MlltNCIIi: COURANT. MAANDAG 17 AUGUSTUS. v tfro. 1 S()8. jo,. *''-' .'r'Tr^Y" yrfgjL L»® De Courant wordt MaandagIToensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. |p|§|^§is ft®* '«si ^■"Vj N°. 99. A" f i \*v De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LF.YDEN15 Augustus. Heden middag heeft H. M. de koningin met gevolg deze stad bezocht en den akademischeu kruidtuin en de slerrewacht mei bijzondere belaug- sielling bezigligd. Voor de door den ondernemer van Burgerlust in de vorige week aan gekondigde concerten van het l'ark-orchest uit Amsterdam is, blijkens hier achter voorkomende aankondiging, de iiileekening nog open gesteld tot Donderdag aanst. liet zou jammer zijn wanneer dit plan, dat bij het vroetj)dig afloopen der zomerconcerten zoo goed opgevat is, niet met cenen gunstigen uilslag werd bekroond, liet personeel van tien heer StumpiT is ook van vroeger hier te gunstig bekend dan dat liet nog onze aanbeveling zon behoeven De allezins fraaije tuin lokt mede tot een bezoek uit, ler- ivfll de lieer Lindeman zich doorgaande beijvert om voor eene goede bedie ning zorg te dragen. ,>1 en kan zich dus verzekerd houden dat deze con certen,|den bezoeker ruimschoots genot zullen opleveren. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 tot 127 volwassen personen en 57 tol 08 kinderen. Dezer dagen zag het licht het Verslag van den slaat der kweekschool voor zeevaart alhier, over het jaar 1807, uilgebragt in de algemeenc verga dering der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van haren bloei gehouden den 7deu April jl.door den voorzitter der commissie van opper- loezigt en beheer, dr. A. Bulgers van der LoefF. Blijkens dat verslag is liet ledental der vereeniging vooruitgegaan en geklommen lol 415; niettemin wordt de wensch niet onderdrukt dat door het meer en meer toenemend aantal van contribuanten de kas gaandeweg nog wat ruimer mogt worden, opdat de commissie nog meer zoude kunnen doen en te ligter zou kunnen overgaan ooi knapen van hel platte land of van plaatsen waar geene sub-.1 commissien zijn, gratis op te nemen. De commissie van opperioezigt en beheer verloor een barer medeleden, den heer Wolfson. door zijn vertrek uit deze stad, terwjjl de luitenant ter zee lsle kl. T. C. Gobée als lid op trad, die echter den kring weder spoedig zou moeten verlaten. De keuze van den opperschipper de Vogel, als hoofd van de equipage der kanonneer boot, wordt gelukkig genoemd; ten allen tijde was de man wakker op zijn post en hij toonde daarenboven een bijzonder goeden tact te hebben in den omgang nut de kweekelingcn. De overige bemanning der boot gaf geen redenen tot ontevredenheid. Er werden 24 nieuwe kwcekelingen meer aangenomen dan in het vorige jaar, en van de gezatnenllijke geadmitteer de!), ten getale van 55, werden 45 tot hunne bestemming gebragt, zood3t de generale recapitulatie van de lot uil. December II. afgeleverde schepelin gen bedroeg: 648 voor de marine, 40 bij de koopvaardij, te zamen 688 koppen. De commissie acht dit cijfer vvel niet klein, maar meent dal het liooger had moeten zijnwanneer men in aanmerking neemt de menigte jongens in ons land die werkelijk nergens beter zouden geplaatst zijn dan op de kweekschool. De commissie meende de oplossing van dit raadsel vooral daarin te moeten zoeken dat de inrigtiiig nog niet algemeen genoeg bekend was, en stelde dan ook in den joogsten lijd op nieuw pogingen in het werk om haar meer bekend te maken. De kweekelingen hadden ziel) over hel algemeen zeer goed gedragen; hunne vorderingen waren ver schillend; onderscheidenen konden bij hunne indiensttreding voor bootsman en stuurmansleerlingen worden voorgedragen. 51ei de financiën der veree niging stond hel redelijk goed. De schuld van de rentelooze voorschotten voor den bouw der nieuwe schipperswoning was op ƒ200 na afgelost, ten gevolge van de ontvangst van het legaat van wijien den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, en voor de verdere aflossing mogt men den blik werpen op het verschiet, onlangs geopend door hel testament »an wijlen den heer Bol'es, die een legaat van ƒ500, uit te keeren na het overlijden zijner echtgenoote aan de vereeniging had gemaakt. Met genoegen mogt de commissie melding maken van getuigenissen van deskundigen en vele belangstellende bezoekers uit alle oorden des lands, die luide uitspraken dat de zaak de openbare sympathie tot bondgenoot bad. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het examen der adspiranten voor de betrekking van kadet bij het corps mariniers zal aanvangen op Vrijdag 4 September a. s. in een der localen op 's rijks werf te Amsterdam. In het Weekbl. v. h. hooger oud. leest menMen meldt ons dat het ontwerp-Fock de bestaande hoogescliolcn alle drie laat blijven bestaan. Men vermoedt evenwel dat van het behoud der drie hoogescliolcn geene porte feuille quaestie zal gemaakt worden door een minister, in wiens aard het ligt aan e'éne goede hoogeschool de voorkeur te geven boven drie meer of min middelmatige. De keiz.-commissie 7oor de Parijsche wereldtentoonstelling van het vorige jaar heeft aan de commissie voor de afdeeling «Geschiedenis var. den arbeid" vergund, aan de inzenders in die afdeeling eene, op hunnen naam staande, bronzen medaille toe te kennen, als blijk van erkentelijkheid jegens die inzenders, aan wie uit den aard der zaak geene bekrooningen ten ge volge van een vergelijkend onderzoek konden worden toegewezen. Naar men uit Utrecht aan hel Hbl. meldt zou het plan bestaan, bij de marine en bij het leger den rang van officier van gezondheid der 3de klasse te doen vervallen en zouden de officieren van gezondheid, in het vervolg te benoemen, terstond den rang van 2de klasse verkrijgen. Tc Amsterdam is eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van het Nederl. bijbelgenootschap. De voorzitter van hel hoofdbestuur, de heer inr. J. Messchert van Vollenhoven, opende haar met eene rede, waarin hij op den arbeid van bel genootschap wees, zoo als de bijbelvertalingen voor de Indische bevolking, het revideren van de staten-vertaling naar den oor- spronkeljjken druk, enz. Aan het slot zijner rede waarschuwde hij tegen de door verschillende oorzaken afnemende belangstelling in dit gewigtige werk en wekte hij op lot meerdere belangstelling in het vervullen van den natioiialen pligi, om den bijbel verstaanbaar te maken voor de bewoners van Indie. De algeuieene secretaris bragt daarna het verslag uil, waaruit o. a. bleek, dat de herdruk te wachten was van het Laag-Maleische Nieuwe Testamentdal de heer Neubronner van der Tuuk zijn arbeid voor de bijbel vertaling in het jltataksch geëindigd heeft en naar Bali vertrokken is; dat een afzonderlijke druk van de Maleische vertaling van het Maltheus-evan- gelie van den heer Klinkert te wachten is; dat door den heer Engelman, zoodra zijne zwakke gezondheid het gedoogde, eene proeve van vertaling iu het Soeudaneesch was toegezegd. Tot voorzitter werd, in plaats van den aftredenden, niet herkiesbaren heer Messchert van Vollenhoven, met bjjna algemeene stemmen gekozen de heer jhr. mr. 11. H. RoCll. Op voorstel van den afgevaardigde van Groningen werd de aftredende voorzitter tot buiten gewoon lid van het hoofdbestuur gekozen. Na belangrjjke discussiën en mededeelingen is de vergadering gesloten. Te Bleskensgraaf is eergisteren middag de bliksem geslagen in eene kapitale bouwmanswoning. In een oogenblik stonden huis en schuur in volle vlam, zoodat men van de inboedels weinig heeft knnuen redden. On geveer 200,000 fS hooi, benevens veel bouwgereedschappen, werden de prooi der vlammen. Uit de Geldersche streken meldt men dat de onweersbui van Dings- dag II. aldaar veel schade heeft veroorzaakt. Op sommige plaatsen is door den hevigen wind van de zoo rijk beladeue appelboomen bijna de helft ver nield, de boomgaarden liggen bezaaid met appelen, waaronder de beste wintersoorten. Dingsdag avond II. sloeg in de nabijheid van het dorp Heerde de blik sem in eene arbeiderswoning, waarin zich behalve man en vrouw ook 11 kinderen bevondenallen werden tegen den grond geworpen en 5 der kin deren door den bliksem getroffen; zij bekwamen brandwonden, doch ver- keeren buiten gevaar. Het huisje stond onmiddellijk in lichilaaijc vlam. De man, vrouw en kinderen werden uit de vlammen gered. Zondag 11. had men te Eek en Wiel op den uiterwaard van G. van Oordt, naar gewoonte, een hoop heidoorn in brand gestoken; dit brandde dan ook spoedig weg, maar ook het gras werd door het vuur aangetast. Met eene verwonderlijke snelheid schenen de vlammen als slangen door het gras te kruipenzoodal in zeer korten tijd eene uitgestrektheid van bijna 8 bunders uiterwaard verbrand was. Door liet onweder, dat op den 10den dezer over de provincie Gronin gen heeft gewoed, zijn een achttal boerenplaatsen door den bliksem getrof fen, die meest alle een prooi der vlammen zijn geworden. Ook werden watermolens en eenig vee iu de weide getroffen. Te Ilaule, iu Friesland, is Dingsdag avond omstreeks 11 ure de bliksem geslagen in eene boerenhuizing. De bewoners, vier in getal, zijn er levend uitgekomen, doch geheel omkleed. De boer, die op een stoei voor het bed zat, terwijl zijne vrouw en kind, benevens de koejongen, reeds ter ruste waren, heeft nog c>en den tijd gehad om zijne huisgenooten te redden. Alles is eene prooi der vlammen geworden. Van elf stuks hoornvee is slechts een kalf overgebleven, dat toevallig uit den stal was geloopen. Te Oudega, in Friesland, heeft een allertreurigst voorval plaats gegre pen. Eene dienstmeid, aan wier zorg een kind van 2 a 3 jaren was toe- I vertrouwd geworden, vond in den stal een klein pistool, hetwelk zij, om I er mede te spelen, aan hel kind gaf. Welligt heeft zij het voor speelgoed aangezien. Getrouw aan den haar opgedragen last, bleef zij het kind steeds ter zijde; althans moet men dit opmaken uit de mededeelingen van het kind en de wond, welke door hel afgaan van hel pisiool terstond haren dood heeft veroorzaakt.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1