LEYDSCHE If. ivêdiWfj COURANT. 1868. MAANDAG 24 AUGUSTUS. STADS-BER1GTEN. ])e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet ie weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den llde,> dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 18G8 en 1869, houdende aan slagen voor de Wijken 7,8 en 9 en restanten, terwjjl ieder verpligt is jijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 22 Augustus 1868. STOFFELS, Weih. I. B. BIMENLANDSCBE BER1GTEN. LEYDEN. 22 Augustus. Bij het naderen van de maand September vestigen wij de aandacht van onze lezers op eene zeer nuttige instelling, verbonden aan de ambachls- j school van het genootschap Mathesis Scientiarmn Genilrix, namelijk de burgeravondschool. Deze school is bestemd voor jongeliedendie met vrucht de lagere school bezocht hebben en het daar geleerde willen onderhouden "en uitbreiden. Wij waren in den afgeloopen winter meermalen in de gele genheid om ons te overtuigen hoeveel moeite en zorgen er op die school aan de leerlingen gewijd worden en zouden het zeer betreuren als men niet toonde daar hoogen prijs op te stellen en voor eene kleine opoffering zijne kinderen gaarne zulk kostelijk onderwijs wilde laten genieten. Naar wij vernemen bestaat er in den loop dezer week nog gelegenheid om zich aan te meldenwjj vertrouwen dat velen onzer stadgenooten in het welbegrepen belang hunner kinderen niet verzuimen zullen daarvan gebruik te maken. De kosten zijn twee gulden vijftig cents per kwartaalwaarvoor men nog hoeken, schriften, teekenbehoeften enz. gratis ontvangt. Wij moeten echter trachten één bezwaar uil den weg te ruimen, dat bij dezen en genen beslaat. Men meent dat de lesuren zeer groot in aantal zijn en dat de jongelui beelveel moeten leerert en werkeh builen de lesuren. Wij hebben daar onderzoek naar gedaan en het is ons gebleken, dat men verkeerd is ingelicht. Wij willen niet tegensprekendat het vroeger zoo geweest is. Maar nu zijn de lessen zoo geregeld dal er eiken avond slechts drie gegeven behoeven te worden, b. v. van zes tot negen uren; het onder wijs wordt zoo eenvoudig mogelijk en naar de vatbaarheid der leerlingen ingerigl, in één woord, men behoeft er niet aan te twijfelen, werken en leeren kunnen aldus uitmuntend zameogaan. De officier van justitie te Leyden en die te Tiel hebben bekend gemaakt dat binnen hunne arrondissementen zijn uitgegeven twee 50-centsstukken en een 10-centssiukvervaardigd in nabootsing van echte rijksmuutspeciën. Heden morgen is nabij de Havenbrug het lijkje van een negenjarig kind uit hel water gehaald, liet jongentje was gisteren avond van zijne werk plaats niet in het ouderlijke huis op de Uiterstegraclit teruggekeerd; waar schijnlijk is hel bij het loopen op den wal, zooais het meermalen deed, in liet water gevallen, zonder dat iemand het heeft opgemerkt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 lot 132 volwassen personen en 61 tot 71 kinderen. Op de Y\ oensdag 11. te Zegwaart gehouden paardenmarkt waren ongeveer 400 paarden aan de lijn gebragt, waarvan er echier niet veel verkocht zijn. De oorzaak hiervan is zekerlijk toe te schrijven aan de schrale weiden. Bij gelegenheid der markt hadden aldaar een tweetal ongelukken plaats. Bij het tuigen der paarden heelt een man het been gebroken en een ander eene ernstige wonde aan het hoofd bekomen. Voorts is bij het naar huis rijden een paard, dal voor eene kar was gespannen, schichtig geworden en op hol geraakt; door het breken der leidsels zijn de beide personen, die zich op de kar bevonden, in hel water geraakt. Door spoedig toegebragte hulp waren zij echter later in staat de reis met hetzelfde paard en rijtuig voort Ie zetten, zonder dat zij eenig letsel hadden ontvangen. Men schrijft ons het volgende: Men kan aannemen dat hel buiten water zijn laagsten stand heeft bereikt. Tijdens de grootste droogte had den de polders onder Delfland er evenzeer behoefte aan water in te laten als die onder Rijnland. Nu die behoefte, deels dooreen verkwikkende!! regen, deels door het gevorderde jaargetijde, verminderd is, stond in de laatste dagen het water voor de sluizen aan den Leydschendam hooger, ten gevolge waarvan, hoewel de doorlating steeds van 9 ure 's avonds tot 5 ure 'smorgens plaats had, de toevoer van water aan deze zijde van een mer kelijk langer duur was en den boezemstand heeft verbeterd. Voor omstreeks drie weken was hel buitenwater zeer laag en had daardoor de scheepvaart «enigen last. Dit was echier de eenige klagt, die vernomen is geworden; want vau het buitenwater werd dit jaar, ook vat! wege de onderscheidene godshuizen, een ongekend gebruik gemaakt, terwijl het in den vroegen morgen zeer helder was en het geen dag kwalijk riekend is geweest. De weilanden in den omtrek hebben reeds een veel beter aanzien gekre gen. Op nahooi wordt echter niet meer gerekend; want behalve dat de tijd hiertoe verstreken is, bestaat er allerwege te veel behoefte aan gras voor het vee om hiertoe nog stukken af te zonderen. Gedep. staten dezer provincie hebben bepaald dal de verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van wijlen den heer H. T. Löhnis, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam, zal plaats hebben op Dingsdag 15 Sept. aanst., en dat wanneer eene herstem ming mogt worden vereischtdeze zal geschieden op Dingsdag 29 Sept. e. k. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat voor het vergelijkend examen tusschen adspirauten voor eene plaatsing als kadet aan de kon. militaire akademte, wat betreft den omvang van het examen en den leeftijd van hen die tot het afleggen daarvan worden toege laten in het jaar 1869 dezelfde bepalingen zullen gelden als voor het jaar 1868 zijn gesteld. De adspiranten zullen derhalve den lstsn September 1869 den vollen ouderdom van 16 jaren hebben bereikt en den leeftyd van 19 jaren met moeten hebben overschreden. In het Weekbl. v. h. hooger ond. leest men: Naar men ons verzekert zal in het wets-or.twcrp op liet hooger onderwijs dat door den heer Fock wordt ontworpen, de instelling worden voorgedragen van eenige rijks- gymnasiën waarvan de kosten voor een gedeelte zullen komen ten laste van de gemeenten in welke zij gevestigd zullen zijn. Naar men verneemt, is het de bedoeling der regering, om het niet te laten bij de tegenwoordige opheffing der beide eerediensten, maar zou haar voornemen zijnde thans ingestelde bijzondere afdeelittgen van eere- dienst in eene gewone afdeeling van een der overige departementen te ver eenigen en op te lossen. Mer. schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Ct.: Omtrent de geruchten, die in den laatsteu tijd ten aanzien der scheiding van de afdeelingen nijverheid en telegraphic bij binnenlandsche zaken zjjn verspreid, kan ik u mededee- lendat de zaken dezer beide afdeelingen werden behandeld door den refe rendaris Staring. Het is bekend dat door industriëlen herhaaldelijk is geklaagd over de weinige zorg, die hier te lande aan de belangen der nij verheid werd besteedwaarom meermalen op een afzonderlijk departement is aangedrongen. Door de staten-generaal werd sinds geruimen tyd de indiening verlangd van wetten op den ijk, de maten en gewigten, op het oprigten van fabrieken en toezigl op stoomloestellenop de octrooijen, de vervoermiddelen enz.maar tot heden kwatn daarvan niets tol stand. De minister Fock heeft nu besloten aan het hoofd van elk der afdeelingen nijverheid en telegraphie een referendaris te plaatsen. Bij de Ned. herv. gemeente te Dalfsen is tot predikant beroepen d'. Muller Massis, pred. te VYichmond; bij die te Hiudelopcn de cand. S. War- tena jr.bij die te Leimttiden ds. Sloihouber, pred. te Doornspijk; bij die te Vlissingen ds. Mensepred. te Bodegravenbij die te Terhorne ds. van lieyuingen Nanninga pred. te Hemelum. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan d9. J. M. J. Hoog, pred. te Barneveld, en door dat van Groningen aan ds. Houwerzijl, pred. te Oudeschans. De leiding der godsdienstoefeningen voor de r. k. militairen in de le gerplaats te Milligen is opgedragen aan den wel-eerw. heer J. Pieckpas toor te Putten. In de Schied. C. leest men: Naar wij vernemen, heeft onze stadge noot, mej. A. Loopuytbij al het goede, op even menschlievende als onbe krompen wijze door haar geslicht, de diakonie der herv. gemeente alhier magtiging verleend om voor hare rekening zich in het bezit te stellen van een woonhuis in de Nieuwstraatmet grooten tuin er achter, ten einde dat te kunnen iurigten voor een diaconiehuis, tot verpleging van bejaarden en verzorging van kinderendie vader of moeder door den dood moeten missen. De landbouwer Rutte, te VVaddinxveen woonachtig, kreeg in de vo rige weck ééne zieke koe en deze week nog ééne daarbij. Deze koeijen, door den veearts Snellen onderzocht zytidewerden verdacht verklaard te lijden aan den veetyphus. Daar de boer van een tegenovergesteld gevoelen was, werd de veearts Voerbosch uit Gouda ontboden, die de beesten voor niet aan de veeziekte Ijjdeude verklaarde. Daarop werd naar den Haag om inlichting getelegrafeerdwaarop de twee koeijen zijn afgemaakt en de woning door veldwachters wordt bewaakt. Te Haarlem werd Maandag II., onder voorzitterschap van den heer 11. van Reyn Cz.van's llage, de 18dc algemeene vergadering der broederschap van kandidaat-notarissen in Nederland gehoudendie door vele leden en een honorair lid werd bijgewoond. Hel door het hoofdbestuur uitgebragte verslag deed den gunstigen toestand dezer vcreeniging kennen, welks leden-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1