leiding der vergadering aan den consulent der maatschappijden heer mr. A. J. Hovy, had overgedragen, deelde deze het plan mede, dat hel behoud der maatschappij ten gevolge kan hebben. Door de medewerking van vele belangstellenden is een guarantie-kapiiaal bijeengebragtwaarvan de nog circulerende lijsten reeds eene som van ruitn ƒ19000 aantoonen. De com missie, daartoe werkzaam, heeft zicli in aanraking gesteld met den lieer J. Ed. de Vries, die als directeur-intermediair de leiding der exploitatie van het paleis lieefi op zich willen nemen, en de raad van toezigt en commissa rissen hebben dit plan met hunne goedkeuring bekrachtigd. Van de inschrij vers voor liet guaranlie-kapilaal zullen de hh. A. Werlhem, A. Ilolizman en P. Goedkoop den heer de Vries als commissarissen ter z(jde slaan, ter wijl, zoo alle crediteuren tot de aangeboden schikkingen toetreden, men thans gunstige uitkomsten mag verwachten. Over 8 maanden kan dan het defiuiiieve lot ian het palcis geregeld worden. Op voorstel des consulenis werd deze schikking door de aandeelhouders goedgekeurd, waarna de heer A. Weriheitn voorstelde den heer mr. J. A. van Eyk te benoemen tot eere voorzitter van commissarissen, welk voorstel met toejuiching door allen werd omvangen. -- Zaturdag avond is op den Noordhollandschen spoorweg, in de nabij heid van Anna-Paulowna-polderdoor het loopen eener koe over de rails, een waggon uit het spoor geraakt. Daardoor is een oponthoud van bijna een uur veroorzaakt, terwijl een passagier door den schok, gelukkig slechts in geringe mate, is gekwetst. Uit Arnhem meldt men dat H. ill. de koningin, van hel Loo komende, van daar met een extra-trein naar Ems is vertrokken. Te Amersfoort is gisteren avond ten half 8 ure een hevige brand uit gebarsten in een der stallen van de rijdende artillerie. Die stal is in kor ter, tijd een prooi der vlammen geworden. Een aantal paarden, voor zoover die niet de vlugl namen of gered konden worden ziju omgekomen. Door de spoedig aangebragtc hulp is men er in geslaagd den nabijstaanden stal en de manége te behouden. Ten 10 nre was men den brand meester. De oorzaak van den brand is onbekend. Ongeveer 120 paarden moeten bij dit ongeval omgekomen zijn. De stal was niet tegen brandschade verzekerd. Te Almelo zijn heden nacht 26 woningen afgebrand. De legerplaats le Milligen had Vrijdag li., hij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. U. den prins van Oranje, een feestelijk aanzien. Stra ten en tenten waren versierd. De troepen stonden ten 11 uur tusschen de tenten geschaard en rukten naar de tegenover den straatweg gelegen vlakte waar zij in linie van parade werden opgesteld; kort daarna verscheen de kroonprins met zijn staf, die weldra HH. MM. den koning en de koningin te gcmoel ging welke tereere van den verjaardag het kamp bezochten. H. M. de koningin was in een met 4 paarden bespannen kales gezeten. Z. ill. de koning plaatste zich aan hel hoofd van den staf, met Z. K. H. nevens zich; lu den staf merkte men op den luit.-kol. der Amsterdamsche schutterij, Staats Boonen, en den kominandant der Haagsche weerbaarheid, baron van Hardenbroek. Nadat HH. MM. en Z. K. H. en gevolg van het centrum uit den regtervlengel en daarna den'linkervleugel hadden geïnspecteerd, trok ken de troepen in gesloten kolonne zamen om te defileren. Tegen half twee was de parade afgeloopen. In de tent van Z. K. H. den kroonprins was toen een collation aangerigt. Omstreeks 3 nur verlieten HH. MM. met gevolg het kamp; tegen 5 uur volgde Z. K. H. de kroonprins, om op het paleis aan hel Loo het diner te gebruiken, waartoe alle hoofd-officieren uit het kamp waren genoodigd. Ten 6 ure ving het diner aan in de groole zaal van het paleis. Het was allerprachtigst. Z. M. de koning had regis naast zich Z. K. H. den prins van Oranje, naast Z. K. H. zat 11. M. de koningin en aan hare zjjde zat prins Alexander. Even voor hel diner benoemde Z. M. de koning den ko lonel Mac Leod der grenadiers en jagers lot zijn adjudant. Aan tafel stelde Z. M. den eersten toast in op Z. K. H. den prins van Oranje. Z. M. was zigtbaar aangedaan en omhelsde den prins met veel gevoel. Daarna bragt de prins een toast uit op Z. M. Eindelijk bragt Z. M. in krachtige en hartelijke bewoordingen een feestdronk uit op het heil en den voorspoed van het Nederlandsche leger. Na afloop van het diner onderhield Z. M. zich nog geruimen tijd met de meeste der genoodigden. Bij hel vertrek van den prins van Oranje naar het kamp, ten 9 ure, deed Z. M. hem uitgeleide tot hel benedengedeelte van het perron en omhelsde hem hartelijk. In het kamp vermaakten zich tot 10 ure de militairen onderling met zakloopeu, tonstekenenz. en de verschillende muziekcorpsen deden zich hooren, uitgezonderd dat der grenadiers, welk corps gedurende het gala-diner op het Loo muziekstukken ten gehoore bragt. Bij eene buitengewone legerorder heeft Z. K. H. de prins van Oranje 's konings bijzondere tevredenheid betuigd voor de goede houding, waarmede de troepen voor Z. M. de revue hadden gepasseerd. Zondag had, na afloop der kerkparade, de wedstrijd in het schieten naar de schijf plaats, waarvoor Z. K. II. de prins-opperbevelhebber prijzen had uitgeloofd. Die prijzen zijn behaald: de eerste door den kapitein der infan terie B. J. baron Mulerl tot de Leemeule; de tweede door den lste" luit. der infanterie J. F. T. Major, en de derde door den 2den luit. der veld-artillerie jhr. A. H. van der VAjjck. Uit Harlingen meldt men aan de Groit. C. dat bij de policie aldaar zekere berigten omtrent den veel besproken ds. Woudsma van Ulrum zijn ontvangen, die het buiten allen twijfel stellen, dat hij naar Hull met de stoomboot European vertrokken en verder naar Amerika gegaan is. In het Friesche dorp Nyeberkoop, in Friesland, heerscht de typhus in eene erge mate. Van het huisgezin eens daglooners aldaar zijn binnen 14 dagen reeds vier aan die vreeselijke ziekte overleden terwijl de vijfde zeer gevaarlijk ligt. De zoon van eene weduwe, die als naaste buur btj de behandeling der zieken de behulpzame hand heeft geboden, is ook door den typhus aangetast. Ook in andere dorpen begint die gevreesde ziekte zich te lertoonen. 's GRAVENHAGE8 September. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zaken, dd. 5 zijn tot klerken bij den rijkstelegraaf benoemd: J. Hekkema te Gronin«e H. A. van Dijk te Haarlem, C. A. Olivier le Nieuwediep, P. A. de 1 te Oudshoorn en T. Blaauw le Steenbergen. - Z. M. de koning wordt den 17den dezer van het Loo in de resident; verwacht. De terugkomst van H. M. de koningin van Ems op het Huis Bosch is bepaald op deu 19den dezer. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenei. Naar men verneemt, zjjn de ontwerpen der staatsbegrooting voor iji door de regering in gereedheid gebragt en zullen zij spoedig na de openi^ van de vergadering der staten generaal worden aangeboden. Naar men verneemt heeft jhr. G. A. Mclorlraadsheer in den hoo raad der Nederlanden, wegens hoogen ouderdom, zijn eervol ontslag die beirekking verzocht. Het getal scherpschutters, dat op het einde van deze maand, bij te houden concours, alhier zal vereenigd zijn, wordt op 1500 gerekend. BU1TENLAVDSUHE BERIGTEN. ENGBLAA LONDEN. 6 September. Men verneemt dat sir Lawrence, onderkoning van Indië, besluit: heeft genomen met het doel om de gevaren, die voor Brilsch-Indië uit R, lands veroveringen in Midden-Azië zouden kunnen ontstaan, voor te komt. Hij zou begrepen hebben dat de uitbreiding van Ruslands magt in Middt Azië niet gevaarlijk voor het Brilsche rijk was zoo iang Affghanistan et scheidsmuur tusschen het Indische en het Russische gebied bleef; dat eene gevaarlijke en kostbare onderneming zou zrjn de Russische legers van de Brilsche grenzen te gaan opzoeken en bestrijden; dat a!zoo,(| ware ook Rusland voornemens zijne krjjgsmagt nog verder naar den van lndië te laten voortrukken, de nadering der Russen afgewacht mi worden; maar dat er iiitusschen reeds dadeljjk maatregelen genomen m aanstalten gemaakt dienden te worden om de onafhankelijkheid van H Aflfghaansche rjjk te verzekeren en die, zoo zij door Rusland of i| bondgenoot Perzië bedreigd wierd, te verdedigen. Die maatregelen zoudt deels van zedeljjken en deels van sloffelijken 3ard moeten zijn; watt eerste betreft zou reeds dadelijk aan Rusland en aan Perzië, alsmede au de Affghanen, de stellige zekerheid moeten worden gegeven, dat EngelatJ- in geen geval zou gedoogen dat het land der Afifjhanen door Rusland Perzië cijnsbaar gemaakt of ingelijfd wierd; de stoffelijke maatregelen zoel den moeten strekken om voortaan middeleii lot spoedige vereeniging vj het Britsch-Indische leger aan de grenzen van AHghanistan te hebben ei steeds gereed te houden Dit plan van staatkunde zou, naar verzekert] werd, de goedkeuring der regering weggedragen hebben. Muzafïer Eddin Mirza, de zoon en vermoedelijke opvolger van dn| schach van Perzië, is aan de cholera overleden. De bekende Murphy is, nadat voor hem borg was gesteld, weder vrjje voelen gesteld. Naauwelijks echter ontslagen, heeft hij weder Manchester in eene vergadering van Orangisten op zijnen gewonen heftigei| toon het woord gevoerd. Eene groole menigte leren overviel die vergade- ring, en er ontstond een gevecht in de straten, waaraan zeker 6000 men schen deel namen. Er vielen een aantal gekwetsten en er hadden vele hechtenisnemingen plaats. Later hebben die tooneelen zich herhaald. Een geneeskundig tijdschrift geeft eene statistiek van de soort van wonden, welke gedurende de twee laatste maanden in de Londensche hos pitalen werden verbonden. 124 wonden waren het gevolg van beten, 1! van welke door menschen waren toegebragt. Na den hond (in 85 geval len) heeft de mensch de meeste beten toegebragt. Hel Engelsche schip Bremensis, met katoen geladen en van Bombay naar Liverpool bestemd, is, naar men uit Ascencion meldt, vergaan. De lading had eene waarde van 120,000 Volgens een door de Times medegedeeld telegram hebben de Indianea in Nieuw Mexico ecnen spoorweglrein aangehouden, de wagens verbrand, en 16 spoorwegbeamten gescalpeerd en verbrand. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat de lijdingen omtrent den rjjkdom der ontdekte goudvelden 'zich ten volle hebben bevestigd, dat er reeds aanzieulijke bestellingen van machines voor de ontginning naat Engeland zijn gezonden. Pruissische reizigers hebben den president der Transvaalsche republiek trachten te bewegeu om de vestiging van Dnitsche landverhuizers in die republiek le bevorderen en het beschermheerschap aan eene mogendheid van het Europesche vaste land aan te bieden. Een negerslaaf te Richmond, John Dabrey geheeten, had zich voor hel uitbreken van den Amerikaanschen burgeroorlog voor eene som van 10000 frs. vrijgekocht, in jaarlijksche termijnen aan zijne meesteres te be talen. Toen de vrede gesloten en de slavernij afgeschaft was, had hij reeds de helft der genoemde som betaaldmaar kon zich toen ook van de verdere betaling ontheven achten. Hg heeft dit echter niet gedaan, hij achtte ziek door zijn woord gebonden, te meer daar zijne vroegere meesteres door ram pen van geldclijken aard getroffen was geworden. Hij betaalde de som geregeld af en zond dezer dagen den laatslcn termijn van hetgeen hij zijne schold noemde. FRANKRIJK. PAH IJS6 September. De keizer blijft tot Woensdag a. s. in het kamp van Chilons; van daar begeeft Inj zich regtstreeks naar Fontainebleauom de keizerin af te halen. Hij zal legen hel laatst der volgende wrek te Biarritz zijn. De Moniteur meldt uit Saigon van 25 July, dat in Cochin-China eene beweging heerscht ten gevolge eener overrompeling van het station te Ra- chiga. Eene bende plunderaars is de grenzen overgetrokken, maar werd spoedig uiteengedreven door eene kolonne, uit Franschen en inlanders zamengcsteld. ges bet zot wo zie k» ter me we r.ie kin spo ver I een van dee dat Gei we; vaa peil bar dinj nog den tol gesl dili 22" Gei na wa e pen van wor vori keei gesl vors uiid E inie wor P lord veri Star betv ring te g oog. M bet L land Man ecli| B van de derl L doo: vers liog ged: «ijl zelf een 9 der tin; om ont m bev tiie gen lalt kin dat I ink ons bet

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2