LM'DSCHE OURANT. yhsstiar 1868. Nü. 105 MAANDAG 31 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke -lommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCQE BERIGTEiM. LEYDEN, 29 Augustus. De raad van bestuur van de rijks-instelling van onderwijs in de In dische taal-, land- en volkenkunde alhier beeft bekend gemaakt dat voor de inschrijving voor den cursus 1868/69 gelegenheid zal zijn op Dingsdag den 8s'en en den 15den September e. k.des morgens van 10 tot 12 ure, in het gebouw vau de instelling in de Kloksieeg. Eerstdaags, vermoedelijk Maandag en Dingsdag, zal aan de Indische Lotus Nelumbium speciosum)in den Hortus alhier, weder eene bloem geopend zijn. Hel Languedoc's mannenkoor, dat zich onlangs alhier in twee con certen van eene zoo gunstige zijde deed kennen, is voornemens Maandag avond, op voor dit gezelschap vereereud verlangen, nogmaals op Zomerzorg een concert te geven. Het heeft iu den laatsten tijd bij het bezoeken van verschillende plaatsen des lands overal ongewonen lof mogen iuoogslcn en daar het, blykens de hierachter voorkomende aankondiging, met een nieuw programma zal optreden, mag men verwachten dat aan dit concert een niet minder gunstige uitslag zal te beurt vallen dan aan de voorgaande. Vooral zij die vroeger verzuimd hebbeu deze zangers ie gaan hoorcu, mogen zich deze ouverwachte gelegeuheïd wel ten nutte maken. Eergisteren avond, omstreeks 10 ure, brak, nadat een kort, maar door •vrij sterk bliksemlicht zich kenmerkend ouweder had plaats gehad, een hevige brand uit in de YVeddesteeg, nabij het Galgewater, in een perceel, waarin de handel in turf wordt uitgeoefend. By de ontdekking sloeg de vlam reeds uit het bovengedeelte, zoodat de bewoners en de geboren naau- welijks tijd hadden hel voornaamste hunner inboedels te bergen. Zoo spoe dig mogelijk was de brandweer ter plaatse des onheils tegenwoordig en het mogt iiaar gelukken in hare pogingen ondersteund door de manschappen der bezetting, den brand, die daar ter plaatse grooie gevolgen had kunnen hebben, te bedwingen. Gelukkig was het ook dat de wind zich tijdens den brand niet verhief. Het perceel, waarin de brand ontstond, brandde geheel uil; van hel daaraan verheelde woonhuis brandde alleen het boven gedeelte al. Voor de handhaving der orde werd door üe schutterij en polieie zorg gedragen. Op het oogenblik dat men den brand meester was, werden de gemoederen op nieuw verontrust door een algemeen gerucht dat ook op een ander punt der stad, aan de voormalige Koepoort, brand was uitge barsten. In die rigting begaven zich dan ook in aller ijl eenige brandspui ten en de manschappen vau het garnizoen op wegmaar zij konden spoedig terngkeerendaar hel by onderzoek bleek dat het gerucht niet den minsten grond had Wij vernemen dat ook eergisteren avond een knaap uit deze stad, die naar de Veeoen was geweest, onder weg aan de eene zijde door den bliksem is getroffen, ten gevolge waarvan de ligchaamsdeelen aan dien kant zeer sterk zijn gezwollen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroog gedurende deze week dagelijks van 125 lot 136 volwassen personen en 66 tol 72 kinderen. Uil Katwijk vernemen wij dal de zeevisscherij dit jaar niet ongunstig is geweest. Bijna iedere week werd er door de schuiten verschillende versche visch aangebragtdie zoowel aan de markt als voor het buitenland gcrcedcn aftrek vond. De vissehcrs mogten hierdoor eenige tegemoetkoming van vroegere verliezen gemeten. Thans beslaat het vooruiizigt dal er eenige weken geen zeevischtenzij van andere plaatsen, zal worden aangevoerd, uithoofde liet grootste deel der vloot ter haringvangst is uitgezeild, waar van, gelijk reeds gemeld is, de eerste schuit is aangekomen. Het andere deel der vloot stond gereed mede van wal te gaan. doch werd hierin door hoo°e, onstuimige zee teruggehouden. Zooals ziel) denken laat zijn liet bad huis5 té Katwijk en andere inrigtingen dezen zomer druk bezocht en is er een niet gering gebruik van zeebaden gemaakt. Men leest in het Wbl. v. h. hooger ond..- Men meent te welen dal in liet outwerp-Fock aan de academische graden geene maatschappelijke bevoegdheden verbonden zullen zijn. Het doctoraat zou voor alle studenten worden wal het thans in de godgeleerde faculteit is - de ridderslag op hel gebied der wetenschap. Voorts zou het aan de academische senaten wor den overgelaten, te bepalen, in welke vakken of groepen van vakken een doctoraat verkrijgbaar zal zijn, en op welke wijze het zal kunnen worden verkregen. Onze berigtgever voegt er de verzekering bij dat hel ontwerp-Fock nog ver van voltooid is. De ambtenaren van den rijks telegraaf hebben mede hunne belangen bij den minister van financiën iugebragt ter zake van de pensioenwet en te dier zake een adres ingediend, onderteekend door 85 ambtenaren vau de kantoren Amsterdam, 's Gravenhage, Botterdam, Utrecht en Arnhem. Het cerevaandel, door de katholieke vrouwen van Nederland aan hel pauselijk leger aan Ie bieden zal gedurende eenige dagen 4 Sept. te be ginnente Amsterdam voor hel publiek ter bezigtiging worden gesteld. De miliciens der ligting van 1868, behoorende tot de verschillende regimenten huzaren, veld- en rijdende artillerie, zijn legen den lsttn Octo ber a. s. bij hunne corpsen iu werkelijke dienst opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend le worden. Uit het Kamp van Milltgen schrijft men aan de Pr. Friesche C., dd. 23 Aug.: Nog altijd hebben wy hel zoogenoemde Voorkamp; in het laatst dezer week komen de troepen en dan begint de drukte. De gevallen regen heeft liet stuiven belet, maar ook bewezen, dat de tenten niet alle waterdigt z(jnbjj buyig weer zou men ouder de wol met succes een para- pluie kunnen gebruiken om droog te blijven. Het ziet er bier levenslustig uit; de voornaamste en langste weg, die het Kamp doorsnijdt, is de hoofd straat en heet de lijn der cantines; zij is geheel bezet met burger-cautines. Deze zijn niet als onze tenten van zeildoek, maar getimmerde houten lood sen met daken van riet of stroo. In al deze verblijven liggen houten vloe ren en meestal zijn er ververschingenvooral sterke dranken, te bekomen. Intusschen zijn er ook sigaren-, tabaks- en kruidenierswinkels en verder een groot aantal muziektenten of liever danszalen. Overal zyn daar groote policie-reglementen opgehangen, vermeldende de pligten des cantinehouders; o. a. ook dat vóór 11 uur des morgens geen sterke drank mag worden ge tapt en dat er des avonds na 10 uur geen licht meer mag worden gebrand. Om 9j uur wordt de cantiiie voor de troepen gesloten, die dau avondappel en des morgens le 4j ure reveille hebben. In de danshuizen wordt alleen bier, wijn, kofifij en thee, doch geen spiritus getapt; daar is vrij goede muziek en de muziekanten, waarbij ettelijke dames, dragen er vaak, even als in een café chautantvroljjke Duitsche verzen voor. Deze vrouwelijke altisten, ten getale vau 40 a 50, zitten over dag te borduren, enz. De geest tusscheu superieur en inferieur is hier geheel anders dan in hel garni zoenmen is hier «rijer en guller en er heerscht meer gelijkheid... Zoo is hel niet vreemd, dat een officier en een korporaal te zamen schaken of dammen. De aanstaande predikatiën van ds. ten Kale, Pantekoek en de Klerck houden hier de verwachting niet byzonder gespannen. Men weet wel dat de veldpredikers slechts voor een klein getal der naaste omgeving ver staanbaar zullen zijn. Het is jammer, maar dat gaat ons niet aan, dat het aan het rijk verbazende sommen gelds kost. Fruit is bier iu overvloed en veel goedkooper dan ten uwent, intusschen is er ook nog iels wat minder aangenaam is. Heden morgen werd er uit het stroo, waarop wij slapen, een slang gehaald en deze met een schop gedood. Dit dier was circa 6 palm lang en had eene groenachtige huid met zwarte vlekken. Zoo men zegt zijn de Geldersche slangen wel venijnig, maar niet vergiftig; en dus meer afzigtelijk dan gevaarlijk. Donderdag morgen is het stoffelijk overschot van den heer mr. J. van Lennep te Oosterbeek op eenvoudige wyze ter aarde besteld. Enkele vrien den en vereerders, in den omtrek aanwezig, woonden de begrafenis bij. De hoogbejaarde van 's Graven weertdie den ontslapene als kind, als jon geling, als man en grijsaard heeft gekend, sprak een treffend woord aan de stille groeve uil. Te Amsterdam zal de directie van den grooten schouwburg aanstaan den Donderdag avond eene hulde aan wijlen mr. J. van Lennep, met mede werking van Amslels Mannenkoor, ten tooneele brengen. Het stuk is geschreven door den heer VV. J. Hofdijk. Te Maassluis zijn reeds twee malen door de van daar uitgevaren log- gerschepen aanzienlijke hoeveelheden haring aangebragt, die telkens bij afslag gretig wordt opgeruimd. Van de 8 loggerschepen zijn er reeds 7 met be langrijke vangst teruggekeerd, terwijl van 8 uitgeruste hoekerschepen nog geen enkele is teruggekeerd. Dingsdag II. werd te Piershil een stoute diefstal gepleegd in het huis bewoond door C. van 't Hof, terwijl de bewoners in de nabijheid op het veld werkzaam waren. Nadat de (ieur door de dieven was opengebroken, hebben zij alles onderzocht wat gesloten was. Op den zolder hebben zij eene kist van een daar inwonend persoon opengebroken en daaruit ontvreemd ƒ3.70 aan geld, alsook enkele kleedingstnkkeii. Enkele kleine voorwerpen in zilver zijn in de liandcu der dieven geweest, zonder dat zij die hebben medegenomen. -- Hel halve eeuwfeest van de slichting der maatschappij van weldadig heid werd Woensdag te Frederiksoord ouder den toevloed eener groote me nigte belangstellenden aangenaam gevierd. Overal wapperden de nationale en Oranje-vlaggen op het feestterrein en daarbuiten; keurige en smaakvolle versieringen, toepasselijke opschriften enz.zag men allerwege; feestzan gen, door een 600-tal kinderen aangeheven, klonken statig en liefelijk door de lucht; eene uitmuntend georganiseerde tombola verschafte aan de jeugd liet grootste genoegen, terwijl onderscheidene volksspelen dooreen aantal jongelieden van 12—20 jaren werden uitgevoerddie telkens een stroom van toeschouwers uitlokten. In de grooie en met alle zorg ingerigte feest tent werden de kinderen herhaaldelijk op onderscheidene versnaperingen getracteerd. Eergisteren zou zekere Peters, die te Leeuwarden zijnen straftijd moest gaan doorbrengeuvan Arnhem over Utrecht naar Amsterdam worden getransporteerd; omdat men met een gevaarlijk persoon te doen had, nam de brigadier-majoor van de rijksveldwacht te Arnhem zelf dit transport op zich. Terwijl iu de nabijheid van het station Utrecht Peters bezig was den brigadier-majoor voor zijne menschlievende behandeling te danken, wist hy door hei opene raam van den waggon een gevaarlijken sprong le nemen de brigadier-majoor had echter de tegenwoordigheid van geest hem buiten het raam in den hals te grijpen en hield hem onder het voortrijden van den spoortrein, op gevaar af van hem le worgen of door den trein le doen ver brijzelen, zoolang vast, tot dat de trein aan het station stil hield. Bij aan komst te Utrecht heeft de stations chef aldaar de voorzorg gebruikt, om voor het verder transport naar Amsterdam een afzonderlijken waggon met de noodige assistentie te verleunen. Zondag II. is op de kust bij Wierum gestrand een tjalkschip van Ymen- dam bij Stavorennaar Embden bestemd en geladen met schors. Bij de poging der schepelingen om met de hooi de op eenigen afstand liegende Wierumer visschersaken le bereiken, sloeg de hooi om, met het ongelukkig gevolg, dat de eigenares van hel schip, Johanna Koop, wed. Hesse, van Nieuweschansen vijf nog minderjarige kinderen zij u verdronken. Deschip-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1