LEYMCIIE COURANT. 1868. s3Êm&f WOENSDAG 16 SEPTEMBER. N\ 112./ n.*s.r ST A DS-B E R 1G TEN. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING 1868. 'p «I 'elijk 'eau, Spie. inen. wor- 2en, arw latij. De Courant wordt MaandagWoensdag en Prijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 17 blad 24) der Hande lingen van den Gemeenteraad. 34!. gsit 4,at 25! 9.- 75, 7. 4 0. 9.5J 16- !8.- 14- 18.- 12, 35! 2.51 3- 6.- 3- i2.- 7.- 1.55 1.41 O.li ü.ii ■en. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1867 (3§- vel), zijn exem plaren verkrijgbaar, a 35 ets. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEY DEN herinneren bij deze hen, die zich in den loop der negen eerste maanden van het jaar in de gemeente zqu komen vestigen of uit anderen hoofde belastingschuldig zrjn geworden en verzuimden de, bij artikel 3 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, gevorderde aangifte ter ge meente-secretarie (financiële afdeeling) te doen, aan deze bepaling in den loop dezer maand gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER. Burgemeester. Levoen, 1 September 1868. v. I'UTTK \MMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor oil- en minvermogenden (Gemeenteblad n°. 19); Doen te weien, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on-en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot den jgdeo September e. k., in de sclioollocalcu inde Rijnstraat, in de Brandewjjn- sieeg, op de Binnenvestgrachi aan hei plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen lot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leyden 3 September 1868. v. PUTTKAMMER. Secretaris. F A TE N TË LADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur Van Leyden doet te weten, dat de ingevulde pateiitbladenover het dienstjaar 1868 en 1869, voor al de wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur en wel tot en met den laaisten September eersikomendeterwijl na het verstrijken van dien tfid de onafgehaalde patentbladen aan de Deurwaarders der directe belastingen tér uitreiking móeten worden afgegevendie voor limine moeite mogen eischeu tien Cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 10 September 1868. v. d. BRAN DELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leyden, doet Ie weten, dat aan den Ontvanger der direcie belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den '2den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van hel patenlregt, houdende aanslagen voor Wijk 4 en wel over het dienstjaar 18C8 en 1869, terwjjl ieder verpligl is zijnen aanslag, op den hij de wet bejiaSlden voel, Ie voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 15 September 1868. STOFFELS, Weth. I. R. BLYNENLANDSCIIE BER1GTEN. LEYDEN, 15 September. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad z(jn lieden ingekomen: uil de vier eerste wijken van de 671 kiezers 344 stembriefjes, uit de vjjf laatste wijken van de 791 kiezers 354 stembriefjes tezamen 698 stembriefjes. Bij de administratie van liet alhier gevestigde Invalidenhuis is, ten dienste der daarin verpleegd wordende manschappenmet erkentelijkheid ten geschenke ontvangen een stereoscoop met 35 stuks platen. Men ver trouwt aan de bedoeling van den edelen gever te beantwoorden door zijn naam niet te vermelden, - Gisteren vierde de heer d'. G. W. A. Plaat gedachtenis van zjjne 25 jarige praktijk als geneesheer alhier. Vele waren de bewijzen van vriend schap en belangstelling, welke hij op dien voor hem zoo heugelpen dag mogt ontvangen; en in ruime mate mogt hij ondervinden, hoezeer zijn werk in ons midden wordt op prijs gesteld. Onder de talrijke gelukweiischcn waren die van stads-doctoren en chirurgijns en van de afdeeling Leyden en omstreken der maatschappij ter bevordering van geneeskunde, hem door commissien gebragt. De dag van gisteren zal zeker bij dr. Plaat aangename herinneringen hebben achtergelaten. Moge de geachle geneesheer nog tal *an jaren, bij gezondheid en krachten gespaard, bereid worden bevonden zijne kunde eu ervaring te doen strekken ten bate van zoo velen, die zijne dieuslen inroepen. Gislereu nacht omstreeks 12| uur werd te Soeterwoude brand ont dekt aan eene woning lot kruideniswinkel en graanhandel ingerigt. Spoedig was de brand toegenomen zoodat hel geheele achterhuis en een voormalig koetshuis, thans tot bergplaats »an rijtuig, petroleum enz. gebruikt wor dende, welhaast in vlatn stonden. Door de krachtige en doelmatige pogin gen der dorps-brandspuit mogt het gelukken den brand te beteugelen, zoo dat slechts een gedeelte van hel perceel met die bergplaats in de asch zjjn gelegd. De bewoner, Vijverberg, hoogst bedenkelijk ziek liggende, werd het huis uitgedragen; van den inboedel is bijna alles gered en de oorzaak van den brand is onbekend. Had de brandspuit van Soeterwoude in Octo ber des vorigen jaars gewigtige diensten bewezen bij den geweldigen brand te Voorschoten, thans toonde die van Voorschoten, door den burgemeester der gemeente aangevoerd, wederkeerigc hulpvaardigheid. In korten lijd was de brandspuit van Voorschoten toegesneld en zou op de plaats des on- heils nog spoediger zijn aangekomen, zoo de brug aan den Hofweg niet wegens reparatie was afgesloten geweest, waardoor belangrijk oponthoud ontstond. Ook de brandspuit van Stompwjjk was spoedig afgezonden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee dd. 15 Sept.: Van de 41 schui len, welke alhier dit jaar ler steur- en pekelharingvisscherij zijn uitgegaan, zijn van 25 Aug. tot 14 Sept. reeds 11 schuiten aangekomen, met 423,250 stuks steurharing, die in den afslag is verkocht voor 8022benevens 220 ton pekelharing van zeer goede qualileit, verkocht voor p. m. 4400. Slechts eene schuit blijft de vangst van verschen vjseh uitoefenen. De meeste landbouwers hebben eene bevredigende uilkomst door de roojjing van een ftiim beschot aardappelen waarvoor van 2.80 lot 3.50 per mud wordt besteed. De 30s,c algemeene vergaderiug der Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van sterken drank heeft den 8sten en 9d,D dezer te Arnhem plaats gehad. De openbare veigadering, des avonds van den 3iten in de groote zaal van het departemenls-geboiiw der maatschappij tol nut van 't algemeen, onder voorzitting en leiding van jh'. L. J. de Jonge, van Zierikzee, ge houden, muntte uit door de keurige voordrag! van drie sprekers: dr. Qugen- holtz van Amsterdam, die de deelneming aan de Vereeniging aanbeval, ware het ook alleen op dezen grond, dat zjj is een uitnemend anti-kermis-bond; de heer van Lummelhoofdonderwijzer te Utrechtdie sprak over het werk van den ambachtsman in verband lot de afschaffing van den sterken drank en de arbeider J. Dol, van Andijk, die een merkwaardig betoog leverde over den werkman in verband tot den sterken drank. Zonder aan de verdiensten der beide eerste voordragten in het minste te kort te doen mag men zeggen dat het optreden en spreken Van genoemden arbeider zeer de aandacht boeide. Des anderen daags werd met 59 afgevaardigden en correspondenten de huis houdelijke vergadering gehouden, waarin o. a. het besluit van den heer dr. G. A. van Limburg Brouwer te Zeist werd medegedeeld om als lid des hoofdbestunrs en derhalve ook als voorzitter der Vereeniging zijn ontslag te vragen. Het werd hem verleend, doch met opdragt van den titel van eere- voorzilter als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen hij steeds voor de Ver eeniging geweest was. Overigens zijn de drie aftredende hoofdbestuurders, mr. C. C. E. d.Eugelhrounerjhr. mr. 11. J. van der licim en jhr. J. L. de Jonge herbenoemden de vacathre aangevuld door' de benoeming van den heer G. II. Eshtiys, oud-hoofdbestuurder. Verschillende besluiten zijn geno men; een voorstel om aan het lidmaatschap eene contributie te verbinden is verworpeneven als dat om de verklaringen van lidmaatschap te doen ver vallen. De als. vergadering zal zich lot de tweede kamer wenden otu met haren invloed te geraken lot afschaffing der kermissen in haren tegenwoor- digen vorm. Na afloop dezer huishoudelijke bijeenkomst, die aiet korte liisschetipoozen van 9—5 ure duurde, vereenigden zich een 30-ta! leden aan een eenvoudigen broederlijken disch in eene der zalen van hel bovengedeelte van het stationsgebouw. Naar wij vernemen, zegt het llbl.heeft de thans te Assen gedeti neerde algemeene boekhouder der maatschappij van weldadigheid volledige i bekentenis afgelegd omtrent de valschhedendoor hem in 1867 en 1868 in de boeken der maatschappij gepleegd. Wij kunnen niet nalaten onze lezers te doen opmerkendat aan de directie der maatschappij geenerlei nalatigheid in deze zaak kati worden verwetenimmers zjj had geene reden een amb tenaar te wantrouwen, die, hij haar meer dan 30 jaren werkzaam, eerst in de beide laatste jaren zijn pligt vergat en daardoor zicli en zijn talrjjk huisgezin diep ongelukkig heeft gemaakt. Naar men verneemt zijn, iu verband met de dienst vóór en na den brand in den militairen stal der rijdende artillerie te Amersfoort, 2 perso nen heneden den rang van officier gedegradeerd en bevinden zich 2 andere artilleristen in verzekerde militaire bewaring. Zondag 11. viel den heer J. J. Molenbroek, griffier ter stcdcljjkesecre-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1