's GRAVENUAGE 13 October. Z. M. heef', vergunning verleend aan W. Wiuthaus, A. Hazel nel, J. van Rijnstra, J. Janssen, J. It H. de Cocq, W. van de Maasdijk, J. Vis ser Jz., G. J. te Rieie, J. G. F. de GraalF, VV. P. Niewindt en J. F. 'tHocn, tot het dragen van het kruis fidei el virtuti, hnn door den Paus toegekend. Tot burgemeester der gemeente Roggel is benoemd de heer Th. Walen- bergthans wethouder dier gemeente Door Z. M. is op zijn verzoek eervol ontslagen jhr. mr. G. A. Ulelort, uil de betrekking van president der hij liet dep van binnenl. zaken advi serende commissie voor de zaken betreffende de slichtingen van beurzen voor het onderwijs; terwijl bij die commissie is benoemd: tot president de heer mr. VV. Winlgens, oudste lid dier commissie, en lot lid de heer mr. D. 11 M llanlo, raadsheer in het prnv. geregtshof in Zuidholland. De minister van oorlog zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer zijn ingekomen een vvets-onlwerp betreffende de maten, gewigten en wee»werktuigenen twee wets-nntwerpen tot wijziging van de hoofdstukken II en VII B der staatsbegrooling voor 1867. Omtrént een tweetal ontwerpen werd door de commissiën van rapporteurs het eindverslag uitgebragi en voorts kennis ge geven van de benoeming van rapporteurs voor onderscheiden wets-ontwerpen. Gisteren avond heeft de lieer dr. J. C. Zaalberg in de zaal Frascati zijne aangekondigde voordragt gehouden. De zaal, die 5 a 600 zitplaatsen bevat was geheel gevuld. In eene welsprekende en krachtige improvisatie, die lj uur duurde schetste hij zijne wederwaardigheden en ervaringen gedurende de laatste jaren en deelde lig zijne voornemens voor de toekomst medenu eene nieuwe phase voor beat was aangebroken na de uitspraak der beide synodale ver gaderingen, die hem in zijn ambt en iu zijne eer hersteld hadden. Hij ver klaarde op den dag der overwinning edelmoedig te zullen zijn; vergelen en vergeven was alles; zelfs de herinnering aan dal walgelijk verleden wilde liij hebben nilgewischl. Verrassend was de bijzonderheid die hij mede deelde, dal hij hel besluit had opgevat om terstond na dc beslissing der synode zijn officieel kerkambt ueêr te leggen en eene vrije hulpgemeeute te vormen, die hare eeredienst vooreerst in de zaal Dtligenlia zou houden. Die zaal, waar Irvinghianen en anderen meermalen bijeenkomsten houden, was hem geweigerd, en van daar nu zijn onomstootelijk besluit tot hand having van zijn kerkelijk ambt. Tegenover alles zon hij verder kalmte en waardigheid in acht nemen dat onder zekere omstandigheden een krachtig middel van verdediging, eene sterke positie is. Moest de strijd nog noodig worden, dan zon hij met Luther zeggen: Hier sla ik, ik kan niet anders! Dat de afgeloopen zomer voor Scheveningen en zijn hadhuis hij uitne mendheid voordeelig is geweest kan daaruit blijken, dat de opbrengst van het badhuis meer dan ƒ150,000 moet bedragen; dat het batig slot van de exploitatie op in de ƒ20000 mag wordeu begroot; dat ruim 20000 plaatsen voor de table d'hóte zijn afgegeven; dat het cijfer der baden 43000 beloopt. BUITEIVLAVDSCIIK BERIGTEN. EN»£LAND. LONDEN, 10 October. De heer Gladstone heeft een manifest aan de kiezers in dej westelijke afdeeling van Zuid-Lancashire gerigt, waarin hij de noodzakelijkheid aan toont, otn naauwlettend toe te zien op de hoog opgedreven staatsuitgaven en om de staatskerk in Ierland op te heffen, van welke hij zegt, dal zij de kerk der rijke minderheid is, terwgl het toch duidelijk is, dat de hand having door den staat van eene anti-nationale kerk slechts eene verontschul diging zou kunnen hebbenzoo zij eene kerk van armen was. De staats kerk in Ierland is eene bespotting, waarvan de afschaffing een pligt van regtvaardigheid is, waardoor een schandaal zal worden weggenomen, het welk door geheel de wereld bekend is. Ongeveer 1000 vrouwen zullen bij de aanstaande verkiezingen hare stemmen mogen uitbrengen. Toen het parlement het voorstel van John Smart Mill verwierp, hetwelk aan de vrouwen het slemregl schonk, wei gerde het ook de bewoording van de nieuwe wet op de verkiezingen te veranderen, nadat men duidelijk had aangetoond, dat, volgens de aanse- nomen beleekenis van het woord «personende wet ook op vrouwen van toepassing was. De regters, die o«er de zaak moesten beslissen, verschilden van meening, en zoo hebben de vrouwen in eenige districten hel regt ge kregen om een vertegenwoordiger le kiezen. Alhier is het prospectus uitgegeven van eene op te risten maatschappij voor het onderzoek der goudvelden in Zuid-A frikadaarvoor zoekt men een kapitaal van 25000 in aaudeelen van vijf schilling bijeen te brengen. In eene militaire strafgevangenis alhier is dezer dagen een ongehoord feil aan het licht gekomen. Er bevond zich aldaar een militair, die ver oordeeld was omdat hij zijn korporaal een vuistslag had gegeven. De inan was doldriftig van aard, waarvan hij ook in de gevangenis meer dan eens blijken gaf. Om hem nu le temmen werd hem bij de eerste brutaliteit, die hij zich weêr veroorloofde, tot straf opgelegd om, zoo als men dat noemt, «op water en brood te zitten", welke straf men daarenboven nog op eene verregaande wijze overdreef. Niet alleen toch kreeg hij slechts eeue geringe hoeveelheid brood, maar het werd hem bovendien slechts een maal in de 24 uren toegediend, zoodat hij, na 's middags ten 12 ure zijue sobere portie gebruikt te hebbentot den volgenden middag ten 12 ure moest wachten eer hij weêr iels kreeg. Nadat dit eenigen tijd geregeld zoo was gegaan en hij door het uithongeren begon te verzwakken, raakte ook zijn geduld ten einde. Om hem nu voor altoos tot bedaren le brengen, werd hij eiken morgen ten 8 ure uit zgne cel gehaald en naar het lokaal gebraglalwaar de andere gevangenen hun morgenmaal kregen; doch hij werd dan zoo geplaatst, dat hij dit alles moest aanzien, zonder er bij te kunnen komen en ook zonder iets Ie krjjgen. liet gevolg hiervan was, dat hij tot het andere uiterste oversloeg en zoo gedwee en neérslagtig werd, dat de oppassers reeds meenden het met hem gewonnen le hebben. Die cemoedsslemming was echter geen onderdanigheid, maar wanhoop, want op zekeren moraen bevond men dal hij door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt. Een regterlijk onderzoek is omtrent deze zaak ingesteld. Dit New-York wordt gemeld dat de berigtenuit het westen aldaar ontvangen, niet geruststellend zijn. Nagenoeg al de Indiaansche volksstam men waren in de wapenen tegen het gezag der Unie, en pleegden gruwe lijke wreedheden aan blanken; de generaai Sherman had er slechts 7000 man troepen, en hij had wel twee a drie maal honderd duizend wilden tegenover zich. Te Lancaster in Pennsylvania hebben de democraten eenen optogt van republikeinen aangetast, waarbij een aantal personen gekwetst zijn. Ook uit andere oorden wordt voortdurend gewaagd van politieke vechtpartijen. frankrijk. PARIJS. 10 October. La France zegt, bij het bespreken van de jongste Deensche troonrede, dat het gezond verstand, de ondervinding en de tractaten len gunste vai Denemarken zijn. Het blad meent, dat Frankrijk wenscht, dat de ouder, handelingen lusschen Pruissen en Denemarken tot een gunstig resultaat zul. len leiden. Wanneer hel statos quo in Sleeswijk wordt gehandhaafd, dan bljjft de kiem van ontevredenheid bestaan, en het is van belang, die te doei verdwijnen. Pruissen is nu maglig genoeg om le lounendat die staat h« regt eerbiedigt. De lUoniteur zegt dat de Dnitsche noordpool-expeditie onverrigter zakt is teruggekeerd, dat de Fransche expeditie naar den Noordpool, die dooi den heer Lambert is voorgenomen, in de maand Januarij 1869 zal ver. irekken, en dat ieder Franscbmau, die nog niet heeft bijgedragen tot hei bekostigen dier nationale onderneming, zich daarmede dient te haasten. De Moniteur bevat berigten uit Japan van 12 Augustus. De borger- oorlog tusschen de vorsten van het noorden en die van het zuiden des rijks duurde voort; intusschen werd de veiligheid der Franschen in de voor dei buitenlandschen handel open gestelde plaatsen verzekerd door de aanwezig, heid van 7 Fransche oorlogschepen te Jokohama en te Osakka. De liaven van Osakka werd met 1 Sept. voor de buitenlanders open gesteld. Den 8ste0 Augustus had de Fransche gezant van wege de Japansche regering 50000 piasters, of omstreeks 280,000 frs.ontvangen; hiermede was hei eerste deel, en wel een derde, gekweten van dc schadevergoeding, bedon gen voor de nagebleven betrekkingen der Franschen die onlangs le Sakai door Japanners vermoord zijn. Naar men uit Rome meldt worden aldaar aanstalten gemaakt om di koningin van Spanje in een van de pauselijke paleizen te huisvesten. Er werd verzekerd dat de nuntius te Madrid bevel ontvanaen had om er ti blijven en den loop der gebeurtenissen gade te slaan. De zege der Spaanscht revolutie werd niet alleen als een zedelijk, maar ook als een stoffelijk ver lies voor Rome beschouwd; immers Rome ontving tot nu toe jaarljjks vijl a zes millioen fr. kerkelijke recognitiën en cijnsen uit Spanje, benevens 120,000 fr. voor het onderhoud der St. Pieterskerk, en vele andere schattingen, Volgens berigten uit Napels hebben er op nieuw uitbarstingen van den Vesuvius plaats gehad. SPANJE. De minister van binnenl. zaken heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin l.ij hel volgende zegt: «Indien het ongelukkigerwijze noodig is geweest tot de wapenen de toevlugt te nemen om eene onwaardige regering omver te werpen, thans is het bewaren der orde eene gebiedende behoefte; en het is dan ook ons vast besluit haar te handhaven. Gelukkig zijn er lot hiertoe slechts weinig betreurenswaardige feiten voorgevallen; maar toch waren zij ernstig genoeg om er de aaudacht op te vestigen en op maatre gelen tegen hernieuwing daarvan bedacht le zijn. Beslaan er schuldigen, de regtbanken zijn daar om hen le vonnissen en te slraifen; maar het door de volksmassa uitgeoefende regt heeft steeds een karakter van wraakoefening en steil bovendien onschuldigen aan persoonlijke wraakzucht bloot. De voorloopige regering heeft de tengels van het bewind in handen genomen om dc natie de vrijheid te gemoct te voeren, niet om haar aan regering loosheid ten prooi te laten," De minister noodigt ten slotte de beambten uit om al de rustverstoorders in handen der juslitie te leveren. Een officier van de troepen van Novalichez is te Madrid in handen van eenen hoop gepeupel gevallen en vermoord; hij had in 1866 ouder liet bewind van Narvaez deel aan eene zamenzwering genomen en toen zijne medepligtigen verraden. Men beschouwt den generaal Prim thans als den populairsten en den magligsten man van Spanje, en welligt bestemd om nog meer dan dat voor zijn land te zijn. Te Carthagena is hij reeds door de bevolking begroet 1 met den kreetleve keizer Prim Orenseeen voorstander van den republikeinschen regeringsvorm, is uit Frankrijk te Madrid teruggekeerd. Hij zal eene groote democratische vereeniging bijwonen en hel voorstel doendal slechts de rcpublikeinsche regeringsvorm aan de democratische beginselen kan voldoen. De Spaansche schatkist bevond zich bij den aanvang der beweging in eenen zeer goeden staat. De revolutionaire junta vond hij hare ojitreding eene som van 600,000 voorhanden; de president-minister Concha had dat geld bijeengebragt door bijdragen uit de provinciale takken der schatkist te nemenhet meerendeel was uit Barcelona en de welvarende districten van Catalonie overgezonden. Met dal geld, hetwelk hij langeren duur des strijds iu buskruiddamp verdwenen zou zijn, heeft de junta in de behoeften van het oogenblik kunnen voorzien. De uitbetaling der bezoldigingeu en pensioenen heeft dan ook op den eersten dag der maand stipt plaats gehad. De rcgerings-juiita van Madrid heeft, ten einde den nood der behoefti- geu te lenigen, eene openbare inschrijving geopend, ten bedrage van 10 unllioen realen tot dekking waarvan eene gelijke som in gemeente-obliga- tiën zal worden uitgegeven, aflosbaar met de opbrengst van de te verkoopen gemeentegoederen. Ongeveer 20 kapitalisten, in de hoofdstad gevestigd, hebben ieder reeds voor 25000 realen iugeschreven. De junta van Sevilla heeft den consul der Vereenigde Stalen vergund een proteslantsch kerkgebouw aldaar te stichten. De eerste steen daarvoor is reeds gelegd. PRUISSEN. BERLIJNj, 11 October. De versierkingswerken te Kiel, waarvoor iu 1868 en 1869 eene som van 650,000 till, uitgetrokken is, worden geregeld voortgezet. Eerst worden de noodwendigsie werken aan den ingang van de haven voltooid en dan wordt met de andere werken voortgegaan. Het geheel zal iu 1873 voltooid zijn en dan 2,400 000 thl. gekost hebben. De Duitsche Noordpool-expeditie is Zaturdag middag de Weser bin- nengeloopen. De Leipziger herfsimis heeft voor lakens in liet algemeen geen ongun stig resultaat opgeleverd. Vooral middelfijne zwarte lakens, satins en ill de wol geverwile lakens waren voor het Oosten, Italië en Amerika ge zocht, maar int noordelijk Europa en Znid-Duitschland waren weinig koopers. Er was eene zoo grooie hoeveelheid goederen aan dc markt als sedert 10 jaren het geval niet is geweest. De bijeenkomst van de Zwitserschc bondsvergadering tol hare gewone winterzitting kan niet afgewacht worden, om krachtige hulp te brengen aan de kantons, die door de overstroomiug worden geteisterd. Gevolmag- iigdeu der kantons zullen den 12den dezer te Bern eene conferentie honden, om maatregelen te nemen tot leniging van den grooten nood. De ellende is thans zeer grool en hulp dringend noodig. De inzameling van giften is

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2