De adelborst 1* kl. J. C. van de Kastcele is, op zijn verzoek eervol llit de zeedienst ontslagen. I Door den minister van marine, lijdelijk belast met het beheer van hel dep. van koloniënzijn P. van Hemerlgeëxamineerd 2dc stuurman ter koopvaardij, en D. van Batenburg, geëxamineerd 3de sluurman ter koop- «aardij, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië, om te worden benoemd tot derden stuurman btj de gouvernements-marine daar te lande. H. 31. de koningin is Zalurdag avond van de badplaats Ems op hel (luis ten Bosch aangekomen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verkenen. In eene vereenigde vergadering van de beide kamers der stalen-gene- raai had gisteren de opening plaats der zitting 1868-69. Uiervan is gis- j teren afzonderlijk mededeeling gedaan.) In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden, ten fine van onderzoek, in handen van commis si gesteld. Nadat deze commission rapport hadden uitgebragl, werd tot de toelating besloten en namen de bedoelde leden zitting. Daarna heeft de heer mp. Piiilipse hel voorzitterschap uiet het houden eener rede aanvaard Ook werd mededeeling gedaan der ingekomen stukken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Na de samenstelling der afdeeliugen werd de vergadering gesloten. In de, onder het voorzitterschap van den heer Bemders, gehouden zitting van de tweede kamer werd de heer Btchoii van IJsselmondenadat zijne geloofsbrieven onderzocht en ill orde bevonden waren toegelaten. De heer Bichou nan, daarop zitting. Daarna werd overgegaan tol de verkiezing van drie candidaten tol het voorzitterschap. Voor den eersten caudidaal hadden 4 stemmingen plaats. Bij de vierde stemming verkreeg de heer van Reenen 31 stemmen en de lieer Dullert 31 stemmen; blanco 3 briefjes. Over eenkomstig het reglement van orde moest toen het lol beslissen, waarvan de uilslag was dat de heer mr G C. J van Beeoen lot eerste caudidaat werd aangewezen. Als tweede caudidaal werd bij de eerste stemming met 39 stemmen gekozen de beer mr. VV. tl Dullert. Als derde caudidaal werd bij de vierde stemming mei 33 stemmen gekozen de heer li einders. Deze lijst zal den koning door eene commissie worden aangeboden. Het nationale feest van den wedstrijd tier scherpschutters ving gisteren namiddag ten 3 ore aan met de bijeenkomst der leden van de onderschei dene scherpschutlers-ïireenigiiigen in de ridderzaal op het Binnenhof, die daartoe op eene allezins smaakvolle wijze was ingerigt. De ridders van liet Zilveren Kruis, de le sectie van het Metalen Kruis en de militaire autori teiten waren mede aldaar tegenwoordig. Op de verhevenheid der zaal namen plaats het bestuur van den Utrechtsehen weerhaarheidsbondde Haagsche regelings-couimissie voor hel feest en burg. en weih. der residentie. Weldra verscheen Z K fl.de prins van Oranje, die met geestdrift en ouder het spelen der volksliederen door de muziek van het reg. grenadiers en jagers werd ontvangen. Z. K. II. werd, in een zilveren beker, door de stad voor deze gelegenheid geschonken, den eerewijn aangeboden. Z. K. II. riep aan allen, inzonderheid aan de heeren die aan den wedstrijd deel kwamen nemen, een hartelijk welkom toe, en wenschte aan een ieder dat hij hij den wed strijd een vaste hand en een juist oog mogt hebben. De toespraak van den prins werd door den heer Schubart, president van den weerhaarheidsbond beantwoord. Daarna bragl ook de vice-president van den bond een hartelij- Uen dronk toe aan den prins van Oranje. Hiermede was deze plegtiglieiil afgeloopen en ving de logt der scherpschutters door verschillende straten der stad aan. Voorafgegaan door de muziek der jagers, marcheerde men langs het Buitenhof door de Gravenstraat, Hoogstraat naar het Noordeinde. Voor het paleis gekomen, bevond zich Z 31. de koning op het balcou in gene- raals-uniform van de scherpschutters, hetgeen groote geestdrift opwekte. Vervolgens zette men den togt voort door het Willemspark, de Javastraat en zoo begaf men zich langs het Kanaal naar het kamp. In het kamp aangekomen, formeerden de verschillende corpsen en depu- taiiën een carré, in welks midden de lieer Schubart ecu woord wijdde aan de innige feestvreugde, die bi] dit bijeenzijn heerschte, en op nieuw het gewigt van hei groote beginsel der weerbaarheid besprak. Hierna ving de regelings commissie aan met de taak om aan de verschillende corpsen hunne verblijfplaatsen aan te wijzen, terwijl vele scherpschutters in de ver schillende smaakvolle inriglingen voor ververschingen reeds genoeglijk bij een zaten. Spoedig echter ging de kreet op »de koning!" eu werkelijk kwam Z 11., door eenige adjudanten vergezeld, hel kamp bezoeken. Z. 31., met uitbun dig gejuich ontvangen reed langs de gelederen eu slapte vervolgens uit liet rijtuig. De heer Schubart dankte Z. 31. voor dn hooggeschat blijk van toegenegenheid, en zijne toespraak werd door Z. 31. weder op eene harte lijke wijze beantwoord. Toen Z. 31. zijne toespraak eindigde met de woor den: «leve het vaderland!" scheen er aan de jubelkreten der aanwezigen geen einde le komen. Vervolgens werden de leden der weerhaarheidsbond eu die der regelingscommissie door den heer Schubart aan Z. 31. voorge steld, en werden de scherpschutters door Z 31. in oogenschouw genomen. Daarna bczigngde Z. 31. het kamp eu liet zich omtrent een en ander in lichting geven. Vooral de tent waarin de prjjzen waren tentoongesteld werd door Z. 31. met belangstelling bezigligd. Ook onderhield Z. 31. zich eenige oogeoblikken met een Engelsch rifleman, uit Londen overgekomen om het concours bij te wonen. Eerst ten 7 ure verliet Z. 31. liet terrein. Het terrein van bet kamp vormt een halven cirkel. Het is verdeeld ill het Oraujepleinde Willemstraal, de Sophiastraat de Bondstraat. De keu rig nette inrigting van het geheel doet de leden der regelings-commissie met den aanleg belast, eer aan eu zal gewis een groot aantal bezoekers lokken. Bij de heden aan het dep van marine gehouden aanbesteding van het maken en stellen van een ijzeren lichttoren te Harliugen en het maken en stellen van een ijzeren lichthuis le Stavoren, was daarvoor de minste in schrijver de firma D. A. Schretlen en O. te Leyden voor 2700. tliTKÜlLAVDSCHK BEHHtTEN. ENG K 1,A Eb. LONDEN 20 September. Het verblijf van H 31 de koningin in Zwitserland heeft, naar men zegt, een zeer giinsligen invloed op haren gezondheidstoestand gehad. De staatscommissie die ten vorigen jare, op een door lord Busselt gedaan voorstel, benoemd is om onderzoek te doen omtrent de gesteldheid der Aiiglicaansciie kerk in Ierland, heelt hare taak volbragt; en haar rap port is tlians openbaar gemaakt. Zij stelt radicale veranderingen in de iu- rigliog der lersche staatskerk voor, eu wil vier van de lersche bisschops zetels. die van 3!calh, Kilmore, Killaloe en Cashelopgeheven en de andere dioecesen georganiseerd hebben. De inkomsten der lersche staatskerk zijn, volgens het rapport der commissie minder groot dan doorgaans gezegd wordt; zij bediageu iets meer dan 600,000 iu het jaar; daarentegen heeft die kerk jaarlijks eene som van 320,000 voor huurpenningen le betalen ln de dioecesen die na de voorgestelde opheffing van vier bisschopszetel overblijven, zou naar hel oordeel der commissie nog eene vermindering |g liet personeel der geestelijkheid van hoogeren rang gebragt dienen te worden Aan de zijde der ministeriële partij vindt de strekking van dit rapport veej bijval; de zienswijze van den heer Disraeli is echter nog niet bekend. De heer Burlingame is met hel Chineschc gezantschap alhier aangekomen, Op dezelfde spoorweglijnwaarop onlangs zulk een verschrikkelijk ongeluk plaats had, is op nieuw een sneltrein iu botsing gekomen niet een goederentrein. Eenige reizigers hebben ligle wonden bekomen en dri? goederenwagens zijn verbrijzeld. De uitkomsten der onlangs alhier door de policie genomen maatregelet| om de hoofdstad van de hondenplaag te verlossen, worden door de Tim. medegedeeld. Er zijn lot den 17de° dezer 11 a 12000 honden aangehoudet en opgesloten; daarvan zijn 8 a 9000 op eemgen afstand van de stad J dood de andere zijn verkocht of door de eigenaren opgevraagd. Als een voorbeeld van de ontzaggelijke fortuinen, welke sommisil leden der Engelsche aristocratie bezitten, kan dienen, dat de markies Bute die dezer dagen meerderjarig werd, in het bezit treedt van landgoederen die hem 300,000 dat is ƒ3,600,000 per jaar opbrengen. De markies vj|| Westminster, aan wien een groot gedeelte van Londen toebehoort, heel' een inkomen van 1200 (ƒ14400) per dag. FRANKRIJK. PABIJS. 20 September Iu hel dep der Nièvre is de caudidaat der regering, de heer Boor-1 going, verkozen met 15708 stemmen; zijn tegenstander, de heer Girenl had er slechts 3893 verworven. In het dep. van de Sloezel is de candidal] der regering, de heer Lejoindre, mede met eene aanzienlijke meerderhcii gekozen. Omtrent het ongeluk, voorgevallen in 's rijks tuighuis te 3Ietz, mcll men het volgende: In den namiddag van den 17deu hoorde men eene zwar ontploffing. De werklieden, ten getale van 109, waren op dat oogenblil verdeeld in twee lokalen. In het eene bevonden zich 71 vrouwen en ii het andere 14, terwijl 10 manschappen van het corps jagers, 10 vuur werf makers, met een chef en drie onderchefs, in de beide lokalen verdeeld, me verschillende werkzaamheden bezig waren Naar men zegt, had een de werksters om eene schaar gevraagd, en had eene der jongste arbeidsten haar toen eene groote schaar toegeworpen, die met zulk eeu geweld op ett slaghoedje nederkwam, dat dit ontplofte, waarop onmiddellijk eeue alge- meene ontploffing volgde, zoodat de houten wanden van het lokaal uit elkander sprongen en het dak geheel werd weggeslagen. Daar er op het zelfde oogenblik een groote hoop patronen ontvlamde en er naar alle kantci een hevige uitbarsting ontstond, kan men begrijpen welk een schrik ei verbijstering dit ie weeg hragt en wat al personen in de nabijheid hietvai de slagtoflers werden. Op het eerste alarm waren de brandweer en hti garnizoen bij de hand om hulp te verleeuen, terwijl inmiddels de burger lijke en militaire autoriteiten in allerijl gepaste maatregelen namen, om aai de werklieden bijstand te verleenen; doch voor velen van die ongelukkige was het reeds te laat. Het binnenplein lag reeds bedekt met gewonden maar iu de werkplaats lagen nog een aantal dooden en stervenden. Onmil delljjk ging men aan het werk om de nog levenden uit de ptiinhoopen li redden. Deze werden er ook wel uit te voorschijn gebragt, doch men vond tevens 16 lijken, zoodanig gekneusd en verbrand, dat zij onkenbaar ward Van de gekwetsten werden er dadelijk 59, die verschrikkelijk gekneusd verminkt, sommige zelfs half verpletterd waren, naar hel hospitaal overgil bragl. Eenige dezer personen zijn in den loop van den dag of des naclilJ onder hun lijden bezweken. Volgens nadere opgaven der directie van lm militair hospitaal, zijn er naderhand nog meer gewonden overgebragtzor dal het aantal daarvan in het geheel 82 beliep. Ouder de slagtoflers wam vele huismoeders. Terwijl men zich met deze menschen bezig hield, werf' al hel mogelijke gedaan om andere ontvlambare of ontplofbare goederen ui het brandend houtwerk te verwijderen. Hiertoe werd eene hnitengewoni inspanning en niet minder moed vereischt, daar men zelfs eenige vaatje kruid midden uil den suieulenden hoop moest weghalen. En toch hoe ge vaarlijk dit werk mogt zijn, het werd met volharding volbragt. Snel ei| voorzigtig werd de geheele voorraad weggevoerd. De minister van binnenl. zaken heeft terstond een bedrag van 10000 frs beschikbaar gesteld, om ii de eerste behoeften van de nagelaten betrekkingen der omgekoaienen It voorzien. De keizer en de keizerin hebben per telegraaf hun leed wezen wegens de ramp te kennen gegeven en verdere ondersleuning toegezegd. lil Spanje hebben de zaken eensklaps een anderen keer genomen, gevolge van het uitbreken van onlusten le Cadix heeft de koningin het plan tot het houden ceuer bijeenkomst met keizer Napoleon opgegeven, om spot- dig naar hare hoofdstad terug te kceren. Die hoofdstad is iu staat van beleg gesteld. Zooals gewoonlijk in Spanje plaats heeft, hebben de militairta het sein tot den opstand gegeven. Onmiddellijk daarop zijn de vroeger naaf de Catiarische eilanden verbannen generaals le Cadix aan land gekomen t« heeft de schont-bij-nacht Topete zich aan de zijde van den opstand geschaard hierin gevolgd door de bemanning der geheele vloot. Maarschalk de la Torre ex-voorzitter van den senaat, heeft zich aan het hoofd der opstaudelingen gesteld. De opstand is vervolgens tot andere plaatsen overgeslagen. Overall heerscht eene groote opgewondenheid. Volgens de jongste berigtcn, die over het algemeen zeer verward zijn zou er eene wijziging van het ministerie hebben plaats gehad en was de heer Bravo door den generaal Concha vervangen maar hel is niet te ver wachten dal dit in de tegenwoordige omstandigheden invloed zal uitoefenen. I' K I E ft ft E .V BEU LIJN, 20 September. Te Sleeswijk heeft de koning, op de aanspraak waarmede de burge meester hem begroette, geantwoord met daukbetuising voor de feestelijks ontvangst, en voorts o. a. gezegd: Ik herdenk nog mijn vorig bezoek alhier in 1864 Destijds was de toekomst der hertogdommen nog onzeker thans is hun lol beslist, en mijne ontvangst alhier strekt mij ten waarlior» dat de gezindheid der bevolking in overeenstemming begint te komen met den feilelijken toestand. Te Apenrade en later te Altona is de koning mede met geestdrift ont vangen Gisteren is de koning te Uatnbnrg aangekomen. Z. 31. heeft een togljt op de Elbe gedaan aan boord van de Amerikaansche stoomboot Ilammonis- Bij een bezoek door den koning aan de beurs gebragt, heeft hij in antwoord op de lot hem gerigte welkomstgroet o. a. gezegd: »VVat gij noodtg hebt, hebben w(j allen noodig: den vrede; en ik ben ten stelligste er van over tuigd dat de vrede niet zal gestoord worden Beeds mijne woorden, ie Kiel uitgesproken, hadden ten doel om van dat vertrouwen op den vrede de krachtigste uitdrukking te geven, en het blijft mij onverklaarbaar hoe men, ook slechts een oogenblik, daaraan eene tegenovergestelde uitlegging heeft kunnen geven." vver Er» lian lijk' stel: ten dooi met toot E Ond niet het volg gnlz pers a a n gege gew plaa uilig het oprn voor zigtf pen zelfs droc goed Au? ging zal van keilt den aanv P heb; het hebl van lussi weti drill geva lijn wor hebl zich zee garn siste troo niets zich van aller 31 6 u OCllt P nog belli lege 2011 31ad van zo iu gest ovei Car1 D L hert C ka.i regl toed Ee; Koi de gen besi min tun; tn ten Nj

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2