Per Telegraaf. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda is benoemd je heer dr. C. A. Tebbenhoff, te Rotterdam. De heer L. G. Brocx, minister van marine, is gedurende de afwezig heid va" den minister van koloniën die tot herstel van gezondheid eenigen lijd builen 's lands doorbrengtbelast met de waarneming der funetien van jjjn ambtgenoot. Deze heeft vóór zijn vertrek de Indische begrooting in gereedheid gebragt, welke thans aan den raad van state ingezonden is. Dat coiiegic houdt zich op dit oogenblik met het onderzoek van het ontwerp der Indische begrooting voor 1869 bezig. In de vorige week heeft eene commissie van rijksambtenaren, waarin de vijf direction waren vertegenwoordigd, eene audiëntie gehad bij den mi- nister van financiën en hem een adres aangebodenonderteekend door 2267 commiezen. De strekking van dat adres is eene herziening der wet op de pensioenen te verzoeken, in dien zin dat hunne weduwen en weezen weder als vroeger daarin worden opgenomen. De minister gaf aan de commissie ten antwoord dal hij, voor zooveel hem betrof, niets onbeproefd zou laten om het lot van den minderen ambtenaar te verbeteren. Heden morgen is de staf en het eerste bataillon van het reg. grena diers en jagers naar het kamp te Milligen vertrokken. Morgen ochtend vertrekken twee andere bataillons van dat regiment. 'L. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van zijn adjudant jh'. de Koek, is heden ochtend per eersten spoortrein naar Rotterdam en van daar paar het kamp vertrokken. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stond gisteren teregt J. van de Langeiibergbekend door vroeger begane misdrijven en het dikwijls voor komen in het Politiebladals verdacht van vele gepleegde kerkdiefstallen jn het jaar 1867. Hetgeen hem thans ten laste werd gelegd, was weder diefstal, gepleegd in de r. k. kerk te Wassenaar, van zilveren voorwerpen en geldswaarde. Hel openb. ministerie qualificeerde het misdrijf als diefstal bjj nacht in een bewoond huis door middel van bnilenbraak binnenbraak en inklimmingna vroeger tot criminele straffen te zijn veroordeeld ge weest; requireerde schuldig-verklaring daaraan en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 lot 20 jaren. De verdedigerden beschuldigde ambtshalve toegevoegd, concludeerde, na getracht te hebben een aantal aanwijzingen te ontzenuwen lol vrijspraak. Heden is door hel hof van de Langenberg schuldig verklaard aan diefstal bjj nacht in een bewoond huis door middel van huiten- en binnenbraak en inklitnmingen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 8 jaren. liet voorstel van burgemeester en wethoudersovereenkomstig het ad- iies van de commissiebelast geweest met een onderzoek naar den toestand «au hel rioolstelsel in deze gemeente en naar de middelen om daarin verbe tering te brengen, om, alvorens daaromtrent eene bepaalde beslissing te nemen, de deugdelijkheid te doen onderzoeken van Liernur's stelsel en daarmede eene proef te doen nemen, is door den gemeenteraad, na breed voerige discussie, verworpen met 15 tegen 10 stemmen. BUITENLAVDSCOE BERIGTEN. EMGELAA LONDEN, 25 Augustus. De Standard verwacht de ontbinding van het parlement op 9 Novem ber, en de opening van het nieuwe parlement in de tweede week van December. Men verzekert dat lord Mayo benoemd is lot gouverneur-generaal van Brilsch-lndië. De Times zegt dat een krankzinnige, die te Lucern het verblijf der koningin heeft willen binnendringen, op zijn eigen verzoek naar Engeland is gezonden, en dat zijne krankzinnigheid niets gemeens heeft met het Feniauismus Er is eene inschrijving geopend om den heer Edmond Beales, wegens de diensten door Item in zake de reformquaestie bewezeneen nationaal geschenk aan te bieden van 10000 Eene parlements-commissie heeft een verslag uilgebragt aangaande de Britsche admiraliteit, welker wijze van beheer in de afgeloopen zitting vaak is gegispt. Het verslag geeft eenige staaltjes van roekelooze geldverspilling. Zoo heeft de admiraliteit van 1841 tot 1867, volgens contract, ankers van eene bevoorregte firma gekocht voor ongeveer 1 per ton meer dan ieder particulier dezelfde ankers had kunnen koopen. Dit kost het land 170000 De Weymoutheen oud schip, werd voor 300 verkocht en het koper en ijzer van de hulk werd door de admiraliteit na verloop van eene enkele week voor 1655 teruggekocht. De Medwayeen ander schip, werd voor 2180 verkocht, en de helft der bouwmaterialen was voor 4220 ge kocht. Hetzelfde had plaats met 30 andere schepen. De Collingwoodeen fregat van de Engelsche vloot, werd van een zeilschip in een stoomschip veranderd voor 70000 Vjjf jaren werd er aan gewerkt, en toen het schip gereed was, en daarmede met de nieuwe machineriën voorzien een proef- togt gedaan werd, achtte de admiraliteit het beter alleen ijzeren schepen lebouwen, en verkocht zij het schip uil de hand voor 8500 ofschoon ie machineriën alleen 175Ö0 waard waren. Op dezelfde wijze werd de Leander voor 7350 verkocht, nadat men 130,000 aan het schip had be sleed, om het stoomvermogen te geven. Het onderzoek van overheidswege ingesteld omtrent bet spoorwegonge luk te Abergele voorgevallen, heeft tot de slotsom geleid dal van 33 perso nen overblijfselen zijn gevonden, in zoodanigen staat echter dat van een tiental niet kon bepaald worden of zjj van mannen of van vrouwen afkomstig waren. De ongelukkige slagloffers waren in eene zee van vlammen voor dat zij krachtige pogingen tot hunne bevrijding konden doen, want het hipt slechts al te zeker te zjjndat al de wagens gesloten waren met een spoorwegsleutel, zoodat niemand ontsnappen kon. De geredde passagiers knielden allen neder op de stoomboot, die hen naar Ierland zou brengen, am dauk te zeggen voor hunne bewaring en een hunner hield eene korte en hartelijke toespraakvoordat de boot zich in beweging zette. Naar aanleiding van het ernstige spoorweg ongeluk, dat onlangs nabij Abergele plaats had, wordt de vraag besproken, of de aanleg der spoor wegen hier te lande wel zoodanig is als met het oog op de veiligheid van hel publiek wer.seheljjk zou wezen. Vooral dringt men er op aan, dat waar bet verkeer druk is, meer dan een spoor, zoo als thans hel geval is, zal gelegd worden. Uit Calcutta is bij de regering het berigt ontvangen dat de oogst over eene groote uitgestrektheid door overstroomingen vernield is. Te Teheran in Perzië, moet de cholera zeer erg woeden. Te Bombay is het weder zeer ongunstig geweest voor het waarnemen •Ier zon-eelips; het regende juist toen de verduistering volledig was. In het westen der Vereenigde Staten is eene tot nu toe onbekend ziekte onder bel vee uitgebarsten, die vreeselijke verwoestingen aanrigt» aangezien 4 van de aangetaste dieren sterven. De aard en de oorzaak der ziekte zijn onbekend; het is geen runderpest. Duizenden stuks vee zijn afgemaakt om de verspreiding tegen te gaan. Te Yersey-Citey zijn van 1 tot 12 Aug. een 1000-lal runderen op bevel der plaatselijke overheid gedood. Te Washington is de komeet van Encke zigtbaar. FRANKRIJK. PAR IJS25 Augustus Maandag II. zijn in de departementen de zittingen der algemeene ra den geopend. Op bepaald verlangen der regering, zegt men, hebben de voorzitters ditmaal geene aanspraken van politieke heteekenis gehouden. De Monitcur deelt de rede mede door den minister van oorlog in den alge- meenen raad te Dijon gehouden. Van den rijken oogst sprekende, zeide hij, dat deze overvloed te meer verblijdend was, daar hij te midden van de meest geruststellende omstandigheden geschonken werd. De keizer, dus vervolgde hijheeft nog onlangs verklaard dal de vrede niet gestoord zou worden en naar alle verschijnselen te oordcelen van langen duur zou wezen. Ja, mijne heerenovervloed in vrede, maar in eenen vrede, die aan de va derlandsliefde geene offers kost, ziet daar met twee woorden den toestand van ons land geschetst. Sommige bladen der oppositie bevatten eene opgave van de uitkomsten der verkiezingen voor het wetgevend ligehaam, in Frankrijk gehouden se dert 1863, toen de bestaande volksvertegenwoordiging door algemeene ver kiezingen werd gevormd. In 52 kiesdistricten hadden sedert 1863 verkie zingen plaats; hare uitkomsten vergelijkende met die der algemeene verkie zingen, zeggen die bladen, dat de regering er 182.608 stemmen heeft ver loren, en de oppositie de stemmen van 218,000 kiezers, die vroeger of niet of voor de regering gestemd hadden, gewonnen heeft, terwijl er 36 candi- daten van de regering en 16 onafhankelijke candidaten werden gekozen. De oorlogspolitiek waarmede la Liberté niet ophoudt zijne lezers bezig Ie houden, wordt steeds door la France bestreden, hetgeen een correspon dent van de Köln. Zeit. aanleiding geeft te schrijven dal de redacteuren dier bladen de rol van oorlogsdemagogen vervullen, en hunne taak zoo ver deden, dat la Liberté met scherpe wapenen aanvalt, la France daarente gen, ouder den schijn van wederlegging, het gif tegen Pruissen droppcls- gewijze ingiet. De heer Rochefort heeft op nieuw de wijk naar Belgie genomen. ITALIË. De kroonprins van Italië en zijne gemalin zijn 23 Aug. te Milaan terug gekomen van hunne reis in België, Nederland en Zuid-Duilsehland. Berigten uit Napels van 16 Augustus melden dat er dien nacht weder eene uitbarsting van den Vesuvius had plaats gehad en wel zonder vooraf gegaan te zijn door de gewone voorboden. De oude vulkaan, zegt men, heeft ditmaal al de berekeningen der geleerden en de voorspellingen der waarnemers op het observatorium te schande gemaakt. PKIfI8§EN. BERLIJN, 25 Augustus. De commissie door de Beijersehe regering benoemdom advies uit te brengen in zake der schilderijen van de zoogenaamde Dusseldorfer Galerie, heeft reeds herhaaldelijk conferentiën gehouden. De slaat van zaken in deze quaeslie is, naar men verzekert, dat met zekerheid kan worden voor zien, dal de bedoelde schilderijen te Munchen zullen bljjven, en dat de eiseh der stad üusseldorf zal worden afgewezen. De hoogleeraar in de theologie, dr. Frommann alhier, is door den kei zer van Rusland tot super-inlendant-gcneraal te Petersburg benoemd. Nabij Mühlheim is een kruidmagazijnwaarin 30 centenaars kruid waren geborgenin de lucht gesprongen. Gelukkig heeft bjj het ongeval niemand het leven verloren. BERLIJN, 26 Augustus. Binnen kort verwacht men het sluiten van een postverdrag tussehen den Noord-Duitschen bond en Nederland. ODESSA, 25 Augustus. Op een openbaar banket, heden hier gehouden, heeft de minister van buiten!, zaken gezegd, dal legen het einde van 1869 Odessa met Petersburg door middel van een spoorweg zou vereenigd zijn. In Bulgarije hebben zich twee benden opstandelingen gevormd waarvan de eene naar Macedonië getrokken is. Den 15den is eene groote schermut seling bij Gabrowa voorgevallen. fiurgcriijfcc js>tauö. Van 20 tot en niet 26 Augustus 1868. BEVALLEN: 'J. Berlenbach, geb. Heusden Z. E. Duyverman geb. Lan- geveld, D. J. H. de Ruiter, geb. Aalbers, Z. E. C. Verhoogt, geb. Niemul- derZ. M. C. Jansen geb. Slierings, Z. R. Siraa geb. Korswagen Z. J. van Weeren, geb. Verver, D. M. C. van Best, geb. Vijlbrief, Z. E. Ver- straatengeb. van der ReekZ. II. Gulaygeb. van der tieyden Z. M. van Weizen, geb. Ilonsbeek, Z. II. A. M. Spoorman geb. BaarsD. A.van Oijen, geb. van der Veer, D. J. Wetselaar, geb. Martyn, Z. N. Stouten, geb. Turenhoul, Z. J. M. R ijsbergen, geb. ZandwijkZ. P. Eikerbout geb. Privé, Z. E. J. Dnk geb. de Mey, D. A. M. Stenzier, geb. van We zelI). C. W. van der Wiele. geb. Saman Z. L. S. Foriuyn Harreman geb. Marty, Z. M. P. van der Horst, geb. Pont. Z. J. C. den Houter, geb. Fonteyn Z. A. G. van Nifterik geb. van Donk Z. GEHUW D W. Beekman jm. en D. Tegelaar. jd. II. Boonstra wedr. en E. Molenaar, jd W. J. Lau, jm. en J. C. van Dorsten jd. D. Kerpeljm. en M. de Ridder, jd. J. Mens, jm. en E. van Nierop, jd. W. F. Meyjers,. jm. en L. de Boer, jd. J. C. Wendelwedr. en A. C. van den Worm jd. J. J van der Stoop, jm. en A. M. J. Rcidingerjd. OVERLEDEN: H. ten HakenZ 4j m H. J. Eggink, Z.2 j S. van Zijp, D.2i j. A. Verhoogt, Z.lOj. T. Marjee, Z.IJ j. J. J. van der DriftZ.9 m. G Flandryn D 4} m. H. Boekhoud Z.2 j. J. Ver kijk wed. J. Stoute, 77jH. Chaudron Z., 2jJ. Smit, D. ,2 j.en2m. W. F. Kasteel, Z., 7 j. P. van PolanenZ.8 m. A. J. M. Albert, D. 1 j. J. van Velzen wed. D. Muusers, 61 j. P. G. Forlanier, 74j. - S. Frank huizen D.7j m. S. Schroef, D.2j. en 2 m.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3