in den Bleidorpschen polder, onder Overschiedoor een onbekend persoon is aangerand geworden, dien zij op de Sebiekade te Rotterdam ontmoet had en wien zij den weg naar hel spoorweg-station had gevraagd. De bedoelde persoon had zich aangeboden het meisje daarheen tc geleiden, voorwendende dat hrj naar het station moest. In plaats van daarheen, bragt hij haar naar genoem den polder, waar hij haar op eene gruwelijke wijze mishandelde en, toen zij om hulp riep, haar een doek in den mond stopte. Zekere Klapwijk vond het meisje in eene sloot liggen, waar zij zonder diens hulp zeker zou ge stikt zijn. Ernig geld, dat hel meisje bij zich had, benevens eenige kle dingstukken waren verdwenen. Te Baarn is Donderdag II. brand onlstaan in een sparrenbosclt aan de ilooge Vuursche, terwijl juist dit sparrenbosch, onder meer, in veiling was te Baarn. De notaris en rentmeester spoedden zich onmiddelijk van daar met een aantal arbeiders naar het tooneel van den brand ett tegen 4 ure namiddags verscheen ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op het terrein; binnen korten tijd waren dan ook drie brandspuiten en ruim een honderdtal werkgasten tegenwoordig. Des avonds was de brand nog niet geheel gebluscht, doch in zooverre bedwongen, dat geene uitbreiding van belang meer te vreezen was. Te illeppel heeft Zaterdag II. mej. Evers, geb van Til, haren 101!ttn verjaardag gevierd. Zij mag zich nog in liet genot van al hare zintuigen verheugen. Te Groningen hebben hij hel weder in dienst treden van de miliciens verlofgangers der iigtingen 1864 en 1865, van welke vele gehuwd en reeds vader zijn, eenige ongeregeldheden plaats gehad, zoo zelfs, dat de militaire magt de policie ter hulp moesikomen, ter handhaving van de orde. Drie der militairen zijn in hechtenis genomen en legen hen is proces-verbaal opgemaakt. Men berekent het aantal branden, door hel onweder in den nacht van den llden op 12de0 dezer in de noordelijke provinciën te weeg gebragt, op ruim 30. Omtrent den noodlottigen dood van een dienstmeisje te Oudega, vroe ger vermeld als zijnde toe te schrijven aan het afgaan van een pistooltje, dat zjj een kind in handen had gegevendeelt de Gron. C. eene geheel andere, meer geloofwaardige omslandigheid mede. Met een kind van haren meester op den arm bevond de meid zich in de nabijheid van den stal, toen een vol schot hagel haar in den rug trof en gedeeltelijk door de borst heendrong, zonder echter het kind te raken. Door der. dader werd zij binnen den stal gebragt, die haar de bekentenis wilde afdwingen, dat zij zicb zelve had verwond. Toen dit pogen te vergeefs bleek te zijn, heeft hij zich naar den burgemeester begeven en aangifte van de zaak gedaan. De verslagene was algemeen bemind om hare goede hoedanigheden. Volgens de jongste beiigten uit Brussel was de toestand van den kroonprins dezelfde gebleven. 's GRAVENHAGE 18 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer C. V. Frebault, divisie generaaldirecteur van de artillerie bij hel ministerie van marine en koloniën in Fransche dienst; lot ridders dier ordi den heer M. D. E. Dutemps du Gric, kolonel en directeur van de Fransche keizerlijke geschutgieterij te Ruelle, en den heer Francken, burgemeester van Emmerik. Door Z. M. is ten blijke van goedkeuring en tevredenheid verleend: de bronzen medaille benevens een loffelijk getuigschrift aan F. Schweighard kwartiermeester, en een loffelijk getuigschrift aan de sloeproeijers G. Andre'e, VV. van de Velde, M. van Pelt, C. L. Bos en J Barciidrechtallen behoo- rende tot de klaringspost te Bath, wegens het redden der bemanning van een aldaar gezonken Belgisch schip in den avond van 1 December jl de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift aan K. Schweig, tijdelijke» visiteur, en een loffelijk getuigschrift aan K. E. van Dijk, schipper, als mede aan de matrozen D. K. Kamper, van de lsle kl.K. Jaring, van de 2de kl., en J. Stapel, van de 3de kl., allen behoorende lol hel recherche vaartuig n°. 3, wegens het redden der equipage van hel nabij de Eems ge zonken Fransche schoonersehip Augustine op 3 Dec. jl. Z. M. heeft vergunning verleend aar. A. Siigters, te Culenborg, A. Smits, te Balenburg, P. Kersten, teBalgoy, J. Keette Schagenen J. Smit te Wervershooflot het dragen van hun door den Paus toegekende eere blijken, als: den eerste liet kruis fidei et virtutiden tweede de medaille hinc victoriaden derde het kruis fidei et virtuti benevens de gouden me daille bene merenti 3de kl.; den vierde het kruis fidei et virtuti en de gouden medaille 3de kl., en den laatste de gouden medaille en het kruis fidei et virtuti. Z. 11. de koning iiecft tot definitief minister van huilenl. zaken be noemd den heer uir. T. M Roest van Limburg, die sedert de optreding van het tegenwoordig kabinet die functie» ad interim waarnam. Aan den heer tnr. VV. Wiutgens, afgetreden minister van justitieis een pensioen verleend ten bedrage van ƒ416 'sjaars. De heer li. Bronner, adjunct-commies hij het dep. van oorlog, is be noemd tot commies; levens is hem eervol ontslag uit de dienst verleend. Door Z. 11. zijn benoemd lot directeur en leeraar der rijks hoogere burgerschool te Assen de lieer dr. C. J. de Lussanet de la Sahlonière, te liarlingeu, niet intrekking der benoeming van dr. J. B. Kan tot die be trekking; lot leeraren bij die school de hh. J. Esser, le 's Gravenhage, en P. H. Hopper, te Amsterdam; tot leeraar hij de rijks hoogere burgerschool te VVarffum de heer F. F. Hilatz, le Haarlem; lot leeraar bij de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer de heer P. .1. Hermans, tc Amsterdam; lol leeraar bij de rijks hoogere burgerschool te Groningen de heer J. Eden, te Haarlem. Tot direetenr van de spoorweg-postkantoren Amsterdam-Emmerik en Arnhem-Bentheim is benoemd de lieer H. N. G. Nettjean, thans commies der posterijen l5le kl., en tot betaalmeester te Dordrecht is benoemd de heer W. F. V er iholcnthans commies der directe belastingen tc Rotterdam. Voorls is eervol ontslag verleend aan den heer R. Stuart Makkers, als vanger der directe belastingen te Boskoop. Tot directeur van een der rgkslelegraafkanloren zijn benoemd de G. II. Harmes. telegrafist 2dc kl., en A. VV'. J. Welifer, telegrafist 3<k Tot adelborsten lsle kl. bij de Nederl. marine zijn benoemd de nan gende adelborsten 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te WiH^ oord: VV. II. van Braam, 13. P. Korteweg, L. V. K. A. Jeekel, K. J. b,| J. C. Hora Siccama, M. J. P. Westveer, L. A. II. Lamie, F. Böhtlingt d. J. Kleynhens, L. C. Koster, VV. L. baron van Verschuer, T. Dalhuisti jhp. R. VV. J. van Pabst van Bingerden, H. van der SandeJ. C. Kibk» ScbotborgliE. P. H. graaf van Limburg Stirum, A. E. J. VV. Juta J. A. Kloek. Bij beschikking van den minister van koloniën van 15 Aug. jl. j de hh. J. J. Naeff, G. A. Wtlken, VV. C. Hoogkamer, mr. P. A. van jj Lith B. G. VV. VV. C. baron van Hoëvcll, mr. II. van Dissel Szn., p, van der Kemp, C. P. J. van Koetsveld, G. J. G. van de Poel, A.F. YV| dung, K. F. 0. van Langen, J. A. van Dorsser, mr. I). de Feyfer, G. Grashuis, mr. VV. A. Brill, D. P. Jeutink, mr. C. VV. Kist, G. W VV, baron van Hoëvell, C. J. E. Leyds, J. F. H. Schultz, E. T. van Deldet] A. H. Fabius, mr. R. W. Craandijk, F. J. T. de Haart en mr. H. ben: gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Ned. Indië, om worden benoemd tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van zijn adjudant den ril meester Grissart, heeft sedert eenige dagen de residentie verlaten, om i; speclie te houden over het wapen der cavalerie. Den 16e" bevond Z. K.l zich tot dat einde te 's Bosch. De minister van bintienl. zaken is heden morgen naar den Ontmti] schans en Veenhuizcn vertrokken. Z. Ex wordt aanstaanden Zondag terugverwacht. Gisteren heeft alhier aan het ministerie »on buitenlandsche zaken dr eerste conferentie over de uitlegging der suikcr-convcnffe plaats gehad, j De hooge raad heeft, hjj arrest van heden, verworpen het beroep# cassatie van J. Graus, die, zooals reeds vroeger gemeld is, door liet I# in ütrecht tot de doodstraf is veroordeeld wegens het plegen van moord zijne echtgenoote. Gisieren avond werd gearresleerd C. v. d. S.groenteboer alhier, ot middellijk na een onderzoek door de policie ingesteld, op het berigt d( die persoon een anderen groenteverkooper na een hevigen twist op eene;: vaarlijke wijze zon hebben verwond. De eerste doctoren verklaardent verwonding niet gevaarlijk; een derde geneeskundige evenwel, die gistere in den laten avond en lieden ochtend de wond behandelde, was van meetlint dat liet gevaar ganseh niet geweken was, als de koortsen invloed opi wond bleven itiioefencn. Overigens verneemt men dat de twistenden lit schonken waren en hun gedrag veel te weuschen overlaat. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAS U. LONDEN, 16 Augustus. Uit Lttcern wordt gemeld dat de koningin met haar verblijf in btt hotel Wallis op den Giitsch zeer tevreden is. Zij doet dagelijks rijroertjei en heeft verscheiden pleiziervaarten op bét meer gedaan, tot welk einde ft stoomboot ffiinkelried steeds ter barer beschikking gehouden wordt. De voorbereidende werkzaamheden voor de verkiezingen zijn in volltt! gang. In alle gemeenten, zelfs in de kleinste dorpen, worden vergaderin gen gehouden. Te Tipperary, in Ierland, is een grondeigenaar, die door eenige po- Itciebeambtcn vergezeld aan verscheiden pachters de pacht kwam opzeggen, met geweerschoten ontvangen, waardoor een der policiebeambten gedood et een ander gekwetst is. Te Monaghau heeft zich het gerucht verspreid lil die plaats door de Orangisten aangevallen zou worden. Eenige honderden katholieken liepen te wapen en trokken met woest geschreeuw door de straten, gereed om de aanvallers le ontvangen. De orde werd door t tissclten- kornsi der geestelijkheid hersteld. Te ïoughal heeft eene gewapende bende het huis van den geestelijke aangetast en de uitlevering van wapenen geëisciit. Nadat er eenige geweerschoten gewisseld waren, is zij afgetrokken. Er worden maatregelen genomen lot handhaving der rust in de binnen waarts gelegen graafschappen, alwaar de gemoederen zeer opgewonden zijl Ier zake van moeijelijkheden tusschen grondeigenaars en pachters. Mei dringt aan op eene spoedige hervorming der wetgeving op de pachten in Ierland. Dezer dagen is hier een misdadiger ter dood gebragt volgens de nieuwe wetsbepaling, waarin wordt voorgeschreven, dal de voltrekking van liet doodvonnis moet plaats hebben binnen de muren der gevangenis. Gedurende den siormacluigen nacht van Vrijdag zijn onderscheiden schepen van hel naar Ierland stevenend gepantserde eskader onderlin botsing geraakt. De Warrior en de Royal Oak hebben belangrijke schade geleden, van de bemanning heeft niemand letsel bekomen. Een belangrijk verslag aangaande de cholera-epidemie van 1866 ia Engeland is door dr. Farr, uit officiële bronnen, op staatskosten uitgegeven. In 1866 stier»en 14378 menschen ten gevolge van cholera, legen 20097 in 1854 en tegen 53293 in de epidemie »au 1849 Hoe veel minder slagtoffers de laatste epidemie geëischt heeft, blijkt uit de opgave, dat, de bevolking van Engeland in die jaren in aanmerking genomen, in 1849 op iedere 10000 menschen 30 aan cholera stierven, in 1854 11 en in 1866 slechts 7. De vermindering van het sterftecijfer schrijft dr. Farr niet toe aan de min dere kwaadaardigheid der ziekte, maar alleen aan de betere en meer uil- gebreide toepassing van gezondheidsmaatregelen. De ziekte kan gewijzigd, zoo niet voorkomen worden, door wijze voorzorgsmaatregelen, die bjjna altijd in de magt van iedere gemeente staan. Hoogstbelangrijk is het uit de verschillende stalistieke opgaven te z:euhoe naauw de verkonding i5

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2