van Wasa bem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken aan den heer E. Jacobson, lijdelijk verblijf houdende te Frankfort, lot hel dragen der versierselen van ridder der orde van Phïiippus den Grootmoedige lste kl., hem door den groothertog van Hessen geschonken; en aan I,. van Weiering, C Spanjaard, G. Alders, T. IIuvboom en J. Aluider, allen te Velzen woonachtig, tot het dragen van het kruis fidei et virtutien wat G. Alders betreft, ook der gouden medaille, hun door den Paus toegekend. Z. 51 heeft den heer uir. G. C. J. van Heeuen op nieuw tot voorzit ter der tweede kamer benoemd Tot adjunct-commies bij liet kabinet des konings is benoemd de heer C. J. Jleys thans eerste klerk. Tot burgemeester der gemeente Maasbreeis benoemd de heer G. Peeters in de plaats van den heer J. F. II. de Pollart, aan wieu als zoodanig eervol ontslag is verleend. Tot opzigter 3lle kl. van den rijkstelegraaf is benoemd de tijdelijke opzigter J. A. van der lleyden. Z. 51. heeft goedgevonden le benoemen: bij het 5de rcg. infanterie, tol kapitein 3de kl. den lstcn luit. S. A. Vermeulen, van hel 6de reg. Door den minister van marine zjjn benoemd tot kadets bij het corps mariniers N. van de Roemer, J. A. J. T. E. Esser en J. 11. J.P. Cambier. Z. K. H. prins Frederik begeeft zich nog lieden naar Zwitserland, en vervolgens van daar met HR. KK. UH. prinses Frederik en prinses Maria naar .Miiskau. In de gisteren gehouden zitting van de eerste kamer heeft de com missie belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troon rede, de bh. EysingaDtiymaer van Twist, Cremers en Hein, haar ontwerp ter tafel gebrast. Het werd naar de afdeeliugen verzonden. Nadat de zit ting eenigen tijd was geschorst, bragl de commissie op nieuw haar ontwerp, j eenigzins gewijzigd, ter tafel en werden de beraadslagingen daarover be- j paald op heden. In de zitting van lieden zijn de beraadslagingen over bedoeld adres ge voerd. Het ontwerp was een zuivere weêrklank op de troonrede. Algemeene beraadslagingen werden niet gevoerd. 2 en 3 (buiteul. zaken) gaven aanleiding tot discussie, en een amen dement van den heer van Beeck Vollenhoven, waarin de commissie de strek king zag eener bedekie afkeuring van de geruchten welke in den jongslen tjjd omtrent onze verhouding met het buitenland hebben geloopen werd na langdurige discussie oiet 29 tegen 2 stemmen verworpen. De minister van buitenl. zaken gaf, in den loop der discussie, op eene vraag van den heer van Nispen len antwoord, dal onze verhouding met Pruissen gunstig is te noemen, en dat strijdige berigten bezijden de waarheid waren. Eene nieuwe aliena var. den heer Jlesscbert van Vollenhoven, tegemoet koming bedoelende in de bezwaren betrekkelijk het lager onderwijs, werd, na langdurige discussie, met 26 tegen 5 stemmen verworpen. Het adres is met algemeene stemmen aangenomen en zal den koning, door eene commissie worden aangeboden. Ie de heden gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer van Reenen het voorzitterschap aanvaard met eene aanspraak, waarin hij o. a. verklaarde dat het Nederlandscbe volk practische uitkomsten van de werk zaamheden verwacht. Zijn ingekomen een aanlal wets ontwerpenwaaronder die betreffende de Indische begrooiing voor 1869; wijziging der personele belasting, de begraafplaatsen enz. Zaturdag zal de aanbieding der staats- begrootiog voor 1869 plaats hebben. Ingekomen een voorstel van den heer de llosch Kemper, tot herziening van het reglement van orde. De com missie tot het ontwerpen van het adres van antwoord is zamengcsleld uit de hh. Duller!Fransen van de Putte, Heemskerk, Thorbecke en Rochussen. Dingsdag morgen ten 10 ure nam in het kamp bij Waalsdorp de wed- J strijd een aanvang op zes schietbanen. Tegen den middag verschenen in het kamp HU. 5151. de koning en de koningin, UH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexander en Frederik. Z. 31. de koning, de prins van Oranje en prins Frederik bezochten mecrendeels de schietbanen, onderhielden zich daar op minzame wijze met vele aanwezige officieren zoo van de scherp schutters als van de schutterij en het leger, en ook met scherpschut ters en particuliere personen. Z. M. de koning ging zelfs tot iu de minste bijzonderheden alles na, wat met den wedstrijd in betrekking stond. H. 31. de koningin bezigtigde inmiddels het kamp; vergezeld van HH. KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexander, bezocht 11. 31. de ambulance, en ge noot de heer dr. Vinkhuysen, officier van gezondheid hij het Haagsche scherpschntterscorpsde eer inlichtingen te mogen verschaffen omtrent ge noemde zieken-inrigting. Vervolgens bragt H. 31. ook een bezoek aan het schiet terrein en verliet, na eenigen tijd daar verbleven te zijn, het kamp. Ten ongeveer 4 ure was de wedstrijd A afgeloopen. De uitslag was als j volgt: Al voor schei'pschiilters-vereeuigingenlste prijs (zilveren medaille, kristallen met zilver gemonteerde bokaalzilveren bokaal en 2 achterlaad- geweren) behaald door de Uirechtsche sttidenten-vereeniging2de prijs (bron zen medaille) door Pro Patria, van Amslerdam; 3de prijs (bronz. medaille) scherpschutlers-vereeniging de Zwijger, van Utrecht; 4de prijs (bronz. medaille) scherpschutlers-vereeniging /irena, van Schiedam. A 2 voor schutlerijenlste prijs (zilveren medaille) 2de bat. Haagsche schutterij; 2de prjjs (bronz. medaille) schutterij van Utrecht. A3 voor legercorpsen: lste pi ijs (zilv. medaille) l8le reg. inf.; 2de prijs (bronz. medaille) 5dc reg. inf. A 4 voor idem: prijs (zilv. medaille) behaald door het lste reg. huzaren. Voor de scherpschutters of militairen, die eerst later aan den schietwed strijd zullen deelnemen, had een assaut en wedstrijd plaats op den degen, sabel en kor en slok. Ten 4 tire verlieten de vorstelijke personen hel kamp. Gisteren morgen ten 10 nre nam de wedstrijd B een aanvang. Ten 11 ure »ei>chenen Z. li. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje, verge zeld van vele officieren; Z. K. ii. prins Frederik en de minister van oorlog waren mede legenwoordig. Z. 31. bezocht alle schietbanen, en velen die gelukkige scholen deden, mogten Zr 31» b(jzondere tevredenheid erlangen. Tot een der mededingers hij de tweede schietbaan, den sergeant-kadet van der Wyck zeide Z. 31.: »lk zon inij gelukkig gevoelen, wanneer gij den eersten prijs wont." Z. K. H. de prins van Oranje had er de aandacht dei konings op gevestigd dal die kadet uitmuntend schoot. Z. K. H. nam in persoon deel aan den wedstrijd en werd bij het treffen van den schijf door de duizenden toeschouwers luide toegejuicht. Z. K. II. gaf nog een fraaijej prijs ten geschenke, bestaande in twee kristallen bokalen, met zilver ge- mouteerd. De scherpschuiters-corpsen van Rotterdam en Delft, eerst toea op het terrein verschenen, werden door Z. 31. den koning geïnspecteerd, Ten 3 ure keerde Z. 31. naar de residentie terug. Aan het kamp werd op dien dag een druk bezoek gebragt en van de beweging, die er hcerschte, kan men zich geen denkbeeld vormen. De uitslag van den wedstrijd was als volgtls,e prijs (een kristallen mei zilver gemonteerde milieu de table) behaald door den luit. Lutz, van hei reg. grenadiers en jagers; 2de prijs (een dito) door den sergeant Overman, van hel 7de reg. inf.; 3de prijs (een penant-meubel) door den heer Haring, scherpschutter der Haagsche vereeniging8sle prijs (een revolver in kist) door den heer Spengler, eere-voorzilter van de vereeniging te Kampen ei vice-president van hel centraal comité. Wat de overige prijzen betreft, daarvoor zal heden worden overgekampt; om de 4de, 5de, 6de en 7dc prijzea door de hh. de Jonge van Z wij lisbergen kapitein der schutterij le 's Bosch, Recht, lid der Haagsche vereeniging; de Visser, sergeant der mariniers, ei Koeman, jager; 9lle en 10de prijzen door dc hh. van der 31ark, Ist® luit, reg. inf., en Nieiiwenhuizenjager; llde en I2dc prijzen door de hh. Boekhoudt, lid der Uirechtsche vereeniging; Lazerom, scherpschutter te LoosduinenGerritsen, serg. lste rea. inf.; de Boer, serg. 7de reg. inf., ei Kreps, serg. van de scherpschulters-vereeniging te Lcyden. Slaandag II. zijn alhier per spoorlrein 8339 personen aangekomen. bOitenlavdsuiik bkimgtk.m ENGELAA 1>. LONDEN. 22 September. Hier is uit Aden het berigt ontvangen, dat Gobazye zich lol keizer van Abyssinid verklaard heeft en te Gordar gekroond is. Volgens berigten uit de Kaapkolonie hadden de wetgevende kamers de regering gemagtigd om eene commissie van deskundigen tot het opnemen der in Zuid-Afrika ontdekte goudvelden af te zenden. Berigten uit Naul melden dat de wetgende raad dier Britsche kolonie zich na eene lange dis cussie, met de meerderheid van slechts ééne slem, voor de inlijving van liet grondgebied der Basuto-kaflers had verklaard. Verder wordt gemeld dal Matjeu, het inlandsche opperhoofd, in wiens gebied de ontdekte goudvelden liggen, gezind was zich onder de Britsche heerschappij te stellen. Berigten uit de Yereenigde Staten melden dat het congres op 21 Sept. vergaderd is geweest, maar zich verdaagd heeft tot 16 October, na hel besluit genomen le hebben om, wanneer alsdan geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig mogt zijn, zich op nieuw tot 10 November en voorts, indien alsdan hetzelfde geval plaats mogt hebben, tot 7 December te verda gen, ten ware. een nader besluit mogt worden genomen. In hel met 30 Juni) jl. geëindigde dienstjaar zijn, volgens officiële op gave, 273.657 landverhuizers in de Vercenigde Staten aangekomen, dat is veel minder d3ti iu de vorige twee jaren. In het dienstjaar 1866 was liet aantal aangekomen landverhuizers 330,705, en tri liet volgende dienstjaar 311,996 geweest. Volgens berigten uit Japan is de politieke toestand des lands nog steeds onzeker. De zuidelijke daimios, met Saisuma en Chosiu aan het hoofd, blijven zich verklaren voor het gezag van den mikado en houden Kioto ei Jrddo voor hem bezet. Dc noordelijke daimios, voorstanders van het iiuis Tokugawa en den gewezen taikoen, hebben op bet voorbeeld van prins Aidztin hunne troepen versterkt en zonden alsnti op beide genoemde steden aanrukken, doch zij hadden hiertoe insgelijks de vaan van den mikado ge- heschen en geven voor dat zij uil diens naam handelen met al de maatre gelen der zuidelijke daimois tegen te werken. De gewezen taikoen Stosbaslii houdt zich inmiddels buiten dit geschil. Hij loont eene volledige gehoor zaamheid aan den mikado en erkent de noodzakelijkheid van een einde le maken aan het tweeledig bestuur, hetwelk tol nu toe in Japan bestaan heeft. Hij wil alle magt doen berusten in handen van den mikado. Uil Nagasaki meldt men dat weder 150 Christenen aan boord eener stoom boot zeewaarts zijn gevoerd. De regering gaf voor dat zij deze personen, uit vrees voor eene bolsing met de overige bevolking, naar een ander oord deed overbrengenalwaar voor hen gezorgd zou worden. 3Ieu hield dit echter slechts voor eene uilvlugt. FRAIKKIJ H. I'ABIJS, 22 September. Er is een officieel geschrift over Algeriö verschenenvan de hand vac een generaal, oud chef van de Arabische bureaux. De toestand van dal land wordt daarin met de donkerste kleuren afgemaald, hetgeen blijkt uil het volgende: »De Arabieren worden dagelijks weggemaaid door den hon gersnood; hun laatste voorraad granen is uitgeput, hunne kudden zijn over de helft geslonken en op vele punten is geen stuk vee meer te vinden. De fraatje paarden, wier aanfokking een der rijkdommen van Algeriê was, zijn bijna tot het laatste uilgestorven. Wij vernemen, dat deze of die stam, welke voor een jaar meer dan 100 paarden bezat, er thans nog v ij f o ver heeft. De versierselen der vrouwen, ja een gedeelte der tentenzijn verkocht. Een grool deel van de bevolking is lot een slaat van wildheid terugge keerd, en leeft slechts van wortels en afval en betwist met een afschuwelijk walgelijk voedsel aan den dood iederen dag meer van smart en doodeljjlt lijden. In de provincie Orau beloopt het cjjfer der slagtollers reeds meer dan honderdduizend, dat is meer dan een vijfde der bevolking; duizenden uilgemergelde wezens, die hunne beurt afwachten om te bezwjjken, slepen

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2