Per Telegraaf. T W EATH E. groentenveikooper v. j. K., waaromtrent dezer dagen berigt is gegeven, aan de gevolgen daarvan overleden. Door den kerkeraad der Evang. Lutli. gemeente ister vervulling der bestaande vacature, liet volgende zestal van hit. predikanten gevormd: Bar biers., te Gouda; Marlens, te Vlissingen; Miclielseute Middelburg; Statius Muller, te Schiedam; Scharten, te Leeuwarden; Stefanus, te Botterdam. Gisteren is te Scheveningeit de eerste haring aangebragt. De vangst bestond uit 35000 stuks steurharing en 50 ton pekelharing. De haring is bijzonder groot van stuk. De haring heeft gegolden van ƒ47 tot ƒ33 het duizend! I. Het aantal baden, zoo in open zee als binnen, aan liet badhuis te Scheveningeit genomenbeloopt sedert de opening tot en uiet beden het cijfer van tusschen de 35000 en 40000 BUITENLANDSCHE HERIGTEiNI. ËNRKLA.v- Hi LONDEN, 18 Augustus. De sedert weken belegde zamenkomst van voorstanders der lersche staatskerk is Maandag II. in het Kristallen Paleis gehouden. Zij heeft wel wat de stemming der aanwezigen, maar niet wat hun aantal betreft, aan de verwachting der aanleggers beantwoord. Vele mannen, wier komst was verwacht, bleven weg; betgeen uit het regen- en stormachtige weder van dien dag verklaard werd. Daarentegen waren er zeer veie handwerkslieden aanwezig, alsmede depulatiëu uil verscheiden groole steden van Engeland, Schotland en Ierland. Als aanleiding lot de ongeregeldheden nabij Tipperary, waarbij een landheer gewond en verscheidene policie-agenten gewond of gedood zijlij wordt het volgende opgegeven: De eigenaar heeft eenige nieuwe bepalingen in zijne pacht-contraeien willen maken, van dien aard, dal niemand der pachters die kon aannemen. De -meeste pachters hadden hel alternatief tus schen onderleekening der nieuwe paclltconditiëu of opzegging der pacht nog weten te ontgaan, door de pacht niet in persoon te betalen. De landheer, de beer Scully, van zijn kant was nu met policie-agenten zelf zjjn pachters gaan opzoeken en vond er vier. die hij de pacht opzeide. Hel volk jouwde hem nil, doch verder gebeurde er niets. Eenige dagen daarna kwam hij ecliter lenig. In dien tussclieiilijd was de beweging over het gebeurde onder de hoeren aangegroeid en de houding van het volk werd zoodanig, dat een der policie-agenten zelf raadde den togt op te geven. De heer Scully stemde daarin toedoch wilde nog eerst naar een pachthnis daar vlak in de nabijheid gaan. Evenwel, juist toen hij daar voorbij kwam, werd uit het huis op hem gescholen. Policie-agenten werden door andere scholen gewond, liet huis werd ingenomen door de policie-magtmaar de moordenaars waren ontsnapt. Hetgeen de verbittering van het volk vooral heeft opgewekt, is geweest de aanwezigheid van policie, om hen te dwin gen de opzegging der pacht aan te nemen. Dal is een beleediging voor de pachters, daar slechts op een beëedigd proces-verbaal van reeds begonnen oproerigheden policie-hulp kan verstrekt worden. Een van de oudste en meest geachte predikanten van het kerkgenoot schap der Methodisten of Wesleyanen in Engeland heeft dezer dagen open lijk verklaard dat de geest der Anglicaansche kerk meer en meer veranderde en naar Rome overhelde, zoo zeer dal hij de toenadering tusschen de Angli canen en de Methodisten, voorheen door hem zelveu aanbevolen, thans voor eene «wettelijke, zedelijke en godsdienstige onmogelijkheid" verklaart. Onder verwijzing naar dal getuigenis vermaant de Times de Anglicaansche kerk openlijk te breken met de rigling der ritualisten in haar midden. Uit het vroeger reeds vermelde verslas omtrent de cholera-epidemie in 1866 blijkt nog dat in het district, hetwelk door de East London Water Company van drinkwater voorzien wordt, 4500 menschen door de ziekte weggesleept zijn of 73 van de 10000 hoofden der bevolking, terwijl in de door andere drinkwatermaalschappijen bediende districten de sterfte lus- schen 3 en 15 van de 10000 zielen afwisselde. Als oorzaak van dil ver schil wordt de schandelijke nalatigheid >an eerstgemeide maatschappij opge geven, welke ongefilireerd water in de huizen van haar district geleid had. Te Manchesier heeft men weder klagien van buiten ontvangen wegens vervalschte katoenen goederen, die door de fabrieken aldaar worden afgeleverd. lSengten uil New-York melden dat de gouverneur van Louisiana mede gedeeld bad dat iu dien staal gewapende benden gevormd worden om de genen die vóór de Unie gestemd zjjn ie verdrijven of ie vermoorden, en dat in de laatste twee maanden reeds 150 moorden van dien aard in Louisiana gepleegd zijn. Dit beweren van den gouverneur werd echter legengespro- ken. In de westelijke stalen maakte de veeziekte groole vorderingen. lierigie» uit Calcutta van 23 Julij melden dat iu Bhoolhan weder on lusten uitgebarsten waren. In Japan was aan Stotsbashi de waardigheid van Sjogoen weder aangeboden; doch hij had die geweigerd, en zou nu volgens de geruchten minister van buitenl. zaken worden. Het berigt van het ontdekken van goudvelden in het Chinesche landschap Chofoo heeft zich ten volle bevestigd. Een groot aantal gouddelvers siroomde aldaar te zamen. FRAK URM K. PARIJS, 18 Augustus. Bij gelegenheid van 's keizers feestdag zijn vijf nieuwe senaatsleden iienomd. Behalve twee leden van het wetgevend ligcliaam bevindt zich onder hen de beroemde heelkundige Nélaton en de graaf de Sartiges, ge zant van Frankrijk te Rome. In het dep. der Jura is lot lid van liet wetgevend ligchaam gekozen ile advocaat Grevy, Candida,it der oppositie, met 22428 stemmen. De rege- rings-candidaat bekwam 10290 stemmen. Het Joum. d. Travaux Publicshel welk mededeelingen uit hel stad huis ontvangt, berigt dal de gemeenteraad van Parijs besloten heeft in eene der zalen van hel stadhuis een standbeeld van den keizerlijken prins te doen opriglen. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Havre zijn proeven genomen met een nieuw uitgevonden werktuigt. w. een onderzeeschen kijker, waar mede men vele ellen onder het water zien kan, even ais in de lucht. Deze proeven hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Aan de ltaliaansche zijde van den Mont-Ccnis heeft op den 10<ien dezer een zoo hevige orkaan gewoed, vergezeld van regen, dat de straatweg en de nieuwe spoorweg o»er den berg onbruikbaar waren geworden. De schade is grooteudeels reeds hersteld geworden. Uit Madrid meldt men dal de militaire gouverneurs van Sevilla, Bar- j celnna en Madrid hun ontslag ingediend en verkregen hebben. Men sprak algemeen van een ministeriële crisis. reidsclen gemaakt voor de ontvangst van den koning en de koningin tj Pruissen. In de Frankfurter voorstad Sachsenhausen is de wol spinnerij Stern een prooi der vlammen geworden. PARIJS, 19 Augustus. Hel gerucht van eene kamer-ontbinding w0r| tegengesproken alsook liet berigt dat de zitting in December zal geopetj worden, om 31 Mel 1869 gesloten Ie worden. De Patrie en de Etendard deelen mede, dat de heer Beaureville tot», zant te Rome is benoemd. De heer Guilanl vertrekt als zaakgelastigd naar Rome. LONDEN, 20 Augustus. De Panama, die den 3 lsten J ui ij van li io-J anein vertrokkeu en gisteren te Lissabon aangekomen is, heeft liet berigt medi gebragt, dat den 16den Julij 10000 geallieerden llumaiia aangevallen heb. hen, doch met verlies van 3000 man teruggeslagen zijn geworden, voort dat een aanval der geallieerden op Chaeo insgelijks is afgeslagen. PARIJS. J9 Augiisius. De inschrijving voor de Fransche transatlantisch kabelmaatschappij gaat goed voort; de aandeelen doen 15 fr. premie. i x ti ezon 3» K x. Xuui cr-toiu'iTloii. Welk een zomer voor /.omerzorg! Het bij ongunstig weder zal he concert in de zaal plaats hebben" kon geschraptde mantels voor eem mogelijk te verwachten avondkoelte t'huis gelaten, ieder plekje in den tuit ongestoord bezet worden; geen windgedniischdat de ruischende toonendn muziek kwam overstemmen of de verlichting dreigde te dooven. Maar ooi welk eene zorg voor Zotnerzorg om zoovele schoont' kinderen van Flori niet Ie doen wegkwijnen onder eene Afrikaansche zon en wolkeloozen ht. mei, om iu spijt van siof, droogte en verdorring, waaronder hel groen lot herfstkleur rijpt, nog leven en frischheid te behouden. Misschien is de opmerking niet ongegrond, dat over liet algemeen it concerten voor dezen zomer zich spaarzaam door klassieke nommers hebben onderscheiden. Toch blijve wat reeds meermalen is gezegd: hoe verdienste lijk sommige stukken van de nieuwere school ook mogen gecompoiieeti zijn. vele laten geen indruk achter, onulat zij de opvatting, rijkdom va; gedachten en melodie missen der groote bekende meesters, die niet geëveo aard zullen worden Nommers van een gehalte zooals 7 van het zevende, 8 en 9 van het laatste concert blijven om hun eigenaardig schoon altijd welkom. De heer Völlmar en zijn personeel verdienen hulde voor de waardige wijze, waarmede zij de taak weder volbragt hebben en de heer Cotive'e voor zijné fraaije illuminatie, waarmede hij zich weder niet onbetuigd beeft gelai« om het genot van den laalslen avond te verhoogen. Zoude het mi niet billijk zijn van onzen kant te toonen, hoezeer de reine uitvoering der i» ziek, de attenties van den eigenaar, de onberispelijke netheid, die overtl lieerscllt, op prijs worden gesteld? Hel is reeds te dikwijs gezegd en no: blijkt de klagt niet ongegrond te zijn dat de kindervreugde er nog te veel wordt bol gevierd, leder programma vermeldt een dringend verzoek dier zake, zoowel van vele inteekenaars als van den heer Völlmar. Mogtei alle kinderlievende inteekenaars zich door zulk een herhaaldelijk gedaan verzoek zóó beleedigd gevoelen dat zij voor het vervolg hunne kinderen i'liuii lieten. Dan kon ook dit artikel voor goed geschrapt worden. S» Si. SI S E K. BERLIJN 18 Augustus. Op het kasteel te Glticksburgin Sleeswijk-Holstciiiworden loebe Tegenover den «zwarlgalligen pessimist" kan dikwijls de oppervlakkig! optimist gevonden worden. Adres aan het stukje in iiet Leidsch Dagblad van 14 Aug. jl. -Daarin toch beweert de schrijver, naar aanleiding van een mededeeling uit Enschede, alwaar op 11 Aug. jl. aan de oieesien der fabrieks kinderen een merkwaardig feest gegeven werd, dat: «overal de hand wordt aan den ploeg geslagen, scholen naast de fabrieken." Wij zien straks ol dit waar is. Eerst nog iets over Twenthe. Sints jaren is daar een open oog voor de belangen van hare uitgebreide fabriekbevolking en wel niet het minst voor het jeugdige deel daarvan, geinige de besluiten iu verschillende jaren in de algemeene vergaderingen van leden der Twentsche Vereenlging tot bevorde ring van nijverheid en handel, genomen. Zoo werd er b. v. op de vergadering in Dec. 1860 hij de behandeling van industriescholen gesproken over de noodzakelijkheid om te zorgen voor het lager onderwijs der fabriekskinde ren. Zoo werd er in de vergadering te Carelshaveniu April 1861. bij gelegenheid van de mededeeling dat de hooge regering zich veel aan de op- rigting der industrie- en handelschool in Twenthe liet gelegen liggentevens besloten, en wel met algemeene stemmen, om op hel invoeren van bepalingen op den arbeid van kinderen iu de fabrieken aan te dringen en te verklaren dal de vereenigiug eene wettelijke voorziening in deze zeer wenscheljjk acht. Zoo werd er in Maart 1868 in dezelfde Vereeniging besloten een nieuw adres aan de regering te zenden tot wettelijke vaststelling van de werkuren iu de fabrie ken en van bepalingen omtrenl den arbeid van kinderen beneden zekeren leeftijd, terwjjl de raad van Almelo in Jan. 1866, zich nog per adres tot Z. M. den koning gewend heeft om aan te dringen op een dergelijke wei, welke volgens genoemden raad zeer heilzame vruchten zou dragen voor dc verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van het opkomend geslacht Van dit adres zijn toen afschriften gezonden aan al de besturen der omliggende gemeenten ten einde zich iu gelijken zin tot Z. M. te wenden. Is Twenthe dus hij al hare bedrijvigheid niet ie roemen? Professor Vis sering heeft dit reeds »0or ieder belangstellende voldoende bewezenen daarin zit juist, naar ons inzien, de ware kiem barer ontwikkeling, dat zij, bij op Ie rigten industriescholen aan fabriekscholenbij de bevordering van nijverheid en hane'el aan de verstandelijke en ligcliameljjke ontwikkeling barer meest hulpbehoevende landgenooten denkt. Hoe vaak ziet men dit anders. Eenzijdige bevordering van belangen zonder daarbij een oog voor dc toestanden waar de meeste hulp noodig is. In allerlei vormen openbaart zich die eenzijdigheid. Getuige die ijver om scholen op te rigten. en daarbij die onverschilligheid of er voort durend een menigte kinderen door bun arbeiden in de fabrieken van het onderwijs dal aldaar gegeven wordt, verstoken blijft. Getuige die ijver om den volwassenen arbeiders sociëteit en volksvoorlezingen ic geven, en daarbij die blindheid voor liet lot van zoovele jeugdige kinderen, die, vroeg reeds in de fabrieken werkzaam, voor altijd hel voorregt van onderwezen te worden moeten missen en daardoor voor die op zich zelve nuttige za ken een sociëteit zij in hel midden gelaten alzoo niet vatbaar kunnen worden. Nog meer Getuige die ijver voor zendelinggenootschappen bij het geheel en al over het hoofd zien van zoo vele jeugdige arbeiders van beider geslacht, die men in hel werk heelt, en dte hij den blinden heiden in duisternis en onwetendheid niet zoo veel achterslaan. Leve daarom Twenthe! Hel belang van lioogere en l3gere klasse naauw verbonden! Naast industrieschool ook fabritkschool Z< C' werl derw hulp1 ben wijz< van per weit) dige Et jengt 12 A 50 I verst with Itiert W vergt Terlit de n arbet tafel gron geves slaat luigd tot S ten, werk daari hand welk waar hij h Ve voort vroeg Twen deele waar zeer tien tende wen toe k slagct heeft die I wal i VVt op ft hiero lujaid statie De zoeki word pewa bewij zijn kig r hebbe door dal door van zijn, werk en n, ïï!i ji Li Set is hei Do Mn den mism llassi Itnim lia, Curia tilla Titia stnkk Coli. IS. 21 reerii Traja Carat fiann gnstu Hi c nariu sthen Tol de 1< Nero Fatist P- 25 een Ook ten z

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2