LEÏDSCIIË COURANT. 1868. MAANDAG 14 SEPTEMBER. STADS-BERIGTEN. PATENTBLADEN. ïSta a(ÖÖ*' <n;v N°. lllUv De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. 103, De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeen lebesl uur van Leydendoet ie weten, dat de ingevulde patentbladen, over bet dienstjaar 1868 en 1869 voor al de wijken, Ier Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur en wel tot en met den laalsten September eerstkomende; terwjjl na bet verstrijken van dien tjjd de onafgehaalde patent bladen aan de Deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 10 September 1868. v. d. BRAN DELER. Bh\i\Ei\LAM)SClIE BERIGTEN. 13, LEYDEN, 12 September. Bij kon. besluit van den 6deo dezer is aan den heer mr. M. W. Schcl- tema, wegens ziekte, eervol ontslag verleend uit de betrekking van hoog leeraar aan de rijks-instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde alhier, en lot hoogleeraar bij die instelling benoemd de lieer Dir. P. A. van der Lilh, thans ambtenaar bestemd voor de dienst in Ned Indië. Aan den heer J. G. Keulemans is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier. In eeue heden onder het voorzitterschap van den wethouder Stoffels gehouden zitting heeft de gemeenteraad zich met de wijziging, door gedep. siaten in het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1868 gebragt, vereenigd. Bij het brengen dier wijziging in het kohier hebben gedep. sta ten gevolgd het advies van burg. en weth. waaraan de raad reeds in de zitting van 20 Aug. jl. zijne adhaesie had geschonken. Voorts is besloten de begrooting voor de dieust van 1869 in de afdcelingcn te behandelen. W'd vestigen de aandacht onzer lezers op de hierachter voorkomende advertentie van hel genootschap Mathesis Scientiarum Geuiirix, waarbij jon- geileden worden opgeroepen, die zich als leerlingen voor de afdeeiiugen bouwkunde of haudteekenen wenschen te laten inschrijven. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenén bedroeg gedurende deze week dagelijks van 116 tot 133 volwassen personen en 62 tot 71 kinderen. Eerst gisteren zijn de leden van de algem. synode der Nederl. herv. kerk opgeroepen ter behandeling van de door den Haagschei) kerkeraad aangevraagde herziening der uitspraak van de synodus contracta, waarbij de heer Zaalberg in zijn ambt voor bepaalden tijd geschorst is geworden. Op Donderdag den l8lCD October zal de synodus plena vergaderen. Wat dus vroeger hieromtrent berigt werd, miste behoorlijken grond. Op de lieden te Valkenburg gehouden paardenmarkt waren 550 paar den, meest van goede hoedanigheid, aangevoerd. Er werden geene hooge prijzen besteed en over het algemeen was de handel niet levendigook voor buiicnlandsche rekening ging er bpna niets om. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Aan de diaconie der herv. gemeente te Alphei) is door wijlen den lieer 3. T. Roos, vroeger burgemeester dier gemeente, een legaal van 1000 ver maakt, uit te betalen 6 maanden na het overlijden van de zuster des over ledenen, aan wie de erflater liet vruchtgebruik heelt geschonken. 11. II. kerk voogden ontvingen op gelijke voorwaarde een legaat van ƒ300. In eene gehouden conferentie tusschen de verschillende besturen der staats-, rijn- en ccntraalspoorwegen is ten gerieve van het reizend publiek besloten, aan alle stations doorloopende plaatskaartjes tot Groningen ver krijgbaar te stellen. Als iets wat vooral in ons land zeldzaam is en tevens als een blijk van de groote vruchtbaarheid van dit jaar kan gelden, wordt aan de /V. R. C. medegedeeld, dat onder Mijnsheereiiland een druiven-wijngaard staat, die voor de derde maal in dezen zomer bloesem draagt. Van den eersten bloe sem is een rijke oogst druiven reeds geplukt; van den tweeden zijn de vruch ten mi reeds ter halver grootte, en van den derden zijn de Hossen zigtbaar. Uil Berkel en Rodenrijs meldt men aan de N. R. C. dat zich in die gemeente een geval van besmettelijke longziekte bij eene koe heeft voorge daan. Het dier is gestorven, en is daarna door jle policie met bijvoeging van chloorkalk begraven, ten spijt van personen uit Rotterdam eu Delft, die met hondenkarren aanwezig waren, om het vleesch mede te nemen, Ouder betuiging dat daar wel slechter vleesch werd gebruikt. Uit Amersfoort meldt men het volgende: Maandag avond jl. ten 7 ure, een half uur vóór het uitbreken van den brand in bel lange slalgehoiiw der fjjdende artillerie alhier, was het voederen der paarden onder toezigt van officieren in behoorlijke orde geschieden werd ook uog kort voor half acht de gewone ronde door den stal gemaakt. De oorzaak van de ramp is oog steeds onbekend; doch de brand moet^ zijn ontstaan op den hooizolder on zich met groote snelheid aan bet dak over de volle lengte hebben mede gedeeld, terwijl te gelijkertijd de vlammen door de holle planken naar be leden in de stalling der paarden sloegen. Heden (Donderdag) vergadert «ene commissie van officieren der rijdende artillerie, ten einde alle militairen 'o verhoor te nemendie Maandag jl. in of bij deu stal werkzaam waren #f aldaar de wacht betrokken hadden. De kolonel Woortoian Spandaw, kommandant van het reg. rjjdende artillerie, is te 'sGravenhage bij den minister van oorlog geweest. Na zijne terugkomst heeft de kolonel bekend gemaakt, dat hij eene premie uitlooft van ƒ1000 aan dengene, die hem de oorzaak van den brand kan opgeven, liedenDonderdag morgen ten 6 ure, is deze bekendmaking op liet appèl der militairen voorgelezen. De schade die het rijk door deze ramp lijdt wordt begroot op 60000 a ƒ70000. Dingsdag 11. werd in het kamp te Willigen last gegeven dat de troe pen den volgenden dag zes ure gereed moesten zijn tot het doen eener militaire promenade naar het Loo. Te dien einde begaf Z. M. de koning zich reeds vroegtijdig van hel paleis naar het kamp, om bij het uitrukken der troepen tegenwoordig te zijn. Omstreeks 9 ure zag men dan ook van het paleis de voorposten naderen, en kort daarna zag men Z. M.als ge neraal der artillerie, aan bet hoofd der (roepen, vergezeld van Z. K,. H. den prins van Oranje, opperbevelhebber van het kamp, in den uniform van generaal der huzaren. Z. M., omringd van een schitterenden staf, vatte post voor het basse-cour van het paleis, terwijl de troepen voor Z. M. defi leerden. Om en bij liet paleis werden de troepen gelegerd, terwijl door L. M. aan de hoofdofficieren een déjeuner-dinatoire onder de berceau in het park werd aangeboden. Woensdag II. heeft in het kamp bij Willigen het prijsschieten plaats gehad Elk bataillon infanterie heeft afzonderlijk geschoten. Bij de artil lerie werd het concours gehouden voor onderofficieren met pistool, voor korporaals wie de stukken liet vlugste en beste rigtte. Bij de cavallerie had carrousel-rijden plaats. De prijzen vooronder-officieren beslaan in gouden, voor korporaals iu zilveren horologien. Z. M. de koning met gevolg kwam ten 11 ure 's morgens in het kamp; er had een gioot diner bij den prins opperbevelhebber plaats. Z. M.zou waarschijnlijk de manoeuvres in het vuur Vrijdag bijwonen; de twee brigades zullen tegen elkander manoeuvreren en de mariniers worden bij de tweede brigade ingedeeld. Te Arnhem is Woensdag II. de tweede jaarlijksche vergadering gehou den van de Maatschappij tot nut van den Javaan. Die maatschappij lelt thans 10 afdeeiiugen en 1500 leden. Bij de bespreking van de vraag «welke middelen de maatschappij verder zou aanwenden tot bereiking van haar doel" werd door prof. Veth, namens de afdeeling Leyden, op de noodzakelijkheid aangedrongen, om het inlandsch onderwijs op Java ter hand te nemen en met kracht te ontwikkelen, want daarvoor was op Java nog bijna alles te doen. Na eene nitvoeuge beraadslaging werd hel voor stel aangenomen om eene commissie van 5 leden te benoemen, die vóór de bijeenkomst der volgende algemeene vergadering van de maatschappij een overzigt zou geven van den toestand van het onderwijs onder den inlander op Java en een bepaald voorstel zou doen omtrent de middelen, waardoor de maatschappij tot uitbreiding van dat onderwijs, al ware het dan aan vankelijk op zeer kleine schaal, werkzaam zou kunnen zrjn. In genoemde stad had ook in deze week de bijeenkomst plaats van de leden van het kon. instituut van ingenieurs, waarbg het 20-jarig bestaan dier vereeniging werd herdacht. Te Deventer zijn bij het ruimen van een secreetput twee menschen jammerlijk omgekomen. Bij het ontmoeten van eene hindernis besloot een der weridieden in den put af te dalen, en hij schijnt uitgegleden of gestikt te zijn. Een ander, die hem trachtte te redden, onderging hetzelfde lol. Een derde, tot hulp der anderen toegeschoten, verdween mede, doch werd nog in tijds levend naar boven gebaald. Een der beide eersten laat eene vrouw en vier kinderen na. Te Zwolle zijn door de policie bji aankomst van den Leeuwarder spoor trein een heer en eene dame aangehouden, verdacht van den diefstal te hebben gepleegd van ƒ2100 aan bankpapier, die vóór eenige dagen door iemand te Leeuwarden, bij gelegenheid, der liardddravcrij aldaar, verloren zijn. Zij waren in hel bezit van ƒ1617.21, bestaande meestal, even als liet verlorene, in bankbillctlcn van 200 eu 100. Bedoelde personen zijn naar Leeuwarden overgebragt. -- Te Assen is dezer dagen gevankelijk binnengehragt de heer de V., boekhouder bij de maatschappij van weldadigheid te Frederiksoordbeschul digd van handelingen ten nadeele van gemelde maatschappij. Te Oudelandenabij Goes, houdt de justitie zich bezig met het gevan gen nemen van de leden eener naar liet zich laat aanzien uitgebreide die venbende. Acht personen zijn reetfs iu hechtenis genomen, terwijl ook een welgestelde broodbakker, gevankelijk te Goes binnengebragi als zijnde verdacht van liet bergen en opkoopen van de door bovengenoemde bende gestolen goederen. Men schrijft van de Westkust van Afrika dd. 2 Ang.aan de Arnh C Er is weinig verandering iu den staat van zaken gekomen; dagelijks wor den Hollandsche onderdanen door de Faiitjjnen gevangen genomen eu velen onthoofd Het vredes-traclaat is geheel mislukt en na den regentijd zal de oorlog weder met volle kracht losbreken. Niemand begrijpt zich de laauw- lieid van hel bestuur, dat niets doet, om uit dien toestand te geraken. Het laat de negers geheel aan hun lol over. Naar ik verneem, zullen de iu- landschc hoofden een verzoek aan den koning zenden om hulp, waarop z(j naar zij zeggen, volgens de beslaande overeenkomsten aanspraak hebben; zij hebben dal zoo geheim behandeld, dat er niets van is uitgelekt; men zegt, dal de gouverneur een afschrift heeft ontvangen, doch niet conform i aan het origineel. Naar ik hoor. heeft de gouverneur eene belangrijke som i gelds aan de Elmina's verstrekt, sommigen zeggen ƒ4000. Dit heeft een goeden indruk gemaakt. Het verbod oin kruid en andere oorlogsbehoeften te verkoopen is ingetrokken, zoodat te Cape Coast en elders zeer veel om- gaal. Ik zie, en velen met mij, de zaken duister in, want zonder een

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1