tarie te Delft, iiet voorregt ten deel, zijn 60-jarigen diensttijd als ambtenaar ter secretarie aldaar te tieren. Door burg. en weth. werd Item als aan denken aan dien dag, een prachtig zilveren schenkblad aangeboden, met de volgende inscriptie: De gemeente Delft aan den heer J. J. Molenbroek, 13 September 1808 1868. Uil Rotierdam is aan de synode der Ned. llerv. kerk een adres «er- zonden, onderteekend door 616 leden der lier», kerk, strekkende oid de synode te verzoekende uitspraak van de Synod us contractu in de zaak «au dr. J. C. Zaalberg niet te bevestigen. Ook uit andere plaatsen zijn dergelijke adressen opgezonden. Te Oud Beijerland had Vrjjdag avond een zonderling voorval plaats. Omstreeks 10 ure zat de kaulonregterde lieer mr. A. W. van der Hoop, op zijne gewone plaats in den kring van zijn gezin te arbeiden en stond even op, om elders iets Ie verriglen, toen er plotseling in zijne nabijheid een schol >iel. Nadat dc eerste schrik geweken was eu men een onderzoek instelde, bleek, dat de kogel van builen door bet luik en raam gedrongen was tot in de deur tan zijne kamer eu dat, zoo hij niet was opgestaan, hij hoogst waarschijnlijk aan het hoofd getrollen en het slagtoffer zou ge worden zijn van eene daad. die men «ooralsnog niet mag qiialificeren. Met grooie belangstelling ziet men den uilslag van liet ingestelde onderzoek te gemoet. Er is een revolver gevonden in de vensterbank van liet huis van een zaakwaarnemer, die nabij den Uanlonregter woont. Van dal wapen waren nog 5 loopen geladenhet 6d' schot werd gemist. De gevonden kogel scheen gelijkvormig aan dien, waarmede bedoeld wapen was geladen. Een verhoor «au den zaakwaarnemer heeft nog tot geene gewenschte ophelde ring geleid. In het kamp van Milligen hadden Vrijdag II. veld-manoeuvrcs in liet «uur met voorpostendiensl plaats, lussclien twee ve ondersulde vijandelijke legercorpsen. De lstc brigade, onder bevel van den kolonel Mac Lend kwam van Ede. met het doel om over de Mecrveldsche heide naar Uddel eu Elspeet te marcheren, bivouakkeerde L. W.-waaris van Nieuw-Milligen en had tot dekking hare voorposten in N. O. rigiiug uitgezet. De 2<le brigade, onder bevel van den kolonel Schönstedl kwam van lieerde door het Uddel- scbe boschmet hel doel om o«er Nieuw-Milligen en Kootwijk op Ede Ie marcheren, had het bivouak betrokken tnsschen de Meerveldsche en Uddel- scbe bosschen en de voorposten tol dekking in zuidwaarlsche rigling uitge zet. De l"e brigade wensclile echter haar doel door te zeilen, en trachtte de «ooiposten van de 2de brigade terug te werpen. Deze, die «óór haar hivoi.ak bad post gevat, bood den aanval des vijauds het hoofd. Ten 7j ure uitgerukt, keerden de troepen legen 1 ure in het kamp terug. Zaturdag zijn de troepen weder uitgerukt tot het maken van veld- mauoeuvres van twee vijandelijke legercorpsen. Het eene corps werd onder steld van Barneveld over Vossen zuidwaarts van den Moltenkuil en 's Gre- venhout naar Apeldoorn te marcheren, doch moest daarin verhinderd worden door het andere corps, dat tnsschen het Lugije en het Rikvoortsehe Bosch stelling nam, om het doel van hel eerste corps Ie verijdelen. Geen der vijan delijke corpsen most van den straatweg van Amersfoort naar Apeldoorn ge bruik maken Wegens ongesteldheid kon de prins opperbevelhebber de ma noeuvres op dezen dag niet bijwonen. Bij het schijfschieten op Donderdag II. zijn behaald: de le prijs, een gouden horologie door den sergeant »an den Heuvel; de 2de, een zilveren horologie, door den sergeant Scheck; de 3de, een dito. door den korporaal Drie, en de 4de, een met zilver gemonteerde sigarenkoker, door den korpo raal Steinmctz. Zondag reden Z. M. de koning, in tenue der rijdende artillerie, eu Z. K. H. de prins van Oranje, als zijnde nog eenigzius ongesteld, in mili tairen mantel, tegen 2 uren naar hel terrein der wedrennen. De prijs van ƒ400 «oor den laten wedren werd behaald door den 1,1<,D luit. van den gen. staf A. Kool; de prijs 100 van den 2dec wedren door den lsten luit. van hel reg. veld-artillerie W. van Lelyield. Nog lang na afloop der wedren nen, bleef Z. M. te midden der officieren en van het aanwezige publiek op liet terrein, en onderhield zich roet zeer velen op minzame wijze. Gisteren hebben op nieuw manoeuvres in het «uur plaats gehad, Uit Enschede wordt 'gemeld dal in het nabij die plaats gelegen Lon- neker 10 huizen zijn afgebrand. In den nacht van den llde" op den 12dco dezer heeft het te Ooster huizen zoo gevroren, dat de bloesem der late boekweit zwart geworden is. Uit Breda is gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebragt de huis vrouw van A. Vermomt, arbeidster te Rijsbergen, ten einde «oor het pro», hof in Noordbrabant le regt le staan, wegens poging tol vergiftiging van haren man. Uit Moergestel meldt men dat sedert acht dagen aldaar een ondergrond- brand woedt in de moergroiideti van liet Broek; nu en dan vertoont de vlam zich bo«en den grond, al naarmate hij voedsel vindt in hout, turf, enz. Hel «uur breidt zich van dag lot dag uit. De omliggende bosschen zullen weldra gevaar gaan loopen, indien er niet met kracht gewerkt wordt door opgravingen, om liet vnur te stuiten. 's GRAVENHAGE15 September. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan A. van Veen en P. van Veen eene gratificatie van tien gulden ieder benevens een loffelijk getuigschrift verleend, wegens hel met levensgevaar redden van drie personen van een door storm omgeslagen vaartuig in de Zuiderzee op 24 Aug. jl. Z. M heeft vergunning verleend aan den heer W. F. van Olterloo, geheim hofraad, secretaris van Z. K II. prins Frederik, tol het dragen der versierselen van koromandeur der Noorweegsche orde van Olaf, hem door den koning »an Zweden en Noorwegen geschonken, eu aan T. Cuntz te Dordrecht en J. H. Rolfes te Amsterdam, tot het dragen van het kruis fidei el virtuti en van de gouden medaille, hun door den Paus toegekend. De heer jhr. E. Testa, consul-generaal te Tunis, is levens aangesteld tot consul-generaal voor het regentschap Tripoli. Tot burgemeester der gemeente Viaiien is benoemd de heer J. H. J. Alers, in de plaats van den heer mr, H. VV. Waardenburgop zijn ver zoek als zoodanig eervol ontslagen. Aan den lieer J. C. van Voorthuysen is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als surnumerair der directe belastingen enz. Tot onderdirecteur 2de kl. bij den rijkstelegraaf zijn benoemd de lele- graphisteu P. El«e, 11. Wolzak, D. ten Bosch, H. N isser Cz. en J. Sipkes. Door den minister «au marine, lijdelijk belast met het beheer «an het dep. van koloniën, is B. Dankelman gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned. Indiê, om te worden benoemd lot opzigter 3de kl. bjj den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Z. M. de koning wordt heden a>ond ten half zeven ure in deze resi dentie terugverwacht. Het 1" bat. van het reg. grenadiers en jagers zal Vrijdag a. s uil liet kaöip te Milligen alhier terugkeerenen hel 2" cc 4s batailioc van dat reg den volgenden dag. De kerkeraad der E»ang. Luth. gemeente alhier, heeft d» JAEngel te Pekel-A verkozen ter aanvulling van het zestal voor een predikant, daar d». J. Stephanos te Rotterdam voor de nominatie bedankt heeft. BUITENLAVDSCHE BEIllGTEN. ie ic B, *- I tb BRUSSEL, 15 September. De toestand van den kroonprins blijft steeds even verontrustend. Het internationale arbeiders-congres is thans gesloten. Uit den loop der beraadslagingen is gebleken dat de socialistische en communistische begrip, pen onder dc fabriekarbeidersbepaaldelijk de Fransche en de Belgische nog vele voorstanders hebben. Zoo heeft het congres verklaard dat de interest eene duurzame bron van onregt en ongelijkheid is, en dat hel ere- diet democratisch gemaakt en met hel beginsel van onderlinge gelijkheid der onderscheiden volksklassen in overeenstemming gebragt behoort le wor- den. Hel eigendomsregt was mede een puilt van behandeling. De gematigde sprekers verklaarden zich «oor den individuelen eigendom, niet zoo als hij beslaat, maar gepaard aan nieuwe instellingen in het belang der arbeidende volksklassendoch dc meeste sprekers wilden den eigendom van «ereenigin- gen gesteld hebben in de plaats «au den individuelen eigendom. De voor standers van den eigendom van vereenigingenden zoogenaamden collectives eigendom, hebben de bovenhand behouden, en hun gevoelen is lol besluit van bet congres verheven. Voor dat liet congres uiteenging is nog een adres aan de Duitsche arbeidersvereenigitigeii vastgesteldwaarin gezegd wordt dat een oorlog lussclien Frankrijk en Duitschland als een burger oorlog ten voorileele «au Rusland beschouwd zou moeten worden, en alle werklieden uilgenoodigd worden om zich tegen den oorlog le verklaren eu hunne medewerking tol dien menschenmoord te weigeren. Het comité van gedelegeerden heeft nog de «olgenrie resolutie aangenomenIIet congres beveelt aan de werklieden aan om allen arbeid te staken, in geval de oorlog mogl uitbreken lussclien de landen waartoe zij behooren; het congres rekent op de eenparige deelneming der werklieden «an alle landen aan deze tegen den oorlog gerigte werkstaking der bevolkingen. ELAN D. LONDEN. 13 September. Te Manchester hebben op nieuw ongeregeldheden plaats gehad. Na het houden eerier toespraak van den beruchteii Murphy is deze op de schou ders der menigte door de stad gedragen. In de omstreken van Condé heb ben bij herhaling brandstichtingen plaats. De zoölogische tuin alhier heeft ƒ12000 betaald voor een dezer dagen aangekomen dier. Dit is de hoogste prijs, die ooit door eenige verzameling van levende dieren voor één exemplaar werd besteed. Het exemplaar van zijn kant is dan ook hel eerste, dat levend in eene dergelijke verzameling in Europa is overgebragt. Het is een Afrikaansche neushoorn met twee hoorns. Het is afkomstig uit Opper-Nubie en door den Weener reiziger Cassanova oiergebragt naar Hamburg en verkocht aan hel huis Garl Hage- beek, in wilde dieren. Van hem heeft de zoölogische tuin het dier gekocht. Donderdag II. zag men boven hel zuidwestelijke gedeelte dezer stad op ongeveer 2000 voet hoog een grooten luchtballon zweven, die door een ont zaggelijken kabel aan de aarde verbonden was. Deze reusachtige ballon heeft een inhoud «an 350,000 kubieke voeten en is voor 28000 door den lieer Giffard te Parijs vervaardigd. De kabel, welke 600 ponden zwaar is, wordt door eene stoommachine van 200 paardenkracht rondom een ijzeren spiraal gewonden, wanneer men den ballon weuscht le doen nederdalen. Het schuitje van dezen monster-ballon is in den vorm van eene ronde galerjj, waarvan hel midden open is, en kan een 30-tal personen bevatten. Het publiek kan «oor 1 per hoofd mede opstijgen, wanneer zich hel onmete lijke Londen onder hunne voeten uitspreidt en meer dan een tiende gedeelte «an Engeland overzien kan worden. Uit Brazilië wordt gemeld, dat liet garnizoen van Humaïia, hetwelk zich teruggetrokken had naar de Cliacozich den 5dtn Augustus heeft overgege ven met 12 kanonnen en 7 standaards. Borigten van den kant van Pa raguay melden dat de uil 4000 man bestaande bezetting van Humaïta, die naar de Cliaco geweken was, zich tot 5 Ang. heldhaftig verdedigd had; dat het aan 2000 man gelukt was zich door de vijandelijke linten heen te slaan en Timho le bereiken, terwijl de overigen op het slagveld bleven. In een groot aantal plaatsen van Peru en Ecuador heeft den 13J" en 16den Augustus eene aardbeving gewoed, waardoor vele daarvan geheel zijn verwoest. Het aantal hierbij omgekomen personen in Peru bedraagt 2Ö00, en in Ecuador 20000. Dc meesie inwoners van Arica en Arequipa hebben hun leven gered. Het «erlies aan eigendommen en andere goederen wordt op 300 millioen dollars geschat. Ook hebben de schepen aan de kust en op de Chiiicha-eilanden veel schade geleden. De Engelsche consul te lquique, de heer Billiughursten zijne familie zijn omgekomen. In de laatste berigten wordt het aantal menschen bij die ramp omgeko men op 30000 geschat. Eene menigte schepen zijn op de kust verbrijzeld De ellende was groot. FRANKRIJK. PARIJS. 13 September. De Gaz de France deelt de depêche mede, die door den heer von Thile, die te Berlijn de functiën «an graaf von Bismarck waarneemt, aan Priiissens veitegenvvoordiger te Parijs ten opzigle der ontwapening zou ge- zouden zijn. Daarin wordt o. a. gezegd, dal Pruissen, door zijn leger met 120,000 man le verminderen, qp nieuw een bewps lieefi willen geven van zijne gematigdheid en liefde «oor den vrede, en tevens zijn vertrou wen heeft willen le kennen geven in bet behoud «an den Europescheti vrede. Voorts verzoekt de heer von Thile van dit schrijven vertrouwelijke mededeeling le doen aan den heer de Moustier. Algemeen wordt ecliter deze depêche voor verdicht gehouden. De Constitutionnel zegt dat de door Pruissen genomen maatregel niets heeft van eene ontwapening, maar alleen genomen is ter besparing van uitgaven. De Etendard meldt, dat dc keizer bij het verlaten van hel kamp van Chalons de generaals, die hem lot aan hel spoorwegstation vergezeld heb ben, aldus heeft toegesproken: lk heb mij gelukkig gevoeld gedurende de 8 dagen, die ik in uw midden heb doorgebragt. Ik zeg u niets, omdat de dagbladen niet zouden nalaten aan mijne woorden, hoe gematigd ook, eene oorlogzuchtige heleekenis le hechten. Ik bepaal mij cr dus toe oui u mijtte tevredenheid te betuigen voor uw ij«er en toewijding. Een bij het ministerie van onderwjjs ontvangen telegram uit Ceylon bcrigt dat de slerrekutidigendie door Frankrijk naar liet schiereiland Ma-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2