LEYDSCHE COURANT. STADS-BER1GTEN. YRIJDAG 14 AUGUSTUS. 1808- J)e Courant wordt MaandagWoensdag en yrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N". 14 blad 21) der Hande lingen tan den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leydendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 2951" der vorige maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op hel personeel, dienstjaar 1868 en 1869, houdende aan slagen voor de Wijken 5 en 6, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, Ie voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Lsïden. 12 Augustus 1868. v. d. IIRAADELER. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 Augustus. Door de welwillendheid van particulieren ontvangt 's rijks museum van jatunriyke historie alhier dikwijls enkele voorwerpen of kleine verzamelin gen. Ir. de vorige maand is die uitgebreide instelling nog met een belangrijk geschenk verrijkt. Namens den heer dr. C. de Gavere, onlangs naar Batavia vertrokken en voormalig assistent aan voornoemd muscttm, heeft de heer S. Berghuis te Groningen aan die inrigting ten geschenke gegeven eene prachtige verzameling van zeldzame Europcsche en West-Aziatische vlinders, ten getale van ongeveer 1100 exemplaren, in uitmuntenden toestand. Eene zoodanige liberale wijze van handelen bewijst dat de donateurs doordron gen zijn van het ware begrip der strekking van openbare wetenschappelijke verzamelingen. Wjj vestigen de aandacht op het bierachter aangekondigde eouce.-: van het Quartet- en Operetien-gezelschap der Hoogdujtsche opera te Rotter dam dat morgen avond op Zomerzorg zal plaats hebben. Dat gezelschap, 28 personeu sterk, heeft zich zoowel te Rotterdam als elders een hoogst gnnsligen naam verworven en mogt nog laatstelijk te Arnhem zijne voor- draglen met een buitengewoon succes bekroond zien. Het mag een gelukkig denkbeeld genoemd worden van de administratie van de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappijdat zij de gelegenheid opent «m legen uiterst geringen prjjs een uitstapje te maken naar Noordholland en onderscheidene plaatsen te bezoeken, die vroeger door den verren afstand op éénen dag moejjelijk te bereiken waren. Een pleiziertreinuit 2dc en 3de klasse-rijtuigen bestaande, zal hel publiek gelegenheid geven het Nieuwe Diep en zijne merkwaardige maritime inrigtingen, Alkmaar en zijne schoone omstreken of de werken voor de doorgraving van Holland op zijn smalst nabij Beverwijk Ie gaan bezigtigen. De overtogt van Rotterdam naar den Helder zal in ruim 4 uren geschieden. Wjj twijfelen er niet aan of velen zullen van deze gelegenheid, om een zoo vee! genot belovend en weinig kosten veroorzakend uilslapje te doen, gebruik maken. (Zie de aankondi ging hierachter.) Aan het dep. van marine te 's Hage zal op 26 dezer de aanbesteding plaats hebben van 100 rol karldoek400 stuks wolleu dekens en 3000 el blaauvve baai. Te Voorscholen was liet gisteren voor de ingezetenen een ware vreugde dag. Oe heer jhr. II. A. Steengracht van Duivenvoorde gal aan de jonge lieden dier gemeente een volksfeest. Ten 11 ure nam het feest een aanvang met ring rijden waaraan 57 personen deel namen. De uitslag was dat de eerste prijs, een gouden horlogie. werd behaald door T den Hollander, de tweede prjjs, mede een gouden horlogie, door M. Treubde derde prijs, een zilveren horlogie, door J. de WolfF, de vierde pr(js, een zilveren ta baksdoos, door A. Dijkman. Ten 1 ure begon het mast klimmenwaarvoor 12 prijzen waren uitgeloofd en waaraan 47 jongelingen deelnamen. Door jhr. Steengracht werden de prijzen, zoo bij het ringrijden als bij het mast- klimmen behaald, aan de overwinnaars uitgereikt. Ook werden aan een twaalftal meisjes, dochters van de pachters der landhoeven van den heer j Steengracht, die heut ten vorigen jare bij zijne plegtige inhaling als heer vaa Duivenvoorde met bloemen hadden bestrooid, geschenken vereerd. Door het lol werd bepaald wat aan elk hunner zon ten deel vallen. Deze meisjes waren even als ten vorigen jare in het wit gekleed en met gele sjerpen versierd lerwjjl zij ecu banier in hun midden voerden. De schoolkinderen werden mede niet vergelen; want voor lien was de gelegenheid opengesteld om zich naar 1 hartelust aan broedertjes te goed te doen. Voorts gaf de heer Bamberg drie voorstellingen in de goochelkunst enz., eene voor de schoolkinderen, eene voor het gansche publiek, en eene voor de daartoe genoodigden. Des avonds te zes ure was er op het kasteel Duivenvoorde diner *oor genoodigden. Gedurende den geheelen dag werden de feestelijkheden opgeluisterd door de muziek van het alhier in bezetting liggende 4de regiment infanterie. Uit alle huizen wapperden vlaggen en des avonds werd er eene illuminatie ont stoken. Het inderdaad voor een dergelijk volksfeest zoo uitmuntende weder bragt niet alleen al de dorpelingen op de beenmaar ook van elders waren niet weinigen opgekomen om aan de feestvreugde deel te nemen. Alles werkte mede om het feest genoegelijk te doen atloopen iedereen was fees telijk gestemd, en vooral erkentelijk aan den heer Steengracht voor het genot, dat hjj allen op zoo onbekrompen wijze had geschonken. Het programma van het lüdr Nederl. taal- en letterkundig congres is thans verschenen. Dat cougres zal gehouden worden te 'sllage, op Maan dag, Dingsdag en Woensdag 31 Augustus, 1 en 2 September a. s. De plegtige ontvangst der leden zal plaats hebben op Zondag 30 Augustus, des avonds ten 7 ure, in de groote zaal der teekenakademie aan den Boschkant. Op Maandag 31 Augustus zal, na de opening van het cougrcs en de be noemingvan het bureau, de commissie, belast met het uitvoeren der beslui ten genomen op het vorige congresover verschillende onderwerpen verslag uitbrengen; voorts zullen voordragten worden gehouden door de hh. prof. Moltzer, van Groningen, Sleeckx, van Lier, dr. de Jager, van Rotterdam, en mr. C. Vosmaer, van 'sllage; daarna behandeling van een door dr. van Vloten, van Bloemendaalgesteld vraagpunt en voorlezing van een onuitge geven gedicht van den heer Versnaeyen, van Brugge. Dingsdag 1 September zal de bovengenoemde commissie weder eenige ver slagen uitbrengen en daarna voordragteu worden gehouden door de hh. Le- naerts, van Antwerpen, prof. Smiets, van Roermond, Ecrevisse, van Eecloo, en Drabbe, van Hageveld. Vervolgens behandeling van door den lieer van Beers, van Antwerpen, gestelde vraagpunten en voorlezing van een onuit gegeven gedicht door ds. ten Kale, van Amsterdam. VVoensdag 2 September zullen, na de benoeming eener commissie ter uit voering van de besluiten van het congres, en bepaling van de plaats waar het llde congres zal plaats hebben, voordragteu worden gehouden door de hh. Heremans, van Gent, Soetbrood Piccardt, van Goes, Wessels, van Hilversum, Versnaeyen, van Brugge, van Vloten, van Bloemendaal, Meys, van Meppel, dr. Schotel, van Leyden, en prof. Brill, van Utrecht. Vervol gens behandeling van door den heer van der Palm, van Rotterdam, gestelde vraagpunten en voorlezing van een onuitgegeven gedicht door den heer de Bull, van Amsterdam. Daarna sluiting der zittingen. Dingsdag uamiddag zal er iu de groote zaal van het gemeente-badhuis te Scheteningen een gemeenschappelijke maaltijd worden gehouden, en daarna buitengewone muziekuitvoering op het terras. Voorts zal er des Zondags avonds eene feestelijke bijeenkomst plaats hebben met dames in de zaal en den tuin der sociëteit »de Vereeniging"op Maandag avond een nationaal concert in den schouwburg, onder de leiding van den heer Nicolaï, en op Woensdag avond eene feestelijke muziek uitvoering en illuminatie in de so- cieteitstent in het Bosch, terwijl na afloop daarvan, van wege het ge meentebestuur van 'sllage, een groot vuurwerk in de Maliebaan zal worden afgestoken. Wij vernemen, zegt de Tijd, dal verleden Donderdag wederom van Brussel vrijwilligers voor hel pauselijk leger, waaronder 16 Nederlanders, vertrokken zijn; tevens vernemen wij,, dat tégen 1° September vele anderen zich gereed makenom hun voorbeeld te volgenzullende deze laatsten den lslen dier maand uit Brussel vertrekken. Naar mén verneemt, bestaat te Tie! het voornemen om half Septem ber eene reünie te doen plaats hebben van de voormalige jagers van van Dant. Tc Amsterdam werd Maandag II. de 51slc jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tol bevordering van de belangen des boekhandels. Tot leden van bel bestuur zijn (in plaats van de aftredende leden P. M. Bazendijk, J. Noordendorp en W. P. van Stockutn, die niet herkiesbaar waren) be- j noemd de hit. D. A. Thictne, van Arnhem, van Dijk, van Amsterdam, en Ter Horst, van Groningen. Eergisteren is te Amsterdam in de doopsgezinde kerk de 83s,c algc- mecne vergadering geopend van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vertegenwoordigd waren 206 departementen. De voorzitter, de heer mr. A. E. J. Modderman, behandelde in zijne openingsrede de vraag: of ook niet de maatschappij haar bestaan kon zien in gevaar gebragt door de vol- komene autonomie barer departementen, het volslagen gebrek aan alle cen tralisatie enz., welke vraag door hem in ontkenneuden zin werd beantwoord. Daarna bragt de secretaris het verslag uit van het hoofdbestuur aangaande den staat der maatschappij en itare departementen en van zijne verrigtingen gedurende het afgeloopen jaar. Uit dal verslag bleek dal er zijn 13635 j! leden, waaronder 584 honoraire; het getal leden is sedert het vorige jaar i! met 185 verminderd. Drie departementen hebben hunne deelneming opge- De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1