LEÏB8CME COURAlW. MAANDAG 28 SEPTEMBER. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSELbevattende Stadsberigten jj en het verslag der zittingen van de tweede kamer der stalen-generaal. y BIMNENLANDSCHE BElilGTEN. LEYDEN, 26 September. Tol het Donderdag en Vrijdag gehouden examen, om tot de akademi- sche lessen te worden toegelaten, hadden zich 52 adspirauten aangemeld; daarvan zijn 27 toegelaten. De heer J. C. van Drulenalhier, is benoemd tot leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Zaandam. Door hel prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol emeritaat verleend aan dl. J. F. Kuyjier pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, tegen 1 Jan. a. s. Naar wij met zekerheid vernemen zal aanstaanden Woensdag 30 dezer eene buitengewone voorstelling in den schouwburg worden gegeven door de directie van het Haagsche looneel, die daarvoor geengageerd heeft hei zoo gunstig bekende Arabische gezelschap, dat zeven jaar geleden hier te lande, en nu laatstelijk eenige maanden te Parjjs, algeineene goedkeuring heeft weggedragen. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 tot 139 volwassen personen en 63 lot 81 kinderen. De winterdienst op den Holl. ijzeren spoorweg zal met 1 October a. s. een aanvang nemen. B(j de uitgevers Altmann en Roosenburg, te Rotterdam, verschijnt thans een maandschrift getiteld »De praktiserende geneesheer," waarvan reeds drie afleveringen het licht zien en waarvan de redactie is opgedragen aan den heer G. H. Rissik, geneesheer te kinschoten. Het doel, dat men zich met deze uitgave voorstelt, is om de beoefenaren der genees-, heel- en verloskunde, voor wie het moeijelijk, ja soms onmogelijk, is zich vol- ledig bekend te maken met al hetgeen er op het gebied hunner wetenschap voorvalt, daarin behulpzaam te zijn. door het geven van korte en naattw- keurige uittreksels van opstellen uit de meest gunstig bekende buiienlandsche tijdschriften, en wel alleen van zoodanige opstellen, die van een uitsluitend praktisch belang zijn en die belangrijk genoeg zijn om ouder de aandacht der geneeskundigen te worden gebragt. De mededeelingen worden gerang schikt onder de volgende rubrieken: 1. geneeskunde; 2. chirurgie, oog-, oor- en tandheelkunde enz., 3. verloskunde, vrouwen- en kinderziekten; 4. pharmacologic; 5. varia. Oorsproukelijke praktische opstellen en waar nemingen zullen mede gaarne onder eene der rubrieken worden geplaatst. IJit de reeds verschenen afleveringen kan men zien dat de redactie zich beijvert de wetenswaardigste bijzonderheden op hel gebied der geneeskunde, in zijn ganschen omvang, mede te deelen. De aandacht van hh. genees-, heel- en verloskundigen wordt op deze uitgave gevestigddie zeker aan velen hunner welkom zal zijn. De prijs is, ten einde het maandschrift onder ieders bereik te brengen, matig gesteld. Zie de advertentie.) Uij de 0. I. begrooting voor 1869 is het totaal der middelen in Ne derland geraamd op ƒ56,865,410, en van die in lndië ƒ62.168.614, te zaaien 119,034,024. Uitgaven in Nederland en lndië ƒ103,415,666. De geraamde bjjdragen aan de Ncdcrl. schatkist ƒ15.618,358, of ruim 4 mil- jioen meer dan volgens de raming voor 1868. Er zuilen 50000 picols suiker meer dan lot dusver in lndië verkocht worden. Naar men verneemt zijn, bjj beschikking van den minister van oor log, de chefs der corpsen gemagtigd om aan de miliciens-verlofgangers der li»ti'ng van 1865, die daartoe aanzoek mogten doen, de toestemming tot hel aangaan van een huwelijk te vcrleenen. l)e redactie van het fVeekbl. voor hel hooger onderwijs berigt in het heden verschenen nommer dal haar de stoffelijke ondersteuning ontbreekt, welke vereischt wordt om hare onderneming voort te zetten en tot voorlich ting van natie en vertegenwoordiging op den duur nuttig te zijn. Men verneemt dat de heer E. J. P. Jorissen, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Groningen, zijn ontslag heeft ingediend. Te Hoorn heeft het geneeskundig genootschap Vis unita forti or Dings- dag II. zjjn 50 jarig bestaan gevierd. Zaturdag II. is door eene commissie uit den gemeenteraad van Amster dam, namens alle leden van dezen, aan den minister van binnen!, zaken, den 'heer Fockeen prachtig geschenk aangehoden. als aandenken aan zijne betrekking van burgemeester van Amsterdam. Hel bestaat in een zilveren milieu de tabic versierd met het Amstcrdamsche wapen en émail op de eene en een toepasselijk opschrift op de andere zijde. De lieer Fock heeft als oud-burgemeester tot elk der leden van den gemeenteraad een brief van dankbetuiging gerigt, waarin hij den lijd een gelukkigen noemt, gedurende welken hij als burgemeester n ogi werkzaam zijn en hel zijn ernstig streven was ten nutte zjjner dierbare geboorteplaats alle zijne krachten in te spannen. ,a Het prov. geregtshof in Gelderland heeft Johannes en Marinus Udo, te Beusichem, wegens poging tot doodslag op den te Culeruborg gestation- neerden rijksveldwachter van Petten, veroordeeld ieder lol eene tuchthuis straf van acht jaren. Te Tiel had Woensdag II. de vroeger reeds vermelde reünie plaats van de oud-jagers van van Damvan welke ruim een 20-tal derwaarts was ge komen. Des morgens hebben deze oud-strijders eene rijtoer gemaakt naar de spoorwegbrug te Culenborg en daarna het graf bezocht van wijlen den kommandanl en oprigter van hun corps, den heer E. W. van Dam van lsselt. Na hunne terugkomst vereenigden zij zich aau een diner in het hótel Roesink, terwijl des avonds in het gebouw Bellevue door het stedelijk ij muziek-corps ccn concert werd gegeven, dat door genoemde oud-jagers werd bijgewoond. In de nabijheid van Harderwijk heeft een treffend ongeluk plaats ge had. Jan van der Nagel, oud 26 jaren, als jager in dienst van baron Sandberg van Essenburg was in den namiddag met zijnen lieer op diens bezittingen ter jagt; hij wilde een geschoten haas oprapen, toen plotseling het tweede schot van groven hagel afging, hem onder in de kin trof en den schedel verbrijzelde, zoodat hij dadelijk op de plaats dood bleef. 's GRAVENUAGK 26 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. den bij het leger in Ned. lndië dienenden fuselier J. Mol, als eervolle belooning ter zake der gevechten op Ceram in 1865 en 1866. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer Martin Coster, Ned. onderdaan, wonende te Parijs, tot het dragen der versierselen vaa officier der orde van de Roos, hem door den keizer van Brazilië geschonken. Tot commies bij hel dep. van binnenl. zaken is benoemd de heer jj mr. J. de Sitter. Tot burgemeester der gemeente Vlijmen is benoemd de heer J. A. Cormanen tot burgemeester der gemeente Smallingerland de heer F. S. Reiding. Tot notaris zijn benoemd: te tlillegersberg de heer F. van den Berg, in de plaats van den heer G. A. van den Bergop zijn verzoek als zooda nig eervol ontslagente Zuidland de lieer C. M. Loeff, cand.-notaris te Zevenbergen; en te licythuizen de heer P. ill. II. S. Cornelis, cand.-notaris te Roermond; tot procureur bij het prov. geregtshof in Friesland en de arrond.-regttiank te Leeuwarden is benoemd de heer mr. J. Zijlslra, advo caat te Harlingen. Z. M. heeft goedgevonden den gcneraal-majoor J. W. II. Ie Clercq, chef van den generalen staf, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en tot chef van dien staf te benoemen den generaal-majoor J. A. van den Bosch, van den grooten staf. Z. M. de koning heeft gisteren namiddag ten gchoore ontvangen de commissie van de eerste kamer, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede. De minister van koloniën, van zjjn buitenlandsch verlof teruggekeerd, heeft het beheer van zjjn departement weder aanvaard. Donderdag morgen is de nationale wedstrjjd in het kamp te Waalsdorp voortgezet. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje bevonden zich reeds vroegtijdig in het midden der scherpschutters. Ten 8 ure had de kampstrijd plaats, belioorende tot wedstrijd B, tusschen de deelnemers, die, op den vorigen dag, voor sommige prijzen een gelijk aantal punten hadden behaald De uitslag was dat de 4e prijs (twee kristallen met zilver gemonteerde schenkkannen) werd behaald door den jager Koemans; de 5e prijs (eene pendule) door den heer A. J. BechtHaagscli scherpschutter; de 6e prijs (eene canapé-tafel) door den heer de Jonge van Zwijnsbergcn komm3ndant der weerbaarheid te 's Boschde 7e prijs (een zilveren lioro- logie) door den serg. bij de normaal-schietschool de Visser; de 9C prijs (een revolver) door den leD luit. van der Marie, van de inf. te Groningen; de 10e prijs (idem) door den jager Niciiwenhuyzende llc prijs (idem) door den serg de Boer, te Utrecht, en de 12c prjjs (een zak-revolvcr) door den heer Lazerom Loosduinsch scherpschutter. Ten 10 ure werd de gewone wedstrijd (C) voortgezetwaaraan Z. K. H. de prins van Oranje gedurende geruimen tijd deelnam. De overwinnaars waren de volgende 8 lieeren1* prijs (een kristallen met zilver gemonteerd milieu de table) de heer van Doorn, van de studenten-scherpschutters-verecniging te Utrecht; 2e prijs (eene pendule met twee coupes) de heer Bouwman, van de Arnlicmsche scherpschutters; 3e prijs (zes zilveren couverts) de heer G. M. StoltcHaagscli scherpschutter; 4e prijs (een gouden horologie) de lieer Appel, serg.maj. bij de Haagsche scherpschutters; 5C prijs (eene canapé-tafel) de lieer Jaus, scherpschutter van Breda; 6e prijs (twee met zilver gemonteerde wijnkaraffen) de heer 11. T. Sas, Haagscli scherpschut ter; 7e prijs (een zilveren inktkoker) de heer A. Hazebroek, schutter van 'sllage, en 8e prijs (twee vazen) de heer Snoeck llenkemans, Uaagsch scherpschutter. liet feest, dat aan den avond van den dag in den acclamatatietuin plaats had, werd door de tegenwoordigheid van Z. M. den koning vereerd. Gisteren werd aan den wedstrijd afstand 100, 300 en 600 passen, zeer druk deelgenomen Het leger eu de marine was mede schil terend ver tegenwoordigd, tengevolge van een nieuw uitgeschreven wedstrijd voor pis tool, revolver en karabijn. Z. M. verscheen gekleed in den uniform van generaal van het 4dc reg. huzaren. 1111. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexander namen deel aau den wedstrijd met den karabijn. Z. M. de koning onderhield zich minzaam met vele officieren en schonk aan het centraal comité van den weerbaarheidsbond een blijvend souvenir, t. w. zijn portret, levensgroot, in uniform van generaal der artillerie. De uitslag van den wedstrijd D, voor scherpschutters, was als volgt: Afstand 100 pas: le prijs (12 zilveren couverts in étui) den heer Telders, van Leyden2e prijs (6 zilveren couverts) den heer Haarman, van Haarlem; 3e prijs (ecu zilveren tabakspot en dito comfoor) den lieer Itegoor, van 'sllage; 4C prijs (een zilveren presentoir) den heer VelsHeyn, van Leyden; 5C prijs (een kristallen met zilver geuionteerden sigareustaander) den heer van Sandick van 'sllage; 6C (irijs (een zilveren horologie met dito ketting) den heer Gijsberti Hodcnpijl, van Delft; 7e prijs (een zilveren horologie) den lieer Hulsman, van Gouda; 8e prijs (een met zilvergemonl. prcsse-papier) de heer Mutters, van 'sllage; 9e prijs (een kristallen met zilver gemonl. beker) den heer Visser, van Schiedam; 10" prijs (eéu zilveren tafelschel) den heer Steenbergen, van Gouda; lle prijs (een geornaui. kagchel) den heer

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1