LEYDSCDE COURANT. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. .V. V"P STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. •O-' _c:.yr De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER van Leyden doet te weten, dat door den Gemeen teraad voor dit jaar, uit zijn midden, tot lid der Commissie van Financiën ter vervulling der daarin ontstane vacature ten gevolge van het overlijden ,3ii den heer J. B. DE NOEN, is benoemd de heer JAN SCUELTEMA, en tot Voorzitter dier Commissie, de heer B0UDEW1JN FRANS1SCUS KRANTZ, zoodat deze Commissie alsnu bestaat uit de heeren B. F. KRANTZ, Voorzitter, Mr. P. DU R1EU en J. SCUELTEMA. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, LtvDEN, 8 Augustus 1868. v. o. BRANDELER. BINNEXLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN. 11 Augustus. De heer J. F. Kuyper, predikant hij de Ned. hervormde gemeente alhier, most Zondag morgen, bij gelegenheid der godsdienstoefening in de Hoog- landsche kerkdankbaar gedachtenis vieren van de door hem votbragie veertigjarige evangeliebediening. Wij meenen het als een verblijdend tceken te moeten beschouwendat de periodieke geschriften in ons land, wat den uiterlijken vorm betreft, meer en meer aan de eischen van onzen tijd gaan voldoen. Men moest vroeger naar bet buitenland gaan om te zien wal de drukpers kan voort brengendat is nu gedaan. Wij zien daarvan op nieuw een voorbeeld in het eerste nommer van den tweeden jaargang der Katholieke Illustratie. Ofschoon wij de strekking van dit tjjdschrift geheel in het midden laten mogen wij niet verzwijgen dat het waarlijk met zorg bewerkt en uitgegeven wordt. De gravuren zijn zeer schoon en het papier laat niets te wenscnen over, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat het tijdschrift slechts teven cents per week kost. Eene algemeene deelneming kan voorzeker alleen in de groote kosten voorzien. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast geweest met bet afnemen van het exaipen D, volgens art. 61—65 van de wet tot rege ling van het middelbaar onderwijs, alsmede het verslag der commissie be last met het afnemen van examen C, volgens artt. 61—65 en van examen volgens art. 60 van genoemde wet. De directie der Utrechtsche algemeene brandwaarborg-maatschappij heeft eene verklaring afgegevenwaaruit bljjkt dat bij den plaats gehad hebbenden brand op 18 Juiij jl. ten huize van mejufvr. Gez. Alter, in de Ljjnmarkt te Utrecht, een der cxtiucietirs uit het magazjjn van den aldaar nabij wonenden heer L. J. R. Bosch groote diensten heeft bewezen, die, vóór dat de gewone hulp der spuiten was of kon worden aangewenddaar mede den brand binnen weinige minuten in zijn begin heeft gestuit, waar door tevens eene, itt den regel belangrijke waterschade, is voorkomen. Ge noemde directie heeft tevens bij bedoelde verklaj-ing haren dank toegebragt aan den heer L. J. R. Bosch, die door de tijdige en doeltreffende aanwen ding zjjner extincteurs de maatschappij voor belangrijker schade heeft be waard, terwijl zij de aanschaffing van dit doeltrellend bluschmiddel een ieder bijzonder aanbeveelt als een geschikt middel, om brand bij den aan vang met zekerheid te blusschen. Ter algemeene keunis van het leger is gebragt het kon. besluit van j' 25 Julij 1868, waarbij wegens de noodzakelijkheid dat bij het wapen der infanterie alle onderofficieren en verdere militairen in gelijke mate voor de tirailleurdienst kunnen worden bestemd, en dat iedere compagnie hare eigen scherpschutters bezilte, wordt bepaald: a. Bij de bataillons grenadiers en jagers en bij de overige acht regimenten infanterie worden de tirailleur- cotnpagniën als zoodanig opgeheven, b. De bestaande tabellen nopens de zamenstelling en iudeeling van voormelde regimenten worden ingetrokken en vervangen door eene gewijzigde zamenstellingwaardoor het reg. grenadiers en jagers voortaan zal bestaan uit twee veld-bataillons grenadiers en twee veld bataillons jagersieder van 5 compagniëubenevens een depót 'an 2 compagtiiën, eene comp. grenadiers en eene comp. jagers. Een regi ment infanterie zal voortaan bestaan: uil 4 veld-bataillonsieder van 5 com- pagniëubenevens e'én depót van 5 compagniënwaarvan de 4 eerste be stemd zijn om op voet van oorlog tot een reserve-bataillon te worden "ereenigd. De minister van oorlog bepaalt het aantal scherpschutters, dal bjj elk bataillon en depót aanwezig kan zijn en de vereischlen, waaraan de korporaals en soldaten moeten voldoen om de voordedenaan die categorie 'au militairen toe te kennen, te verkrijgen. De korporaals- en soldalen- I scherpschutters zijn gekleed en uitgerust als de overige militairen van het corps, zij genieten eene soldy-verhooging van 5 cents daags. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Berkel is tot predikant beroepen d». Lazonder, pred. te Noordvvjjk aan Zee; bij die te Ommen d!. van der Steen, pred. te S'. Jansga, bij die te Op- en Neder-Andel d'. Deelman, pred. te Klundert; bij die te Babyioniënbroek d8. Peters, pred. te Stave- nisse; bij die te Boven-Smilde d!. Sikkes, pred. te Oude Schild op Texel; t>Ü die te Rurwenen de cand. J. Roscatn Abbing. Iloor mej. M. Ferlemout, dezer dagen te Zierikzee overleden, is aan de diaconie-armen der herv. gemeente aldaar eene som van 1000 gelegateerd. Men verneemt dat Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, in een schrijven van zijn landgoed Muskati in Silezië, aan het bestuur voor het Paleis voor Volksvlijt heeft medegedeeld, dat hij voor de nog ontbrekende gelden eene som van ƒ5500 beschikbaar stelt, als 5000 in de hypothecaire geldleening en 20 certificaten a ƒ25, verhouden aan de groote feestviering. De uitgevers van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad hebben bekend gemaakt, dat de lieer jhp. tnr. A. van der Does deBije, wegens vele andere bezighedende redactie op 1 October zal nedcrleggen en vervangen worden door den heer uir. L. W. C. Keucheuius. Naar wij vernemen, zegt de N. R. C.werd de vorige week eene geheele lading schapen van Rotterdam naar Londen gezonden op de plaats van ontscheping, op last der autoriteit onmiddelijk geslagt, met bevel om de huiden dier schapen te desinfecteren. Deze maatregel is genomen alleen omdat bij het ouderzoek dier schapen bevonden werd, dat één daarvan hevig door de pokkeu was aangetast. Hieruit bljjkt op nieuw, welke gevaren den veehandel van hier op Engeland bedreigen, wanneer men niet naauwkeurig zorg draagt dat slechts gezond vee, en niets anders, daarheen verscheept wordt. Buitendien zou men in Engeland alligt tot maatregelen jegens het vee uit Holland kunnen overgaan die den handel nog oneindig meer treffen. Te Amsterdam had Zaturdag II. in het Paleis voor Volksvlijt de door de liedertafel Euterpe aldaar uitgeschreven nationale en internationale zang- wedstrjjd plaats. Dit feest is allezins gunstig geslaagd en leverde, zoowel voor de opgekomen zangers als voor het publiek, een aangenaam genot op. Bij den tiationalen wedstrjjd lieten zich vjjf liedertafels hooren; de eerste prjjs werd toegekend aan Rotte's mannenkoor, uil Rotterdam; de tweede aan de Utrechtsche mannen-zangvereenigingen de derde aan Amphion, uit Rotterdam. Aan den internationalen wedstrijd werd door vier lieder- lafels deelgenomen. De eerste prijs werd toegekend aan »!es Orphéonistes" uit Arras; de tweede aan Amstels mannenkoor, en de derde aan de lieder tafel Oefening baart kunst, te Amsterdam. Door de feestvierende liederta- fel Euterpe werden tevens drie composiliëti voorgedragen, die de eer der bekrooning waardig waren gekeurd. De makers dezer compositiën bleken te zijn de hh. L. Stark, teStultgard; G. Uamm, teVenlo, en E. Grobusch Ie Minden in Westphalen. liet in de vorige week te Arnhem in het park van Musis Sacrum door liet muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers gegeven concert is door ruim 3000 personen bijgewoond. Men meldt uit Beekbergen: In den namiddag van den 6den dezer trokken twee onweérsbuijen tegen elkander op; bet onweder werd vergezeld en gevolgd door zulk een hevigen en aanhoudenden regen, als zelden hier is waargenomen; menig landmail moest zijne koeijen uit den stal elders in veiligheid brengen; men heeft door den stroom een haas zien voortdrijven, die de kracht niet had zich daartegen te verzetten. De landbouwer kan nu met hoop op goeden uitslag spurrie en knollen zaajjen, waardoor hij, bjj verder gunstig weder, zijn vee nog laat iu den herfst zal kunnen voeden. Gisteren morgen heeft zich ook over Arnhem een zwaar onweder ont last, waarbij de bliksem in een huis in den Kromme Elleboog sloeg en brand veroorzaakte, die echter spoedig gebluscjil werd. Een vrjj langdurige regen deed daarbij veel goed aan de kwjjnemie veldgewassen. Vrijdag avond ten 10 ure ontstond er een hevige brand te Vollenhoven. Aangewakkerd door een hevigen wind, breidde het verwoede element zich iu weinige uren zoover uildat ieder voor het ergste begon te vreezen. Gelukkig was de brand in het oostelijke gedeelte der stad en de wind west; aan deze gunstige omstandigheid vooral had men het te danken, dat men den brand nog al vrij spoedig kon bepalen en meester worden. De brand weer van Vollenhoven en Blokzijl was druk in de weer, doch de spuiten konden weinig uitrigien, omdat zij geen water uit grachten of sloten kon den krijgenmaar het bij emmers uit putten en pompen moest gehaald worden. In het geheel zjjn 30 huizen afgebrand; naar men verneemt wa ren meest alle tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Donderdag avond is aan de Reyt onder Tilburg brand ontstaan ten gevolge waarvan twee huizen, bestaande uit zeven woningen, alle bewoond

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1