LEIDSCH STUDENTENCORPS. Per Telegraaf. Onder de THEEËW, De wellen, die de gromiwel jaarlijks vordert tot verzekering der verschil lende lakken van 's rijks beheer, werden in een gevorderd jaargetijde vastgesteld. De voortzetting onzer groote publieke werken hebt gij, zoowel dooreenige wetten tol onteigening, als door inwilliging van geldmiddelen ondersteund en bevorderd. Het wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tnogt uwe goedkeuring niet wegdragen. Door de aanneming van het wets ontwerp lol bekrachtiging der overeen komst tot wijziging van de concessie tot het maken van het kanaal van Holland op zijn smalst, is eene groote schrede gedaan out de uitvoering van dit werk te verzekeren. De koning draagt mij op, u, mijne heeren, zijnen dank te betuigen voor de behartiging van de zaken des lands. lu naam des konings verklaar ik deze zitting van de staten-generaal te zijn gesloten. BUITËNLANIDSCHE BERIGTEN. lucht gesprongen. 16 arbeidsters zjjn gedood en 80 gewond; ook zhn nog een 30 tal mannen gedood of gewond. Cf e v e 1 LONDEN. 17 September. De herziening der nieuwe lijsten van stemgeregtigden is aangevangen; de geregtelijke ambtenaren, die daarmede belast zijn, hebben geene ligte laak, daar er omtrent de toepassing van een aantal bepalingen der nieuwe kieswet verschil van gevoelen bestaat. Onder de geschilpunten behoort ook de slemgeregligdheid van vrouwen die aan het hoofd eener buishouding staande, de andere vereischten voor het stemregt bezitten; alleen te Man chester is door 5750 vrouwen aanzoek gedaan om plaatsing barer namen op de kiezerslijsten, dat echter geweigerd is. De zaak zal nu denkelijk in November voor eenen hoogeren regter gebragten ten slotte door het nieuwe parlement beslist worden. De vermoedelijke en wenscheltjke uitkomst is, zegt de Times, dat de vrouwen zich met eenen louter hniselijken invloed op dc zamenstelliug der volksvertegenwoordiging zullen moeten tevreden stellen. Men heeft hier het plan opgeval de beurs des Zaïordags gesloten te houden. Vele beursbezoekers zijn voor dit plan gestemd, anderen, vooral dc makelaars, verzetten er zich legen. De nieuwe beurs voor de handelaren in hop en mout is Maandag II. geopend. Het gebouw mag een sieraad der stad genoemd worden; het heeft 60000 gekost en hel daarvoor aangekochte terrein nagenoeg dezelfde som. Een vermogend koopman uit Liverpool, Brown genaamd heeft 30000 nagelaten tot hel oprigten alhier van een hospitaal voor zieke dieren. Men zoekt naar eene geschikte plaats, om het gasthuis te,bouwen. Ten gevolge der brandstichtingendie dezer dagen in de omstreken van Cork door middel van Grieksch vuur hebben plaats gehadis o. a eene boerenplaats afgebrand, waarbij de oogst van meer dan 100 acres land aan gerst en haver, benevens eene groote voorraad hooi, een prooi der vlam men werd. Volgens den correspondent van de Ind. Beige te New-York zou het kiescollegie voor de presidentskeuze denkelijk uit 161 republikeinen en 133 democraten bestaan, terwijl een aantal van minstens 148 stemmen zich op éénen persoon moet vereenigen om eene geldige keuze uil te maken. De correspondent van de Times schrijft echter dat, zooals de kansen nu staan, de verkiezingen voor het kiescollegie waarschijnlijk gunstig voor de demo cratische partij zullen uitvallen. De berigten omtrent de Indianen waren in het begin van deze maand nog steeds onrustbarend. Up den spoorweg uaar Santadé is den 28sleD Aug. een trein door de Indianen overvallen, waarbij 16 personen gedood, gescal peerd en verbrand zijn. Een andere goederentrein, die overvallen werd, is manmoedig verdedigd, tot de ammunitie op was en men de vlugl kon nemen. FK ANK RIJ K. PARIJS, 17 September. De keizer heeft ook het cavaleriekamp bij Lannemezan bezocht, waar hij door den minister van oorlog en den generaal Goyon ontvangen werd, terwijl uit een honderdtal omliggende gemeenten de tnaires en een deel der bevolking toegevloeid waren. Zoowel door de troepen als door de volks menigte vverd de keizer met de grootste geestdrift begroet. Te San Sebastian zal, naar men verzekert, eene zamenkomst plaats hebben tusschen den keizer en de koningin van Spanje. Van de koningin moet daartoe de weiisch zijn uitgegaan. De effectenbeurs is thans eenigzins bekomen van den schrik, veroor zaakt door eene toespraak door den koning van Pruissen te Kiel gehouden, die zij in oorlogzucliiigeu geest wilde uitleggen. Het Journ. d. Déb. zegt daaromtrentDe publieke opinie hier te lande, en vooral de publieke opinie der beurs, is zoo ziekelijk geworden, dat z{j reeds aan oorlog gelooft wan neer zij verneemt dal een kolonel niet lof van zijn regiment heeft gespro ken; in die zoo natuurlijke lofspraak ziel ons publiek en ziel onze beurs Uadcl(jk een noodlottig voorteeken. lu de Revue des deux mondes is een artikel opgenomen van den heer Guizot, over Frankrijk en Pruissen. De schrijver zegt daarin, dal de oorzaak van de thans hecrschende ongerustheid van de overal zich sertoo- nende vrees voor oorlogalleen moet gezocht worden in de wezenlijke of oogenschijnlijkc wankelmoedigheid van hen die met magt zijn bekleed. Ik zeg, schrijft hij, de wezenlijke en oogeuschijnlijke wankelmoedigheid, want de oogenschijnlijke wankelmoedigheid brengt dezelfde uitwerking te weeg als de wezenljjke. Te rekenen naar hetgeen onlangs in Europa is voorge vallen, en met het oog op de o|igeworpen of beslaande quaesliën is er eene politiek noodigdie duidelijk en beslist is. De keizerlijke regering heeft geene politiek; althans het schijnt dat zij er geen heeft en dat zij wacht op hetgeen gebeuren zal om te weten wat zij denken en wat zij doen zal. Nadat de schrijver verder betoogd heeft dat woorden, ofschoon met de beste bedoelingen geuit en dikwijls herhaald, niet voldoende zijn om het vertiouwen te doen herleven, zegt bij: Er beslaat slechts e'éne daad, die, bij den tegenwoordigen stand van zaken, ernstig, veel beteekenend en af doende is: dat is namelijk dat de regering hel besluit neemt om de Eransclie krijgsmagt op den voet van vrede te brengen. Ik geef aan de uitdrukking «op voet van vrede" de voorkeur boven die van «ontwapening", omdat zij beter de waarheid uitdrukt en omdat zij bepaald en juist te kennen geeft, dat men eene politiek des vredes wil, zonder dal men een schijn van zwak heid geeft. De Réveil maakt eene lijst openbaar, waaruit blijkt dat Frankrijk voor (ie civiele lijst des keizers, 195 millioen meer heeft opgebragt dan voor Louis Philippe. De dotatie die in 1852 circa 11 millioen was, is in 1866 lol 23 millioen geklommen. Wat hel bedrag der openbare schuld aangaat, dat is ouder het keizerrijk tot eene schrikverwekkende hoogte geklommen. In 1844 vereischte de rentebetaling 362,871,390 fr. en in 1856 650,556,578 fr. Te Metz is eene werkplaats voor het vervaardigen van patronen in de De arbeidslaking onder de werklieden der boekdrukkerijen te Marseille is geëindigd; zij zijn allen weder aan het werk, ten gevolge van wederzijd. sclie bewtlligingen van werklieden en werkgevers. Als een feit waaruit de gesteldheid van het onderwijs in Italië is 0p te maken, wordt gemeld dat van de 2855 jonge lieden, die toelating tot de hoogescholeu vroegenslechts 456 by het niet strenge examen rjjp voor het hooger onderwijs zijn bevonden. De staal der zaken op Candia is zoo veel beter geworden, dat de Porte onnoodig heeft geacht hel eskader kruisers op de kust des eilands vereenigd te houden. Een van de laatst overgebleven hoofden der opstande lingen, met name Perdicoyanihad zich met zijne volgelingen onderworpen. PRUISSEN. BERLIJN, 17 September. De koning bevindt zich thans in Sleeswijk. Te Flensburg is Z. JJ. gaed ontvangen. De gehecle stad was feestelijk verlicht; slechts enkele uit' zonderingen werden opgemerkt. Aan eene deputatie uit Noord-Sleeswjjk heeft Z. M. het door haar verzochte gehoor geweigerd. De Deutsche Tabaks Zeit. wil stellig wetendal in de eerstvolgende zitting van hel tolparleuient bet ontwerp van wel op de tabaksbelasting weder zal ingediend worden, met dezelfde bepalingen die in Februarij ver- worpen zijn. In den omtrek van Mtinchen is op de hofstede Loppen de veetyphus uitgebarsten; de hofstede is streng afgesloten. Te Mtinchen had men tot den 14deD des avonds geen berigt ontvangen dat de ziekte zich op andere plaatsen in Bejjcren had vertoond. Te üfeu, in Hongarije, is op 12 Sept. brand ontstaan in liet groote petroleum-reservoir, dal 6000 centenaars inhield, aan blusschen was niet ie denkeu. De schade is hoogs', aanzienlijk. Drie menscheii zjjn bij dit onheil omgekomen. PARIJS, 18 September. De France meldt, dat de keizer zich lieden naar San Sebastian beeft begeven, om de koningin van Spanje te bezoeken en dat de laatste den keizer morgen te Biarritz een tegenbezoek zal bren gen. Deze bijeenkomsten hebben alleen uit hoffelijkheid plaats. LIVERPOOL, 18 September. Met de Java zijn alhier tijdingen ontvan gen uil New-York tot 9 dezer. Er hebben til de zuidelijke staten der unie vele kleine gevechten tusschen dc blanken en negers plaats gehad. De mi nister van oorlog heeft den generaal Thomas doen weten, dat hij militaire hulp aan de regtbauk moet verleenen in den staat Kentucky, waarde heffe des volks aan de uitvoering der wetten een gewapenden wederstand bood. De Indianen in Colorado hebben verschrikkelijke wreedheden gepleegd. ln berigten uit Mexico wordt gemeldtdat onder bevel van zekeran Canalis een opstand tegen Juarez is uitgebarsten. PESTH, 18 September. Een delegatie uit liet gereglshof alhier zal eerst daags met den ex-vorst Alexander Karageorgewitz naar Semlin vertrekken, om hem met de andere beschuldigden te confronteren. INGEZONDEN. Aan de Redactie van de Leydsclie Courant. Mijnheer de Redacteur. Het berigt opgenomen in uw geëerd blad van den 16den dezer n°. 112, bevat aan het slot eene onjuistheid, welke ik gaarne zag gerectificeerd. Er wordt.nameutlijk gezegd: dat ook de brandspuit van Stompwijk spoe dig was afgezonden, dit is zoo niet. Wel heeft men de hulp onzer naburen verwacht, en zag men reikhalzend de komst der spuit van Stompwijk te gemoet, doch te vergeefs, het was juist aldaar kermis en liet wordt dan ook daaraan toegeschreven dat men zich om den Grand alhier, die in den aanvang een zeer dreigend aanzien had, in het geheel niet scheen te bekommeren. Niettegenstaande de hulp van de brandspuit uit Voorschoten, bij hare aan komst ter plaatse des onheils, niet meer noodig was, zoo wordt nogmaals bij deze den heer burgemeester uil die gemeente, door wien zeir de brand spuit werd aangevoerd, opentlijk voor zijne hulpvaardigheid den mcesteu dank loegebragt. B een ingezeten van Zoeterwoude. ADVER TEN TIEN. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon S. A. M. VELS HEYN, geliefde Echtgenoote van Bij Leydeiv, 19 September 1868. J. C. TIMMERMANS. Algemeene kennisgeving. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van den Heer JACOB DE PECKER, gewoond hebbende te Legden en aldaar op den 12den Augustus 1868 overleden, worden verzocht daarvan vóór den 24s,en September 1868 opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. VAN LEEÜWEN, te Legden. Zjj, die Leden van bovengenoemd Corps wenschen te worden na dc groote vacantie, worden verzocht hunne namen, voornamen en woonplaatsen op te geven, voor Maandag 5 October a. s.bij den Pedel van 't Corps P. SOMERWIL, Mare hoek Clarensieeg, Wijk VI, N°. 1186. G. W. DE VOS VAN STEENWIJK, Coll. Ab-actis. gedeponeerd bij A. W. U I LLEBR Ai US. Breedstraat, W. IV, N°. 227, te Leiden, waarvan dc kwaliteit sedert kort aanmerkelijk verbeterd is, wordt voorna melijk de aandacht gevestigd op de Staniol-verpakkingwelke op doelmatig heid en goedkoopte mag roemen. Zwarte Thee vau af 0.80 tot 3.— per 5 Ons. Groene 1.2.-— «5 Oranje Pecco, l5,s kwaliteit, 1.50 5

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2