Per Telegraaf. BU1TEXLAVDSCHE BERIGTKN. EKtiBLAS D. LONDEN, 6 October. De benoeming van lord Mayo tot gouverneur-generaal van Indië onder vindt ook daar te lande algemeene afkeuring. Men vreest dal bij zich te veel als partijman zal doen kennen. De hertog tan Ediiiburg gaal den 20slen dezer eene reis otn de wereld doen. Madura, kaap Mauritius, Ceylon, Engelscii lndig, waar hij eenigen lijd zal vertoeven, Hong-Kong, de Philipp ,nsche eilanden, Manilla, eene der Japansche havens. Sydney, Nieuw Zeelandde Sandwich-eilanden en andere Znidzee-eilandenValparaiso, LimaSan Francisco, van Couvers- eiland zullen de voornaamste stations van zijne leis zijn, welke, naar be rekend wordt, in Augustus 1870 kan zijn geëindigd. Al de belastingen hebben tol nu toe veel minder opgebragt dan de raming, en zelfs de opbrengst van hei postwezen is voor de eerste maal verminderd in plaats van vermeerderd. Zoo lang ook de handel als het ware verlamd is en de kapitalisten hun geld ongebruikt laten liggen kunnen de belastingen niet evenveel opbrengen als in vorige jaren. De crisis is thans evenwel voorbij en hel algemeene vertrouwen begint te herleven. liet uit de Middellandsehe zee naar Southampton bestemde stoomschip Syria heeft Vrgdag avond eene loodsboot aangevaren, ten gevolge waar van deze met vier opvarenden in de diepte verdween. Te Bombay is met de stoomboot Octavia liet berigt ontvangen, dat de heer Livingstone zich op acht dagreizen afstands van Zanzibar bevond. In een berigl uit New-York wordt gemeld dat 700 Indianen kolonel Forsyth en 50 man troepen hebben overrompeld. Forsyth gn drie officieren sneuvelden; de manschappen werden gevangen genomen; waarschijnlijk werden de meesten hunner gescalpeerd. Uit Rio-Janeiro meldt men dal de Paraguayers op nieuw zijn geslagen en dat Lopez naar Assumpcion is teruggetrokken. Dat terugtrekken zou echter wel een viugten mogen genoemd worden. Volgens bcrigten uil Japan is het in Jedo en het Zuiden rustig, en neemt liet aanzien der nieuwe regering toe. Negata moet nog door troepen van Aidsjoe bezet zijn, doch er zal eenige scheepsmagt worden uitgezon den, (eu einde de troepen van den Mikado, die iu de nabijheid gelegerd zijn, hij te staan om die plaats te overmeesteren. Bij gelegenheid van eene inspectie der Engelsehe troepen alhier, hadden de Japanners de gelegenheid voor hel eerst het ongemeene vermogen van hel Snider-geweer te bewon deren; gelijk gewoonlijk, wanneer zij voor ben nieuwe voorwerpen onder de oog en krijgen hebben zij dat met veel aandacht nagegaan. Volgens andere berigten bad prins Cliosiu de partij van den Mikado ver laten. Eenige zijner aanhangers hadden zijn voorbeeld gevolgd, onder ver klaring dat zij dit deden omdat de Mikado zijne goedkeuring had geweigerd aan de drie voorname punten van hun staalkundig programma. Ouder deze drie punten was ook begrepen de verdrijving van alle vreemdelingen, niet op eens, maar langzamerhand. Voorts komt, in tijdingen over San Fran cisco ontvangen, nog hei berigt voor dat de daimios uit het noorden des lands in plaats van den Mikado diens oom tol keizer hadden gekozen en dat tot den tegenwoordige!) Mikado een aanzoek was gerigt om de regering neder te leggen. FRANKRIJK. PAR IJS 6 October. Naar men uil Rome meldt is bevel gegeven om te Civita Vecchia de korvet Concezione iu gereedheid le brengenten einde dit vaartuig ter beschikking te kunnen stellen van koningin Isabella van Spanje. Uit Konstantinopcl meldt men liet volgende: Hier wordi veel gespro ken over gevangennemingen, iu de laatste dagen gedaan onder omstandig heden. welke doen vermoeden dat zij met eene of andere zaak van zeer bedeukelgketi aard in verhand slaan. Er wordt namelijk gesproken van eene zamenzwering tegen de veiligheid van den slaat. Twee lieden, die tijdens de regering van den Sul t a it hofleveranciers geweest en sedert mei de huishouding van diens zonen in betrekking gebleven waren, zijn in hech tenis genomen naar hel ministerie van policre gebragl eu aldaar opgesloten. Gelijktijdig deed de policie huiszoeking in de woning van die twee perso nen, en ging zij over tot het gevangennemen van de eigenares van het woonhuis. Eenige Mahotnedaansche geestelijken zijn insgelijks gevat. SPANJE. De junta der hoofdstad is thans volledig geconstitueerd. De generaal Prim is nog niet in de hoofdstad aangekomen. Voor zijne ontvangst wor den groote toebereidselen gemaakt. Ook de generaals Dulce en Pierrad worden er verwacht. De junta's in verscheidene provinciën hebben zich verklaard tegen de opdrngt van het oppergezag aan Serrano, zonder toeslem ming van de meerderheid. Onderscheidene plaatselijke besturen hebben uit eigen beweging en onafhankelijk van elkander dooriastende maatregelen ge nomen in den zin der godsdienstvrijheid en der vrijheid van onderwijs. Volgens het officiële blad schijnt bij de regering het plan te bestaan, in onderscheiden wijken van Madrid leerstoelen le vestigen, alwaar populair onderligt in bet staatsregt zal worden gegeven, terwijl het volk op het punt staat van gebruik le maken van de groote reglen, die het door de re volutie heeft veroverd. In het protest, door koningin Isabella, na hare aankomsi te Pauaan de Spanjaarden gerigt, komt o. a. het volgende voor: «Al onderwerpen de steden en het platteland zich voor het oogenblik aan het juk der oproerlin gen, weldra zal de volksgeest zich weder opbeuren om aan de wereld te loonen dal, dank zij den Hemel! in Spanje de verduisteringen van het ge zond verstand en van het eergevoel kortstondig en voorbijgaande zijn. Tot dal die dag komt heb ik, als wettige koningin van Spanje, na onderzoek en ernstig overleg dienstig geacht op bel grondgebied van eenen doorluchti ger bondgenoot de veiligheid le zoeken die ik behoef om in dit bezwaar lijke lijdsgewrichl le kunnen handelen zooals voegl aan mijne koninkljjUe waardigheid en aan mijnen piigi om mijne reglen, beschermd door de wet, erkend en bezworen door de natie en gesterkt door 35 jaren van opofferin gen, wisselvalligheden en leedere toegenegenheidonverkort aan mijnen zoon over te dragen. Terwijl ik den voet op vreemden grond zet, liet oog en het hart steeds gerigt naar den grond, die mijn vaderland en het vader land mijner kinderen is, haast ik mij. ten aanhooren van God en van de inenschcn, mijn uitdrukkelijk en plegng protest uit le brengen, verklarende dat de dwang, waarvoor ik uit mijn koningrijk wijk, geene afbreuk aan ui ij iie reglen doen noch die verminderen of wankel maken kan. Evenmin zuilen die reglen eenige verandering kunnen ondergaan door de handelingen van het revolutionaire bewind, laai staan door de besluiten der vertegen woordigende vergaderingen, wier zamenstelling niet anders zal kunnen ge schieden dan ouder den dtukkenden invloed van razende volksmenners, en onder omstandigheden, die klaarblijkelijk de iugezcienen beletten hun gettJ ten en vrijen wil te volgen." En verder: »Het is onmogelijk dat de troon' die gedurende 15 eeuwen vol strijd en zegepraal, vol vaderlandsliefde ej grootheid, staande is gebleven, te gronde ga in 15 dagen vol eedbreuk ontrouw en verraad. Het geloof aan de toekomst blijv-e ons bij; de roei der Spaanschc natie is altijd de roem harer vorsten geweest; veruederin. barer vorsten kwam altijd op het volk neder." De Gaceta deelt het protest der koningin mede, en laat die mede- deeliug voorafgaan door de woorden: "Isabella rigt een manifest lol de Spanjaarden. De junta zal dit niet qualificeren. De natie beeft in hart souvereiniteil de daden der koningin beoordeeld en zal ook bare woordet beoordeelen." Velen vragen zich, niet zonder bezorgdheid, af hoe de tijding dei revolutie op Cuba zal worden opgenomen. Men is van gevoelen dat aan Cuba en Portonco de grootst mogelijke mate van vrijheid gegeven zog dienen tc worden, ten einde aan die koloniën elk voorwendsel le benemen om zich onafhankelijk le verklaren. Ook is er sprake van een plan o« alle zwarten, die op en sedert 29 September jl. in de West-Indische kolo niën geboren zjjn of worden, reeds dadelijk voor vrije menschen te ver. klaren. PRIUSSEN, BERLIJN, 6 October. Voor de regtbank alhier stonden dezer dagen teregt de voormalige Reijersche luit. vrijheer von Kunszberg, de voormalige kapitein bij de marint Wras en de fabriekant Schwendner. Deze beschuldigden hadden onderling een plan ontworpen, om de Pruissisclte regering voor 25000 th. op tc lig. lendoor middel van valsche bescheiden. De drie beschuldigden zijn allen veroordeeld de beide officieren lol een jaar en acht maanden gevangenis slraf, 1000 Hl. boeie en gedurende drie jaren verlies van eer en burgerres- ten. Aan Kunszberg is bovendien liet verblijf in Pruissen ontzegd, nadai bij zijne straf zal hebben ondergaan. De fabriekant is lot een jaar gevan genisstraf en 000 tb boete veroordeeld. Te Kroonstad zijn 150 huizen door brand vernield. OOSTEN KIJK. Uit Briinn wordt gemeld dal den aartsbisschop van Olmiitz op nieuw eene boete van 5000 fl is opgelegd, wegens zijne weigering om bescheiden uit het archief van het geestelijk gereglsbof voor huwelijkszaken ingevolge de wet aan den burgerlijken regler over le geven. Reeds vroeger was die prelaat wegens eene dergelijke weigering lot eene boete van 2000 fl. ver. oordeeldwelke den 3der' betaald moest worden. Mogt die betaling niet geschieden, dan moet, volgens besluit v3n bet gereglsbof, onverwijld tot executoriale maatregelen tegen den aartsbisschop worden overgegaan. PARIJS, 7 October. Don Juan, de zoon van den in 1861 overleden Carlos graaf de Montemolin, den vollen neef van koningin Isabella, heeft afstand gedaan van zijne regten op de kroon van Spanje ten gunste van zij zoon Carlos. De Gaulois meldi onder reserve, dat liavannah in opstand zou zijn en zich onafhankelijk zou verklaard hebben. De Figaro vermeldt een der gelijk gerucht. MADRID, 7 October. De officiële Gaceta zegt: De junta van Madrid, i aanmerking genomen, dal de junta's van Cadix, Santander en andere plaat sen de douanen-tariven met 4 hebben verlaagd, besluit, dal de douane-reg ten in de provinciën van haar ressort eveneens zullen verlaagd worden van 1 lot 16 October. Ros Olano, kapitein-generaal van Nietiw-Castilieheeft ter zake van slechte gezondheid zijn ontslag ingediend en wordt vervangen door Caballeros Rodas. MADRID, 7 Ociober. Heden namiddag ten 2 ure is generaal Priui bier aarigekometi. Het is onmogelijk zich een denkbeeld te vormen van de aau razernij grenzende geestdrift der bevolking. De geheele bevolking der stad was op de been. Van alle kanten waren depulatiën gekomen die Prim liet eeregeleide gaven. Ruim vier uren waren er noodig voor den sloetomdoor de stad te trekken. Op menig punt was bel verkeer onmogelijk geworden: onderscheidene mannen en vrouwen zijn in liet gedrang dood gedrukt o( onder de voelen geraakt en dood getrapt, voor liet hotel waarin Prim zijnen intrek genomen heeft en bij de Puerla del Sol. Prim verscheen op bel bal kon van bel ból el en hield een toespraak tot liet volk; waarin bij o. a. zeide: dat lig mei Serrano eensgezind was, dat de eendragt der liberalen en de verbroedering van volk en leger gehandhaafd moeten worden dat men de zege der omwenteling te danken had aan de vloot, aan Serrano en de verbannen generaals. Toen Prim zijne toespraak geëindigd had, omhelsde bij Serrano en riep: »Weg met de Bourbons!" Daverende toejuichingen volgden hierop De stad is schiltereix) geïllumineerd. STANDBEELD voor Jan Pieterszoon Coengeboren te Hoorn, op den 8s,en Januarij 1587, gouverneur-generaal van Nedcrlandscl) Indië in 1619 1623 en 1627—1629. De ondergeteekende had de eer te ontvangen den volgenden brief: Batavia, 8 Augustus 1868. Hoog Welgeboren Heer! Door de dagbladen is waarschijnlijk het berigt reeds tot UHSVGeb geko men, dat bier ter plaatse sedert eenigen lijd pogingen worden iu bet werk gesteld om de algemeene deelneming op te wekken voor bel houden ecner feestviering, bij gelegenheid van den 250slcD verjaardag der verovering van Jakatra. Is al in den loop des tijds de gewoonte opgehouden om die gebeurtenis jaarlijks als Batavia's stichtingsdag te vieren, van verschillende zijden werd het verlangen le kennen gegeven oin althans den 250sten verjaardag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Dit verlangen heeft aanleiding gegeven tot de vorming van een comité, ouder voorzitterschap van den eerstondergeieekendeals resident van Batavia, ter voorbereiding eener algemeene feestviering. Ten einde aau bet feest bier eene bepaald locale kleur le gevenheeft het comité gemeend de gewigtige gebeurtenis der stichting van Batavia te mogen beschouwen als het begin der Nederlandsche heerschappij in den Oost-Indiscben archipel, waardoor aan de feestviering eene ruime belcekeiiis wordt gewaarborgd. Met dat doel is iu liet programma 0. a. opgenomen de oprigting of liever eerste steenlegging van een sianheeld voor Jan Pieterszoon Koen, een der grootste mannen uit den tijd der vestiging der Nederlandsche heerschappij. Hel comité vleit zich, dat dit denkbeeld ruimen bijval zal vinden, vooral ook bij hen, die, hoewel naar liet vaderland teruggekeerddaar met onver- flaauwde belangstelling deelen in hetgeen in Indië plaats vindt. Mogt deze verwachting niet ongegrond zgn. dan zullen er in Nederland zeker velen gevonden worden, genegen om de pogingen van bet comité te ondersteunen en deel le nemen aan de oprigting van hel bedoelde standbeeld.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2