r LMDSCHE COURANT.' 1868. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. rif> st pe Courant wordt MaandagIF oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uii Zaturdag avond. i^yl! J De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 20 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is aan H. C. C. Kramers, tegen 1 September aanst., eerml ontslag verleend als hulponder- wijzeres aan de openbare school voor meer nilsebreid lager onderwijs 2e kl. ÏOor meisjes. Voorts werden goedgekeurd de rekening van de inkomsten en uilgaven der gemeente over 1867, en een suppletoire staat van begroe ting, dienst 1868; deze laatste strekte om 5000 van de winst der gasfa briek te kapitaliseren, lie voordragl tot belooning »an schatters en be schrijvers voor de plaatselijke directe belasting, met suppleloiren staat van begrooting, werd goedgekeurdaan ieder der schatters is daarbij eene beloo- nin» van 250 toegelegd. Daarna werden behandeld de bij gedep. staten ran Znidholland ingekomen bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1868 Die van P. 11. J. Hofkes, II Schuurinck, wed. H. J. Meerburg en A. J. binnendijk werden voor geene gunstige beschik king vatbaar geachtterwijl ten opzigte van die van li. Meerburg en A. Hazeveld gunstig werd beschikt en dientengevolge hunne aanslagen eene vermindering ondergingen. De ingekomen adressen van P. J. van Sonderen 11. Ilunlelman, B. Kok, W. Montagne en A. Taffijn. om pensioen, werden mor geene gunstige beschikking vatbaar geacht. In zake den afstand van gemeentegrond aan HVecfkind werd thans besloten den bedoelden grond ter grootte van 830 vierk. ellen ten gebruike af te staan tegen eene jaar- lijksche recognitie van 29.05, afkoopbaar, in geval hij niet bebouwd wordt, tegen het 25-voudig bedrag, en voor ƒ303, indien hij binnen het jaar ten genoege van burg. en weth. wordt bebouwd. Op het adres van W. C. en J. B. Zuurdeeg, ter bekoming van gemeentegrond, werd gunstig beschikt. Voor het sluiten der vergadering bragt de hoogleeraar Buys nogmaals de taak der duinwaterleiding ter sprake, en vroeg, nu het gemeentebestuur van 'sGravenhage de concessie de Veer c.s. als vervallen beschouwde, of burg. en weth. in deze zaak reeds iets gedaan hadden en wat zij zich voorstelden nu te doen, daarbij betoogende het wenschelijke om zich tot het verkrijgen eener waterleiding in verbinding te stellen met het gemeentebestuur van 's IIage. üe voorzitter verklaarde dat de zaak door burg. en weth. niet uit het oog werd verloren. Zij vonden er echter bezwaar in om met liet gemeente bestuur van 's Gravenhage over deze zaak in overleg te treden, uithoofde Jat bestuur vroeger op eene zoo stellige wijze had verklaard dat het water uil de duinen, den zoogenaamden Wassenaarscheu slag, alleen ten bate van 'söage mogt aangewend worden; burg. en weth. hadden er echter bij den minister op aangedrongen dat bij het verleenen der concessie voor 'sGra venhage het water van de duinen te Katwijk niet daaronder begrepen werd en dus voor Leyden beschikbaar bleef. Voorts waren er nog altijd onder handelingen aanhangig met de duinwaterleiding-maatschappij te Amsterdam; eene commissie dier maatschappij had met burg. en weth. de zaak bespro ken en zij zou eene raming van kosten ontwerpen. De heer Buys meende dat de omstandigheden veranderd waren, thans nu men te 's Hage voor eigen rekening eene waterleiding wilde aanleggenen dat wanneer hel daartoe mogt komen het de gemeente van 's Hage niet onverschillig zou zjjn jout met Leyden gemeenschappelijk te handelen; om het overwegend belang der zaak hoopte hij dat burg. en weth. op hun besluit zouden terug komen en nog trachten zouden onderhandelingen aan te luioopen. Naeenige discussie, waarbij ook de meening werd geuit dat het in eene zaakdie voor Leyden eene levensqitaesiie was, nog niet onmogelijk kon geacht worden dat ook Leyden voor zich zelve eene duinwaterleiding lot stand hragt noodigde de heer Buys burg. en weth. uil te onderzoeken vval èn van de zijde van Amsterdam èu van die van 's Hage ter bevordering der zaak werd gedaan en naar aanleiding daarvan voorstellen te doenwaarmede burg. en weth. genoegen namen. Bij kon. besluit van 22 Julij jl. zijn goedgekeurd de statuten van de vereeniging »Nut en Genoegen" te Leyden, en is die vereeniging mitsdien als regtspersoon erkend. Van de H'onderen der wetenschap door L. Figuierin het Neder landse h vertaald en bewerkt onder toezicht van Dr. A. van Oren is liet lllc deel voltooid en zien twee afleveringen van hel 2de deel het licht. In deze afleveringen wordt de behandeling van den bliksemafleider begonnen en ten einde gebragl en met die van de kolom van Volta een aanvang ge maakt. Wij nebben indertijd reeds meer dan eens over dit werk, dat bij Gebr. Belinfantete 'sGravenhage, wordt uitgegeven, gesproken en onze ingenomenheid daarmede aan den dag gelegd. Aan het vroeger gezegde willen wij thans toevoegen dat de uitgave op verdienstelijke wijze wordt voortgezet en de latere afleveringen, zoowel wat detr inhoud als het uiter lijk aangaat, bij de vroegere niet achterstaan. Men zorge slechts dal cita ten als Éustathius op de Odysseus, voor Odyssea, Dionysitis Chrysostomns voor Dto Chr.de Pastes van Ovidius, voor Fasti, de Pharsala van Lucanus voor Pharsalia, Columellus, voor Columella, die wij it; de eersie aflevering van het 2de deel aantroffen vermeden worden en het werk niet ontsieren. De Staats-Gour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1868, waaruit blijktdat die bedragen heeft ƒ39,360,889.35, zijnde ƒ963 111.50 minder dan in dal tijdvak yan 1867. Te Amersfoort is eergisteren in 83-jarigcn ouderdom overleden de gepens, luitenant-generaal der artillerie P. R. Falter. Naar men verneemt heeft een geschil tusschen twee officieren in het legerkamp bij Zeist aanleiding gegeven tot een duel met dc sabelwaarbij de beleedigde persoon eene wonde heeft bekomen. De militaire overheid moet zich de zaak hebben aangetrokken. Eergisteren ontstond er te Leerdam brand, die door de droogte zoo spoedig in hevigheid toenam, dat 7 huizen, 3 bergen met hooi en koorn cu ecnige mijten hooi en koorn in de asch waren gelegd, en een groot gedeelte van de inboedels en bouwgereedschappen door de vlammen vernield werd. De huizen waren tegen brandschade verzekerd, doch de inboedels slechts voor klein gedeelte. Uit Hoorn meldt men dat de officier van justitie en twee leden der reglbank zich van daar naar Terschelling hebbeu begeven, om onderzoek te doen naar een vermoedelijk aldaar gepleegden moord van eene vrouw op haren man. De prins van Hohenzollern Sigmaringenheer van het voormalige graafschap Berg, heeft, op voordragl zijner administratie, ƒ1000 geschon ken tot leniging van de ramp te 's ileerenberg. Volgens een telegrafisch berigt, door de N.R.C. medegedeeld, is het tweede gedeelte der eerste sectie van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden op den 19dc" Julij geopend. '6 GRAVENHAGE 20 Augustus. Aar. den heer J. G. P. Serrttrier, commies bjj het dep. van koloniën, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Tot kautonregter te Rauwerd is benoemd de heer mr. L. Reitsma, thans griffier bij het kantongeregl te Oldeberkoop. Tot notaris te Watergraafsmeer is benoemd de heer E. E. C. Gerrits, en tot notaris te Amsterdam de bh. P. Scheltema Beduin en II. F. J. Straat man, caud.-notarissen te Amsterdam. Aan den oud-conducteur opzigter van den waterstaat l!le kl. G. Hen driks is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Voorts zijn bevorderd: tot opzigter van den waterstaat lsle kl. D. P. Berkhout, thans opzigter 2de kl.en tot opzigter van den waterstaat 2de kl. J. L. Weys, thans op zigter 3de kl. Het onderwijs in scheepsbouwkunde aan de polytechnische school is voorloopig, gedurende het jaar 1868/69, opgedragen aan den heer B. J.Ti- demanhoofdingenieur der marine te Amsterdam, met vergunning om tevens de laatstgemelde betrekking te blijven waarnemen. Z. M. heeft goedgevonden den majoor W. F. C. Hamming, van het 4de reg. huzaren, op zjjne aanvrage, op non-activiteit te stellen; en bjj het wapen der cavalerie te benoemen: bjj den staf van het wapen, lot majoor, den ritmeester l5le kl. A. L. T. A. Grisartvan dien staf, inspecteur van hel wapen der cavalerie; bij het lste reg. huzaren, tot lsttn luit. den 2de" luit. G. M. Trip, van bet corps; bij het 4de reg. huzaren, lot majoor, den ritmeester lstc kl. J. F. van Dorp, van liet lstc reg. huzaren; tol ritmeester 3de kl. den lsle° luit. C. D. 11. Setlic, van liet corps; in hunnen rang en ancienneieit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de 2de iuilt. van het wapen der infanterie van het leger in O. 1. C. W. A. de Jong, A. K. van der Garden en G. P. tan der Garden. Voorts is de kapitein ter zee A. F. Sicdenburg eervol ontheven van de be trekking van directeur en commandant der marine te Vlissingen. De minister van binnen!, zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De Haagsche correspondent van de Ind. Beige deelt mede dat het ministerie plan heeft om den heer Mjjer uit Indiê terug te roepen en in diens plaats als gouverneur-generaal te doen benoemen den heer Loudon, commissaris des kottings in Znidholland. Naar men uit Apeldoorn meldt wordt Z. M. de koning op 2 Septem ber op het Loo verwacht. H. Jl. de koningin zou aldaar den volgenden dag aankomen. Door den gemeenteraad is in de zaak der duinwaterleiding het vroeger vermelde voorstel van burg. en weth. niet a.lgemeëne stemmen aangenomen. De strekking van dat voorstel was: aan concessionarissen mede te deelen dat, nu niet voldaan was aan de bepalingen der voorloopigc concessie, van de finale gunning der concessie werd afgezien, en de noodtge ontwerpen voor te herenten mor het lol stand brengen eener waterleiding voor reke ning der gemeente. De voorzitter deelde mede dat hel de bedoeling was alsnog de gegadigden vrij te laten nadere plannen in te dienen, maar in middels alles in gereedheid te brengen, opdat, zoo de raad later mogt be sluiten lot liet maken der waterleiding, van gemeentewege terstond daartoe kon worden overgegaan. Tot leeraar in de wis- en werktnigkniidc bjj de hoogere burgerschool is benoemd de lieer II. B. van Dalen, oud-luitenant tor zee. Naar men vernoemt, zal de wedstijjd van scherpschutters Maandag 21 September in deze residentie aanvangen. Alsdan zullen de mededingenden zoo van hier als elders, in de groote zaal op hel Binnenhof door de rege- lings-comtnissie plegng worden ontvangen. Vervolgens zal men zich naar het kamp te Waalsdorp begeven, dat gedurende 6 dagen zal worden betrokken. in den nacht van Dingsdag op Woensdag is alhier een hevige brand uitgebarsten in de meubelfabriek en magazijn van den heer Mesker. op den hoek van de Wagenstraat en de Langegraclit. Het was terstond merkbaar dat er aan liet behoud va» het perceel, waar de brand ontstaan was, niet was te denken. Het is dan ook geheel uitgebrand. Aan het beleid en de onvermoeide pogingen van de brandweer is bet te danken dat de belendende percelen gespaard zijn gebleven en betrekkelijk weinig hebben gelenen. Negen stadsspniten en die van het reg. grenadiers en jagers zjjn werkzaam geweest. Huis en inboedel waren voor brandschade verzekerd. lieden nacht tusschen 3 en 4 ure is de door v. d. S. verwonde

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1