ll'.t dscie courant. \i 1808. •V. m. iVRIJDAG 9 OCTOBER. STADS-BERIGTEIV. es, Bn, en, ags 'gsi ge- eer- be- irdi van inl een ten held 0 5! omet isclu 128 na. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Prijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZalurdag den 10<e" October 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen jo. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend raadslid. 2». Voorstel in het belang van het lager onderwijs. 3». Rekeningen over 1867 van a. hel Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis; b. de Gemeente-apotheek; c. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 4°. Begrootingen voor 1869, van: o. de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid b. den Schuttersraad, c. de plaatselijke Schoolcommissie; d. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. BINNEiV'LANDSCHE HERIG TEN. LEYDEN, 8 October. Bij de vereeniging Nut en Genoegen hebben Dingsdag avond de (reken lessen weder een aanvang genomen, niet alleen het teekenen naar de methode van Dupuis, zooals dit in het vorige jaar plaats had, maar ook het hand- teekenen of copiëren, waarvoor met goedvinden der leden eene som van 100 uit de kas is beschikbaar gesteld. Bij de heden te 's Bage plaats gehad hebbende aanbesteding voor het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw eener draaibrug, len behoeve van de overbrugging van het Uollandsch Diep, was de minste inschrijver de Kon. Ned. Grofsmederij alhier, voor de som van 23778. Naar men verneemt heelt Z. M. bij verschillende besluiten bepaald dat de nieuwe wetgeving in de koloniën Suriname en Curasao zal worden inge voerd op 1". Wei 1869, en alsdan zjjn afgeschaft het wettelijk gezag van het oud Hollandsch en van het Romeinsch regt. Het Staatsblad n°. 135 bevat het kon. besluit van 1 Oct. jl.waarbij de kon. besluiten van 5 Julij 1836 en van 9 Jan. 1841, inhoudende bepa lingen omtrent de toelating en erkenning van gemeenten van afgescheidenen worden verklaard te zijn ingetrokken en buiten werking gesteld. De minister van oorlog, in aanmerking nemende dal verscheidene aan bestedingen voor rekening van het dep. van oorlog in herbergen worden gehoudenen hel niet wenscheljjk achtende dat gebruik zonder noodzaak te bestendigen, beeft bepaald, dat voor de aanbestedingen door militaire overheden te houden, mitsgaders voor het ter visie liggen van de daartoe behooreude bestekken er. voor de verkoopingen van reformpaardenzooveel mogelijk zal worden gebruik gemaakt van militaire gebouwenwelke daar voor beschikbaar kunnen worden gesteld en, bij ontstentenis daarvan, van rijks-, provinciale of gemeentelijke gebouwen, volslagen gebrek aan andere localiteil de toevlugt tot herbergen mag worden genomen. Uit een staat der bevolking des koningrijks op 31 December 1867 blijkt, dat die alsloen bedroeg 3.592,416 inwoners, te weten 1,782.212 van het manneljjk en 1,810,204 van het vrouwelijk geslacht. De bevolking be liep gezamenlijk 38875 meer dan een jaar ie voren, zijnde 14487 meer dan het jaarljjksch gemiddelde over den aanwas der bevolking van 1830—67. Op 1 Jan. 1830 telde het koningrijk 2,526,306 zielen, in 1850 3,056,591 en in 1860 3,308,969. De apostolische brief, door Paus Pius IX aan alle protestanten en andere niet-katholieken geschreven, dd. 13 Sept. 1868, en betrekking heb bende op het oecumenisch concilie in December 1869is opgenomen in de Tijd. De Paus noodigt hen uit, niet om die algemeene kerkvergadering bjj te wonen, maar om weder in de r. k. kerk te treden. Gelijk reeds is gemeld, zegt Pius IX in dien brief dat: «van bedoelde vereeniging voorna melijk hel heil der christelijke zamenleving afhangt. De wereld kan niet den waren vrede genietenzoo er niet één schaapstal en één herder zijn." Te Rotterdam had gisteren middag in de Weste Wagenstraat het vol gende ongeluk plaats. Hel paard van P. Dijkshoorn, aan de Heul, gespan nen voor een melkwagen, voor eene bakkerij staande en de knechts bezig zjjnde melk af te laden maakte een 15-jarige jongen, die op den wagen zat, van dat oogenblik gebruik om het paard aan te hitsenwaarop het beest op hol ging, met het ongelukkig gevolg, dat deze jongenvan den wagen willende springen, onder liet wiel geraakte en op de plaats dood bleef. Het paard is, na op het llaagsche Veer nog een vigilante omvergeworpen te hebbenaldaar tot staao gebragt. Naar men verneemt had in de vorige week te Werkendam het vol gende plaats. Terwijl zekere vrouw 's avonds alleen te huis was, meldden zich vier mannen aan baar huis aan; iwee van hen kwamen binnen, de twee anderen bleven aan de deur de wacht houden. De binnentredenden vroegen de vrouw om een kop koflfij, doch op haar antwoord, dat zij op hel oogenblik geen kofïij had, werd haar om geld gevraagd, en toen zij antwoordde, dat z{j geen geld bezat, werd zij aangevallen. De indringers grepen haar bjj de keel, ontnamen haar de sleutels der kast, openden die en namen daaruit ƒ600 aan geld en ecnig goud en zilver. Daarop verwij derden zich de vier mannen, de vrouw aan haar lol overlatende. Te Utrecht zijn ouder het rectoraat van professor van Oosterzee, in het nieuwe academiejaar, met inbegrip van elders studerenden, ruim 80 studenten aan de hoogeschoo! ingeschreven, waarvan zich tot heden 42 als leden van het Utrechtsch studenten-corps hebben laten inschrijven, als 18 voor de regten, 12 voor de godgeleerdheid, 6 voor de medicijnen, 4 voor de wijsbegeerte en 2 voor de lettreu. Naar men uit Groningen meldt is aldaar eene vreeselijke misdaad ge pleegd. Een verwersknecht heeft bjj een twist met zjjne vrouw de wieg, waarin zijn jongste kind lag, met zooveel lievigheid neergesmeten, dat het kind gestorven is. De justitie doel onderzoek. Voor het prov. geregtshof in Zeeland is dezer dagen behandeld de zaak van A. C. K., arbeidster te Hontenisse, beschuldigd haar dochtertje van elf maanden met melk waarin zij luciferskoppen geworpen had ie heb ben vergiftigd. De beide deskundigendie met liet scheikundig onderzoek belast warenhebben verklaardwel phosphorus in het vocht te hebben ont dekt, maar in niet voldoende hoeveelheid om den dood van het kind te kunnen veroorzaken, liet hof heeft daarop nieuwe deskundigen gehoord, die verklaarden niet te durven ontkennen dat de hoeveelheid voldoende was om doodelyke gevolgen te hebben. Het O. M. heeft de schuldigverklaring en veroordeeling tot de straffe des doods geëischt. Mr. A. J. van Deinse, de verdediger der beschuldigde, die volledige bekentenis heeft afgelegd, con cludeerde tot vrjjspraak. 'sGRAVENHAGE 8 October. Z. 31. beeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer D. Zeper, burgemeester der gemeente Leeuwarden. Door Z. 31. is de heer J. C. baron Gevers, tol hiertoe Zr. 31». buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Rusland, als zoo danig eervol teruggeroepen en in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bjj het hof van Grool-Brittannië. De tweede kamer heeft gisteren eene zitting gehouden waarin o. a. zijn ingekomen een wets-ontwerp houdende veranderingen in den eersten titel van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande, en vervanging van den tweeden titel door nieuwe bepalingen; een tot verkorting van som mige termijnen in het wetboek van burgerlijke regtsvordering gesteld; en een tot afschaffing van de bepalingen van het wetboek van burgerlijke regtsvordering over judiciële boeten en schadeloosstellingen; alsmede eene missive van den minister van koloniën ten geleide van een kort overzigt van den algemeenen toestand der koloniën en bezittingen volgens de laatste berigtenen van het uitvoerige verslag, wat de bijzonderheden van eiken lak van bestuur aangaat, over het jaar 1866. De heer Fransen vandePntte heeft hel voorstel gedaan, waarmede de kamer zich vereenigde, dat aan den minister van koloniën het verzoek zal worden gerigt om aan de kamer over te leggen eenen staat van al de personenaan wie door bet dep. van koloniën tijdens bjj minister was, vrije overtogt naar Indië werd verleend. De afdeelingen van de tweede kamer hebben beden het onderzoek voortgezet over de ontwerpen der Indische begrooling voor 1869. De heer S. W. Ruyssenaersconsul-generaal van Nederland te Alexan- drië, is alhier aangekomen. De verschillende landsgebonwen zullen, naar men verneemt; van ex- tincteurs voorzien worden. De algemeene synode der Ned. herv. kerk heeft in hare zittingen van 1,2, 3 en 5 Oct. het verzoek van den kerkeraad der herv. gemeente te 'sllage, tol herziening der uitspraak van de synodus contracta van 27 Julij jl. in de zaak van den predikant dr. J. C. Zaalberg, in overweging genomen en besloten dat de bezwaren door den kerkeraad tegen voormelde uitspraak van de synodus contracta ongegrond zjjn en diensvolgens deze uitspraak be vestigd. De kostc-n van revisie te dragen door den kerkeraad. De heer Zaalberg is voornemens Maandag avond aanst. eene redevoering te houden in de zaal Frascati, in de Korte Houtstraat. Gisteren avond, juist te middernacht, vertoonde zich vooral in het Z. W. boven deze stad een prachtig luchtverschijnsel. Het was een groole bol van een helder blaanw lichtwelke bij het nederdalen uiteen spatte en eene massa vuur liet nedervallen. Vooral op het weiland maakte het licht een sterken indruk: het veld was als met electrisch vuur verlicht. De koe beesten liepen verschrikt door elkander en hieven een lievig geloei aan.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1