let I*er Telegraaf. NEDERLANDSCHE GESTAAF-AOOLFVEREENIGING. EGLISE WALLONiNE DE LEIDE. krachligcn greep van hel Nederlandsche gouvernement zullen de zaken nooit tot een goed einde worden gebragt. Volgens berigt uil Brussel was de toestand ran den kroonprins eenig- zins verbeterd. Met de bh. Jenner en Spring, door den koning ontboden, was er een consult gehouden. 'sGRAVENHAGE 12 September. Door Z. M. is, bij besluit van 6 Sept., ten vervolge op dat van 2 July 1866, houdende toekenning van eervolle belooningen, o. a. ter zake der gevechten in de Wesler-afdeeling van Borneo gedurende de maanden April, Mei en Augustus 1864, en April en Mei 1865, alsnog benoemd tot ridder der 4de UI van de Militaire Willemsorde de lsle luit. der infanterie bij bel leger in Ned. 1 iidië M. A. du Croo. Z. Al. heeft vergunning verleend aan N. P. Mohr, te Amsterdam, L. Pullens, te BesoyenG. Gtjsbers, te Gemert, en A. de Bree, te Berkel, tot het dragen van het kruis fidei et virtutiaan den laatsten levens van de gouden medaille 3de kl., hun als zouavcn in dienst van den Paus toegekend. Tol hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht is benoemd de heer mr. II. P. G. Quackthans secretaris bij de exploitatie-maatschappij der staatsspoorwegen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd te Helmond de heer F. J. B. Monforts, thans te Loon op Zand, en te Loon op Zand de heer J. W. Hoefnagels, thans te Helder. Aan den heer B. C. G. van Eelde, benoemd tot ontvanger te Sloten, is eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het dep. van financiën; ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer H. Valken burg, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. Z. AI. heeft goedgevonden den kapitein A. J. Thyssens van het 2de reg. infanterie op non-activiteit te stellen, en te benoemen: lot kapitein 3de kl. bij het 5de reg. infanterie den ls,en luit. J. C. Palier, van het reg. grena diers en jagers, en tot l!tcn luit bij bet reg. rijdende artillerie den 2d™ luit. C. G. S. baron van Heemstra, van het corps. De groote zaal op het Binnenhof is fraai gedecoreerd om te dienen tot de ontvangst van en liet aanbieden van den eerewijn aan de van buiten de stad komende schutters, die aan het aanstaande scherpschutters-concours zullen deelnemen. Ook in het kamp, waarin de wedstrijd zal plaats heb ben is gisteren met de toebereidselen een aanvang gemaakt. Een veertig tal tenten zullen daar in een halven cirkel worden opgeslagen, terwijl voor het kruidmagazijn en voor een veldhospitaal de meest geschikte plaatsen zijn uitgezocht. Bij hel kamp zullen ook eeue groote restauratie, eene can- tine en een labaks- en sigarenwinkel, allen in keurig gedecoreerde tenten, worden opgerigt. Door den minister van oorlog zijn de benoodigde tenten, wapenen, munitie, enz, ter beschikking gesteld van de commissie tot regeling van den scherpschulterswedstryd. BUITKNLAVDSCHE BKRIGTEN. ENGtSLA* 19. LONDEN 10 September. De geestelijkheid der anglikaansche kerk in Ierland koestert den wensch om eene zamenkomst te houden ter raadpleging over hetgeen de voor haar dreigende tijdsomstandigheden zouden eischeu. Zij moet evenwel erkennen dat zij, ten gevolge der beslaande verbindtenis tusschen staat en kerk, tot het hóuden van kerkelijke vergaderingen de vergunning der regering behoeft. De anglikaansche bisschoppen van Ierland zjjn nu lot bel besluit gekomen om de vergunning daartoe te vragendoch er bestaat aan hunne zijde vrees dat de vergunning eerst zal komen wanneer het te laat zal zijn om onder ling met vrucht overleg te houden en plannen te beramen; en het gemis van vrijheid tot hel beheer van eigene zaken wordt nu door vele lersche geestelijken weder smartelijk gevoeld. Alaandag II. is door den gemeenteraad van Dublin na eene heftige be raadslaging met 32 tegen 16 stemmen besloten, hij een adres aan de koningin te verlangen dat aan de anglikaansche kerk in Ierland hel karakter van staatsinstelling alsmede het genot der haar van staatswege toegelegde in komsten worde onttrokken. De dagbladen spreken algemeen hunne verontwaardiging uit over de hardnekkige onverdraagzaamheid van de Oranje-maiiuenwier werktuig de beruchte Alurphy is. De Times zegt, dat de wel magtig genoeg is oui een dergelijken oproermaker onschadelijk te maken. Vreedzame burgers hebben hetzelfde regt om te eischeudal dergelijke bloedige gevechten, als in Alan- chester en Birmingham plaats hadden, voorkomen worden als een onzijdige staal het regt heeft om te verbieden, dat in zijne havens twee vijandelijke schepen strijd voeren. Volgens berigten uit Bombay zijn aan de noordwestelijke grenzen van Indië onlusten uitgebarsten. Ondersteund door onafhankelijke stammen der Punjaub hebben de grensbewoners dorpen, op Britsch-Indisch gebied gelegen aangetast. De naastbij gestationeerde Engelsche troepen, waarbij zich artillerie bevindt, zgn naar het looueel van den opstand gemarcheerd, ten einde de schuldigen ie straffen. Ten gevolge van het buiten hare oevers treden van rivieren, staat de spoorweg van Bombay naar Baroda onder water. Het leggen van den telegraafkabel tusschen New-Castle en de Deensche kust is gelukkig volbragt. De kabel tusschen Denemarken en Rusland zal waarschynljjk ook nog dit jaar worden gelegd. De dienstslaking der huurkoetsiers heeft thans weder een einde genomen. De huurkoetsiers hebben ingezien dat het middel niet beantwoordde aan het doel, en dat zij er op deze wijze niet in zouden slagen aan de besturen der spoorwegmaatschappijen de wet te stellen. De Times bevat een telegrafisch berigt uit Philadelphiawaarin mel ding wordt gemaakt van een spoorwegongeluk, dat in den staat Alabama heeft plaats gehad, ten gevolge van het breken eener brug, alsmede van het vergaan van bet stoomschip Hippopotamus, waarbij 50 personen helle ven verloren. Uit Alexandria wordt gemeld dat de nieuwe spoorweg van daar over Azazieh tot Suez is geopend; de reizigers, die zich met de overlandpost uit Europa naar Indië hegeven. voortaan dien weg volgende, verkorten daar door den duur der reis lot op 10 uren het oponthoud aan de lusschen- stations medegerekend. FRANKRIJK. PARIJS. 10 September. De Presse berigt dat de Italiaansche gezant alhier in het begin dezer week een gehoor bij onzen minister van buitenl. zaken heeft gehad. Naar verzekerd wordt kwam hij voornamelijk om den minister mededeeling te doen van eene depêchewaarin de italiaansche regering aandringt op liet verwijderen der IVausche troepen uit hel pauselyk gebied, als zijnde ee^. noodzakelijk gevolg van hel feit, dat het koningrijk Italië thans heeft vol, daan aan al de verpliglingendie het in September 1864 bij de overeenkomst met Frankrijk op zich heeft genomen. Men verzekert echter ook dat dezer dagen de kardinaal Antonelli aan onze regering eene nota heeft gerigt, waarin op grond der politieke gesteldheid van het koningrijk Italië betoogd werd dat de verwijdering der Fransche troepen uit den Kerkelijken Slaat nog onraadzaam zou zijn. De koningin van Engeland heeft, uit Zwitserland terugkeerende, den nacht in het Brilsclie gezantschapshótel doorgebragt. PRUI89EN. BERLIJN, 10 September. Aangaande de reis des konings door Sleeswrjk-Holslein is een pro. gramma bekend gemaakt, waaruit blijkt dat Z. Al. den 13d™ dezer van Lttbeck naar het kasteel Panker bij Lüljeburg zal vertrekken om den prins Frederik van Hessen een bezoek te brengen, en zich van daar naar Kiel, Flensburg, Sonderburg, Apenrade, Tondern het eiland Fölir, Sleeswijk en Altona te begeven, alwaar de koning den 19den zal aankomen. Den 20"™ zal hij Hamburg bezoeken en den 218len alhier terugkeereu. Ten opzigle van het financieel geschil met de stad Frankfort heeft de koning bevolen, dat de regtsquaeslie aan de syndici der kroon worde onder worpen. Het water op den Rijn heeft zulk een ongunstigen stand bereikt, dat boven Biugen meer dan 30 schepen liggen, die niet verder stoomopwaarts kunnen kooien. Het nabij Berncastel aan de Aioezel gelegen dorp Herndlieim is in den nacht van den 6™ op den 7™ dezer voor de vierdemaal sedert weinige maan den door brand geteisterd en ditmaal bijna geheel vermeld. De kerk, de school23 woningen met de daarbij behoorende schuren en stallen zijn totaal afgebrand; andere huizen zijn meer of minder beschadigd. Er is veel hooi, stroo en graan vernield. NEW-YORK, 2 September. Naar aanleiding van de weigering der geal lieerden om de Amcrikaansche kanonneerboot Wasp de liniën van Ascension te laten passeren, heeft de beer Seward den gezant te Rio, den heer VVebb, instructiën gegeven om het passageregt Ie eischenof zyn paspoort aan te vragen. LONDEN, 12 September. De koningin is gisteren avond ten zes nre op het kasteel van Windsor aangekomen. Aanstaauden Maandag zal hel hof naar Balmoral vertrekken. 1AIGËZONDEAI. De vraag: Waarom toch werden de vrouwen niet toegelaten als leden van het taal- en letterkundig congres? die vraag, door zoo velen in den jongsteu lijd met belangstelling gedaan, zal niet lang meer onbeantwoord blijven. Naar wij vernemen heeft de dichter J. L. N. Wiegman Bzn. zich gedrongen gevoeld het rechte antwoord op die vraag te leveren, en zijne denkbeelden daaromtrent ontwikkeld in eenen Zang des Tijdsdie reeds ter perse is, en binnen weinige dagen, bjj de boekhandelaars Schreuder en van Baak, te Leiden het licht zal zien. De heer Wiegman heeft zijne ontboezeming gericht Aan Lidewyde, de heldin van IIuets bekenden roman. Zijn wg wel onderricht, dan wordt het aan Lidewyde geweien, dat de dames van hel lidmaatschap der congressen verstoken bleven. De vrees, dat deze vrouw, eenmaal als lidmaat van 'I congres erkend, zich in hel gebouw der Teeken-Academie onkuischheden zou veroorloven, deze vrees moet, volgens onzen dichter, de leden weerhouden hebben hel voor stel van Jhr. Salvador aan Ie nemen. Het schrijven van «Eenige vrienden van volgend nommer geplaatst worden. ;oede muziek, enz." zal in een A II V ER TE Ai Tl EN, Ondertrouwd: Doesiiohgh, 9 September 1868. yJlgemeene kennisgeving. Receptie 20 September. J. M. II. VAN DER KOOG, Luitenant der Infanterie, en J. R. W. WILMER1NK. Voor de vele blyken van belangstelling, bij de bevalling zgner Echtge- noote ondervonden, betuigt de Ondergeteekendeook namens haar, zijnen opregten dank. Leides, 14 September 1868. N. C. OUDSHOORN. AFDEELING LEIDEN. Aanstaanden Dinsdag te 2j uren zal in de Pieterskerkekamer een VER GADERING van de Afdeeling Leiden der Ned. G. A. V. gehouden wor den, waarin rekening en verantwoording zal worden gedaan over het afgeloopen jaar. Alle leden worden lot deze vergadering uitgenoodigd. J. H. MARONIER, Secret. op Di Dom D< 2 Da Bh elke Er Bij itelt Gemi teraa aanbe Lu Dot schap Stple Septe Les membres de l'église wallonue sont prévenus, que la liste des e'lecteuri arrêtée provisoirement par Ie consistoire sera de'pose'e du 15 au 19 de ce mois dans la salie du consistoire, oü ils potirronl en prendre inspection de 12—4 heures. L'art. 1, al. 2, du règlement sur la nomination des anciens et des diacres et la vocation des pasteurs porie: »Ont droit de vote lous les hommes, membres de Ia comtnunatité, domicilies dans sou ressort, ayaul alteint l'Sge de 23 ans et adntis dans la commtinanté depuis tin an au moins par Ie consistoire, soit après profession de foisoit sur la presentation d'un certifleat cccld- siastique ou d'une pièce justifiant Ia qualile' tie membres." Les reclamations auxquelles cette inspection ponrrait donner lieu devront être adressées par écrit au consistoire avant le 1 üctobre. Le secre'taire du consistoire, Leide, 12 Septembre 1868. P. C. LEZWYN. stelt her a Me len, heid A. C' ik hi loge uilges en 2u geen

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2