'sGRAVRNHAGE, 15 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. J. baron Taets van Amerongen, kamerheer bij Z K. H. prins Frederik, tot het dragen der orde van de Poolster, hetn door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan J. Schaper Az. en P. Veldmans Pz., te Workum, tot het dragen van het kruis fidei el virtutien aan den laatsten bovendien van de gouden medaille 4de kl.hun door den Paus toegekend. Door Z. UI zijn bij de algemeene rekenkamer benoemdtot voorzitter de heer O. W. Hora Siccamatot lid jhr. F W J. Six tot Oterleek, refe rendaris bij het dep. van binnenl. zaken; en tot adjunct-commies de hh. J. L. C. Ui. Naglglas en C. L. Pabbrnwé, thans eerste klerken. Aan den heer P. Cariot is eervol ontslag verleend als adjunct commies by het kabinet des koniugs. Tol burgemeester der gemeente Zes Gehuchten is benoemd de heer A. A. Deeleu. Z. JU. heeft goedgevonden te benoemen hij het wapen der artillerie, tol kolonel en commandant van het lsle reg. vesting artillerie den luit.-kolo nel F. A. T. Delprat, thans met het bevel o'er dal corps belast, en bij liet personeel van de seiicesktiudige dienst der landmagtlot oflicier van gezondheid 2de kl. de officieren van gezondheid 3de kl. J. Binnendijk, H. P. Schroder, J. H. Bystra en G G. Rovers. Lie tweede kamer hield gisteren eene zitting, waarin o. a zijn inge komen een wets-ontwerp tot wijziging der wet van 28 Aug. 1851 regelende de militaire pensioenen bij de laudinagleen tot verhooging van de begroo- ling der landsdrukkerij voor 1868, een tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1869, en c ii tot verhooging van hoofdstuk VIII der staalsbegrooting over 1868. Deze verhooging, ten bedrage van ƒ127,603, is het gevolg van den brand die in een der stallen te Amersfoort heelt plaats gehad, waarbij, behalve eene aanzienlijke hoeveelheid zadels, tuigen enz., 7 ofiiciers-paarden en 118 troepen-paarden zijn verbrand en 4 officiers-paarden en 5 troepen-paarden door zware brandwonden ongeschikt voor de dienst zijn geworden. De kosten van het bouwen van een nieuwen stal zullen ƒ70000 bedragen. Door de commissie van examen in de provincie Ziiidholland zjjn van de 19 candidate!) voor de acte van hulponderwijzer 12 loegelaien en 7 af gewezen. Van de 4, die voor de acte in het teekeuen zijn geëxamineerd, is 1 toegelaten cn zijn 3 afgewezen. Eergisteren avond heeft de heer dr. J. C. Zaalberg in de zaal Frascali zijne eerste voordragt herhaald, voor hen die niet in de gelegenheid waren geweest die Maandag II. bij te wonen. De heer Zaalberg maakte zijn voor nemen bekend om een twaalftal redevoeringen te honden, niet in de veree- nigingmaar ouder de zinspreuk van «Licht, Liefde, Leven." Die naam was door hem in der tijd aan de inrigting van zijne schepping geschonken. Onder die banier zou hij optreden geheel afgescheiden van de vereeniging zelve, waarmede hij om velerlei redenen, als zoodanig, geenc gemeenschap meer wenschte. Den 26sten dezer zal het bier in garnizoen liggende 4de reg huzaren deze residentie verlaten en naar Deventer vertrekken teil einde het aldaar in garnizoen zijnde lsle reg. huzaren te vervangen dat den laatsten dezer maand te dezer stede zal aankomen. BUITEN LA VDSChK BKRIGTEN. Fl.VG li Li A D. LONDEN, 13 Oclober. Volgens de Cork Examiner heeft de koningin hel besluit genomen om een zestal Feniaus te ontslaan van de gevangenisstraf, waartoe zij ver oordeeld waren. De vooruitzigten omtrent den oogst iu lndië zijn niet zeer gunstig. De zware regens, die in Julij en Augustus zijn gevallen, hebben op som mige punten overstroomingen veroorzaakt, die, behalve de schade aan brug gen enz. loegebragt, ook een groot deel van het gewas hebben vernield. Men vreest weder voor hongersnood. Te Blackburn is een optogt der liberale kandidaten gehoudenwaar aan ongeveer 4000 personen deelnamen. Gekomen in de wijk der stad, waar de werklieden uit de fabrieken der conservatieve candidaten wonen, is er een gevecht ontslaan, waarbij eeuige jongens onder den voet zijn geraakt, een man zijn been gebroken en een ander helleven verloren heeft, 's Avonds heeft een troep gemeen bij de liberale clubs en in de huizen van bekende liberalen de glazen ingeslagen. Ook in andere plaatsen hebben ongeregeld heden plaats gehad Over San Francisco zijn nadere berigten uit Peru ontvangen. In het zuidelijk deel des lands hadden de aardschiiddiugen zich herhaald. Er wa ren nog vele personen levend onder het puin weggehaald De uitwasemin gen van de onder de piiinhoopen begraven lijken verpesten de lucht tot op zeer grooten afstand. Volgens berigt uit Hongkong zijn te Wuchang aan christelijke zen- delmgpredikers grove gewelddadigheden gepleegd, die de tusschenkomst van de Eugelsche regering noodig maken. FRANKRIJK. PARIJS. 13 October Er zijn op nieuw geruchten in omloop betreffende het optreden van den heer Drouyn de l.huys, ter vervanging van den heer Roulier, in wieti men een tegenstander wil zien van eenige vrijzinnige hervormingen, waartoe de keizer zou willen overgaan. De Ganlois meldt het volgende: Wij hebben reden te gelooven dat Pi mi aan prins Napoleon een brief heeft gerigt, die bestemd is om aan den keizer te worden medegedeeld, en waarin de wensch van de voorloopige regering wordt te kennen gegeven om de meest vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk aan te gaan. Het voorloopig bestuur heeft nog geen vastgesteld plan aangaande den candidaat voor den troon. Men zal trachten een vorst te kiezen, die geheel Europa aangenaam zal zijn en aan Frankrijk ui het bijzonder. De Gaulois verzekert dat de grondwetgevende cortes in Spanje den 15d,:n November zullen bijeenkomen. Volgens den Constitutionnel zullen de verkiezingen voor de cortes eerst in het laatst der volgende maand plaats hebben. Le Monde ijvert voor een bondgenootschap itisschen Frankrijk en den Paus. met eene interventie ten voordeele van don Carlos, welke prins donr dat blad de laatste vertegenwoordiger van bet oude, door Ferdinand VII geschonden, regt genoemd wordt Koningin Isabella wordt voorgesteld als een offerlam, als eene vorstin door de eerzucht van hare moeder Maria Christina in een valschen toestand gehragtals eene koningin, thans het ofler van den haat, dien de omwenteling aan liet opperhoofd der kerken aan Frankrijk toedraagt. De voormalige koning van Napels heeft aan koningin Isabella zijn leedwezen doen betuigen over dc jongste gebeurtenissen in Spanje. Het Jonrn. des Déb. beval berigten uil Rome, waarin o. a. hel vol gende voorkomtDe Paus doet gebeden houden voor het herstel der orde iu Spanje, maar het herstel der gevallen dynastie is niet de strekking, al thans niet de uitdrukkelijke strekking, van die gebeden. Er zijn, eigenljjk gezegd, in het oog van den H. Stoel geene legitime gouvernementen meer. Ilij is er allengs toe gekomen het bestaan der feitelijke gouvernementen te erkennen en met hen in betrekking te treden, ten ware zij het geestelijk of wereldlijk gezag van den Paus aanrandden, gelijk de ltaliaansche rege ring heeft gedaan. Uet is dus te verwachten dat, indien de nieuwe regering van Spanje het concordaat eerbiedigt, liet katholijke gevoel der natie ont ziel en eene vaste orde van zaken slichthet feit van haar beslaan door het hof van Rome erkend zal worden, terwijl de vraag, of zy te regt be staat, door den Uoomschcn Stoel in het midden gelaten wordt. SPANJE. De heer Lorenzanaminister van buiteiil. zaken, heeft aan Spanjes I diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire gezonden, houdende kennisgeving van hel optreden der nieuwe regering. Het voorloo- pig bewind zal de Griekselic regering erkennen, welke erkenning lot dus 1 verre achterwege is gebleven, wegens gebeurtenissen bij de verkiezing van Ji koning George. De minister van financiën beeft de le Madrid geheven wor dende dmiane-regten afgeschaft en het vrije vervoer van nationale en vreemde goederen door het rijk toegestaan. Er is een besluit uitgevaardigd waarbij aan de hoofd- en andere offi cieren en de soldaten, welke uitgeweken zijn om staatkundige redenen, terugkeer in de dienst wordt toegestaan, met behoud van anciennileits-reg- ten en pensioen wordt toegekend aan de weduwen, weezenen weduwe- moeders van hen, die, tijdens hun verbljjf buiten 's lauds om staalkundige redenen gestorven zijn of die gefusilleerd zijn. Bij decreet van den minister van justitie is de orde der Jezuiten opgehe ven in het Spaansche schiereiland en de eilandendie daartoe bchoorciiis haar gelast de collegiën en verdere instellingen binnen drie dagen te sluiten en bepaald, dal hare mobilaire en vaste goederen het eigendom der naiie zijn. De twijfel omtrent de houding van Cuba is gedeeltelijk opgeheven. De kapitein-generaal van dal eiland, Lersundi, heeft eene proclamatie uitge vaardigd, waarbij hij voor Cuba liet voorloopig bestuur in Spanje erkeut. Men weet echter nog niet hoe de bevolking die prpclamaiie heeft opgenomen. De hoogeschool te Madrid was een der slagtoflers van de gevallen re gering. Uet laatste ministerie van Isabella zocht steun bij de absolutisten, en de ultramontanen. Hel begon niet de hoogeschool aan de kerk prijs te geven en met het afschaffen der sedert elf jaren bestaande wetten op het onderwijs, hoewel deze weinig liberaals hadden. Verder werd de normaal school of inrigting tot het vormen van onderwijzers afgeschaft, vele hoog leeraren afgezet, kortom hel lager, middelbaar en liooger onderwijs aan de geestelijkheid overgeleverd. Een van de eerste slappen der junta van Madrid is geweest de hoogeschool te reorganiseren, en de betrekking van rector op te dragen aan den heer Sanz del Rio, eenen leeraar der wijsbegeerte, die vroeger uit zijnen leerstoel verwijderd was geworden. PRVINSEN. BERLIJN 13 Üclober. De centrale commissie voor de Rijnvaart zet thans hare werk zaamheden voort, die geschorst waren geworden, ten gevolge van de be zwaren door de Nederlandsche regering geopperd betreffende artikel 2 van het traktaat, welk artikel handelde over de vaart op de Nederlandsche rivieren. Men hoopt dat thans de zaak eerlang haar beslag zal krijgen, en bet nieuwe Rijnvaart verdrag aan de goedkeuring der daarbij belangheb bende regeringen onderworpen zal kunnen worden. Uit Galatz, in Kumanië, meldt men bijzonderheden omtrent eene hoogst laakbare vervolging, waaraan de Israëlieten aldaar van dé zijde cener woedende volksmenigte hebben blootgestaan. Eene weinig beduidende orn- slandigheid gaf daartoe aanleiding. Vele joden werden zwaar mishandeld, hunne huizen verwoest en de synagogen geplunderd. Van wege de Ruma- nische regering is een onderzoek ingesteld en schadevergoeding toegezegd. —gin Zwitserland is thans eene partij van jeugdige radicalen ijverig in de weer om de vrijheden van het Zwitsersche volk nog verder uit te brei- Iden. Hoewel al de overheden van het eedgenootschap en van de kantons door volkskeuze worden benoemd voor een tijdvak van hoogstens driejaren hoewel elke grondwetswijziging aan de goedkeuring vau al de burgers wordt onderworpen, verlangt die partij bovendien nog het zoo genaamde «refe rendum", dat wil zeggen dal elke door de volksvertegenwoordiging aange nomen wet vervolgens aan eene algemeene 'volksstemming onderworpen zou worden en eerst door de toestemming van de meerderheid der steuigereg- ligde bevolking wetskraebt zou verkrijgen. Men acht echter dat liet Zwit sersche volk nog niet dien trap van ontwikkeling heeft bereikt, die voor de toepassing van dat beginsel, waaraan ook velen alle waarde ontzeggen, wordt vereischl. De schade, door de jongste overstroomingen in Zwitseiland veroorzaakt, isvolgens officiële opgave, grooter dan die, welke door de overstroomingen in 1817 en 1834 veroorzaakt werd. Iu 1834 bedroeg de schade 6£ millioen fr. Nadere berigten omtrent de overslrooming luiden allertreurigst. Den 27sten en 28'tfn September brak in hel hooggebergte een storm uilweldra gevolgd door wolkbreuken, waardoor alle bergstroomen en andere wateren naar de kan tons Uri, Tessino, Wallis, Glarus, Graan wbunderland en S'. Gallen plot seling begonnen op te zetten, eu 'wel met zulk een geweld, dat binnen korten tijd dammen en bruggen, hoornen en huizen weggeslagen, menschel) en dieren onder den aandrang der golven medegesleurd en groote stukken gronds verschoven werden. Alierwcge hecrschte schrik en ontzetting ter wijl de jammerkreeten der ougelukkigen werden verdoofd onder het gehuil van den stormwind die de watermassa's steeds verderen verder voortzweeple. Vaders, moeders en kinderen werden onder de instortende muren en daken bedolven, of raakten al vlugtende in den vloed, die hen le spoedig overviel om een uitweg te vinden. Anderen, die behouden bleven, waren van have en goed beroofd en zagen hun laatste vee verdrinken of zich iu wilde vlugt naar alle kanten verspreiden Geen wonder derhalve, dat aldaar thans zoo velen in den uilersten nood, naauwelijks ergens een onderkomen kunnende vinden, ten eenenmalc aan de ellende ten prooi zijn geworden. Vooral het kanton Tessino heeft zwaar geleden. Omtrent de graanoogst in Rusland wordt gemeld dat er genoeg voor de volksvoeding daar ie lande is geoogsi, maar dat er geen voorraad van belang voor de loekomst zal bunnen worden weggelegd.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2