toestand tan den prins wel zeer ernstig, maar toch niet geheel zonder hoop. Volgens het jongste berigt meende men eenige verbetering in zijn toestand waar te nemen. 's GRAVENHAGE25 Augustus. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de zilveren medaille en een ioffeIijk getuigschrift 1°. aan J. lleyman, metselaar te 's Heerenbergen B. W'eijcrs, timmerman te Zeddamwegens het met levensgevaar beklimmen en blusschen van het in brand staande torentje en dak der r. k. kerk te 's Heerenberg op 25 Julij II.; 2°. aan den inlander DIeugoon Sentono, dessa-schrijver te Karangwodjo (Probolingo)wegens het met inspanning redden van twaalf inlandsche personen, die met hem op 17 April II. aldaar bedolven werden onder den ten gevolge van zwaren regen van boven gestorten grond; 3°. aan den sergeant der infanterie van het leger van Ned. Indie C. van Potten, wegens het met levensgevaar red den van een inlandsch matroosdie door het rad van het stoomschip ad miraal van Kinsbergen zwaar verminkt, in de snelslroomende Kapoeas- rivier (Borneo's westkust) was gestort, op 6 Maart jl. Door Z. M. is vergunning verleend aan J. van Rossumte Zwolle, tot het aannemen en dragen van de gouden medaille 3de grootte en het kruis fidei et virtutiaan G. Arts, M. J. 11. in den Bosch, J. Stevens, O. J. P. de Kadt, J. van Elk, J. W. Willems en J. Delno, tot het aan nemen en dragen van het zilveren kruis fidei et virtuti, en aan H. J. Rooy, te St. Michielsgestel, tot het dragen der gouden medaille; welke onderschei dingsteekenen hun als zouaaf in dienst van den Paus zijn toegekend. Tot burgemeester der gemeenten Spaarudam en Schooien is benoemd de beer M. J. van Olst. Voorts is de heer J. B. van Gennip uit zijne be trekking van burgemeester der Zes Gehugten ontslagen. Tot kantonregter te Delden is benoemd de heer mr. A. van Laer, thans griflier bij het kantongeregt te Ootmarsum, in de plaats van den heer J. Werdmuller van Elggeervol ontslagen, en tot griflier van het kan tongeregt te Ootmarsum is benoemd de heer mr. J. T. F. Huguenin, cand.- notaris te Asten. Voorts is aan den heer P. F. de Bruyn Tengbergenop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Weill. Aan den heer m.. C. L. Kniphorst is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 2de schooldistrict van Drenthe, terwijl als zoodanig is benoemd de heer J. van Drutente Assen. Tot telegrafist 3dc kl. is benoemd de heer J. VV. de Wolf. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. kwartiermeester J. P. Lotichius thans op non-activiteit, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de dienst te verleer.en. Heden werd de 17dc verjaardag van Z. K. H. prins Alexander met de gebruikelijke plegtigheden in deze residentie gevierd. Des middags hield de bezetting eene parade. De generaal-majoor van Wickevoorl Crommelin, die de troepen inspecteerde, vereenigde vooraf rondom zich de officieren, die naar het kamp te Milligen vertrekken, ten einde afscheid van hen te nemen. Bij gunstig weder zal er heden avond op het groot gemeentebadhtiis te Scheveningen een luisterrijk vuurwerk worden afgestoken. HH. KK. BH. prins en prinses Hendrik, benevens HU. KK. HH. prins en prinses Frederik zijn gisteren per laatsten spoortrein in de residentie aangekomen. HU. KK, HU. prins en prinses Frederik hebben zich thans naar het huis de Pauw begeven. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. BU1TENLAVDSCHE HERMETEN. entcejlan i». LONDEN. 23 Augustus. Men verneemt thans dat het gerucht, volgens hetwelk een fenian; te Lucern gekomen om de koningin van Engeland te doodenaldaar aange houden was, allen grond mist. Op eene vraag van het gemeentebestuur van Birmingham is namens den minister van binneni. zaken geantwoord dal de algemeene verkiezingen denkelijk tegen hel begin der maand November eerstk. zullen worden uit geschreven. Alhier is uit Indië de tijding ontvangen dat de waarneming van de zonsverduistering, hoewel door wolken belemmerd, over het algemeen als gunstig geslaagd kon worden beschouwd. De brand in Northumberland-House heeft gelukkig minder schade te weeg gebragt dan men eerst vreesde. De beroemde vaas is bijna ongeschon den gebleven en hetgeen nog meer zegt, de familie Cornaro, eene der beste schilderijen van Titiaan, welker waarde op 15000 wordt geschat, is, be nevens het grootste gedeelte der schilderijen, gered. Omtrent het gebeurde te Tipperary verneemt men dat de naaste aan leiding tot de misdaad lag in eenen hoogst onredelijken en onbillijken stap van den heer Scully; hij had namelijk een nieuw huurcontract gemaakt, en gaf aan de pachters de keuze om het aan te nemen of anders te verhuizen; dat contract nu regelde de regten der huurders door ze eenvou dig te ontkennen; deze toch moesten zich verbinden om uiterlijk drie weken na de opzegging de boerderij te verlaten zonder iets van de te veld staande gewassen roede te nemen, zonder eenige vergoeding daarvoor of voor de aangebragte en nog niet uitgeputte bemesting of voor verbeteringen, aan de boerderij of den akker aangebragt zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar. De heer Scully verkeert in gevaarlijken toestand; hij is door de hagelbui van geweerkogels, die twee policiedienaren aan zijne zjjde neer velde, zwaarder gewond dan eerst gedacht werd. Een plan is ontworpen en gelden zijn byeengebragt om eene dames academie in Engeland te stichten. In den prospectus wordt de aandacht er op gevestigd, dat vele dames, na afloop van haren schooltijd, de studie wenschen voort te zetten en daartoe in den hnisselijken kring dikwijls de gelegenheid en de hulpmiddelen missen. Om in die behoefte Ie voorzien, wensebt men een collegie op te rigten, aan 't hoofd waarvan eene dame zal staan, terwijl ook het verdere besturend personeel uil dames zal Zqq zamengesteldeene soort van congregatie ter beoefening der wetenschap, doch waar de cursus door mannelijke onderwijzers zal gegeven worden. Hei collegiegeld voor onderwijs, kost en inwoning zal op ƒ1000 a 1200 gesteld worden. Het reeds vermelde spoorweg-ongeluk op de lijn van Chester naar Holyhead is een der vrceseltjkstedie ooit hier te lande hebben plaats gehad, De expres-trein voor Ierland rijdt zeer snel en deze snelheid heeft er thans toe bijgedragen om de ramp te verzwaren. Bij minder groote vaart zouden de goederen-wagens, die van een vorigen trein waren losgeraakt en zich op den weg bevonden, voortgedreven zijn geworden, maar nu werden zij ver. brijzeld, en de vaten petroleum, waarmede een dier wagens geladen was, kwamen op de locomotief neder, waardoor de inhoud ontvlamde. De con ducteur heeft nog de tegenwoordigheid van geest gehad om een deel van den sneltrein los te maken, en zorg te dragen dal de eerstvolgende trein van Dublin gewaarschuwd werd. Van dc 23 omgekomen personen zijn slechts eenige overblijfselen uit de asch opgedolvenzoodal hunne namen nog niet bekend zijn. Blijkens berigten uit de Vereenigde Staten wordt, naarmate het tijd. slip der presidentskeuze nadert, de verkiezingsstrijd levendiger en heeter. Overal worden door de twee partijen ratificatie-meetings gehoudendal zijn volksvergaderingen lot bekrachtiging der besluiten, die door de afgevaardigden van elke partij in de nationale conventie zijn genomen. Dc organen der partijen in de dagbladpers voeren onderling eenen feilen strijd, waarin na tuurlijk het ontzag voor de welvoeglijkheid geheel wordt ter zjjde gesteld, terwijl de scherpheden meer tegen de candidaten gerigt zijn dan tegen de beginselen, die zij geacht worden te vertegenwoordigen. Namen als van dronkaard, menschenslagterworden aan Grant gegeven, terwijl Seymour een leugenaar en verrader wordt genoemd. Met de Indische mail is alhier hel berigt ontvangen dat in Japan de prins Kamesaboro tot Taikoen is benoemd en het bevel over hel noordelijk leger is opgedragen aan den Chiueschen generaal Tschingha. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Augustus De Moniteur bevat een rapport van den minister van financiën om trent de leening. De niet Ie verminderen inschrijvingen, voor een bedrag van 5 fr. rente, beloopen 3,360,100 fr. aan rente; van de overige inschrij vingen zal slechts 2.37j fr. ten 100 van haar bedrag worden aangenomen. De minister ziet in den uilslag der leening den meest afdoenden waarborg voor het behoud van den vrede en een krachtig middel om dien vrede vruch ten te doen dragen. De nieuwe gezant van Frankrijk te Rome, de heer de Banneville, staat, naar men verneemtbij de kerkelijke partij aldaar goed aangeschreven en men acht zijne benoeming een nieuw onderpand voor de goede betrek kingen tusschen Frankrijk en den pauselijken stoel. De France zegt, dat de keuze van den heer de Laguéronnièreals Frarisch gezant te Brussel, doet zien welk eene opregle vriendschap er tusschen Frankrijk en België beslaat, die op dit oogenblik door niets vermtuderd of verzwakt zou kunnen worden. Aan de Ind. Beige meldt men van hier het volgende: Brieven uit Pruissen en valt den Rijnkant zeggen dat er sedert eeuigen tijd verscheiden Fransche officieren, die gekomen waren met last om er onder 's hands op nemingen te doen, gevat en in hechtenis genomen zijn, maar dat zich in dc gemelde gewesten nog andere Fransche officieren met eene zending van denzelfden aard bevinden. Met het zenden vau zulke inspecteurs wordt dezerzijds niet anders gedaan dan betalen met gelijke munt; want er zijn in den laatsten tijd vele Prnissische officieren herkend, of zelfs gearresteerd, nabij onze vestingen niet alleen, maar overal op ons grondgebied. De luitenant Payau, die bevel voerde over de troepen, welke belast zijn geworden om de vergadering van kiezers te Nimes uiteen te drijven, is bjj keuze bevorderd tot kapitein. Het slagtoffer daarentegen van deze willekeurige handeling, de heer Sanier, verkeert in zulk een emstigen toe stand, dat de geneesheeren verklaard hebben dal men zich op het ergste kan voorbereid houden. De regering heeft uit Brilsch-Indië per telegraaf een berigt ontvangen van den heer Janssen, die derwaarts gezonden was om er de zonsverduis tering waar te nemen. Het telegram is gedagleekend den 18den dezer en luidt aldus: »De eclips is nabij Protaberanas waargenomen; het spectrum was zeer opmerkelijk en leverde onverwachte verschijnselen op; de rood kleurige vlammen aan den omtrek der maan zijn bevonden van gasachtigcn aard te zijn." De inschrijvingen voor den trans-allantischen telegraafkabel zijn ten volle geslaagd. Op de door den Moniteur medegedeelde lijst van personen, die door de Parijschc regtbank van koophandel in slaat van faillissement zijn ver klaard, komt voor de heer Armand, te Bordeaux, een der grootste reeders van Frankrijk en lid van het wetgevend ligchaam. Bij de behandeling van het hooger beroep van den heer Rochefort, is het vonnis der regtbank bekrachtigd. Bij het jaar gevangenisstraf, dat de heer Rochefort ten zijnen laste heeft, zal thans nog komen de straf van het nieuwe proces, dat legen hem zal worden opgezet wegens liet thans weder in beslag genomen nommer van de Lanterne. Hij zal ditmaal wor den vervolgd wegens aanranding van den persoon des keizers. ITALIË. In een schrijven uit Florence wordt gezegd dat in Italië gccne belang rijke gebeurtenissen op het politieke terrein zijn te verwachten. De uiterste partijen houden zich rustigniet dat zij hare verwachtingen hebben laten varen; maar in Italië gelooft een iegelijk, dat er eerlang een Europesche oorlog zal uitbarsten; en de president-minister Menabrea heeft onlangs in de ka op da toen het d Paus wikke tabak: Gr paard bijeen Zuid' als vo gevier veroie- drobgi schille lisgen pelade bciokl De naars- vaardi ren o. Aan bet t' uitvoe tot de gestne plegen lijst oudste bereik dezer Dresdi nemen Pestlt Z. Java Loudo Oostor «geilt son il tl on slecht bet ii gevoel tick I slag to Te gezon gen v 'sC de\\ berste 91A de Ca PE' nep nep z Kü Peter: VA zonde spiere kens Na den 24 Ji danig gesie heeft niet ovtri- beztv afgev I 'egge op I: j aizoo I beziv °P in lu kerki

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2