L.ËÏD&CHE COURANT. fl\ 1808. WOENSDAG 14 OCTODER. De Courant wordt MaandagIFoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. :.J 5 •1 '<i De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 19 (blad 26) der IJande- I lingen van den Gemeenteraad. BIXXEXLAXDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 13 October. Gelijk reeds gemeld is, werd Zaturdag avond den hoofd onderwijzer ,1. A. van Dijk door de hulponderwijzers, hulponderwijzeressen en kweeke- lingen hier ter stede een adres aangeboden, vergezeld van een geschenk, als blijk van hoogachting en erkentelijkheid. Dat geschenk bestond uit eene prachtige pendule met coupes en twee fraaije lampen. Door de commissie, met de aanbieding belast, werd namens allen aan den heer van Dijk te kennen gegeven dat, hoezeer zij zich verheugden dat zijne verdiensten op prijs werden gesteld, zjjne benoeming tot directeur van 's rijks kweekschool te Groningen hen met diep leedwezen had vervuld, omdat zij hem zoo gaarne in hun midden behielden. Algemeen was men van gevoelen geweest dat, hoe ook zijn besluit mogt wezen, zij hem openljjk van hunne hoog achting moesten doen blijken. Hel door heut alhier gevraagd ontslag had hun zijne zienswyze doen kennen. Evenwelnu er nog van verschillende zijden pogingen werden aangewend om hem voor Leyden te behouden meenden zij de hunne daarbij te moeten voegen en tevens de hoop uit te drukken dat de gunstige gezindheid van den gemeenteraad, hem zoo duide lijk gebleken, en de algemeerie." sympathie hem mogten nopen hier zijne krachten aan het onderwijs te blijven wijden. De heer van Dijk toonde zich zeer gevoelig voor zooveel blijken van hartelijke toegenegenheid. Hij verklaarde dat, gedurende een 14-jarig verblijf alhierLeyden hem dierbaar was geworden, en verzocht de commissie aan allen zijnen dank over te brengen voor hunne sympathie en hun te zeggen dat hij overtuigd was zijne benoeming van wege den koning niet aan zich zeivenmaar alleen aan zijne discipelen te danken te hebben. Wij vernemen dat de heer van Dijk voor zijne benoeming tot directeur van 's rijks kweekschool te Groningen hééft bedankt. W(j maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter staande adver tentie, waarbij de heer de Leeuw, voormalig leeraar in Israël, eene lezing aankondigt. De bijval, die den heer de Leeuw zoowel te Utrecht als op andere plaatsen te beurt is gevallen, zal den schrijver van »de Nederland- sclie .lood" ook hier wel niet ontbreken. Heden morgen ongeveer ten half acht ure is er brand ontdekt in het steenkolen-pakhuis van Ph. van der Heyden op den Nieuwen Rijn bij de Uiterstegracht, boven ingerigt tot graanpakhuis. De brandweer, onmidde- lijk op de plaats van den brand tegenwoordig, mogt den voortgang spoedig stuiten; evenwel zal, om het vuur geheel meester te worden, het pakhuis moeten ontruimd worden waarmede men zich dan ook heden heeft bezig gehouden. Voor menig liefhebber is misschien de mededeeling niet onwelkom dat in den tuin van den heer A. J. van der Stok, even buiten de Morschpoort, over Lopssluis, een appelboom voor de tweede maal in dit jaar in vollen bloei staat. Tot de bezigtiging wordt welwillend gelegenheid gegeven. T- De Staatscourant bevat het verslag van den staal der rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden, over het studiejaar 1867—68, ingediend aan den minister van binnenl. zaken [j door den raad van bestuur van gemelde inrigting. In bedoeld jaar hebben zich voor de lessen laten inschrijven 22 jongelieden, waarvar. 8 voor alle, 14 voor slechts enkele, te weten: voor de staatsinstellingen van Ned. Indie, 10, het Maleisch 9, de land- en volkenkunde 8, het Javaanse!) 7, de ge schiedenis van Nederlandsch IndiP 5 en de godsdienstige wetten enz. 4. De lessen zijn gegeven volgens het programma door den minister goedgekeurd en wel de geschiedenis van Ned. Indië gedurende 2 uur, de land- en vol kenkunde 4, de staatsinstellingen 5 en de godsdienstige wetten 2 uur per week, en voorts het Javaausch en Maleisch elk 4 uur aan ieder studiejaar afzonderlijk en daarenboven nog 2 uur per week Javaansche wetten. Zij hebben op ée'nc uitzondering na het gehcele jaar door zonder sloornis plaats gehad. Die uitzondering betreft de lessen over de staatsinstellingen, die de heer Scheltema ten gevolge van ziekte niet geregeld heeft kunnen geveu en die hij op het einde van den cursus zelfs heeft moeten overlaten aan den heer Veth, die daarin toen, voor zooveel zijne overige werkzaamheden dat toelieten, voorzien heeft. Diezelfde ziekte van den heer Scheltema heeft ook ten gevolge gehad dat de collegies over de regtspleging der inlanders nog niet hebben kunnen gegeven worden. Het examen in Jnnij jl. afgeno men is door 8 kweekelingen en 1 oud-kweekcling der instelling met gnnsti- gen uitslag afgelegd; door 1 met ongunsiigen. Van die 9 hadden 2 het Javaausch en Maleisch beide, 1 alleen het Javaansch, en 6 alleen het Ma leisch, en voorts 6 de godsdienstige wetten en 1 liet boekhouden als verpligte vakken gekozen. Onverpligte vakken had geen hunner opgegeven. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis gebragt van hen die wenschen te worden toegelaten lot hel afleggen van examen ter verkrijging van een diploma van geëxamineerd landmeter, dal zij zich daartoe schrifte lijk bchooren aan te meiden hij het dep. van biunenl. zaken, voor 1 No vember aanst. Z. M. heeft goedgekeurd eene voordragt van den minister van oorlog, strekkende om, aanvankelijk voor het volgende jaar, de bij de corpsen van het leger benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij wijze van proef, en met afwijking in zooverre van het bepaalde bij hel provisioneel reglement van administratie bij de landmagt, in het openbaar te doen aan besteden, met uilzondering echter van de lakens en andere wollen stoffen, de voorwerpen uit leder vervaardigd, mitsgaders van de goederen van ver schillenden aard, welke door de zorg der administratiën van 's rijks gevan genissen worden geleverd. De voor het jaar 1869 benoodigde goederen van den bedoelden aard zullen door de hoofd-administraliën der corpsen van het leger, op Maandag den 16den November aanst., in het publiek worden aanbesteed. Bij de herv. gemeente te Noord-Scharwoude is tot predikant beroepen ds. Buys, pred. te Callantsoog; bjj die te Soesterberg d». Remy, pred. te Renswoude; bij die te Nieuwolda ds. Boerman, pred. te Twjjzel; bij die te Nykerk o. d. Veluwe d9. Deelman, pred. te Klunderl; bij die te Zalk de cand. B. T. Granpré Molière. Ds. J. Eigeman, pred. te Delfshaven, heeft voor het beroep naar 's Her togenbosch bedankt. Door hel prov. kerkbestuur van Noordholland zijn als candidaten tot de heilige dienst toegelaten de lib. P. A. J. Jas en J. C. van Gorkom door het prov. kerkbestuur van Overijssel de heer C. D.iehlen door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant de hh. L. van 't Sant Lz. en J. Visser. Te Eist, onder Rhenenheeft een 13-jarige knaap bij ongeluk zijne tante, iemand van middelbaren leeftijd en huishoudster hij een ingezeten van Eist, doodgeschoten. Het afgaan van een geweer, dat geladen, en wei- ligt overgehaald stond, was oorzaak van dit treurig geval. Te Gouda is door de politie gearresteerd zekere J. v. d. L.die rond ging in die stad en bij de bouwlieden in de omliggende gemeenten en aan ieder een brief ter lezing aanbood, door hem zeiven opgemaakt, waarin vermeld werden de ongelukkige omstandigheden van een genoemden (per soon, die, na door den vee-typhus 20 runderen verloren te hebben, ook zijne vrouw had zien sterven en zijne woning afbranden, en in diepe armoede was overgebleven met 4 kinderen en eene onnoozele zuster. De rondbrenger vertelde daarbij, dat hij uit loutere menschlievendheidzonder eenig eigenbelang, rondging om liefdegiften in te zamelen voor den ramp zaligen man. De gemeente-veldwachter te Nieuwlensen is met zijne huisgenooten dezer dagen aan een gevaar ontkomen, dat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Even nadat het huisgezin ter ruste was gegaan, bemerkte de vrouw een onaangenaroen damp in het vertrek. Beiden, terstond op staande, om te onderzoeken van waar die rook kwam, ontdekten, buiten komende, aan het dak onmiddellijk bij.de deur, die den eenigen in- en nilgang verleent, en juist boven de bedstede, waarin twee bij hen verpleegd wordende meisjes sliepen, een smeulend vuur, dat men nog gelukkig in allerijl wist te blusschen. Naar de oorzaak van den brand onderzoek doende, vond men onder hel rieten dak een nog smeulend stuk turf, dat zonder twjjfel daar nedergelegd was, om brand te stichten. Tc Nieuwe Diep is de gezagvoerder W. van het onlangs uit Samgsrang aldaar binnen gekomen Eng. driemastschip Golden Dream gevangen geno men en per eersten spoortrein naar Alkmaar vervoerd. Naar wij vernemen, zegt het Dbl., wordt hij beschuldigd van verregaande opligterij. De heer P. G. Quack, benoemd tot hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de Utrechtsche hoogeschoolzal die betrekking den 23ste° dezer met het houden eener redevoering aanvaarden. Te Groningen heeft Donderdag II. de hoogleeraar W, Munrling het rectoraat der hoogeschool overgedragen aan professor W. Hecker. De heer Munrling vermeldde de lotgevallen der academie in het afgeloopen jaar en hield daarna eeue rede over »den waarlijk vrijzinnigen godgeleerde". Een der vroegere gevangenen van wijlen koning Theodorus van Abys- sinië, dr. Blanc, geneesheer bij de Engelsche missie in dat rjjk, is, verge- zeld van een jongen Abyssiniër, bij zijn zwager, d5. Trip van Zontlandt, te llaltem, aangekomen. Hartroerend is het verhaal zijner langdurige en harde gevangenschap. Hij zal eerstdaags te 's Hage over zijn wedervaren in Abyssinië eene conférence houden in de Fransche taal.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1