EPeir Telegraaf. Aan de Nederduitsclie Hervormde Gemeente te Leyden. kamer van afgevaardigdenduidelijk genoeg te verstaan gegeven dat hij on dat punt in liet algemeene gevoelen deelde; daarom is het dat de par- .L siil zitten in afwachting der dingen, die komen zullen. Zonderling is liel dat in Rome hetzelfde gevoelen heersclil als te Florence, en dat de paiis lielioort tot degenen die het stelligst aan hel naderen van groote ver wikkelingen in Europa gelooven. De senaat heeft liet vvets-ontnerp betreffende de verpachting van liet labaksmonopolie Qlet 106 legen 11 stemmen aangenomen. PRVIS8 E .V BERLIJN, 23 Augustus. Graaf von Bismarck heeft op zijn buitenverblijf eenen val met het paard gedaan; de val heeft hem geene wonden, maar veel pijn veroorzaakt. Uit Karlsruhe verneemt men dat de legen 15 September voorgenomen bijeenkomst van gevolmagtigden ter beraadslaging o«er liet vormen eener Ziiid-Duitsclie militaire cooimissie, niet zal plaais hebben en uien bet plan als voor goed afgesprongen kan beschouwen. Het fonds der universiteit Ie Uonn is bij gelegenheid van het onlangs „evierde jubilé, ten gevolge van giften en schenkingen, met ruim G5000 lil. vermeerderd. Uit Peiersbtirg wordt gemeld, dat, ten gevolge der voorbeeldelooze drotigte van dezen zomer, de Wolga, die koningin der rivieren, op ver schillende plaatsen niet meer bevaarbaar is. Tusscben Jaroslaw en Kaslrouia |i»;en ongeveer 50 sloombooten en 500 schepen met millioenen pulls koren geladen, op liet drooge, hetgeen den handel eene onnoemelijke schade berokkent. O TT E N R S J Bi De gezamenlijke landdagen zijn den 22slcn Aug. door de opper land- naarschalkeii geopend. In den Bobeemsclien landdag verschenen 122 afge vaardigden. De Czeeben waren afwezig. In den Moravischen landdag wa ren o. a. de aartsbisschop van Ülmutz en de bisschop van Brunn afwezig. Aan de landdagen zal door de regering een ontwerp van wel beireflende bet toezigl op de scholen voorgelegd worden. Dit wels-onlwerp strekt tot uitvoering der rijkswet van 25 Mei jl., regelende de betrekking der school lol de kerk. Te Pest li is een complot ontdekt, dat door eciiigc jongelieden was gesmeed om den heer Deak om te brengen. De jongeling, die de daad zou plegen, is in verzekerde bewaring genomen. Men vond bij hem eene naam lijst der zaamgezworeneneen plan van uitvoering en een revolver. De oudste der zaamgezworenen beeft naauwelyks den ouderdom van 17 jaren bereikt. De Franciskaner ordens-priester en prediker, pater Klement, heeft dezer dagen plotseling liet klooster bij Maria Sclinee verlaten en zich naar Dresden begeven, van waar hij aan den prior kennis beeft gegeven, voor nemens Ie zijn lol de proteslantsche kerk over te gaan. l'e Jaszegnyi heeft eene vrij sterke aardbeving plaats gehad; ook te Pestlt zijn eenige schokken gevoeld. OOST-IN DIE. BATAVIA, 11 Julij. I. E. de gouverneur heeft eene reis naar verschillende deelen van Java ondernomen, die ongeveer twee maanden zal duren. De lieer mr. A. Loudon heeft de betrekking van waarnemend gouverneur-generaal aanvaard. De Java-Bode zegt liet volgende: Uitwendig bloeit Java zeer. De Oostmoesson is dit jaar genadiger dan anders vaak liet geval is; overvloedige «•eubuijen reinigen van tijd tot lijd bet grijs bestoven groen, en uit eenen «oud prijzen de nietiwaangekomenen liet gezegend oord hunner vrijwillige i[ onvrijwillige ballingschap. De zaken daarentegen gaan bij voortduring ilecht; handel en scheepvaart blijven kwijnen; ieder klaagt. Blijkbaar doet kei in Europa heerschend wantrouwen ook hier altijd zijne terugwerking gevoelenen er zal veel moeten gebeuren alvoreus het openbaar crediet zich herstelt. De cholerawelke le Soerabaija vooral onder militairen en inlanders slagtofïers maakte, is aan bet afnemen. Te Samarang zijn treurige berigten ontvangen uit Demak omtrent den gezondheiilstoestand aldaar. In een der districten stierven binnen acht da gen van 364 zieken 160. 'sGRAVENHAGE25 Augustus. Z. M. de koning beeft aan den lieer de Waal, minister van koloniëneen verlof van vier weken verleend, tot herstel zijner gezondheid. MADRID, 24 Augustus. Naar men verzekert, is de generaal Dulce op de Canarische eilanden overleden. PETERSBURG, 24 Augustus. Heden nacht zijn de magazijnen van hen nep en vlas alhier verbrandongeveer 100.000 pd. vlas en 70000 pd. hen nep zijn vernield; de schade bedraagt millioen roebels. KOPF.NHAGEN 24 Augustus. De koning zal, op zijne terugreis van Petersburg, Stockholm bezoeken. VARZIN, 25 Augustus. Graaf von Bismarck heeft den nacht rustig en zonder pijn doorgebragt en beden ochtend hel bed verlaten. Alleen de spieren zijn door den val aangedaan; in-, noch uitwendig beeft hij, blij keus den uilslag van liet chirurgisch onderzoek eenig letsel bekomen. I N «JË T Dj* D EN. Na miiii schrijven van 30 Juli jl. geplaatst in de Leydsclie Courant van den 3istoo no 92 hebben negen van de veertien 111 de vergadering van 24 Juli jl. benoemde diakenen, de benoeming aangenomen en zijn als zoo danig op Zondag 23 Augustus voor de eerste maal aan de gemeente voor- gesteld. Thans is liet lijd van handelen. In hel openbaar en met ernst heeft n;en mijn beweren niet tegengesproken. Wat mij zelf betreft ben ik "iet alleen daardoor, uiaar ook door vergelijking van ons reglement met de overige kerkelijke wetten in mijn gevoelen versterkt. Ik zal morgen een bezwaarschrift aan den algemeeneu kerkeraad indienen. Ik heb mij zelveu afgevraagd of liet raadzaam zijn zou over de quaeslie eene meeting le be- Irggenmaar beu tol de overtuiging gekomen dat bel beier is de woelingen "i1 kerkelijk gebied in deze dagen ie vermijden. Hel bezwaarschrift gaat Jlzoii van mij alleen uit. terwijl liet ieder lid der gemeente vrijstaat ook bezwaarschriften in te dienen of zijne adhaesie aan iiet mijne le schenken Op eene zaak moei ik opmerkzaam uiaken. In een berigt uil Leyden inliet Dagblad van 's Gra»enliage van den ls,e,i Augustus komt voor dat de kerkeraad door aan de benoemden kennis te gaven van hunne benoeming ll daarmede tevens heslist heeft dat liet kiescollege wettig vergaderd was. Is j er ter dezer zake grooler onjuistheid opgedtsciil? Artikel 25 van het plaats, regl. zegt: /Jan de benoemden wordt namens den kerkeraad terstond van hunne benoeming schriftelijk kennis gegeven. Is door die kennisgeving door den kerkeraad de wettigheid beslisl Zeer zeker niet, vooral niet omdat de kerkeraad nooit olie nimmer over wettigheid of onwettigheid der benoeming zelfs niet over eenig bezwaar legen den benoemde iels te beslissen beeft, (zie art. 9 syn. regl. voor de kerkeraden)waaruit blijkt dat de kerkeraad alleen de bezwaarschriften ontvangt en aan liet classiekaal bestuur ter beoordeeling opzendt, ik heb het gevvigtig genoeg gerekend dit onjuiste berigt tegen te spreken, dewijl zulks bij de onwetenden verkeerde uitwerking zou kunnen hebben. Leyden, 25 Augustus 1868. Mr. L. D. SURINGAR. Bij de HH. Schreuder en van Baak, Boekhandelaren alhier, zullen Woens dag te 12 uren exemplaren van het bezwaarschrift tegen betaling van 3 cents ver krijgbaar zijn, bij wie tevens de gelegenheid openstaat om een adres van adhaesie te teekenen, tot en met Dingsdag den lsten September des namiddags te 4 uren, zijnde de laatste dag waarop de toezending aan den Kerkeraad ontvankelijk is. Aanwinsten van het Dunt- en Penningkabinet der Iloogeschool te Eciden. (Vervolg). Penningen. Door den hr. Minister van Binnen!. Zaken: een exemplaar van den bron zen gedenkpenning van rijkswege uitgereikt aan degenen die zich bij het lieerschen der cholera bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, gegraveerd door J. Elion. Op de vz. een krans van bloeijende laurieren met liet op schrift voor goede zorg en hulp lij het 11eerscuen der ciioeera asiatica in 18 Op de kz. een staande Aesculapius, met de rechterhand eene gele digde schaal naar beneden houdende boven den kop der slang die om zijn knods opwaarts kronkelend naar haren weldoener omhoog ziet; liet op schrift is ob cives ser vatos. Van der. hr. A. C. Sluyter, le Leiden: een armen-penning van het Caecilia-gasilittis le Leiden, van het jaar 1573, als bij tan Loon I, 181, verg. van Orden Naamlijst, in hel Tjjds. v. Munt- en Penu. II hl. 82 83. Van den hr. J. D. Prenyl, burgcmeesler te Geervliet: een zilveren be grafenispenning van Joh. Schutteburgemeester van Hamburg, van bel jaar 1697, buiten Hamburg zeldzaam voorkomende. Op de vz. zijn wapenschild met liet opschrift: joh schulte. j. d. d. nat. 1621. d. 14 dec. fact. cos. 1663 d 20 Jul. den. 1697. d. 2 mart op de kz. een gebouw, in front gezien met toren en twee vleugels, of bijgebouwen, en het opschrift: concordi mente ligantur. Van den hr. J. O. Landré, te Amsterdam: twee en zeventig afgietsels in gips, van de serie der bronzen medailles van de Souvereinen van Frank rijk, gegraveerd door den beroemden Caque', en van welke kostbare serie het kabinet tot dusver slechts vier stuks bezit, die wij bij deze gelegenheid opnoemen, om lot eene gewenschte aanvulling aanleiding le geven; zij zijn van Thierry 11 (bij Toussenel N.21), van Charles le Gros Toussenel N. 29) van Louis XIV (Toussenel N. 65) en van Napoleon 1 (Toussenel N. 69). Eindelijk, van den beroemden penningkundige A. Durand, le Lancy; bij Geneve: duizend éénhonderd acht en negentig fransche penningen, cereteekenen enz., geslagen tusschen den 22 Febr. en 12 Nov. 1848, van brons, verguld en verzilverd koper, tin en lood; eene verzameling die, wat volledigheid betreft, eenig is in hare soort en door den lir. Durand met veel moeite en kosten is bijeengebrachtdie voor de geschiedenis der laatste fransche revolutie van gewicht en als eene bijzondere aan winst voor het Pen ningkabinet moet worden beschouwd, zijnde door den schenker geheel be langeloos, uit eigen beweging, »uit hoogachting voor de Leidsche Hooge- scltool"gelijk hij schreef, aangeboden. Wijlen de directeur van der Chijs mocht nog het genoegen smaken van dit geschenk kennis le nemen, en hij heeft er op de laatste bladzijde van zrjn boekje: liet munt- en penningka binet der Leidsche Ifoogeschool in 1867" nog dankbaar van gewaagd; maar hij heeft de verzameling niet meer mogen aanschouwen. Oil geschenk kan geacht worden eene waarde van minstens ƒ1000 te vertegenwoordigen, zonder in rekening le brengen alle de moeiten en zorgen aan hel hijeen- brengen besteed De hr. Durand heeft de waarde er van nog aanmerkelijk verhoogd, door er een naauwkeurigen catalogus bij le voegen door hemzelven ver vaardigd en even keurig geschreven als ingebonden. Deze beval niet slechts eene volledige beschrijving van eiken penning enz., maar ook de verwijzin gen naar afbeeldingen er van, in zijn werk Souvenirs numismatiques de la Revolution de 1848; alsmede, lot opheldering, vele historische aantee- keningen, en zelfs levensberichten van de helden der Revolutie van 1848, als: van Louis Blanc, Arago, e. a. Dc verzameling Portretten van numismaten en graveurs, bij het Penning kabinet berustende, is met zeven vermeerderd. Hel photographisch portret van wijlen den directeur van der Chijs (door den ondergeteekende aangevraagd bij zijne familie) werd (geencadreerd en van glas voorzien) van 'snians kinderen ontvangen, en is lol aandenken aan zijne verdiensten omlreni de verzameling en de numismatische weten schap in het kabinet opgehangen. Voorts: een zeer zeldzaam photographisch portret van den Kardinaal Norio ff 22 Febr. 1714), vervaardigd naar een gegraveerd exemplaar in een zjjner werken, op last en voor rekening van den hr A. Durand voornoemd, die hel schonk, en die, volgens zijn schrijven, er slechts drie exemplaren van had laten maken. Het photographisch portret van Carlo Mor bio, uit Milaan. Geschenk van den hr. Carlo Kiinz, Penningkundige le Venetië. ilct photographisch portret van Mr. J. T. Bod el N yen huis te Leiden (op verzoek van den ondergeteekende). Een gegraveerd poriret van L. Pignorius, door .4. Blo'elingh, zijnde de titelplaat nil Pignorii Mensa lsiaca (Amst. 1669, 4°); ingeruild legen een duplicaat-portret van Rubhi. Een poriret van G. II. Sander, Penningkundige le Leipzig (-j- 1754); naar eene leekening van La Fonlaine gegraveerd door J. M. Bernigeroili'. Geschenk van Mr. Rodel N yen linis. Een dito van J. G. Richter (f 1758), Directeur van hel penningka binet van den keurvorst van Saksen; naar eene teekening van flilnts (1753) gegraveerd door J. M. Bernigeroib. Lips. 1758 Geschenk als boven. De kleine boekenverzameling van hel kabinet werd vermeerderd (door aankoop) met: van Heeckeren van Bran d sen burg. Beschrijving van Nederl. gedenkpenningen enz. van 1813 1838 aan 's Rijks munt te Utrecht geslagen, 4° (z. j), en (door geschenk van Mr. Bodel Nyénhuis): Mr. Rel haan Mac a re'. Tweede verhandeling der hij Domburg gevondene munten; Middelb. 1856, 8°. De fung. direct. Leiden, 15 Augustus 1868. L. J. F. JANSSEN.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3