LLYDMBU COURANT. 1808. Ui". 119. YRIJBAG 2 OCTOBER. >EI STADS-BER1GTEN. ische V. ter. lagj. terd, l tol De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. zwal hel :bbei lO'i hieü\ dtt, V 86. linni welt i det blijft bend even, eden, 0.50 imerl sclit burgemeester en wethouders van leyden, Gezien de adressen van: 1°. Johannes Siok, vleeschhouwer, waarbij bij verzoekt ket pakhuis gelegen in de Korte Bonwen-Lonwen steeg en geteekend wijk VI n°. |68r»°<ltot slagtplaats en veestalling te mogen inrigten en bezigen2°. Maar- tlh Palm koopman in lompenhoudende verzoek om zijne panden in de Koene- steeggeteekend wijk III n°. 596, 596a, 595 en 594, tot magazijn van lompen temogen inrigten en bezigen; 3°. Hendrik Kooreman, koopman in lompendaarbij verzoekende zijne panden in de Koenesteeg, wijk lil n». 568, 569 en 570a en op het Lcvendaal wijk lil n°. 198, te mogen inrigten en gebruiken tot magazijn van lompen; 4 Jacobcs Beulink, broodbakker, waarbij bij toeslemming vraagt tot het houden en mesten van een of meer varkens in bet pakhuis achter zijn huis in de Janvossensteeggeteekend wijk VI n". 976; en 5'. Alexander Slok, varken- slagter, oin vergunning tot het houden en mesten van één varkenop het open erf achter zijne slagt- en veestalling, gelegen in de Mirakelsteeg, wijk Vin». 1080 li Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van den 318le» Januarij 1824, alsmede op art. 224 (Ier Algemeene Policieverordening vastgesteld den 24slen October 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom mode, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Maandag den 5''en October aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 1 October 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet ie weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 2281en dezer maand, invortjprbaar verklaard kohier van het patentregt over het dienstjaar 1868 en 1869, houdende aanslagen voor wijk 6, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaal den voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 30 September 1868. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. 10, 37 80' 16 10 LEYDEN, 1 October. Bij kon. besluit van 27 Sept. is tot hoogleeraar in de wis- en natuur kundige faculteit aan de hoogeschool alhier benoemd de heer dr. E. Selenka, adsistent bij de zoölogische inrigting te Göttingen. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad zjjn de geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid, den heer mr. S. Le Pooleonderzocht en in orde bevonden; dientengevolge werd tot zijne toelating bestolen. Tot le hulponderwijzeres 3e kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e kl. voor meisjes werd benoemd E. J. Drechsler. De heer dr. C. ter Laag werd, op zijn verzoek, in zijne betrekking van stads-ge- ueesheer gecontinueerd. De voordragt tot het verleenen van een eervol ont slag aan den leeraar in de Engelscbe taal- en letterkunde aan de gemeente- instellingen voor booger en middelbaar onderwijs werd aangehoudenten einde de leden in de gelegenheid te stellen van nader betreffende dit punt ingekomen stukken kennis te nemen. Aan J. C. van Drnten werd, opzijn verzoek, tegen 15 Oct. eervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e kl. voor jongens. Twee suppletoire staten van begrooting werden goedgekeurd; een dergelijke slaat, ter zake van meerdere kosten voor het natuur- en scheikundig onder- wjjs aan de hoogere burgerschool, gaf aanleiding tol eenige beraadslaging, bnrg. en weth. stelden daartoe eette som van 500 voor, terwijl de com missie van financiën meende dat, met het oog op hetgeen in den loop dezes jaars was besteed, ƒ250 genoegzaam was. Met 10 tegen 7 stem men werd overeenkomstig liet voorstel van burg. en weth. besloten. Een staat van af- en overschrijving voor kosten van buitengewone herstel ling aan den Zjjldijk werd goedgekeurd. Ook werd goedgekeurd eene voor dragt lot hel vragen van magtiging om met bet gemeentebestuur van 'sGra- venhage gemeenschappelijke zaken te regelen; dit betreft den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleiding voor de gemeenten 's Gravenhage en Ley den. Op adressen van J. Smit en anderen, ontslagen nachtwaehts, om pen sioen of gratificatie, werd op.r.ieuw afwijzend beschikt. Op het verzoek van J. van Mannekus en D. La Feber, tot liet in eigendom bekomen van gemeen tegrond, werd mede afwijzend beschikt. Op de verder aan de orde gestelde verzoeken werd eene gunstige beschikking genomen en de rekeningen van bel 11. C. wees- en oudeliedenhuis en armbestuur over 1867 goedgekeurd. Om trent een nog ingekomen adres van W. T. Wanner, gewezen broodkeurder, om pensioen, werd overgegaan lot de orde van den dag. Naar men ons mededeelt liet Z. K. 11. prins Frederik der Nederlan den, toen hij in de voorgaande week hel kamp te Waalsdorp bezocht, den president der Leydsche scherpscbutters-vereeniging bij zich ontbieden, met wien hij zich geruimen tjjd onderhield en bet kamp in oogenschouw nam. Middelerwijl waren de leden dier vereeniging onder de wapenen gekomen en werden zjjmet hunne banier, door den president aan den koninklijken beschermheer dier vereeniging voorgesteld. Z. K. H. betoonde zich uiterst minzaamgaf verschillende blijken van belangstelling in de vereeniging en gaf haar het vooruitzigt van welligt spoedig met een bezoek van Z. K. H. vereerd te worden. Bij de van vvege de commissie van administratie over de gevangenissen alhier gehouden aanbesteding van de levering van onderscheidene artikelen tot onderhoud en verpleging der gevangenen gedurende hel jaar 1869, zijn de navolgende prijzen, als laagste inschrijvingen, voorloopig erkend: tarwe per mud ƒ13 48, rogge id. ƒ8 43, aardappelen per 50 N. Tg ƒ2.05, gort per N ffi ƒ0.1617, rijst id. ƒ0.20, groene erwten id. ƒ0.1388, groenten id. ƒ0.0781, rundvleesch id. ƒ0 58, ka!fsvleesch id. ƒ0.72, rundvel id. ƒ0.68, boter id. ƒ10098, groene zeep id ƒ0 35, witte zeep id. ƒ0.45, sclieer-zeep id. ƒ1.05, koflij id. ƒ0 85, cichorei id. ƒ0.16, zout id. ƒ0.13, peper id. ƒ0.50, azijn id. ƒ0.08, bruine suiker id. ƒ0 70, siroop id. 0.30, raap olie id. ƒ0.3649. patent-olie id.0 3849, petroleum id. ƒ0 27 kaarsen id. ƒ0.6299, smeekolen per 100 N. ƒ0 8930, haardkolen id. ƒ0.8450, coke id. ƒ1.44, lange turf per dubb. mud ƒ0 3250. korte turf id. ƒ0.62, bier per kan ƒ0 0750, rooden wijn id. ƒ0.69, zoetemelk id. ƒ0.0528, karnemelk id. ƒ0 0350, kunstasch per ffi ƒ0.08, takkebossen per 100 bos ƒ10 30, siroo per 500 ƒ13.74, stalbezems per siuk ƒ0.0940, heibezems per stuk ƒ0.0840heiboen ders ƒ0.0340, zand de knb. el ƒ0 46, schrijfpapier le soort per riem ƒ5.20, id. 2e soort id. ƒ4 95, id. 3» soort nl. ƒ370, groot mediaan id. ƒ11.45, klein mediaan id. 8 35, cardoespapier id. ƒ9.40, couvertpapier id. ƒ8.70, postpapier id. ƒ7.40, stalen pennen pergros/050, pollooden per doz. 0.75. Bij de verpachting der vuilnis, waaronder begrepen de mestspeciën welke hel huis van miiilaire detentie gedurende het jaar 1869 zal opleveren, is de I hoogste inschrijving geweest ƒ410. Wij vernemen dat Dingsdag avond aanstaande, te Leyderdorp door het aldaar beslaande zanggezelschap Nut en Genoegen, eene openbare uitvoering zal worden gegeven in het lokaal der openbare school, tegen eencn zeer matigen enirée-prijs. Dit zanggezelschap, dal gedurende zijn tweejarig bestaan, onder de leiding van zijn ijverigen directeur, den heer Poelman, tot eene belangrijke ontwikkeling is gekomen, mogt reeds van vele zijden hoogen lof inoogsten. Bij de dezer dagen te Gorinchem gehouden tentoonstelling van de Holl. maatschappij van landbouw zijn voor ingezonden voorwerpen betreffende de veeteelt o. a. toegekend aan: P. Vromesteyn te Leyderdorp, voor rijsiicren, leu prijs »an hel bestuur, voor melkgevende Loepen 3» prijs, voor spring- rammen 1» prijs, voor ooijeu van vreemd ras 1» prijs, voor ram-lammeren 2C prijs, voor vette hamels le, 2C en 3e prijs; voor ongewassen schapenwol 1» prijs; G. C. van der Hoefï te Oegstgeest, voor rijstieren 3e prijs, voor beeren le en 2e prijs; A. U. Spruyt te Hazerswoude, voor pinkstieren een prijs van het bestuur; K. van der Tooren te Noordwaddin&veenvoorooijen van vreemd ras 2e prijs, voor ram-lammereu le prijs. Aan A. en A. J. Houweninge te Waddinxveen, voor ongewassen schapenwol 2eprijs, en voor vette ooijen 2C prijs. De Staatscourant bevat eene oproeping van den heer J. C. Reynst te 's Gra venhage, gedaan naar aanleiding eener door hem ontvangen tlilnooding van het comité voor de regeling van de algemeene feestviering bij gelegenheid van het 250jarig bestaan van Batavia, lot het scheuken van bjjdragen voor de oprigting van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen. Hij vertrouwt dat zich in Nederland veie personen bevinden die met hem iets zullen wil len bjjdragen om de oprigting van dat standbeeld te verwezenlijkenen verzoekt de bijdragen aan hem te willen opzenden. Uit de staaisbegrooling voor 1869 blijkt dat de vroeger voorgenomen tractemenls-verhooging voor de kapiteins en luitenants, om financiële rede nen, achterwege zal blijven. Maar voor de soldijen wordt eene verhooging voorgedragenterwijl tevens wordt voorgesteld het zakgeld van de soldalen tot 25 cents per vijf dagen te suppleren iu die garnizoenen waar het zoo veel niet bedraagt. Voortaan zullen al de miliciens van de in le lijven ligting bjj de infante rie, tot hunne eerste oefening, 10 maanden achtereen onder de wapenen blijven, en bij de vesting-artillerie, de pontonniers, deu treinen de mineurs en sapeurs 6 maanden. Volgens de Arnh. C. zou de heer Insinger, lid der tweede kamer, voornemens zijn zijn mandaat neder te leggen. Het Ned. zendelinggenootschap heeft gedurende de negen maanden dezes jaars aan giften en legaten ontvangen de som van 47449.44. Bij de Ned. herv. gemeente ie 's Hertogenbosch is tot predikant beroe pen d8. J. Eigeman, pred. te Delfshaven. De heer J. P. van der Keilen, le Uirecht heeft dezer dagen voltooid en verkrijgbaar gesteld een gedenkpenning, ter nagedachtenis van Vondel. Die medaille, in middellijn groot 58 strepen, vertoont aan de eene zjjde het met lauweren ontkroonde hoofd van den grooten dichter, aan de andere zijde het monument, hetwelk te zijner eer iu hel Vondelspark te Amster dam is opgerigt. De opening van den spoorweg-lijn Uitgeest-Zaandam wordt met 1 December aanst. te gemoet gezien. Te Delft zijn dezer dagen op de bergplaats van den heer W. Hoven, uil 'sU.ige, proeven genomen met een «Normandy's patent-marine aërated dubbel-distilleer-toestcldienende om zee- en ander ondrinkbaar water tot zuiver zoet drinkbaar water te distilleren. Tot dat einde werd genomen het vuile waler uit de stadsvesten hij de gasfabriek en puinslalten waaruit in een oogenblik kristalherder en koel water werd voortgebragt. Dit werk tuig, zegi men, verdient de voorkeur boven de elders bestaande, doordien de lucht, welke anders door liet distilleren uit het water genomen is, hier onmiddellijk weder wordt ingebragt. Het werktuig is door onderscheidene deskundigen, o. a. de heeren prof. D Grothe en dr. H. Hariogh Heys van Zouleveen bezigtigd en uitmuntend gevonden.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1