjsberti Hodenpijlvan het corps; lot ls,en luit. A. E. Audré de la Porte en II. van 'tSant, mede van het corps. Bij de tweede kamer is ingekomen eene lijst van aanbeveling door den boogen raad aan de kamer ingezonden, ten einde daarop bij het maken der nominatie voor de vacature eener raadshcersplaats in dien raad zou kunnen worden acht geslagen. De bh. mrs.A. F. X. Luybenoud-minister van r. k. eeredieustJ. B. baron van Hugenpoih lot den Berenclaauw raadsheer in het prov. geregtshoT iu Noordbrabant; J. 11. Jesse', raadsheer in het prov. geregtshof in Limburg; J. W. Gefken, thans lid van de tweede kamer; E. G. P. Gertsen, rijksadvocaat in Limburg; P. Hofstede, procu reur-generaal bij hel prov. geregtshof in Drenthe. Van geloofwaardige zijde verneemt men, dat don Eduardo Romae y Yaguas, alvorens een besluit af te wachten van de voorlooptge regering in Spanje, bereids zijn ontslag als minister-resident van dat land bij het Ned. hof heeft ingediend en dit reeds zou verkregen hebben De lieer C. Espana secretaris van legatie bij dat gezantschap, zou belast zijn met de waarne ming der zaken. De heer Romae zou reeds binnen veertien dagen deze residentie verlaten. Zaturdag avond, omstreeks 11 ure, had er op den Raam weg. op hel territoir van Wassenaar, weder eene stoute aanranding plaats. Nabij de Witte Brug, werd een tuinman, die van hier naar zijne woning terug keerde, door twee mannen die eensklaps uit het kreupelhout te voorschijn kwamen, overvallen. Zij deden een naauwkeurig onderzoek naar hetgeen de tuinman bij zich droeg, en waarschijnlijk wrevelig dat zij niets van waarde bij hem vonden, wierpen zij hem over de leuning der genoemde brug in eene sloot. Gelukkig heelt lij], langzamerhand kruipende, den wal weder kunnen vinden en zijne woning bereikt. Korten tijd daarna heeft een van deze on'erlaten op denzelfden weg een koetsier aangerand, die met eene vigilante naar de residentie terugkeerde. De aanrander greep de teugels, verlangde dat de koetsier stil zou staan, van de bok zou afstijgen en hij zjjne plaats daarop zou innemen; maar de koetsier eensklaps van de zweep gebruik makende, bragt den overmoedige eenige welverdiende gevoelige slagen toe, zette de paarden op een draf en ontkwam aldus het gevaar, dat hem dreigde. Zondag avond legde waarschijnlijk weder een van deze per sonen eene proef af op hel «proefveld" in de vlakte van Waalsdorp. Nabij het kruidhuis is een wachthuis geplaatst, waarin gewoonlijk twee kanon niers, als vaste post, verblijf houden. Een van lien was toevallig naar de stad. De achtergeblevene, een 17 jarig jongeling, zag eensklaps door het venster eene hand te voorschijn komen, die de kruk greep en de deur opende, waarop terstond een onbekend manspersoon hinnentrad. De kanon nier, hevig ontsteld, liep ijlings uil hel wachthuissloeg de deur toe en had nog de bewustheid die af te sluiten. Hij zette het vervolgens op een draf naar de stad om versterking in te roepen. Toen hijvergezeld van eenige personenterugkwam was echter de vogel gevlogen. BUITKNLAVDSCHE BER1GTEN. LONDEN. 18 October. Volgens de Morn. Her. is de expeditie tegen de volksstammen, die de noordwestelijke grenslinie van lndië wederom hebben aangerand, eene on derneming op kleine schaal, door slechts 6500 man troepen te volbrengen, en is er voor het tegenwoordige geen voornemen om voor de veiligheid van hel Indische rijk krijgsoperatiën iu Alfghanistan te ondernemen hoewel dit welligt spoedig noodzakelijk zou kunnen worden door de houding, welke Perzië, welligt in overleg met Rusland, jegens Affghanistan heeft aangenomen. Te Exmouth heeft Donderdag 11. een verkiezings-oproer plaats gehad. De cavalerie moest eene charge doenom de menigte uileen te jagen. Ver schillende personen werden daarbij gedood. Door een honderdtal invloedrijke personen, waaronder sommige par lementsleden, is een adres aangeboden aan keizer Napoleon, om het plan te ondersteunen tot aanleg van een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk. De Times ontleent aan de New-York Times de volgende bijzonder heid: Een en twintig jaren geleden kwamen 33 Nederlanders aan in de Vereenigde Staten en kochten een stuk lands in eene ruwe wildernis, welke zich langs de oostzijde van het meer Michigan uitstrekte. Op zes mijlen alstands van de plaats, waar de Black River in het meer valt, bouwden zjj van boomstammen twee zoogenaamde log cabins, groot genoeg om hen allen te bevatten. Met ijver en volharding bebouwden zij de woestenij en langzamerhand werden de hutten door goede en gemakkelijke woonhuizen vervangen. Emigranten nit Holland vergrootten hun getal en zaagmolens werden opgerigtterwijl weldra eene fabriek verrees van ijzeren werktuigen voor den landbouw. Dus ontstond de stad Holland aan het meer Michigan, welke thans bestuurd wordt door een burgemeester en een raad. Drie llol- landsche dagbladen worden in de stad uitgegeven en een theologisch semi narie, benevens verscheidene scholen, verkeeren in bloeijenden toestand. De geheele kolonie telt 15000 inwoners, van welke 4/5 Hollanders zjjn. In drie van de vier kerken heeft de dienst in het Nederduitsch plaats en de gemeente zingt daarby de psalmen volgens de oude berijming. Graan, vruchten en hout zijn, de voornaamste producten dezer Hollandsche kolonie waarvoor te Chicago aan de andere zijde van het meer eene goede markt wordt gehouden. Het bestuur eener te Edinburg gevestigde vereeniging ter verbreiding van het evangelie in Spanje vraagt bij openlyke uitnoodiging van zijne land- genooten geld om hel N. Testament in hel Spaansch te drukken en in Spanje te verspreiden, zijnde aan haren gelastigde door Prim verklaard «dat de protestaulsche zendelingen met hunnen bijbel onder den arm in Spanje mogen komen om er de leer des bijbels te prediken." De Times maakt in eene correspondentie uit Spanje gewag van een dapperen Engclsclimandie deel nam aan het gevecht bij Alcolea. Zijn naam is John Routledge, en hy is als ingenieur verbonden aan den spoor weg in Andalusië. Geheel ongewapend liep hij te midden der strydenden, terwijl de geweerkogels hem om de ooren flotenen wel met het doel om de dooden en gekwetsten weg ie dragen. Den geheelen dag zette hy zijn liefdewerk voort en ging daarna weder aan zRn gewonen arbeid. Serrano vereerde hem op het slagveld met de orde van Isabella, welke hij echter zeer bedaard iu zijn zak stak. Volgens berigten nit New-York was het congres den 16den October weder bijeengekomeumaar het aantal leden was in geen der beide huizen toereikend. De vergadering is daarop verdaagd tot 10 November. FRANKRIJK. PARIJS, 18 October. Volgens den Gaulois zou generaal Prim aan den Madridschen corres- poudant van dat blad verklaard bebben dat hij er nooit aan gedacht heeft de Spaansche kroon voor zich te verlangen, en dat hij zelfs, al wierd zij hem aangeboden, er vuor zou bedanken. Naar men uit Madrid aan de Ind. Beige meldt, bevinden er zich reeds meer dan 500 Spaansche Jezuiten te Lissabonook worden er velen te Bordeaux verwacht. SPANJE. De heer OIozaga is in de hoofdstad aangekomen en met geestdrift ont vangen. Aan hem, Serrano en Topete is een dejeuner aangebodenbij welke gelegenheid OIozaga de meening beeft geuit dat de monarchie bepaald moet blijven bestaan, aangezien voor de republiek eene voorbereiding in de opvoe ding noodig was. Topete was dezelfde meening toegedaan, onder bijvoeging echter, dat hy de republiek zal ondersteunen indien de cortes eene republie- keinschen regeringsvorm in het leven riepen. Serrano zeide mede, dal het voorloopig bestuur den nationalen wil zal eerbiedigen. De democraat Maras verklaarde, dat de democraten het denkbeeld van hel vestigen der republiek als een schoon ideaal verwezenlijkt wenschten te zien, maar dal zij, als trouwe wachters voor de vrijheid des lands, eiken regeringsvorm zouden eerbiedigen, die door de natie gewenscbi werd. De Gaceta maakt eene verklaring van de centrale junta openbaar, die ten doel heeft om elke overhaaste meening ten aanzien van het volksbesluit over den regeringsvorm des lands te voorkomen. De junta protesteert tegen zoodanig besluit, op grond dat het de waarborgen van rjjp overleg, van bedaarde overweging mist. De junta stelt dus aan de voorloopige regering voor om te verklaren, dat het regt om over den regeringsvorm uitspraak te doen alleen aan de constituerende cortes toekomt, gelijk in het manifest, te Cadix uitgevaardigd, reeds uitgesproken werd. Men wil weten dat hel ministerie dan ook heeft afgezien van hel voor nemen om een volksbesluit uil te lokken over den regeringsvorm des lauds. De gemeentelijke verkiezingen zyn bepaald op 20 October. De minister van justitie heeft een besluit genomen, strekkende lot onmiddelijke opheffing van de kloosters, de colleges, congregatiën en andere godsdienstige instellingen van beider sekse, die sedert 29 July 1837 gesticht zyn. Al de goederen dezer instellingen, roerende zoowel als onroerende komen aan den staat. De geestelijke broeders en zusiers van gezegde kloos ters zullen hun ordekleed kunnen behouden en in andere kloosters overgaan, of, zoo zij hun ordekleed afleggen, de gaven bij hel intreden van het kloos ter door hen gegeven, kunnen opeischen. De kloosters, die vóór 1837 ge slicht zijn, zullen tot de helft verminderd worden. De civiele gouverneurs zullen iu overeenstemming met de bisschoppen bepalen, welke kloosters zul len blijven bestaan. Alle vrouwen-congregatiën zullen in wezen blyvcn onder jurisdictie der gewone geestelijkheid, ieder in zijne diocese. Het is voortaan verboden om novices in de vervallen verklaarde kloosters op te nemen. De Gaceta deelt het voorstel der junta mede, strekkende om de kolo niën in de aanstaande zitting der cortes te doen vertegenwoordigen. Hierbij wordt, in afwachting van de wet tot opheffing der slavernyvoorgesteld om alle kinderen van slaven, sedert 17 Sept. geboren, te doen vrij verklaren. Den schout-bij-nachl Topete, die geacht kan worden liet meest tot het welslagen der omwenteling bygedragen ie hebben, heeft men ter belooning tol admiraal en grootkruis der orde vau Karei. 111 willen verheffen. Hy heeft echter daarvoor bedankt. De wyziging der Invoerregten heeft in onderscheidene plaatsen groote beweging in de gemoederen gebragt. De voornaamste fabrikanten van ma nufacturen in Catalonië hebbeu adressen ingediend met verzoek dat de te Madrid uitgevaardigde besluiten lot verlaging der invoerregten onuitgevoerd mogten worden gelaten, dewijl zij den ondergang zouden veroorzaken van de nationale fabrieken die op dit oogeublik niet tegen de mededinging der buitenlandsche bestand zijn. Die adressen zijn niet alleen door de fabri kanten onderteekend, maar ook door de werklieden; dezen verklaren dat hun bestaan en dat van hun gezin uiet de zaak gemoeid is. Uit zekere op het kon. paleis te Madrid gevonden bescheiden wordt opgemaakt dat koningin Isabella over een bedrag van 20 millioen realen uit de schatkist heeft beschikt, ten einde de vorming eener pauselijke le"er- magt te bevorderen. OOST -IN DIE. BATAVIA, 5 September. Op Bali moet de staat van zaken te weuschen overlaten. De jongste berigten hielden in dat een gedeelte der Moliamroedaansche bevolking op Boeleleng onwillig bleef haar wettig hoofd te erkennen, en dat eenige raddraaijers, wier aanhang op 2000 man werd geschat, het bestuur wilden dwingen om Ida Made Rahihel ontslagen hoofd van Bandjar.in die waar digheid te herstellen. Er zullen waarschijnlijk troepen derwaarts gezonden worden, hoewel daaromtrent nog niets schijnt vastgesteld te zijn. De cholera schynt hier tot staan te zijn gekomen In de laatste da gen zyn onder de Europesche bevolking geene nieuwe gevallen voorgeko men. Op 22 Aug. overleed nog aan die ziekte de heer nL. J. IIBoa- men advocaat en procureur bij het hooggeregthof van Ned. lndie. In het AmoenihayscheZ. en O-afd. van Borneo, is de ziekte weder met nieuwe woede uitgebroken.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2