door wevers, binnen een half uur lijd in de asch gelegd werden. Aan blusschen viel niet ie denken, hoofdzakelijk door gebrek aan water daar ter plaatse. Men moest zich dus bepalen tot het behouden der twee belen dende groote boerderijenwaarin men dan ook gelukkig slaagde. Een tiental weefgetouwen en het meeste huisraad zijn mede verbrand. 'sGKAVENUAGE, 11 Augustus. Door Z. 91 is als blrjk van goedkeuring en tevredenheid de bij be sluit van 22 Sept. 1855 ingestelde bronzen medaille met een loffelijk ge tuigschrift verleend aan L. Millionair, J. Jacob en B. Marlis, te Curasao, wegens het met levensgevaar redden van drie roeijers, die door de hooge branding buiten de haven aldaar met de loodsboot waren omgeslagen in 1868. Z. 91 heeft vergunning verleend aan A. de Kok en J. Horsten, te Tilburg; P. J. Moette Haarlem; N. Zwarlhoed, te Voleudam S. Weei, te Oudeniedorp, en T. Ooslrop, te Amsterdam, tot het dragen van hel kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken, aan de drie laatsten tevens tot hel dragen der gouden medaillehun als zonaven in dienst van den Paus toegekend. Bij kon. besluit van 29 Julij II. zijn opgeheven het dep. voor de za ken der lierv. en andere ecrediensten behalve die der roomsch-kaiholijken en dat voor de zaken der r. k. eeredienstzullende die opgeheven departe menten voortaan eene bijzondere aldeeling uitmaken, wat de zaken der herv. eeredienst betreft, van bet dep. van financiën, en wat de r. k. eere dienst betreft van het dep. van justitie, onder beheer der ministers tot hiertoe belast met het beheer van genoemde departementen. Z. 91. heeft goedgevonden tegen 1 October aanst. op zijn verzoek eer vol ontslag te verleenen aan VV. G. de Bas, als hoofdcommies bij bel dep. van binneul. zaken, en eervol ontslag te verleenen: aan W.CooI, als hoofd commies; aan J. G. van ThielA. Schieke, P. van Sluys de Quack en J. Manesse, als commies; en aan A. Goyaars, P. J. Schiedges en J. W. K. Roger, als adjunct-commies, allen bij genoemd departementbij het dep. van binnenl. zaken te bevorderen: tot referendaris J. fl. A. Kuyper, thans commies; tot commies J. 11. van Craneiiburghthans adjunct-commiestot adjunct-commies II. Wolff, C. J. van den Hoorn en J. C. Vermeer, thans lste klerken; tot bode G. Stavast, thans vasten knecht; te benoemen lot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken E. G. F. H. Smit Kleine. Z. 91. heeft goedgevonden in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers: den lsteD luit. A. G. F. de Petit, van den staf der inf.; den lsle" luit.-adjudant J. E. Ee Bron de Vexela, van het 3de reg. inf.; den lsl6D luit. 11. Aeyelts, van het 5de reg. inf.; de l8le luitt. G. Blaauw en J. J. Sas, respectivelrjk van het l5,e eu 7de reg. inf., benevens den lsltD luit.-adjudant F. A. Egter, van het 4dc reg. inf., en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indië te benoemen tot offi cier van gezondheid 3de UI.de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen 91 L. von Solisten, A. Feikema, W. de Koning Alunting, F. L. Philipsen, tl. 91. Numans, P. 11. de Waal, E. Fliek eu A. Cannegieter De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Alen wil weten dat de zesde afdeeling van het ministerie van binnenl. zaken, nijverheid en telegrafie, spoedig zal worden gesplitst. Het telcgraaf- wezen zou dan onder beheer komen van een directeur-generaal, lot welke betrekking zou worden aangewezen de heer W. C. A. Staring, referendaris der thans vereenigde afdeelingen, die voor de afdeeling nijverheid zou wor den vervangen door den heer J. H. A. Kuyper, thans tot referendaris benoemd. BUITEXLAMISCHE BKRIGTKN. UELGIE Men verkeert hier steeds in ongerustheid over den toestand van den negenjarigen kroonprins. Zijn toestand doet hel ergste vreezen. In de mijn Sainte-Henriette te Jemmapes, waarin driehonderd mijn werkers arbeidden, heeft eene ontploffing plaats gehad; 50 lijken zijn uit de mijn opgehaald, terwijl bovendien van vier zwaar gekwetste werklieden nog twee zijn bezweken. Het voorval schijnt aan niet-nakoming van de reglementen bij hel doen springen van een nieuwen gang in de mijn te zijn veroorzaakt. De opzigter, die de schuld van deze ramp is geweest, is zelf het slagtoffer van zijne onvoorzigtigheid geworden. De heer Rochefort, redacteur van het Parijsche dagblad la Lanterne die geregleltjk vervolgd wordt, is te Brussel aangekomen. ENGIÜLAA LONDEN, 9 Augustus. De dagbladen melden dat luitenant Domville op de kanonneerboot the Algerinein de Chinesche wateren een scherp gevecht heeft gehad met acht zwaargewapende Chinesche rooversjonken. Een van deze, met acht kanonnen gewapend, werd veroverd en de andere werden zwaar gehavend. De oogst levert hier te lande een gelukkig tegenbeeld op met de oog sten der twee voorgaande jaren. Het graan en het stroo zjjn uitstekend, zoowel van hoeveelheid als van hoedanigheid, en de tarwe is zoo geheel en al rijp geworden, dat vermenging met oude of vreemde tarwe geheel overbodig is. Het beschadigde deel van den Atlantischeu telegraafkabel moet, naar de door deskundigen op de lersche kust gedane proefnemingen, op 80 mij- I len van de Amerikaansche kust en in 100 vademen diepte liggen; daar de j kabel volstrekt geene seinen meer overbrengt, denkt men dal hij geheel gebroken is, waarschijnlijk door het zinken van eenen ijsberg. De herstel- ling zal denkelijk slechts eene maand tijds vorderen; intusschcn is de an dere kabel voor de gemeenschap toereikend. De maatschappijdie eene telegraaf-gemeenschap tusschen Engeland en lutlië wil aanleggen over Pruissen en Rusland, door de Zwarte Zee en over Pcrzië heeft dezer dagen een rapport uitgevaardigd, volgens hetwelk zij haar kapitaal bijeen heeft en reeds zeker van het welslagen harer ondernt. ming meent te zijn. Ten gevolge der schaarschtc aan veldarbeiders voor den graanoogst in Surrey en omliggende graafschappen is thans onder de landbouwers eene concurrentie ontstaan in de aanbieding van verhoogde werkloonenten einde zich de hulp van geschikte arbeiders te verzekeren. In het begin van den oogst gaf men reeds van 10 tot 12 sli. per acre voor den tarweoogst, docli nu de inzameling meer algemeen is geworden geeft men daarvoor van 16 tot 18 sh., terwjjl het loon per man van 2}. tot 4 sh. is vermeerderd. In onderscheidene districten hebben de parochiale besturen aan de personen, die in de werkhuizen waren opgenomenverlof gegeven omzoo lang de oogst duurt en zjj lot dat werk in staat zyu, arbeid op het veld te gaan zoeken. In de Vereenigde Stalen is de tarweoogst, reeds binnen gebragt in de staten, die hel midden der Unie uitmaken, naar verzekerd wordt, on gemeen overvloedig en van uitstekende hoedanigheid. De maïs staat veelbe lovend te velde, maar heeft in het Zuiden door langdurige droogte geleden. De berigten uit hel Zuiden omtrent den katocnoogst luiden gunstig en be loven eene ruime opbrengst. FRANKRIJK. PARIJS. 9 Augustus. De ftloniteur bevat twee, door den heer Duruy gecontrasigneerde, kei- zerlijke besluiten van 31 Julij. Hel eene houdt in, dat bij de leerstoelen in de inrigtingen tot wetenschappelijke opleiding laboratoria voor het doen van wetenschappelijke nasporingen zullen worden geopend; bij belandere wordt eene practische school voor hoogere studiën ingesteld. De keizer heeft zich eenige oogenhlikken te Troyes opgehoudenen in zijn antwoord op de toespraak van den maire op nieuw de verzekering gegeven dat niets den Europeschen vrede dieigde te verstoren, zoodat men zich met vertrouwen op de ontwikkeling der nijverheid kon toeleggen. Alen verzekert dal de geldleening, waarvoor de inschrijving van 8 lot 13 Augustus openstaatin de eerste drie dagen reeds volteekend was. Er loopt een gerucht van eene aanstaande reis van maarschalk Nie| naar België en Nederland. Het laatst verschenen noutmer van Rocheforts Lanterne is door de policie in beslag genomen. De schryver had zich in hevige bewoordingen uitgelaten over zijne verooi deeling door de regtbank. Van tiedoeld riomirer zijn echter vele exemplaren verspreid, die tegen hooge prijzen worden ver kocht. Bij hel in beslag nemen werd door eene talrijke menigte eene dreigende houding voor het lokaal der uitgifte van het blad aangenomen, maar het kwam lot geene dadelijkheden. De administratie van hel blad heeft ter kennis van het publiek gebragt, dat de noodige maatregelen zijn genomen om eene Belgische editie van het in beslag genomen nommer het licht te doen zien, ten dienste van de tui- tenlandsche geabonneerden. Te Alulhausen is de manufactiiren-fabriek van de hh. Thierry, Mieg en C". eene prooi der vlammen geworden. Volgens de Presse zou de Paus verklaard hebben volgaarne gezanten van Frankrijk, Oostenrijk en Spanje in de algemeene kerkvergadering te zullen toelaten, in geval de gouvernementen van die rijken mogen wen- schen vertegenwoordigers in het te houden concilie te hebbendoch zou hij ongezind zijn om er vertegenwoordigers van Italië, Pruissen, Rusland of Engeland toe te laten. De tVoniteur meldt dat het op Candia langzamerhand rustiger wordt, Als een zeker blijk dat de kalmte terugkeert mag beschouwd worden, dat het aantal uitgeweken huisgezinnen, dat zich naar het eiland terug laat brengen, van dag tot dag grooter wordt. Te Alexandrië is een bevelschrift des Sullans, waarbij de zoon des onderkonings tot zijnen eventuëlen opvolger wordt verklaard, plegtig af gekondigd. I T A F I E. Het ontwerp tot verpachting van het tabaksmonopolie, waartegen eene groote oppossitie bestond en waarvan bet ministerie eene kabinets-quaestie had gemaakt, is door de kamer van afgevaardigden aangenomen met 205 stemmen legen 161. 3» II r 1 K E 91. BERLIJN 9 Augustus. Alhic-r is een vlugschrift verschenen van graaf Munster. Hij dringt daarin krachtdadig aan op eene spoedige verdere uitbreiding en hervorming van den Noord-Duitschen boud in den zin van grooter eenheid, en noodigt de conservatieve partij uit, zich aan het hoofd der nationale beweging in dien geest te stellen, doch de vorsten, uit eigen initiatief daartoe behulp zaam te zjjn. De koning zal zich den 13den van Ems naar Homburg begeven, Volgens voorloopige opgaven omtrent den oogst van granen en aard appelen in Pruissen, is de opbrengst zeer verschillend, in eenige oorden gunstig en in andere ongunstig, in sommige opzigten nog onzeker, maar bestaat er, alles tc zamen genomen, geen grond om gebrek aan levensmid delen te duchten, vooral daar de hoedanigheid van het graan algemeen ge roemd wordt. In het Zwitsersche kanton Waadland, in de gemeente Chesselis eene groote uitgestrektheid land over eene diepte van verscheidene voelen in brand geraakt. De bodem is daar turfachtig en heeft, door de langdurige hitte geheel uitgedroogd, plotseling, zonder bekende oorzaak, op verschil lende punten vuur gevat. De ontwikkelde hitte maakte het onmogelijk de plaats te naderen. Alen heeft groote uitgravingen gemaakt om den brand te stuiten. Doch daar de laag der brandbare stof diep is, blijft het vuur voortwoeden binnen de afgesloten ruimte. Een zwaar onweder heeft wel veel geholpen, maar den brand niet gehluscht.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2