ginselen van Jen candidaal cn een hunner, door ecu zijner makkers ecu radicale duivel" genoemd, werd in het gevecht, hetwelk op die woorden volgde, zoo ernstig gewond, dal hij aan de gevolgen overleed. Te Dublin heeft hij gelegenheid van hel hegraven van een Fenian een optogt plaats gehad van ruim 3000 personen. In Canada hebben de Fenians een spoortrein aangevallen, waarop zich de advocaat-generaal Reilly bevond, die den Fenian Whelan, den moordenaar van M'Gee, als rcgierlijk ambte naar vervolgd had. Men verwacht alhier de aankomst van een 400 lal handschriften, welke door eene wetenschappelijke commissie uit het door het Engelsche leger in Abyssinië buit gemaakte boeken en handschriften voor het Brilsch museum zijn uitgekozen, tiet oudste dier documenten dagteekent van twee eeuwen geieden. De chef van het spoorweg-station te Lhandulas, die, naar aanleiding van hei onlangs den sneltrein naar Ierland overkomen ongelukwegens eene aanklagt van manslag teregt stond, is door den jury met algetneene stemmen vrijgesproken. Er hebben dezer dagen weder twee vreeselijke ongelukken plaats gehad. In Wallis heeft eene gasontploffing plaats gehad in eene steenkolenmijn, welke aan 10 meiischen liet leven kostte en 15 anderen verminkte. Op een afstand van 2 Engelsche mijlen voelde uien den grond schudden door deze ontploffing Bij Itngby heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, doordien een trein derailleerde en in de diepte stortte. Eenige wagens wer den verbrijzeld en 6 personen gedood. In het lersche kanaal zijn Woensdag nacht een aantal schepen ver ongelukt. Door eene der reddiugsbooten op onze kust zijn iu dien nacht niet minder dan 45 personen gered. Te Birmingham is een standbeeld opgerigl voor James Watt, den uitvinder der stoomwerktuigen. In het begin der vorige maand heeft in zee aan de Noordwestkust van Helgoland eene ontploffing van eene lading naphla plaats gehad aan boord van het Engelsche schip Tom Polkes. Hel vaartuig was naar Petersburg bestemd en bad 770 vaatjes van het zoo ligt ontvlambare vocht aan boord. Op ongeveer 48 uiijleu afstand teil NW. van Helgoland geschiedde de ont ploffing, waardoor aanvankelijk een deel de equipage hel bewustzijn verloor. Men zag te gelijk, dat aan eene blussching der iu het ruim aanwezige la ding niet gedacht kontle worden. Men kapte dus den mastmaakte in allerijl eene soort van vlot klaar én wierp dit buiten boord, waarop velen zich redden; anderen hielden zich een tijd lang op drijvende stukken hout boven water. De vlammen knetterden boog in de lucht, cn de geheele in vuur zijnde lading begon zich als drijvende olie op de golven uit te breidsn. Menige zwemmer werd door dal drjjvende vuur ingehaald en alzoo aan een dubbel akeligen dood overgeleverd. Den gauschen avond en nacht zagen de drie overgebleven mannen naar hulp uit, lot eindelijk een schip in het ge- zigl kwam en eene boot tot redding uitzette, zijnde een Noord-Duitsche schoener van Hamburg. Den llden September, vijf dagen na hel ongeluk, werden deze ongelukkigen te Drammen aan land gebragt. Berigten uit New-York melden dat eene bende gewapende negers, onder aanvoering van een blanke die tot de radicalen behoortdoor Golds- borongh in Noord-Caroltna getrokken is, en dat iu dat district eene ernstige boising tusschen de blanken en de negers beeft plaats gehad. Tusschen eene compagnie soldaten onder den overste Fotsylh cn 700 Indianen heeft een scherp gevecht plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS4 October. I Zaturdag jl. is het lijk van graaf Walewski op kosten der kroon plegt- statig ter aarde besteld. De lijkrede, uitgesproken door den minister van huitenl. zaken, behelst niets van bijzonder belang. Koningin Christina, moeder van koningin Isabella, die zich te Gyon bevond, heeft een vaartuig verzocht ten einde Spanje te verlaten; de Brit- sche regering heeft daarop bel fregat Terrible en de Fransche regering het adviesjagt bougainville te harer beschikking gesteld. De koningin heeft zich aan boord van laatstgemeld vaartuig ingescheept om zich naar Frank rijk te begeven. Naar men uit liotne meldt zal de Paus het Quirinaal Ier beschikking van de koningin van Spanje stellen voor het geval dat zjj te Rome wilde kouten. SPANJE. De generaal Serrano is te Madrid aangekomen en aan het sjtoorweg- stalion ontvangen door de leden van het voorloopig bewind en eene deputatie uit de bevolking. Utj deed zijn inlogt te paard, vergezeld van 7 generaals. De geestdrift was onbeschrijfelijk eu de stoet genoodzaakt stapvoets voort te gaan. De d imes wuifden met de zakdoeken. Serrano verscheen op hel balcon van het ministerie van hinuenl. zaken en hield eene toespraak tot de vergaderde volksmenigte. Hij zeide, twee déjiêches aan Espartero te hebben gezonden, verklarende dal hij zich met Prim en de andere generaals te zijner beschikking stelde. Hij voegde er bij, dat zijn wensch naar eenheid zóó groot was, dat indien het in zijne magt stond, hij Rivero naast zich als minister zou plaatsen. E-,partero heeft aan Serrano per telegraaf zijn gelttkwenschen doen toe komen met de zegepraal der revolutie, hem dank gezegd voor de hem ge dane aanbiedingen, doch met geen woord gezegd, of hij al of niet plan had te Madrid te komen. Volgens het officiële blad is de uitoefening van het oppergezag door de junta opgedragen aan den maarschalk Serrano. Hij zal een ministerie benoemen, om 's lands zaken te besturen in afwachting van de zamenkomst der grondwettige volksvertegenwoordiging Al de militaire ambten zijn va- catll verklaard en een aantal benoemingen gedaan out die weder te vervul len. Men verneemt voorts dat het opperbevel over het leger door maar schalk Serrano en dat over de gewapende hurgfrij der hoofdstad door generaal Escalante zal gevoerd worden. De generaal Prim zal spoedig in de hoofdstad aankomen Hij bevindt zich thans te Barcelona, alwaar hij met geestdrift is ontvangen. Hij is derwaarts gegaan om te trachten de beweging Ie leiden en bloedvergieten te voorkomen, daar de republi- keinsche parlij zich in Catalonië zeer op den voorgrond stelt. De junta van Madrid heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij het algemeen stemregt wordt geregeld. Koningin Isabella heeft een heftig protest uitgevaardigd legen de jongste gebeurtenissen in Spanje. Het is gedagleekend uit Pan. Men houdt den heer Mon, gezant te Parijs, voor den opsteller van dit protest. De bankiers en kooplieden in Andalusië hebben aangeboden, om aait het nieuwe gouvernement eene som van 160 millioen realen te leenen. Al de dagbladen te Madrid, die onder de gevallen regering geschorst of verboden w aren zijn weder in het licht verschenenen al de dag schrijvers, die gekerkerd waren, zijn op vrije voeten gesteld. Onder bevond zich de hoofdredacteur van de Democracia, die, moest hij al J vonnissen ondergaan over hem uitgesproken, een strafiijd van niet miniM dan 102 jaren zou gehad hebben! In Cadix heeft de junta de JeziuJ verjaagd en sluiting van hun «huis" gelast; ook heeft zQ het bisschoppen seminarie opgeheven en, ter vervanging van deze inrigting, iu hctzellt gebouw de ambachtsschool hersteld. Den kardinaal-aartsbisschop van Sev|||, is door die junta aangeschreven geworden last te geven tot bel staken J gebeden voor de ex-koningin en haar gezin. De monniken-kloosters, in d< laatsten tijd in verscheidene provinciën opgerigt, zullen gesloten worden," Men verwacht dat het voorloopig bewind als eerste regeringsdaad de gehaij verbruiksbelasting afschaffenmaar daarentegen een aantal posten op 4 lijst van uitgaven schrappen zal, zoo als: jaargelden van allerlei sooij 163,530,570 real., geestelijke obligaliën 180,128 570 real. jaargelden vj| uit kloosters verwijderden 10,285,260 real.nuntius van L. II. 220,000 real, en vele verdachte uitgaven meer, die te zamen tienmaal meer bedragen dan de ceheele verbruiksbelasting. Het voorloopig bestuur der hoofdstad heeft omgezien naar middelt; om ecnig werk aan de arbeidende volksklasse te verschaffen en om desi regelmatigen staal van de handelszaken en van de stemming der gemoedi ren te schragen, opdat de belangen der Madridsche bevolking in het al»t meen voor schade behoed worden. Eene vereeniging voor gezellig verkeer het Casino, heeft besloten in de eerste dagen dezer maand dagelijkS duizend ponden brood onder de bevolking der hoofdstad uit te deelen. liet gevechtdat aan de brug van Alcolea tusschen Novalichez en Ser-1 rano heeft plaats gehad, moet zeer heet zijn eeweestzijnde er aan dt zijde der liberalen 130 militairen gesneuveld en 341 gekwetst, en 800 aan de andere ztjde gewond en gesueuveld. I'RIIISSE N. HER LI JN 4 October. persor.c hebben trachtu toegesc een do keus vt li val, daaraat resideu tweede afgema Ot uit die heer B PAP onderh taire 11 PA I sisten le Mac' nemen held bl zich a; die hei 11 Al zjjne voor 1 minisii Serran mindei be won zjjne werk MA bijna en Uit SEA teni Te Dresden is den 268teD Sept. eene vergadering van ruim 600 arbei ders gehouden, onder voorzitterschap van den heer Försterling, lid van den' Noord-Duitschen rijksdag. In deze bijeenkomst is het volgende besluit ge-, nomen: «Overwegende, dat de arbeidstakmgen geen geschikt middel zij#| om den toestand van den werkman te verbeteren, 2°. overwegende dat zij1 noodwendig leiden tot achteruitgang in het streven naar de oplossing van bet sociale vraagstuk 3». overwegende dat zij de industrie benadeelen, ter wijl het juist de taak van den werkman is deze te bevorderen, zoo ver klaart de vergadering de stelselmatige organisatie van arbeidstakmgen te beschouwen als een historisch-reaciionnair middel, alleen geschikt om de krachten van den arbeidenden stand te verzwakken en te versnipperen." In de stad Riesenburg heeft een lievige brand gewoed, waardoor een groot deel dier stad is afgebrand. Ook de Galltcische stad Stanislow is op den 28slen en 29stcn Sept. door brand geteisterd. Het raadhuis, de regtbank met het archief, het post- en telegraafbureaude Armenische kerk, eenige synagogen cn eenige honderden huizen zijn vernield. Duizenden zijn van dak beroofd, i Ten gevolge van zware regens in de bergen van Graauwbunderland, zijn de Itijn en verscheiden bergbeken bij Ragatz en Oberrigt buiten hunne oevers gelreden. Het spoorweg-verkeer tusschen Rorschach en Chur is op onderscheiden punten geschorst. In Thusis en Spltigen zijn de nieuwe sire nen bruggen beschadigd. Ook het hotel Grutli te Ragatz heeft schade be komen; de drie Rjjnmolens te Lustenau zijn weggeslagen. Op vele plaatsen Ueheel is het vee in de stallen verdronken; te Buchs werd het tolhuis met den |ïan t beambte en zijne vrouw door den stroom weggesleeptdeze personen en twee anderen, die hun wilden te hulp komen, zijn omgekomen. Te-Kopenhagen is de rijksdag door den koning geopend. In de troon rede wordt gezegd dat de vertrouwelijke onderhandelingen met Pruissen over de door het Prager vredesverdrag aangekondigde vrjje stemming in Noord-Sleeswijk tot hiertoe zonder gevolg zijn gebleven Onze opvatting omtrent hetgeen het regt en het welbegrepen belang van beide stalen in deze zaak eischt, blijft onveranderd. De koning moest het als een eersten pligt beschouwen om tot geene beëindiging mede te werken, welke, zonder de behoeften der bevolking te bevredigen, in de toekomst lot moeijeljjkhe- den zou kunnen leiden met een land, waarmede men in vriendschap wenschte te blijven leven. Overtuigd, dal Pruissen deze inzigten billijkte, hoopte hij, dal iiet Item gelukken zou tot eene daaraan beantwoordende overeenstem ming te geraken. OOSTENRIJK. voc Sed de sti «el I nt-rks De Presse zegt: Naar verzekerd wordt zal de verwisseling van de obligaliën der Oostenrijksche staatsschuld den lstcn November e. k. aanvan gen. Er zijn maatregelen genomen om van 15 October af dagelijks minstens 15000 nieuwe obligaliën te kunnen drukken De nieuwe stukken zijn voor zien van coupons en talon met Duitschen., Franschen, Engelschen en Neder- landschen tekst. De verwisseling zal minstens drie jaren tijds vorderen De directie van hel mijnwezen te Klausthall heeft op magtiging der regering strenge bepalingen gemaakt op het bezigen van kinderen tot den arbeid in de bergwerken. Daarin wordt 0. a. vastgesteld, dal jeugdige arbeiders, vóór bun 16öe jaar volbragt le hebben, aan die werkzaamheden geen deel mogen nemen evenmin als zij op eenig uur van den dag anderen arbeid mogen verrigten, die voor hunne gezondheid nadcelig wordt geacht. OOST-IN I6IE. BATAVIA 22 Augustus. Tot adspirant-ingenieur by den waterstaat in 's lands burgerlijke open bare werken is benoemd de ambtenaar voor de burg. dienst in Ned. Indie M. Couvée D.Jz. Met ééne mail, zegt de Java-Bodevertrekken heden naar Europa berigten van hier omtrent eene dubbele boising tusschen het Nederlandsch gezag en inlaiidsche hoofden: eene op Bali, waar de militaire magt nog tusschen beiden moet komen, of waar althans op dit oogenblik voor zoover men bier ter plaatse weet. nog niet is gestreden; en eene op Celebes, waar de strijd reeds afgeloopen en in ons voordeel beslist is. Dat voordeel is evenwel slechts betrekkelijk, in zoover liet den onzen, wier dapperheid en volharding eene betere uitkomst verdiend hadden, niet is mogen gelukken, den opstandeling Bouto-Bontobloedverwant van den met ons gouverne ment benenden regent van Labakkangdood ol levend iu handen te krijgen. De cholera maakt hier geene verontrustende vorderingen. --Te Palembang is de officier vau gezondheid lste kl. Terne' van der Heul, huiswaarts keerendc van een bezoek bij den overste, iu den avond van 26 JtlIij onverhoeds door een inlander, een welgesteld man aangevallen en aan de zijde van zijne echtgenoot met eene kris doorstoken. Tot twee malen toe 111 de borst getroffen, zonk hij stervend ineen. Vau de verdere trvare standi 40 ja hardn volle levens in m Dieze der 1 bril een b gere is eet drast len. kuud liaar alliic ƒ2 ook essen loerc tene als 1 werk gel He die, figet kan «eri verrt dan oog tn v Ik le bar

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2