LEÏD8CIIE COURANT. 1808. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. fl°. 109./ IgZilH naai iar di benau IIS g(. bleken •pen. slecht nemah Ten e; zier 0) er, di jilbao: entuei Ife) '43j?-7 .--W% fneme druij oor hi verzoi dragr •ju, t, n onzt eidscb tvBRAj j)e Courant wordt MaandagfPoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. \li De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. ]}ij deze Courant wordt verzonden IV". 16 blad 23) der Hande Hngen van den Gemeenteraad. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1867 (3.} vel), zijn exem plaren verkrijgbaar, 35 ets. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 8 September. De begrooting der inkomsten en uilgaven voor deze gemeenle, dienst ]869, beloopt in ontvangst ƒ420422.341, in uitgaaf ƒ420368 09. De inkomsten zijn geraamd als volgt: Ontvangsten wegens vroegere dien sten (batig slot der laatst vastgestelde rekening) ƒ31538.131; Opbrengst van belastingen en heffingen ƒ195887.62; Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen 29069.67Ontvangsten van verschil lenden aard en toevallige balen ƒ149826.92; Buitengewone ontvangsten ƒ14100. Bij die inkomsten zijn de opcenten op 's rijks directe belastingen geraamd op ƒ55910 96, als: 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ƒ24103.67; 10 dito op de ongebouwde eigendom men ƒ63 01; opcenten op de hoofdsom der belasting op bet personeel (50 over de 4 eerste maanden en 25 over de acht laatste maanden) ƒ31744 28; de hoofdelijke omslag wordt voorgesteld tot een bedrag van ƒ92600 en ƒ2000 te beffen bij suppletoir kohier; de opbrengst van het minerval aan het gymnasium en van de schoolgelden aan de hoogere burgerschool wordt geraamd op ƒ8000 (waarbij komt eene rijkssubsidie van ƒ7000); dc op brengst van schoolgelden der lagere scholen op ƒ19050; die van de belasting op de honden op 2050; renten van kapitalen op 23903 67overwinst der gasfabriek op ƒ50000; 4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het per soneel op ƒ91421.92. Onder de buitengewone ontvangsten wordt gebragt ƒ7000, als opbrengst bij verkoop van het schoolgebouw voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes, bij den aanbouw eener nieuwe school. De uitgaven zijn geraamd als volgt: Huishoudelijk bestuur 42575; Kosten voor werken en inrigtingen tol opeubare dienst bestemd 40225.67 Kosten voor eigendommen welke de gemeente naar hel burgerlijk regt be zit ƒ21052; Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen ƒ12150; Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer ƒ50194 50; Kosten der plaatselijke gezondheidspolicie 275Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 123857Kosten voor het armwezen mitsgaders subsidien en bydragen aan daarmede in verband slaande instellingen ƒ100906; Renten en aflossingen van geldleeningenenz. 6387 92; Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken begrepen 16745; Onvoorziene uitgaven 6000. Bij hel hoofdstuk «Kosten voor werken en inrigtingen tot openbare dienst bestemd" is voor den aanleg en hel onderhoud van stralen en pleinen geraamd ƒ14550, daar in 1869 o. a. noodig wordt geoordeeld de aanschaffing van 150 000 straatkeijen en 250,000 straatklinkers, tot de levering waarvan nieuwe contracten zullen gesloten moeten worden. Voor het onderhoud van bruggen enz. is geraamd 12725 behalve de gewone werkzaamheden wordt vereischt de vernieuwing van hel dek der brug over de Heerengracht aan den Kieuwen Rijn, ijzeren liggers enz. ad ƒ1700; de vernieuwing en verbreeding van de poorten, vallen en balansen aan de brug over den Nieuwen Rijn voor de Walersteeg ad ƒ3000; het maken van nieuwe ijzeren leggers, nieuw dek enz. van de brug over de Volmolengracht ad ƒ875; liet leveren en plaatsen van 10 nieuwe sloot- palen ad ƒ750. Onder de kosten van het onderhond van pompen en riolen is voorgedragen ƒ1000 voor het plaatsen van 3 of 4 waterfiltreertoestellcn volgens het stelsel der firma Stönner en C°, Bij bet hoofdstuk «Kosten der openbare veiligheid enz." wordt voorgesteld de jaarwedde van den 2™ com missaris van policie van ƒ1200 te brengen op 1400. litj het hoofdstuk «Kosten voor het onderwijs enz." zijn de kosten der bewaarscholen ge raamd op ƒ6432, geregeld als volgt: jaarwedden van 2 hoofdonderwijzeres sen, elk ad ƒ600, ƒ1200; jaarwedden van 10 hjplponderwijzeressen (2 ad ƒ350 2 ad 300, 2 ad ƒ250, 2 ad ƒ200, 2 ad ƒ150) ƒ2500, 16 kweeke- lingen ad 70 ƒ1120; aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen en schoolbehoeflcu ƒ800; onderwijs aan de hulponderwijzeressen en kweeke- üngen ƒ312, kosten van brandstoffen en licht ƒ200, schoonhouden der lokalen ƒ250. Ten aanzien van het slichten eener nieuwe bewaarschool in plaats van de tijdelijke, die in de Baathal wordt gehouden, meent men nadere regeling te moeten afwachten. Voorts wordt bij dat hoofdstuk eene som van ƒ24000 uitgetrokken voor den aanbouw van een schoollokaal voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes met woning voor de hoofdonderwijzeres. Onder de bij hel hoofdstuk «Renten en aflossingen van geldleeningen enz." uitgetrokken pensioenen wordt voorgesteld pensioen le vcrleenen aan P Bresser, 1' luit-adjudant bij de dd. schutterij, ad ƒ362 50. en aan P. J. Lancelgeb. Moone, hoofdonderwijzeres aan de openbare be waarschool in de Scheistraatad ƒ135. Bij het hoofdstuk «Andere uitga ven niet onder de vorige hoofdstukken begrepen" wordt tot aankoop van inschrijvingen op het grootboek der nat. werk. schuld 2J pCt. uitgetrokken ƒ5000, uit de winst der gasfabriek, om te strekken tot jaarlijksche ver mindering van het voor den aanleg uitgeschoten kapitaal en als bjjdrage in de kosten van den weg naar Alkemade 3900ingevolge een vroeger ge nomen raadsbesluit. De aanbesteding van het gebouw, bestemd voor het nosocomium acade- mienrn alhier, waarvan de fundering bereids gelegd is, zal plaats hebben op Maandag 21 September aanst. liet maken van een station te Voorschotengisteren van wege de administratie van de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij te Amsterdam aan besteed, is aangenomen door den heer Galjé voor ƒ10547. Het If eekblad van het Regt meent de heeren advocaten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voor schrijvende, dat zij ieder jaar in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Z. M. heeft bij besluit van 8 Augustus eene reorganisatie van den ge- neraleu staf van het leger vastgesteld. Behalve liet bureau van den chef van dien staf, dat te 's llage zal gevestigd blijven, zal er te Breda tot op leiding van staf-officieren eene stafschool worden opgerigt. Daarvan zal een hoofdofficier directeur zijn, en twee kapiteins, allen van dien staf, als leeraars fungeren, Jaarlijks zullen daarbij vier luitenants van het leger als candidaat-staf-officieren gedetacheerd worden. De cursus zal dan vier jaren duren. Bij de Ned. herv. gemeente le Charlois is tot predikant beroepen d». Meuse, pred. te Bodegraven; bij die te Egmond aan Zee ds van Laer, pred. te üosterland op Wleringen (aangenomen); bij die te Dedetnsvaart dd. James, pred. te Broek op Langendijk, en Kooy, pred. te Lisse; bij die te Willem stad ds. Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Leur d8. Pijzel, pred. te Nootdorp; bij die te Leerbroek de cand. L. Meerburg. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan den heer W. F. de Leo, als pred. te Werkhoven. Uit den Alblasserwaard meldt men dat sommige wijngaarden voor dc tweede maal bloeijen en reeds op nieuw vrucht gezet hebben. Van die wijngaarden sneed men reeds vóór rui ai 14 dagen de prachtigste trossen, terwijl de hoeveelheid zóó groot was, dat men berekent, dat de vierkante el gemiddeld 3 Ned. ponden opleverde. Op den l5te» Julij pootte men, op de plaats waar de vroege aardappelen gerooid waren, nogmaals van dezelfde soort. Aan de stronken dier laatst gepote aardappelen zijn thans reeds we der eene voldoende menigte zoogenaamde drielingspoters voorhanden, ter wijl de plant nog vrij goed doorgroeit. Brj den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene voordragt van huig. en weth., waarbij deze mededeelen dat voor eenigen tijd door den minister van oorlog aan hh. curatoren het aanzoek is gedaan om de opleiding voor militaire geneeskundigen voortaan aan het athenaeum illostre tc Amsterdam te doen plaats hebben. Daarop was gevolgd eene missive aan den heer burgemeester, waarbij herig t werd dat de koning zich ver- eenigd had met een daartoe door hein gedaan voorstel. Bjj die missive werd echter, in verband tot het reeds vroeger besprokene, aangedrongen op het nemen van maatregelen om het nog ontbrekende herhalingsondervvijs aan het athenaeum naar behooren te doen geven. Om nu daarin le voor zien, wordt voorgesteld kosteloos in de NederlandscheFrausche en Hoog- dnilsche talen, alsmede in de wiskunde hethalingsonderwfjs te doen geven en dat onderwijs op te dragen aan de docenteu van de hoogere burger schoolwaartoe burg. en weth. een crediet verzoeken van 1500. Tegen over die uitgave staal eene ontvangst van ƒ10500, zijnde de opbrengst der collegiegelden van 67 kweekelingenwaarvan echter het aandeel ten bedrage van 2/3 afgaat, aan de hoogleeraren uit tc keeren. Te Amsterdam werd gisteren de algemeeue vergadering van de maat schappij het Paleis voor Volksvlijt gehouden, bestemd om te beraadslagen over het lot der maatschappij nu de hypothecaire geldlecning niet was volteckend. Zij was zeer talrijk bezocht en werd geopend door den direc- teur-president nir. J. A. van Eykdie mededeelde, dat van dc obligatiën a ƒ25, bestemd orn het tekort van ƒ75000 le dekken, naauwelijks een vierde was genomen. Er was dus een oogenblik dat. men moest wanhopen aan het behoud der maatschappijniettegenstaande de explotialie in den laatsten tijd steeds gunstiger verhoudingen had aangenomen. Bij die uit komsten hebben belangstellenden besloten eene proef te nemen om hel paleis te behouden. Wat spreker betreft, hij meent dat thans de lijd gekomen is, dat hij het ontvangen mandaat moet nederleggen. Nadat spreker de

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1